Młodzi kierowcy powodują statystycznie więcej wypadków niż osoby z długim stażem za kierownicą. Ubezpieczyciele stosują więc dla nich wyższe stawki OC. Czasami polisa dla dwudziestolatka jest kilkakrotnie droższa od ubezpieczenia auta osoby w średnim wieku. Na szczęście są sposoby na obniżenie ceny polisy.

Statystyki w Polsce pokazują czarno na białym, że to właśnie młodzi kierowcy są największym zagrożeniem na drodze. W 2022 roku  kierowcy w wieku od 18 do 39 lat byli sprawcami 5855 wypadków. Najwięcej jednak, bo aż 3059 wypadków, spowodowali kierowcy w wieku od 18 do 24 lat, czyli najmłodsza grupa wiekowa. Przyczyną przeszło połowy z nich było niedostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych. Fakt ten pod uwagę biorą ubezpieczyciele podczas wyliczania wysokości składki OC. Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców nie musi być jednak drogie.

Jak wiek kierowcy wpływa na cenę OC?

Cena za ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy może być bardzo wysoka. Związane jest to ze zbyt małą historią ubezpieczeniową, dlatego zazwyczaj im młodszy kierowca, tym więcej musi on wydać na obowiązkowe ubezpieczenie swojego samochodu.

Statystyki pokazują, że osoby w wieku 18-25 lat mają większą tendencję do brawury za kierownicą i częściej są winne wypadkom drogowym. Z tego powodu firmy ubezpieczeniowe zwiększają cenę OC dla młodych kierowców, aby pokryć potencjalne straty. Wiek kierowcy wpływa też na brak doświadczenia, a to na poziom ryzyka. Młodzi kierowcy dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem samochodu i nie mają jeszcze dużej wprawy poruszania się na drogach. Składka za ubezpieczenie dla młodego kierowcy zmniejsza się z czasem, kiedy wypracuje on odpowiednie zniżki, ale tylko w wypadku bezszkodowej jazdy.

W pierwszym półroczu 2023 roku średnio najmniej za OC płacili właściciele samochodów w wieku 60 lat (432 zł). Natomiast najwięcej na zakup obowiązkowego ubezpieczenia musieli przeznaczyć posiadacze pojazdów w wieku 19 lat (1935 zł). Różnica wyniosła aż 1503 zł.

cena OC a wiek kierowcy

Pamiętaj jednak, że nie jest to reguła. Powyższe dane są uśrednione, a to oznacza, że nie każdy młody kierowca wydał na polisę OC taką samą kwotę. W pierwszym półroczu 2023 r. niektórzy użytkownicy naszej porównywarki otrzymywali bardzo atrakcyjne oferty ubezpieczenia.

KIEROWCASAMOCHÓDTUCENA OC
Kobieta, 22 lata, zam. Rzeszów, woj. podkarpackieFord Fiesta z 2005 r, benzyna, poj. 1.6MTU 241 550,00 zł
Mężczyzna, 24 lata, zam. Gdańsk, woj. pomorskieFiat Punto z 2000 r, benzyna, poj. 1,4MTU 241 189,00 zł
Kobieta, 21 lat, zam. Lipie Góry, woj. lubuskieOpel Corsa z 2002 r, benzyna, poj. 1.4Trasti1 242,00 zł
Mężczyzna, 25 lat, zam. Białystok, woj. podlaskieCitroen C3 z 2005 r, benzyna, poj. 1,6Link 41 287,31 zł

*na podstawie kalkulacji przeprowadzonych przez użytkowników porównywarki w lipcu 2023 r., oferty dla kierowców z co najmniej dwuletnią historią w OC

Na obniżenie ceny polisy jest wiele skutecznych sposobów, m.in.:

 • zakup pojazdu z silnikiem o małej pojemności,
 • rejestracja samochodu na kierowcę ze zniżkami,
 • skorzystanie z oferty ubezpieczycieli specjalizujących się w ubezpieczeniach dla młodych kierowców,
 • zarejestrowanie na siebie skutera przed uzyskaniem prawa jazdy,
 • zakup polisy przez Internet
 • porównanie ofert przy użyciu porównywarki ubezpieczeń OC.

Jakie auto powinien wybrać młody kierowca?

Jesteś młody? Chcesz kupić ubezpieczenie samochodu tylko na siebie? Kup auto z małą pojemnością silnika i mniejszą mocą. Dla ubezpieczycieli to znak, że nie zamierzasz szarżować na drodze. Słabszym autem będziesz wolniej jeździł, a więc nawet jeśli dojdzie do ewentualnej kolizji, spowoduje ona mniejszy rozmiar szkód.

Poza wspomnianą pojemnością silnika towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę również na wiek pojazdu i jego markę (ubezpieczenie tuningowanego BMW czy Audi jest droższe niż na przykład samochodu marki Fiat). Jeżeli jesteś młodym kierowcą, który chce zarejestrować samochód na siebie, to powyższe informacje ułatwią Ci wybór pierwszego pojazdu.

Badania pokazują, że pojemność silnika ma duży wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Wraz z jej wzrostem rośnie również cena ubezpieczenia. Jest to związane z większym ryzykiem wystąpienia szkody w wyniku większej mocy silnika oraz możliwością osiągania wyższych prędkości pojazdu. Z tego powodu ubezpieczyciele uważają te samochody za bardziej ryzykowne i dlatego zazwyczaj podwyższają stawki ubezpieczenia. Dodatkowo większe silniki często montowane są w droższych pojazdach, co generuje wyższe koszty za naprawy, a w konsekwencji wyższe ubezpieczenie.

pojemnosc silnika a cena oc

Ile można zaoszczędzić na OC z współwłaścicielem?

Współwłaścicielem samochodu może być ktoś z najbliższej rodziny, np. jeden z rodziców. Wtedy też łatwiej rozstrzygnąć kwestie finansowe. Dodanie współwłaściciela do ubezpieczenia wymaga dopisania go do dowodu rejestracyjnego. To pociąga za sobą konieczność sporządzenia np. umowy darowizny. I tu pojawia się kolejny plus pomocy rodzicielskiej – za darowiznę w najbliższej rodzinie nie płaci się podatku skarbowego.

Skoro towarzystwa ubezpieczeniowe honorują zniżki wypracowane przez współwłaściciela auta, a Ty jesteś młody i nie masz jeszcze doświadczenia za kierownicą, poszukaj osoby, która udzieli Ci swoich zniżek.

Więcej o zniżkach OC tutaj.

Alternatywą jest zarejestrowanie pojazdu wyłącznie na doświadczonego kierowcę, który wypracował wysokie zniżki. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, pamiętaj jednak, aby podać, że Ty również będziesz korzystać z pojazdu. Dlaczego? Jeżeli spowodujesz wypadek, a firma ubezpieczeniowa udowodni, że za kierownicą siedziałeś Ty, a nie właściciel pojazdu, to trzeba będzie dopłacić.

Uwaga! Osoba dzieląca się zniżkami ponosi pewne ryzyko – szkoda spowodowana przez młodego kierowcę obniży jej zniżki na każde posiadane auto.

wspolwlasciciel a cena oc

Na powyższej grafice możesz zauważyć, że młody kierowca bez historii ubezpieczenia zapłaci za najtańszą polisę OC ok. 1610 zł. Jeżeli współwłaścicielem jego auta zostanie 40-latek z maksymalnymi zniżkami za bezszkodową jazdę, cena OC wyniesie 1070 zł, czyli o 540 zł mniej. Jednak jeżeli to doświadczony kierowca został by głównym właścicielem auta, a młody kierowca współwłaścicielem, to cena spadnie do 744 zł, czyli aż o 866 zł, a to jest o ponad 100% mniej.

Które towarzystwa oferują młodym najtańsze OC?

Każde towarzystwo może honorować wybrane grupy klientów i właśnie im oferować bardziej atrakcyjne oferty ubezpieczenia OC. To, że większość ubezpieczycieli proponuje wysokie ceny polis młodym kierowcom, nie oznacza, że wszyscy tak robią. Skoncentrowanie się na jednej grupie pomaga lepiej ją poznać, a co za tym idzie, dopasować swoją ofertę do jej potrzeb i możliwości. Na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych istnieją towarzystwa ukierunkowane właśnie na młodych kierowców i to ich ofertom warto przyjrzeć się w pierwszej kolejności.

Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie aktualnych promocji. W ten sposób możesz uzyskać atrakcyjną zniżkę, która pozwoli Ci zakupić ubezpieczenie OC w bardzo przystępnej cenie. Szukając OC, wykaż się cierpliwością. Gdy zdecydujesz się na pierwszą z brzegu ofertę, Twój portfel może zupełnie niepotrzebnie uszczuplić się nawet o kilka tysięcy złotych.

Przykład: 20-letni kierowca Opla Astry z Radoczy (z 2005 r., benzyna, poj. silnika 1,4 l, 10% zniżek po 1 roku ubezpieczenia) otrzymał propozycję najtańszego OC za 2073 zł. Najdroższe towarzystwo w rankingu wycenia jego polisę już na 6124 zł. Gdyby młody kierowca nie porównał ofert i ubezpieczył auto w tej firmie, mógłby przepłacić za obowiązkowe ubezpieczenie prawie 4050 złotych!

Jak gromadzić zniżki przed zakupem auta?

Drogie OC dla młodych kierowców powoduje, że warto wykazać się przezornością i jeszcze przed uzyskaniem prawa jazdy kategorii B zarejestrować na siebie np. skuter (możesz też być jego współwłaścicielem). Ubezpieczenie skutera nie jest drogie, a pozwoli Ci gromadzić zniżki za bezszkodową jazdę, które są uwzględniane przez niektórych ubezpieczycieli przy ubezpieczaniu samochodu.

Im dłużej będziesz właścicielem lub współwłaścicielem skutera, tym wyższe zniżki wypracujesz. To oznacza, że im szybciej skorzystasz z tego rozwiązania, tym więcej zyskasz. Pamiętaj, że współwłaścicielem skutera możesz być już jako nastolatek.

Czym jest ubezpieczenie BlackBox?

Kierowcy z Wielkiej Brytanii mogą skorzystać z tzw. BlackBox. To specjalne urządzenie montowane przez ubezpieczyciela w pojeździe, które gromadzi informacje o stylu jazdy kierowcy. Monitorowane są m.in.:

prędkość, z jaką porusza się samochód, płynność jazdy i sposób hamowania. Zgromadzone dane są następnie analizowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Na ich podstawie wylicza się wysokość składki OC, jaką zapłaci kierowca.

Ubezpieczenie BlackBox jest dedykowane nie tylko młodym, niedoświadczonym kierowcom – korzystają z niego również kierowcy pokonujący małe odległości. Mimo że w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe nie korzystają jeszcze powszechnie z podobnej metody, to np. Link4 wprowadził na polski rynek rozwiązanie dla klientów poszukujących oszczędności na składce OC. Polega ona na tym, że kierowca jedzie z włączoną aplikacją, która zbiera informacje o jego jeździe. Ci, którzy wykażą się rozsądkiem i ostrożnością, mogą liczyć na zwrot nawet 30 procent składki.

Nie każdy młody kierowca jest piratem drogowym. Udowodnij to!

Wystarczy rozsądek i bezpieczna jazda, a za kilka lat nie będziesz się musiał martwić wysoką składką OC. Za każdy rok bezszkodowej jazdy zyskujesz 10, a nawet 20% zniżki. Kiedy uzbierasz już własne zniżki, cena polisy spadnie nawet kilkukrotnie. Dodatkowo dla ubezpieczycieli liczy się całokształt, więc bezpiecznym użytkownikom dróg są skłonni dorzucić jeszcze sporo ulg marketingowych.

Zwyżki w OC dla niedoświadczonych, młodych kierowców wynikają m.in. ze statystyk wypadkowych. Zostań tym, który nie powiększa w policyjnym zestawieniu liczby wypadków i kolizji. Jeśli za Twoim przykładem pójdą inni, więcej ubezpieczycieli będzie skłonnych, by zaprosić młodych do grona klientów. Oczywiście za pomocą niskiej ceny.

Sposób na tanie OC dla młodych kierowców? Porównywanie ofert

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kluczem do znalezienia taniego OC dla młodego kierowcy jest wybór ubezpieczyciela. Niestety dla każdego kierowcy najlepszym towarzystwem może okazać się inna firma. Przeglądanie wszystkich dostępnych na rynku ofert i niekończące się wycieczki do oddziałów towarzystw mogą okazać się dość męczące i czasochłonne. Czy jest alternatywa? Owszem!

Oferty różnych ubezpieczycieli możesz porównać w kilka minut, i to bez wychodzenia z domu. Wystarczy że skorzystasz z porównywarki OC. Jest to narzędzie, które umożliwia porównanie ofert ubezpieczenia OC proponowanych przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Dzięki porównywarce możesz szybko i wygodnie sprawdzić dostępne oferty, ich ceny oraz warunki ubezpieczenia.

Po wprowadzeniu przez Ciebie danych dotyczących samochodu, Ciebie jako kierowcy oraz historii ubezpieczenia, porównywarka przedstawi Ci wyniki obejmujące kilkanaście ofert. Główną zaletą korzystania z porównywarki OC jest oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki niej nie musisz samodzielnie dzwonić do różnych towarzystw ubezpieczeniowych, wypełniać szeregu formularzy i analizować ofert. Porównywarka w szybki sposób przedstawi najtańsze oferty dostępne na rynku, umożliwiając wybór najkorzystniejszej opcji. Kalkulator OC pomaga w łatwej identyfikacji wszelkich dodatkowych opcji ochrony, takich jak Assistance czy AC.

Pamiętaj, że OC dla młodych kierowców także może być korzystne cenowo – wystarczy poświęcić kilka minut na wypełnienie formularza, aby znaleźć idealną propozycję dla siebie.

OC dla młodego kierowcy – to warto wiedzieć

 • Polisa OC dla młodego kierowcy może być nawet o kilka tysięcy złotych droższa niż ubezpieczenie auta starszej osoby.
 • Ubezpieczyciele stosują zwyżki w OC dla młodych kierowców, ponieważ szacują wobec nich wyższe ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku.
 • Młody kierowca, jeśli nie chce przepłacać, powinien wybrać samochód z jak najmniejszą pojemnością silnika.
 • Ustanowienie osoby starszej z bezszkodową historią w OC współwłaścicielem auta pozwala młodym kierowcom zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na ubezpieczeniu.
 • Na rynku OC funkcjonują towarzystwa, które kierują swoją ofertę głównie do młodych osób. Można je wyszukać np. za pomocą internetowej porównywarki OC i AC.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o OC dla młodego kierowcy

 1. Czy miejsce zamieszkania młodego kierowcy ma też wpływ na cenę OC na samochód?

  Tak, miejsce zamieszkania młodego kierowcy ma wpływ na cenę OC na samochód. Wysokość składki ubezpieczeniowej może różnić się w zależności od obszaru, w którym kierowca mieszka. Istnieją bowiem regiony, w których ryzyko wypadków drogowych jest wyższe, co automatycznie skutkuje wyższą stawką ubezpieczenia. Na przykład w dużych miastach, gdzie natężenie ruchu jest większe, istnieje większe ryzyko wystąpienia kolizji. Z kolei w mniejszych miejscowościach lub na terenach wiejskich, gdzie ruch drogowy jest mniejszy, ryzyko wypadku może być mniejsze, co skutkuje niższą ceną ubezpieczenia. Dodatkowo, w niektórych miejscach może istnieć większa tendencja do kradzieży samochodów, co również wpływa na cenę OC.

 2. Do jakiego wieku kierowca jest uznawany przez ubezpieczalnię za młodego kierowcę?

  Ta kwestia uzależniona jest od każdego towarzystwa ubezpieczeniowego z osobna. Dla jednych może to być wiek do 25 lat, a dla innych nawet do 30 lat. Ponadto liczy się również czas posiadania przez takiego kierowcę prawa jazdy. Jako młody kierowca uznawana przez ubezpieczalnie może być osoba starsza, która dopiero zdała prawo jazdy i zazwyczaj trwa to 3 lata, licząc od dnia otrzymania uprawnień.

 3. Dlaczego młodzi kierowcy uznawani są za bardziej ryzykownych, przez co wzrastają im ceny OC?

  Młodzi kierowcy są uznawani za bardziej ryzykownych głównie ze względu na brak doświadczenia za kierownicą. Często są to osoby, które niedawno uzyskały prawo jazdy i nie posiadają wystarczającej wiedzy na temat zasad ruchu drogowego, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Ponadto młodzi kierowcy często są bardziej skłonni do ryzykownej jazdy, co może wiązać się z przekraczaniem prędkości, wykonywaniem niebezpiecznych manewrów czy korzystaniem z telefonu podczas jazdy. Wszystko to zwiększa ryzyko wypadku i związane z tym koszty dla ubezpieczycieli. Dodatkowo statystyki niestety wskazują, że młodzi kierowcy są sprawcami największej liczby wypadków.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monty
5 lat temu

Ktoś słyszał o ubezpieczeniach od YouCanDrive? Warto się ładować w umowę z nimi?

Joanna Łaz
5 lat temu
Reply to  Monty

Ja mam ubezpieczenie OC plus miniAC w YCD i cenowo atrakcyjnie ,poza tym w razie czego też jest w miarę przyjemnie rozwiązywać szkody

sandramala
5 lat temu
Reply to  Joanna Łaz

Na czym polega to miniAC?

tymek
5 lat temu
Reply to  Monty

to ciekawa propozycja dla młodych kierowców. Już troche działaja na rynku – nie ma się czego bać jak odpowiada CI oferta.

wiczkax
5 lat temu
Reply to  tymek

Sam może korzystasz z tych usług jako młody kierowca ?
Co jak co młodzi to mają najgorzej chcąc ubezpieczyć samochód trzeba wydać tyle pieniędzy na ubezpieczenie co prawie wartość auta …

Monty
5 lat temu
Reply to  tymek

Właśnie trochę się obawiam jak będzie wyglądała sprawa w momencie gdy będzie trzeba wypłacić pieniądze albo załatwić auto zastępcze..

joanna łaz
4 lat temu
Reply to  tymek

w mini masz troche inne parametry, nie wszytsko się łąpie w ofertę jak przy pełnym ac .
@tymek ycd jest dobrą ofertą i nie od wczoraj, wypróbowana już dawno i przez wielu

monty
5 lat temu
Reply to  redakcja

Witam,
Sprawdziłem w waszym kalkulatorze i w 2 innych. Stanęło na YCD. Mam wykupione OC+Assistance i nnw. Wyszło najkorzystniej dla mnie jako kierowcy poniżej 25 lat.

wiczkax
4 lat temu
Reply to  monty

Fajnie, że można sobie mniej więcej wyliczyć jak będzie kwota oc dzięki kalkulatorom 🙂 pewnie trzeba szukać tam gdzie jest taniej ! Ile Ci się udało zaoszczędzić ?

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny