Sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce nieustannie się rozwija, co sprawia, że coraz szybciej możemy przemieszczać się z jednego końca kraju na drugi. Za przejazd przez część odcinków pobierane są opłaty, jednak wiele dróg pozostaje dla kierowców bezpłatnych. Za które trzeba zapłacić? Sprawdzamy!

Podróżując drogami po Polsce, możesz korzystać z odcinków koncesyjnych lub rządowych. Do najważniejszych autostrad polskich zaliczamy A1 o długości 568 km (biegnie z Rusocina do czeskiej granicy na Śląsku), A2 łączą stolicę z granicą z Niemcami oraz A4 ciągnącą się na południu kraju, od Jędrzychowic do granicy z Ukrainą.

W sumie długość autostrad to 1800 km. Za przejazd przez 465 km trzeba zapłacić, pozostałe to darmowe autostrady. Po drogach ekspresowych poruszamy się darmo.

Jakie mamy autostrady w Polsce?

W Polsce mamy trzy główne autostrady – A1, A2, A3. Drogi tego rodzaju muszą spełniać określone warunki, np. mieć:

 • przynajmniej po dwa pasy ruchu w jednym kierunku,
 • wielopoziomowe skrzyżowania,
 • punkty obsługi podróżnych.

Dopuszczalna prędkość, z jaką można poruszać się po autostradach wynosi 140 km/h.

Porównaj ceny OC i AC

A1, czyli Autostrada Bursztynowa

Ma 600 km długości. Łączy północ kraju z południem i przebiega przez 5 województw:

 • pomorskie,
 • kujawsko-pomorskie,
 • mazowieckie,
 • łódzkie,
 • śląskie.

Autostrada wchodzi w skład trasy europejskiej E75 łączącej Norwegię z Grecją. Do niedawna trasa była podzielona na bezpłatne i płatne odcinki (Rusocin-Nowa Wieś).

Uwaga! Od 4 września 2023 roku opłaty za przejazd zostały zniesione i A1 jest w całości bezpłatna.

A2, czyli Autostrada Wolności

Łączy stolicę z granicą Niemiec. Odcinkiem od Świecka do Konina zarządza Autostrada Wielkopolska S.A., natomiast fragmentem od Konina do Strykowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. A2 stanowi część międzynarodowej trasy E30 i jest częściowo płatna.

Autostrada A4

Droga przebiega na południu Polski, od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach do granicy z Ukrainą w Korczowej. Trasa podzielona jest na odcinki płatne i bezpłatne, ma też dwóch właścicieli:

 • Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad,
 • koncesariusza Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (odcinek Katowice-Kraków).

Autostrada A6

To autostrada o długości 29,2 km będąca przedłużeniem autostrady niemieckiej A11. Biegnie od granicy z Niemcami (Kołbaskowo) obwodnicą Szczecina do węzła Rzęśnica z drogą ekspresową S3.

Autostrada A8

Jest to najkrótsza autostrada w Polsce będąca obwodnicą Wrocławia. Biegnie od autostrady A4 do dzielnicy Psie Pole.

Autostrada A18

Droga A18 przebiega przez południowo-zachodnią część kraju (województwo lubuskie i dolnośląskie). Łączy autostradę A4 z autostradą niemiecką A15 w miejscowości Olszyna-Forst.

Ciekawe! W planach jest również wybudowanie autostrady A50 o długości 100 km, która ma połączyć Centralny Port Komunikacyjny z Mińskiem Mazowieckim. Jej zadaniem jest przejęcie ruchu tranzytowego z drogi ekspresowej S2.

Zniesienie opłat na autostradach – jakie zmiany zaszły w 2023 roku?

W 2023 roku zaszły spore zmiany w naliczaniu opłat za przejazd autostradami. Od 1 lipca 2023 roku kierowcy samochodów osobowych i motocykli zostali zwolnieni z obowiązku wnoszenia opłat za przejazd przez płatne odcinki autostrad zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Od września bezpłatna jest również cała A1. Do tego czasu na odcinku Gdańsk-Toruń pobierano opłaty – jedynie w wakacyjne weekendy można było przejechać tędy bez konieczności kupowania biletu (przed zniesieniem opłat płacono 30 zł).

1 lipca 2023 r. weszła w życie Ustawa z 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Jakie modyfikacje wprowadzono?

 • Zniesiono opłaty za przejazd autostradami na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA (A2 Konin-Stryków, A4 Wrocław-Sośnica);
 • potwierdzono bezpłatne przejazdy na pozostałych autostradach zarządzanych przez GDDKiA; przepis ten dotyczy także odcinków, które dopiero mają być oddane do użytku;
 • zniesiono opłaty za przejazd dla pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, czyli dla aut osobowych i motocykli;
 • z opłaty nie zostały zwolnione pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony;
 • opłata pobierana jest także od autobusów poruszających się tymi odcinkami autostrad (przepisy Ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych).

Pobór opłat na odcinku autostrady A1 miał wrócić już w styczniu 2024 roku, jednak ówczesny szef rządu zadecydował o kontynuowaniu bezpłatnych przejazdów.

Ważne! Choć na odcinku Gdańsk-Toruń (dokładnie Rusocin-Nowa Wieś) nie musisz już płacić, nadal masz obowiązek zatrzymać się na bramkach i pobrać bilet!

Darmowe autostrady w Polsce – które to odcinki?

Dzięki zmianie przepisów większość odcinków polskich autostrad jest obecnie bezpłatna. Darmowa autostrada to między innymi:

 • odcinek A2 Stryków-Konin, którym przejazd wymagał do tej pory wniesienia opłaty od 1 lipca 2023 roku jest bezpłatny dla pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz zestawów pojazdów o DMC poniżej 3,5 tony (pojazdy lekkie);
 • odcinek A4 Wrocław-Sośnica (162 km) zarządzany przez GDDKiA wedle nowych przepisów jest bezpłatny; z udogodnienia skorzystają kierowcy samochodów osobowych oraz motocykli;
 • autostrada A1 w całości pozostaje bezpłatna dla pojazdów kategorii 1 i 1a; są to pojazdy o dwóch osiach bez podwójnych kół, które nie ciągną przyczepy (pojazdy dwuosiowe o DMC poniżej 3,5 tony) oraz motocykle; co ważne, kierowca musi pobrać bilet przejazdowy na bramce (tzw. bilet zerowy); bezpłatny jest również odcinek Rusocin-Nowa Wieś, na którym do września ubiegłego roku były pobierane opłaty (odcinek ten pozostaje pod zarządem spółki Amber One). Okres darmowych przejazdów wydłużono do końca 2024 roku.

Warto zapamiętać, że wszystkie państwowe autostrady to darmowe autostrady. W przypadku odcinków, nad którymi pieczę mają inni zarządcy niż GDDKiA, sprawa jest bardziej skomplikowana za przejazd częścią tych dróg nadal należy zapłacić.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w ubezpieczamy-auto.pl

Gdzie wciąż trzeba zapłacić za przejazd autostradą?

Mimo wprowadzonych zmian w przepisach najdroższe fragmenty autostrad nadal są płatne. Z kolei na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA opłaty ponoszą kierujący pojazdami ciężarowymi, dostawczymi, osobowymi z przyczepami.

Autostrada A2 Konin–Nowy Tomyśl–Świecko

Odcinek autostrady A2 Konin-Świecko jest zarządzany przez Autostradę Wielkopolską. Jest to nie tylko najdłuższy (255 km), ale też najdroższy fragment. Za przejazd kierowca pojazdu o dwóch osiach musi zapłacić 108 zł. To 42 grosze za każdy pokonany kilometr trasy.

Ważne! Opłaty można wnosić gotówką, kartą płatniczą oraz paliwową. Przyjmowane są w złotówkach, euro, dolarach.

Autostrada A4 Katowice–Kraków

Zarządcą płatnego odcinka autostrady A4 na trasie Katowice Kraków jest Stalexport. To kolejne 60 km objęte opłatami za przejazdy. Koszt przejazdu uzależniony jest od rodzaju pojazdu.

Od 16 stycznia 2024 roku obowiązują nowe stawki opłat:

 • motocykle 7 zł;
 • pojazdy samochodowe o dwóch osiach 15 zł;
 • pojazdy samochodowe z dwoma osiami, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, a także pojazdy o dwóch osiach z przyczepami 27 zł;
 • pojazdy samochodowe z trzema osiami i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami 27 zł;
 • pojazdy samochodowe z więcej niż trzema osiami, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami 46 zł;
 • pojazdy, które nie mieszczą się w kategoriach 1-4 oraz pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym 46 zł.

Podane opłaty stanowią jedynie połowę kosztu przejazdu za cały odcinek autostrady!

Bezpłatne przejazdy autostradą nie dla każdego

Bezpłatne autostrady niestety nie są dla każdego. Opłaty zostały zniesione dla pojazdów osobowych i motocykli.

Darmowe autostrady nie dotyczą pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze czy pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.

Za przejazd zapłacą też kierowcy:

 • autobusów,
 • pojazdów ciężarowych,
 • aut dostawczych i osobowych o DMC powyżej 3,5 t (w tym aut z przyczepką przekraczających dopuszczalną masę całkowitą na poziomie 3500 kg).

Jak zapłacić za przejazd autostradą?

Część autostrad w Polsce jest bezpłatna, za poruszanie się niektórymi odcinkami należy zapłacić. Przejazd bezpłatną autostradą nie budzi żadnych wątpliwości, jednak w przypadku podróży przez płatne odcinki autostrad pojawia się pytanie – jak zapłacić?

Poszczególne autostrady mają swoich odrębnych zarządców, dlatego też metody płatności mogą się różnić w zależności od tego, którym odcinkiem się przemieszczasz.

Za przejazd przez fragment A2 Świecko-Konin można zapłacić jedynie na bramkach, przy stacji poboru opłat na węzłach autostradowych oraz na placu poboru opłat. Opłatę można wnieść:

 • gotówką,
 • kartą płatniczą,
 • flotową kartą paliwową.

Najpierw należy pobrać bilet, dopiero przy zjeździe z autostrady uregulować należność.

Porównaj ceny OC i AC

Więcej możliwości mają podróżujący autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków. Mogą zapłacić w tradycyjny sposób, w punkcie poboru opłat, pobierając wcześniej bilet lub wybrać jedną z nowocześniejszych metod:

 • system videotolling – umożliwia przejazd przez bramki bez potrzeby zatrzymywania samochodu; kamery odczytują rejestrację samochodu i przepuszczają go; aby skorzystać z udogodnienia należy zarejestrować numer pojazdu oraz kartę płatniczą w specjalnej aplikacji do płatności za autostrady (SkyCash, Autopay, mPay, IKO) instalowanej na telefonie;
 • urządzenie pokładowe A4Go – należy przymocować je do przedniej szyby, ponieważ jego zadaniem jest nawiązanie połączenia z anteną przy bramce autostradowej; dzięki temu automatycznie sprawdzana jest rejestracja pojazdu oraz jego kategoria; system wykorzystuje płatności prepaid lub postpaid (do urządzenia przypisana jest karta płatnicza).

Jak widać, darmowych autostrad w Polsce sukcesywnie przybywa tak samo, jak wygodnych metod płatności za nie. Warto na bieżąco śledzić informacje na ten temat, aby jak najlepiej przygotować się do trasy i uniknąć zaskoczeń.

 1. Łączna długość autostrad w Polsce to 1800 km. Do najważniejszych należy A1, A2 i A4.
 2. Poszczególne odcinki autostrad mają innych zarządzających.
 3. Nowelizacja Ustawy z 1 lipca 2023 zniosła obowiązek wnoszeni opłat na państwowych autostradach dla motocykli oraz aut osobowych (o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony).
 4. We wrześniu 2023 roku zniesiono również opłaty na odcinku autostrady A1 zarządzanej przez AmberOne. Okres zwolnienia z opłat wydłużono do końca 2024 roku.
 5. W 2024 roku opłaty za przejazd autostradą obowiązują na dwóch odcinkach – A2 Świecko-Konin oraz A4 Katowice-Kraków.
 6. Za przejazd można zapłacić na bramkach, korzystając ze specjalnej aplikacji lub urządzenia pokładowego.

Bibliografia

 1. Ustawa z 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o darmowe autostrady

 1. Na jakim odcinku autostrada A2 jest bezpłatna?

  W dużej części autostrada A2 jest bezpłatna. Dla motocykli i samochodów osobowych (o DCM do 3,5 tony) darmowa jest trasa zarządzana przez GDDKiA, a także fragment między Strykowem a Koninem o długości 99 km. Płatny jest odcinek o długości 255 km (Konin-Świecko) należący do Autostrady Wielkopolskiej.

 2. Dla kogo autostrada A4 jest bezpłatna?

  Do niedawna na trasę A4 składały się, poza częścią bezpłatną, dwa płatne odcinki. Przejazd jednym z nich nie wymaga już wnoszenia opłat (od lipca 2023 roku). Za darmo przejadą nim samochody osobowe o DMC do 3,5 tony. Mowa o fragmencie Wrocław-Gliwice.

 3. Gdzie funkcjonują tradycyjne punkty poboru opłat za przejazd?

  Tradycyjne bramki funkcjonują jeszcze w trzech punktach, czyli na A4 odcinek Katowice-Kraków, na A2 odcinek Świecko-Konin oraz na A1 odcinek Rusocin-Nowa Wieś. W tym ostatnim przypadku kierowcy nie płacą, pobierają jedynie bilet.

 4. Czy wszystkie państwowe autostrady w Polsce są bezpłatne dla kierowców samochodów osobowych?

  Wszystkie państwowe autostrady są bezpłatne dla samochodów o DMC do 3,5 tony.

 5. Jakie są najdroższe autostrady w Polsce?

  Najdroższą autostradą jest A2, a konkretnie odcinek Konin-Świecko. Obecnie trzeba tam zapłacić aż 108 zł za przejazd w jedną stronę.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny