Sprawdzenie polisy OC to naprawdę prosta sprawa, a na drodze i w życiu zdarzają się różne sytuacje. Kolizja z kierowcą, który akurat nie ma przy sobie dokumentów. Zakup samochodu, którego historii nie do końca jest się pewnym. Wiedząc jednak jak i gdzie, łatwo sprawdzić czy auto posiada ważne OC.

Sprawdzenie ubezpieczenia OC, czyli skąd pochodzą dane o OC?

Informacje nt. ubezpieczenia OC są przekazywane odpowiednim instytucjom przez towarzystwa ubezpieczeń, policję oraz inne organy, które mają prawo do kontrolowania ważności dokumentów samochodu (np. Inspekcja Transportu Drogowego, wydziały komunikacji). Przesyłane są one dane przede wszystkim do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK) oraz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Do tych danych, w pewnych wyznaczonych granicach, ma dostęp każda osoba, która poda wymagane informacje. Najczęściej będą to:

  • nr VIN pojazdu
    tzw. numer nadwozia. Można go znaleźć na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego (pozycja E) lub po wewnętrznej stronie przedniej ściany auta, tuż obok drzwi;
  • nr rejestracyjny
    znajduje się na tablicach rejestracyjnych pojazdu oraz na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego (pozycja A);
  • data pierwszej rejestracji auta
    można ją znaleźć na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego auta (pozycja B)
Formularz sprawdź OC na stronie UFG
Formularz na stronie UFG dzięki któremu możesz sprawdzić OC pojazdu.

Sprawdzenie OC – generowanie raportów

Wygenerowanie odpowiedniego raportu jest bardzo proste i nawet osoba, która nigdy wcześniej nie korzystała z tego typu usług, nie będzie mieć żadnych problemów.

  • Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
    UFG jest instytucją, której celem jest przede wszystkim zapewnienie pomocy i odszkodowania dla wszystkich osób, które zostały pokrzywdzone przez nieubezpieczonych kierowców oraz takich, którzy uciekli z miejsca zdarzenia. Gromadzi również informacje o polisach OC i nakłada kary na właścicieli aut, którzy uchylają się od tego obowiązku. Aby sprawdzić stan ubezpieczenia pojazdu należy wejść na stronę UFG do zakładki sprawdzenie ubezpieczenia OC na UFG. Następnie wypełnić krótki formularz, podając w nim numer rejestracyjny lub nr VIN oraz datę, aby system mógł sprawdzić ważność OC w konkretnym dniu. Po wpisaniu kodu zabezpieczającego z obrazka, jest się przekierowanym do kolejnej strony, na której znajdują się podstawowe informacje nt. pojazdu oraz ubezpieczenia. Nie podawane są jednak żadne inne dane. Raport można pobrać.
  • SI CEPiK
    czyli System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, gromadzi informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce oraz o osobach posiadających polskie prawo jazdy.Aby sprawdzić ubezpieczenie OC w tej bazie, trzeba wejść na stronę HistoriaPojazdu.gov.pl, a następnie podać nr rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. W tym przypadku wyniki wyszukiwania nie ograniczają się jedynie do określenie, czy auto posiada OC, ale także mówią wiele o historii pojazdu. Raport można pobrać.CEPiK jest więc znacznie lepszym wyborem przy podejmowaniu decyzji o zakupie samochodu. Łatwo można sprawdzić kiedy został kupiony przez obecnego właściciela oraz jaki był stan licznika podczas ostatniego badania technicznego.
Sprawdzenie ważności OC

Wersja mobilna

Nie zawsze trzeba mieć dostęp do komputera, aby szybko sprawdzić OC dowolnego samochodu. Wystarczy pobrać na telefon odpowiednie aplikacje przygotowane przez UFG oraz CEPiK i można to zrobić w dowolnym miejscu i czasie.

  • Historia Pojazdu
    mobilna wersja systemu, której działanie opiera się na tych samych zasadach. Konieczne jest podanie zarówno nr VIN, nr rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji. Użytkownik ma dostęp do wszystkich danych, które generowane są przy korzystaniu ze strony na komputerze. Raport można pobrać na telefon w formacie pdf.
  • UFG Kup Auto
    aplikacja przeznaczona głównie dla osób, które planują kupić samochód. Posiada wiele przydatnych funkcji, jak np. sprawdzenie ubezpieczenia OC, czy też wzór umowy i dalsze obowiązki nabywcy auta
  • UFG Na wypadek
    aplikacja dedykowana wszystkim kierowcom. Pozwala właścicielowi pojazdu który brał udział w kolizji lub wypadku, krok po kroku przejść przez wszystkie czynności jakie powinien wykonać na miejscu zdarzenia. Pozwala także na sprawdzenie stanu dowolnego pojazdu, który posiada polską rejestrację.

Czy informacje o ubezpieczeniu OC zawarte w bazie UFG są aktualne?

Dane zawarte w UFG na temat ważności ubezpieczenia OC pojazdu są ważne jedynie na dzień, w którym złożono zapytanie. Jednocześnie istnieje możliwość, że system wyświetli komunikat o braku polisy, gdy w rzeczywistości samochód posiada aktualne obowiązkowe ubezpieczenie. Ta niedogodność wynika stąd, że niekiedy występują opóźnienia w przekazywaniu informacji pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi a UFG. Warto więc również sprawdzić ważność polisy OC bezpośrednio u ubezpieczyciela.

Czy w bazie UFG można sprawdzić informacje o spowodowanych szkodach?

Tak, lecz tego typu informacje są dostępne jedynie dla zarejestrowanych użytkowników. Aby je uzyskać, należy założyć konto. Każdy może to zrobić, a następnie pobrać historię ubezpieczenia OC i AC, bądź zaświadczenie potwierdzające bezszkodową jazdę za okres ostatnich 5 lat.

Przeczytaj także:
Wyrejestrowanie pojazdu – jak to zrobić?
Wypowiedzenie OC
BLS – Bezpośrednia likwidacja szkód

Co grozi za brak OC?

Obowiązek posiadania OC na wszystkie pojazdy mechaniczne jest jednym z najostrzej egzekwowanych praw w Polsce. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który dba o ważność ubezpieczenia OC wszystkich kierowców w Polsce to prawdopodobnie najsurowszy urząd w naszym kraju. Kary za brak OC są bardzo rzadko umarzane, a jeśli już, to w naprawdę szczególnych okolicznościach. Wypłata odszkodowania z OC sprawcy bardzo często przekracza jego możliwości finansowe, ale zakup polisy OC za kilkaset złotych w skali roku nie powinien stanowić problemu.

Mimo to, jak szacuje UFG, ok. 100 000 pojazdów nie ma ważnej polisy OC.

Co grozi za zaniedbanie tego obowiązku?

Kara za brak OC

Oczywistą konsekwencją przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC na dany pojazd jest kara za brak OC. Jej wysokość jest uzależniona od długości przerwy, rodzaju pojazdu i aktualnej wysokości minimalnej płacy brutto. W 2022 r. kara za brak OC wynosi:

kary za brak oc 2022

Najczęstsza przyczyna braku OC to:

  • wygaśnięcie polisy zbywcy, która nie przedłuża się automatycznie,
  • wygaśnięcie OC krótkoterminowego, które też nie przedłuża się automatycznie,
  • zaniedbanie kwestii OC po śmierci właściciela pojazdu,
  • nieopłacenie obecnej polisy OC w całości.

Możesz napisać odwołanie od kary za brak OC, ale umorzenie choćby części kary jest bardzo trudne.

Regres ubezpieczeniowy

Kara za brak OC to nie jedyna sankcja. Jeśli spowodujesz szkodę nieubezpieczonym pojazdem, zapłacisz nie tylko karę, ale także będziesz musiał pokryć koszty likwidacji szkody z własnej kieszeni. Te koszty mogą iść w setki tysięcy a nawet w miliony złotych.

W lipcu 2022 r. rzecznik prasowy UFG Damian Ziąber poinformował na łamach portalu money.pl, że Fundusz wystawił wezwanie do zapłaty 2,1 miliona złotych tytułem regresu za spowodowanie szkody pojazdem bez OC.

Więzienie

Niespłacone zobowiązania ostatecznie spowodują skierowanie sprawy na drogę sądową i w konsekwencji możesz nawet stracić wolność.

Co robić, kiedy kupisz samochód bez OC?

Gdy zapomnisz sprawdzić, czy pojazd ma OC, albo dasz się nabrać sprzedającemu na lewe dokumenty i kupisz pojazd bez OC, masz jeszcze jedną szanse na uniknięcie kary za brak OC.

Za zobowiązania ubezpieczeniowe odpowiadasz od momentu wejścia w posiadanie auta, czyli od dnia zakupu. Oznacza to, że jeśli kupisz OC tego samego dnia, to unikniesz kary.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu? – Warto wiedzieć

  1. Aktualność ubezpieczenia OC pojazdu można sprawdzić w bazie UFG.
  2. Aktualność ubezpieczenia OC pojazdu można sprawdzić w bazie CEPiK.
  3. Aby sprawdzić polisę OC pojazdu, należy podać nr VIN, dowodu rejestracyjnego i datę pierwszej rejestracji auta.
  4. Ubezpieczenie OC można sprawdzić za pomocą systemu informatycznego lub aplikacji mobilnej.
  5. Sprawdzenie OC pojazdu jest darmowe. Chyba że zamawiasz pełny, płatny raport na temat pojazdu, który zamierzasz kupić.

FAQ:

  1. Czy każdy może sprawdzić ważność OC w UFG?

    Tak. Wystarczy, że osoba zna nr. rejestracyjny lub VIN pojazdu. W tym celu trzeba wejść na stronę UFG w zakładkę "Identyfikacja umowy OC na dzień", wprowadzić posiadane informacje i gotowe.

  2. Jakie informacje otrzymam, sprawdzając czy samochód jest ubezpieczony?

    Po złożeniu zapytania do UFG otrzymasz następujące informacje: numer polisy, czy auto w danym we wskazanym dniu był ubezpieczony, nazwę oraz adres firmy ubezpieczeniowej. W informacjach udzielonych przez UFG oraz usługę HistoriaPojazdu.gov.pl nie znajdziesz danych osobowych ani adresu właściciela pojazdu.

  3. Czy sprawdzenie ważności OC jest darmowe?

    Narzędzia na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w których sprawdzisz ważność polisy OC, podobnie jak usługi HistoriaPojazdu.gov.pl są darmowe. To czy twoje auto posiada ważne ubezpieczenie sprawdzisz bez ponoszenia kosztów.

  4. Ile trwa sprawdzanie OC?

    Sprawdzenie ważności ubezpieczenia na stronie UFG czy na historiapojazdu.gov.pl zajmuje maksymalnie kilka minut.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek Janoszka
4 lat temu

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu do kiedy jest termin ważności

Darek
4 lat temu
Reply to  Marek Janoszka

Z tego co mi wiadomo nie ma takiej informacji Informacje uzyskujesz na dany moment -dzień Ubezpieczenie jest zawarte według wymogów klienta może ono być na rok lub krócej Zawsze proponuję sprawdzić wpis w wyciąg lub odcinek polisy na którym musi być podana data zawarcia umowy od … do … Problem czasem może wystąpić np. umowa na rok i płatana w dwóch lub czerech ratach należy upewnić się za jaki okres jest opłacona polisa Nie sugerować się do końca tym co mówi sprzedający że umowa jest na np. jeszcze 10 miesięcy bo może okazać się że za pozostałe 9 z 10… Czytaj więcej »

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny