sprawdzenie oc
23 maja 2017 (aktualizacja 31 lipca 2019)
[Głosów:755    Średnia:4.4/5]

Sprawdzenie OC to naprawdę prosta sprawa, a na drodze i w życiu zdarzają się różne sytuacje. Kolizja z kierowcą, który akurat nie ma przy sobie dokumentów. Zakup samochodu, którego historii nie do końca jest się pewnym. Wiedząc jednak jak i gdzie, łatwo sprawdzić czy auto posiada ważne OC.

Sprawdzenie ubezpieczenia OC…czyli skąd pochodzą dane o OC?

Informacje nt. ubezpieczenia OC są przekazywane odpowiednim instytucjom przez towarzystwa ubezpieczeń, policję oraz inne organy, które mają prawo do kontrolowania ważności dokumentów samochodu (np. Inspekcja Transportu Drogowego, wydziały komunikacji). Przesyłane są one dane przede wszystkim do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK) oraz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Do tych danych, w pewnych wyznaczonych granicach, ma dostęp każda osoba, która poda wymagane informacje. Najczęściej będą to:

  • nr VIN pojazdu
   tzw. numer nadwozia. Można go znaleźć na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego (pozycja E) lub po wewnętrznej stronie przedniej ściany auta, tuż obok drzwi;
  • nr rejestracyjny
   znajduje się na tablicach rejestracyjnych pojazdu oraz na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego (pozycja A);
  • data pierwszej rejestracji auta
   można ją znaleźć na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego auta (pozycja B)

Sprawdzenie OC – generowanie raportów

Wygenerowanie odpowiedniego raportu jest bardzo proste i nawet osoba, która nigdy wcześniej nie korzystała z tego typu usług, nie będzie mieć żadnych problemów.

 • Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
  UFG jest instytucją, której celem jest przede wszystkim zapewnienie pomocy i odszkodowania dla wszystkich osób, które zostały pokrzywdzone przez nieubezpieczonych kierowców oraz takich, którzy uciekli z miejsca zdarzenia. Gromadzi również informacje o polisach OC i nakłada kary na właścicieli aut, którzy uchylają się od tego obowiązku.Aby sprawdzić stan ubezpieczenia pojazdu należy wejść na stronę UFG do zakładki sprawdzenie ubezpieczenia OC na UFG. Następnie wypełnić krótki formularz, podając w nim numer rejestracyjny lub nr VIN oraz datę, aby system mógł sprawdzić ważność OC w konkretnym dniu. Po wpisaniu kodu zabezpieczającego z obrazka, jest się przekierowanym do kolejnej strony, na której znajdują się podstawowe informacje nt. pojazdu oraz ubezpieczenia. Nie podawane są jednak żadne inne dane. Raport można pobrać.
 • SI CEPiK
  sprawdzenie occzyli System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, gromadzi informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce oraz o osobach posiadających polskie prawo jazdy.Aby sprawdzić ubezpieczenie OC w tej bazie, trzeba wejść na stronę HistoriaPojazdu.gov.pl, a następnie podać nr rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. W tym przypadku wyniki wyszukiwania nie ograniczają się jedynie do określenie, czy auto posiada OC, ale także mówią wiele o historii pojazdu. Raport można pobrać.CEPiK jest więc znacznie lepszym wyborem przy podejmowaniu decyzji o zakupie samochodu. Łatwo można sprawdzić kiedy został kupiony przez obecnego właściciela oraz jaki był stan licznika podczas ostatniego badania technicznego.

Wersja mobilna

Nie zawsze trzeba mieć dostęp do komputera, aby szybko sprawdzić OC dowolnego samochodu. Wystarczy pobrać na telefon odpowiednie aplikacje przygotowane przez UFG oraz CEPiK i można to zrobić w dowolnym miejscu i czasie.

 • Historia Pojazdu
  mobilna wersja systemu, której działanie opiera się na tych samych zasadach. Konieczne jest podanie zarówno nr VIN, nr rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji. Użytkownik ma dostęp do wszystkich danych, które generowane są przy korzystaniu ze strony na komputerze. Raport można pobrać na telefon w formacie pdf.
 • UFG Kup Auto
  aplikacja przeznaczona głównie dla osób, które planują kupić samochód. Posiada wiele przydatnych funkcji, jak np. sprawdzenie ubezpieczenia OC, czy też wzór umowy i dalsze obowiązki nabywcy auta
 • UFG Na wypadek
  aplikacja dedykowana wszystkim kierowcom. Pozwala właścicielowi pojazdu który brał udział w kolizji lub wypadku, krok po kroku przejść przez wszystkie czynności jakie powinien wykonać na miejscu zdarzenia. Pozwala także na sprawdzenie stanu dowolnego pojazdu, który posiada polską rejestrację.

Przeczytaj także:
Wyrejestrowanie pojazdu – jak to zrobić?
Wypowiedzenie OC
BLS – Bezpośrednia likwidacja szkód

Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
DarekMarek Janoszka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek Janoszka
Gość
Marek Janoszka

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu do kiedy jest termin ważności

Darek
Gość
Darek

Z tego co mi wiadomo nie ma takiej informacji Informacje uzyskujesz na dany moment -dzień Ubezpieczenie jest zawarte według wymogów klienta może ono być na rok lub krócej Zawsze proponuję sprawdzić wpis w wyciąg lub odcinek polisy na którym musi być podana data zawarcia umowy od … do … Problem czasem może wystąpić np. umowa na rok i płatana w dwóch lub czerech ratach należy upewnić się za jaki okres jest opłacona polisa Nie sugerować się do końca tym co mówi sprzedający że umowa jest na np. jeszcze 10 miesięcy bo może okazać się że za pozostałe 9 z 10… Czytaj więcej »

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00