Wyjeżdżając za granicę musisz pamiętać przede wszystkim o posiadaniu OC. Nie zaszkodzi jednak, jeśli będziesz mógł liczyć na dodatkową pomoc kiedy np. twój samochód nagle ulegnie awarii lub złamiesz rękę przy wypakowywaniu walizek z pojazdu.

Z tego artykułu dowiesz się:

Podróż za granicę, niezależnie od tego jak długa będzie powinna być dobrze zorganizowana, a już zwłaszcza, gdy nie znasz języka kraju, do którego się wybierasz. Pomogą ci w tym odpowiednio dobrane polisy ubezpieczenia samochodu, które nie tylko zapewnią ci holowanie po wypadku lub kolizji, ale też zagwarantują nocleg, czy też pomoc tłumacza. Każdą polisę musisz jednak dobrze przemyśleć, ponieważ jej zakres musi spełniać twoje oczekiwania.

Polisa OC

Ubezpieczenie OC zakupione w Polsce pozwala ci poruszać się po wielu europejskich państwach. Nie musisz po przekroczeniu granicy zastanawiać się, gdzie kupić obowiązkową polisę. Polska polisa obowiązkowa jest honorowana na terenie niemal całej Europy. Uznają ją wszystkie państwa UE oraz niektóre kraje niezrzeszone we wspólnocie jak np. Szwajcaria, czy Norwegia.

Wyjeżdżając jednak poza teren wspólnoty musisz posiadać Zieloną Kartę. Jest to zaświadczenie, że twój samochód jest ubezpieczony. ZK wymagana jest zazwyczaj w krajach poza UE, takich jak np. Ukraina, Rosja, Turcja czy  Albania. Pamiętać musisz jednak, że ten certyfikat nie jest dostępny z każdym ubezpieczeniem OC. Często trzeba będzie wnieść za niego dodatkową składkę. Zawsze jednak jest przesyłany na życzenie kierowcy, więc musisz pamiętać, aby do ubezpieczyciela zgłosić się odpowiednio wcześniej przed wyjazdem.

Dokładną mapę systemu Zielonej Karty znajdziesz na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Ubezpieczenie ASS

Assistance to nic innego jak szeroko rozumiana pomoc w podróży. W zależności od towarzystwa może otrzymać najróżniejsze oferty tej polisy, począwszy od zapewnienie zwykłego holowania, a na zapewnieniu zakwaterowania w hotelu kończąc. Musisz jednak dokładnie sprawdzać zapisy umowy. Dobre ASS na zagraniczną podróż powinno przede wszystkim chronić Cię na terenie Europy, zapewniać holowania w razie nie tylko kolizji lub wypadku, ale i awarii auta lub przebicia opony.

 

Jeśli jesteś nieco bardziej wymagającym klientem, poszukaj ofert, które zapewnią ci np. telefoniczna pomoc tłumacza czy zakwaterowanie w hotelu, jeśli twój samochód wymagać będzie dłuższej naprawy. Jeśli decydujesz się na polisę rozszerzoną, niemal zawsze możesz liczyć na samochód zastępczy. Dokładnie sprawdzaj zakresy poszczególnych polis, aby wybrać tę, która będzie cię chronić najlepiej podczas podróży.

Pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia w sytuacji, gdy planujesz podróż np. do Rosji, czy na Ukrainę. Niekiedy kraje te mogą nie być objęte ochroną i na ich terenie towarzystwo nie udzieli ci pomocy.

NNW

Podczas podróży pamiętaj również o swoich pasażerach. Dzięki zakupieniu ubezpieczenia NNW zarówno ty, jak i wszystkie osoby z tobą podróżujące otrzymają wsparcie finansowe jeśli ulegną wypadki w związku z ruchem pojazdu.

W trakcie długiej drogi może przytrafić się wiele nieszczęść, nie tylko w trakcie samej jazdy, ale również podczas wsiadania lub wysiadania z auta, jego załadunku lub rozładunku, czy też w trakcie zrobienia sobie przerwy w trakcie podróży. Dzięki ubezpieczeniu NNW zarówno ty, jak i każdy z pasażerów, który dozna jakiegoś urazu otrzyma odszkodowania, z którego będzie mógł pokryć jeśli nie całość, to chociaż część kosztów leczenia oraz rehabilitacji.
Bardzo ważne jest, abyś zawsze pamiętał o tym, aby dokładnie sprawdzić, czy wybrane przez ciebie ubezpieczenie działa na terytorium kraju do którego się wybierasz. Taką informację znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia lub też kontaktując się z danym towarzystwem.

Poszukujesz najlepszej polisy? Skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC i w 6 minut wybierz bezkonkurencyjne ubezpieczenie!

baner-porownywarka-oc

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny