oc dla młodych kierowców
2 września 2016 (aktualizacja 19 września 2019)
[Głosów:120    Średnia:4.6/5]

Młodzi kierowcy powodują statystycznie więcej wypadków niż osoby z długim stażem za kierownicą. Ubezpieczyciele stosują więc dla nich wyższe stawki OC. Czasami polisa dla dwudziestolatka jest kilkakrotnie droższa od ubezpieczenia auta osoby w średnim wieku. Na szczęście, są sposoby na obniżenie ceny polisy.

Statystyki sporządzane przez Policję pokazują czarno na białym, że to właśnie młodzi kierowcy są największym zagrożeniem na drodze. W 2018 r. kierowcy w wieku od 18 do 24 lat byli sprawcami ponad 5 tys. wypadków. Przyczyną przeszło połowy z nich było niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, czyli nieostrożna jazda.

Fakt ten pod uwagę biorą ubezpieczyciele, podczas wyliczania wysokości składki OC. Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców nie musi być jednak drogie. Oto kilka skutecznych sposobów, które pozwalają obniżyć cenę polisy i tym samym zaoszczędzić:

    • zakup pojazdu z silnikiem o małej pojemności,
    • rejestracja samochodu na kierowcę ze zniżkami,
    • skorzystanie z oferty ubezpieczycieli specjalizujących się w ubezpieczeniach dla młodych kierowców,
    • zarejestrowanie na siebie skutera przed uzyskaniem prawa jazdy,
  • porównanie ofert przy użyciu porównywarki ubezpieczeń OC.

Auto dla młodego kierowcy? Najlepiej ze słabszym silnikiem

Jesteś młody? Chcesz kupić ubezpieczenie samochodu tylko na siebie? Kup auto z małą pojemnością silnika i mniejszą mocą. Dla ubezpieczycieli to znak, że nie zamierzasz szarżować na drodze. Słabszym autem będziesz wolniej jeździł, a więc nawet jeśli dojdzie do ewentualnej kolizji, spowoduje ona mniejszy rozmiar szkód.

Poza wspomnianą pojemnością silnika, towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę również na wiek pojazdu (im starszy, tym cena OC jest wyższa) i jego markę (ubezpieczenie tuningowanego BMW czy Audi jest droższe niż na przykład samochodu marki Fiat). Jeżeli jesteś młodym kierowcą, który chce zarejestrować samochód na siebie, to powyższe informacje ułatwią Ci wybór pierwszego pojazdu.

Czy wiesz, że…

25-letni właściciel Opla Astry z silnikiem benzynowym 1,6 (100 km), który wypracował 60% zniżki za bezszkodową jazdę zapłaci za najtańsze OC* ok. 770 zł. Gdyby zmienił samochód na BMW z silnikiem 2,0 (150 km), najtańszą polisę kupi za ok. 1200 zł. Czyli prawie 100% drożej!

OC dla młodego kierowcy z współwłaścicielem

Takim współwłaścicielem może być ktoś z najbliższej rodziny, np. jeden z rodziców. Wtedy też łatwiej rozstrzygnąć kwestie finansowe. Dodanie współwłaściciela do ubezpieczenia wymaga dopisania go do dowodu rejestracyjnego. To pociąga za sobą konieczność sporządzenia np. umowy darowizny. I tu kolejny plus pomocy rodzicielskiej – za darowiznę w najbliższej rodzinie nie płaci się podatku skarbowego.

Skoro towarzystwa ubezpieczeniowe honorują zniżki wypracowane przez współwłaściciela auta, a Ty jesteś młody i nie masz jeszcze doświadczenia za kierownicą, poszukaj osoby, która udzieli Ci swoich zniżek. (Więcej o zniżkach OC tutaj.)

Alternatywą jest zarejestrowanie pojazdu wyłącznie na doświadczonego kierowcę, który wypracował wysokie zniżki. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, pamiętaj jednak, aby podać, że Ty również będziesz korzystać z pojazdu. Dlaczego? Jeżeli spowodujesz wypadek, a firma ubezpieczeniowa udowodni, że za kierownicą siedziałeś Ty, a nie właściciel pojazdu, to trzeba będzie dopłacić.

Uwaga! Osoba dzieląca się zniżkami ponosi pewne ryzyko – szkoda spowodowana przez młodego kierowcę obniży jej zniżki na każde posiadane auto.

Czy wiesz, że…

Młody kierowca bez historii ubezpieczenia, właściciel Skody Fabia z 2006 r., (poj. 1,4/75 km), płaci za najtańszą polisę OC ok. 2000 zł. Jeżeli współwłaścicielem jego auta zostanie 44-latek z maksymalnymi zniżkami za bezszkodową jazdę, cena OC będzie niższa o… 1000 zł!

Są towarzystwa, które czekają na młodego kierowcę

Każde towarzystwo może honorować wybrane grupy klientów i właśnie im oferować bardziej atrakcyjne oferty ubezpieczenia OC. To, że większość ubezpieczycieli proponuje wysokie ceny polis młodym kierowcom, nie oznacza, że wszyscy tak robią. Skoncentrowanie się na jednej grupie pomaga lepiej ją poznać, a co za tym idzie, dopasować swoją ofertę do jej potrzeb i możliwości. Na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych istnieją towarzystwa ukierunkowane właśnie na młodych kierowców i to ich ofertom warto przyjrzeć się w pierwszej kolejności.

Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie aktualnych promocji. W ten sposób możesz uzyskać atrakcyjną zniżkę, która pozwoli Ci zakupić ubezpieczenie OC w bardzo przystępnej cenie. Szukając OC, wykaż się cierpliwością. Gdy zdecydujesz się na pierwszą z brzegu ofertę, Twój portfel może zupełnie niepotrzebnie uszczuplić się nawet o kilkaset złotych.

Czy wiesz, że…

21-letni kierowca Opla Astry (10% zniżek, po 1 roku ubezpieczenia) otrzymał propozycję najtańszego OC* za ok. 1800 zł. Czwarte towarzystwo w rankingu ofert wycenia jego polisę już na 2000 zł, szóste – powyżej 3000 zł. Najdroższe OC kosztowałoby tego młodego kierowcę prawie 5500 zł!

Przed zrobieniem prawa jazdy zarejestruj na siebie skuter

Drogie OC dla młodych kierowców powoduje, że warto wykazać się przezornością i jeszcze przed uzyskaniem prawa jazdy kategorii B zarejestrować na siebie np. skuter (możesz też być jego współwłaścicielem). Ubezpieczenie skutera nie jest drogie, a pozwoli Ci gromadzić zniżki za bezszkodową jazdę, które są uwzględniane przez niektórych ubezpieczycieli przy ubezpieczaniu samochodu.

Im dłużej będziesz właścicielem lub współwłaścicielem skutera, tym wyższe zniżki wypracujesz. To oznacza, że im szybciej skorzystasz z tego rozwiązania, tym więcej zyskasz. Pamiętaj, że współwłaścicielem skutera możesz być już jako nastolatek.

Czym jest ubezpieczenie BlackBox?

Kierowcy z Wielkiej Brytanii mogą skorzystać z tzw. BlackBox. To specjalne urządzenie montowane przez ubezpieczyciela w pojeździe, które gromadzi informacje o stylu jazdy kierowcy. Monitorowane są m.in.: prędkość, z jaką porusza się samochód, płynność jazdy i sposób hamowania. Zgromadzone dane są następnie analizowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Na ich podstawie wylicza się wysokość składki OC, jaką zapłaci kierowca.

Ubezpieczenie BlackBox jest dedykowane nie tylko młodym, niedoświadczonym kierowcom – korzystają z niego również kierowcy pokonujący małe odległości. Mimo że w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe nie korzystają jeszcze powszechnie z podobnej metody, to np. Link4 w ostatnim czasie przygotował promocję dla klientów poszukujących oszczędności na składce OC. Polega ona na tym, że kierowca jedzie z włączoną aplikacją, która zbiera informacje o jego jeździe. Ci, którzy wykażą się rozsądkiem i ostrożnością, mogą liczyć na zwrot nawet 30 proc. składki.

Nie każdy młody kierowca jest piratem drogowym. Udowodnij to!

Wystarczy rozsądek i bezpieczna jazda, a za kilka lat nie będziesz się musiał martwić wysoką składką OC. Za każdy rok bezszkodowej jazdy zyskujesz 10, a nawet 20% zniżki. Kiedy uzbierasz już własne zniżki, cena polisy spadnie nawet kilkukrotnie. Dodatkowo, dla ubezpieczycieli liczy się całokształt, więc bezpiecznym użytkownikom dróg są skłonni dorzucić jeszcze sporo ulg marketingowych.

Zwyżki w OC dla niedoświadczonych, młodych kierowców wynikają m.in. ze statystyk wypadkowych. Zostań tym, który nie powiększa w policyjnym zestawieniu liczby wypadków i kolizji. Jeśli za Twoim przykładem pójdą inni, więcej ubezpieczycieli będzie skłonnych, by zaprosić młodych do grona klientów. Oczywiście za pomocą niskiej ceny.

Sposób na tanie OC dla młodych kierowców? Porównywanie ofert

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kluczem do znalezienia taniego OC dla młodego kierowcy jest znalezienie najlepszego ubezpieczyciela. Niestety, dla każdego kierowcy najlepszym towarzystwem może okazać się inna firma. Przeglądanie wszystkich dostępnych na rynku ofert i niekończące się wycieczki do oddziałów towarzystw mogą okazać się dość męczące i czasochłonne. Czy jest alternatywa? Owszem!

Oferty różnych ubezpieczycieli możesz porównać w kilka minut, i to bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora ubezpieczeń OC, który znajdzie dla Ciebie najtańsze OC dla młodych kierowców. Pamiętaj, że OC dla młodych kierowców może być tanie – wystarczy poświęcić kilka minut na wypełnienie formularza, aby znaleźć najkorzystniejszą cenowo propozycję.

*ceny wyliczone w kalkulatorze OC AC ubezpieczamy-auto.pl, w dniu 17.04.2019 r.

Stefania Stuglik
Od 2012 roku związana z sektorem ubezpieczeń. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w dziale obsługi klienta. Ma na swoim koncie kilkaset sprzedanych polis komunikacyjnych. Prywatnie niepoprawna optymistka, zakochana w górach i literaturze pięknej.

10
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
joanna łazwiczkaxmontyredakcjaMonty Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Monty
Gość
Monty

Ktoś słyszał o ubezpieczeniach od YouCanDrive? Warto się ładować w umowę z nimi?

Joanna Łaz
Gość
Joanna Łaz

Ja mam ubezpieczenie OC plus miniAC w YCD i cenowo atrakcyjnie ,poza tym w razie czego też jest w miarę przyjemnie rozwiązywać szkody

sandramala
Gość
sandramala

Na czym polega to miniAC?

tymek
Gość
tymek

to ciekawa propozycja dla młodych kierowców. Już troche działaja na rynku – nie ma się czego bać jak odpowiada CI oferta.

wiczkax
Gość
wiczkax

Sam może korzystasz z tych usług jako młody kierowca ?
Co jak co młodzi to mają najgorzej chcąc ubezpieczyć samochód trzeba wydać tyle pieniędzy na ubezpieczenie co prawie wartość auta …

Monty
Gość
Monty

Właśnie trochę się obawiam jak będzie wyglądała sprawa w momencie gdy będzie trzeba wypłacić pieniądze albo załatwić auto zastępcze..

joanna łaz
Gość
joanna łaz

w mini masz troche inne parametry, nie wszytsko się łąpie w ofertę jak przy pełnym ac .
@tymek ycd jest dobrą ofertą i nie od wczoraj, wypróbowana już dawno i przez wielu

redakcja
Admin

W przypadku wyboru ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy polecamy sprawdzenie składki w naszym kalkulatorze.

monty
Gość
monty

Witam,
Sprawdziłem w waszym kalkulatorze i w 2 innych. Stanęło na YCD. Mam wykupione OC+Assistance i nnw. Wyszło najkorzystniej dla mnie jako kierowcy poniżej 25 lat.

wiczkax
Gość
wiczkax

Fajnie, że można sobie mniej więcej wyliczyć jak będzie kwota oc dzięki kalkulatorom 🙂 pewnie trzeba szukać tam gdzie jest taniej ! Ile Ci się udało zaoszczędzić ?

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00