Młodzi kierowcy powodują statystycznie więcej wypadków niż osoby z długim stażem za kierownicą. Ubezpieczyciele stosują więc dla nich wyższe stawki OC. Czasami polisa dla dwudziestolatka jest kilkakrotnie droższa od ubezpieczenia auta osoby w średnim wieku. Na szczęście, są sposoby na obniżenie ceny polisy.

OC dla młodego kierowcy – to warto wiedzieć

  • Polisa OC dla młodego kierowcy może być nawet o kilka tysięcy złotych droższa niż ubezpieczenie auta starszej osoby.
  • Ubezpieczyciele stosują zwyżki w OC dla młodych kierowców, ponieważ szacują wobec nich wyższe ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku.
  • Młody kierowca, jeśli nie chce przepłacać, powinien wybrać samochód z jak najmniejszą pojemnością silnika.
  • Ustanowienie osoby starszej z bezszkodową historią w OC współwłaścicielem auta pozwala młodym kierowcom zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na ubezpieczeniu.
  • Na rynku OC funkcjonują towarzystwa, które kierują swoją ofertę głównie do młodych osób. Można je wyszukać np. za pomocą internetowej porównywarki OC i AC.

Statystyki sporządzane przez Policję pokazują czarno na białym, że to właśnie młodzi kierowcy są największym zagrożeniem na drodze. W 2018 r. kierowcy w wieku od 18 do 24 lat byli sprawcami ponad 5 tys. wypadków. Przyczyną przeszło połowy z nich było niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, czyli nieostrożna jazda. Fakt ten pod uwagę biorą ubezpieczyciele, podczas wyliczania wysokości składki OC. Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców nie musi być jednak drogie.

Jak wiek kierowcy wpływa na cenę OC?

Zazwyczaj, im młodszy kierowca, tym więcej musi wydać na obowiązkowe ubezpieczenie swojego samochodu. W 2019 roku średnio najmniej za OC płacili właściciele samochodów w wieku 57 lat (561 zł). Natomiast najwięcej na zakup obowiązkowego ubezpieczenia musieli przeznaczyć posiadacze pojazdów w wieku 19 lat (1965 zł). Różnicy wyniosła aż 1404 zł.

Cena OC a wiek

Pamiętajmy jednak, że nie jest to reguła. Dane podane powyżej są uśrednione, a to oznacza, że nie każdy młody kierowca wydał na polisę OC taką samą kwotę. W październiku br. niektórzy użytkownicy naszej porównywarki otrzymywali bardzo atrakcyjne oferty ubezpieczenia.

KierowcaSamochódTowarzystwoOferta OC
Kobieta, 24 lata, zam. Białystok, woj. podlaskieOpel Corsa z 1997 r., benzyna/gaz poj. silnika 1195 cm3Allianz535 zł
Mężczyzna, 23 lata, zam. Czeremcha, woj. podlaskieFiat Seicento z 2000 r., benzyna, poj. 899 cm3mtu24542 zł
Mężczyzna, 21 lat, zam. Krosno, woj. podkarpackieAudi 80 z 1993 r., diesel, poj. 1896 cm3AXA direct585 zł
Mężczyzna, 23 lata, zam. Jabłonica Polska, woj. podkarpackieSkoda Fabia z 2005 r., benzyna, poj. 1390 cm3Uniqa603 zł
Kobieta, 25 lat, zam. Ostrów Mazowiecka, woj. mazowieckieCitroen C3 z 2006 r., benzyna, poj. 1360 cm3AXA direct618 zł
Mężczyzna, 25 lat, zam. Krasiejów, woj. opolskieSkoda Fabia z 2003 r., diesel, poj. 1422 cm3Benefia667 zł
Mężczyzna, 25 lat, zam. Puńsk, woj. podlaskieSeat Toledo z 1999 r., diesel, poj. 1896 cm3Link4682 zł
Mężczyzna, 25 lat, zam. Zalesie, woj. mazowieckieVolkswagen Passat z 2001 r., diesel, poj. 1896 cm3Aviva809 zł
* na podstawie kalkulacji przeprowadzonych przez użytkowników porównywarki w marcu 2020 r., oferty dla kierowców z co najmniej dwuletnią historią w OC

Na obniżenie ceny polisy jest wiele skutecznych sposobów, m.in.:

  • zakup pojazdu z silnikiem o małej pojemności,
  • rejestracja samochodu na kierowcę ze zniżkami,
  • skorzystanie z oferty ubezpieczycieli specjalizujących się w ubezpieczeniach dla młodych kierowców,
  • zarejestrowanie na siebie skutera przed uzyskaniem prawa jazdy,
  • porównanie ofert przy użyciu porównywarki ubezpieczeń OC.

Jakie auto powinien wybrać młody kierowca?

Jesteś młody? Chcesz kupić ubezpieczenie samochodu tylko na siebie? Kup auto z małą pojemnością silnika i mniejszą mocą. Dla ubezpieczycieli to znak, że nie zamierzasz szarżować na drodze. Słabszym autem będziesz wolniej jeździł, a więc nawet jeśli dojdzie do ewentualnej kolizji, spowoduje ona mniejszy rozmiar szkód.

Poza wspomnianą pojemnością silnika, towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę również na wiek pojazdu i jego markę (ubezpieczenie tuningowanego BMW czy Audi jest droższe niż na przykład samochodu marki Fiat). Jeżeli jesteś młodym kierowcą, który chce zarejestrować samochód na siebie, to powyższe informacje ułatwią Ci wybór pierwszego pojazdu.

Czy wiesz, że…

25-letni właściciel Opla Astry z silnikiem benzynowym 1,6 (100 km), który wypracował 60% zniżki za bezszkodową jazdę zapłaci za najtańsze OC* ok. 770 zł. Gdyby zmienił samochód na BMW z silnikiem 2,0 (150 km), najtańszą polisę kupi za ok. 1200 zł. Czyli prawie 100% drożej!

Ile można zaoszczędzić na OC z współwłaścicielem?

Współwłaścicielem samochodu może być ktoś z najbliższej rodziny, np. jeden z rodziców. Wtedy też łatwiej rozstrzygnąć kwestie finansowe. Dodanie współwłaściciela do ubezpieczenia wymaga dopisania go do dowodu rejestracyjnego. To pociąga za sobą konieczność sporządzenia np. umowy darowizny. I tu kolejny plus pomocy rodzicielskiej – za darowiznę w najbliższej rodzinie nie płaci się podatku skarbowego.

Skoro towarzystwa ubezpieczeniowe honorują zniżki wypracowane przez współwłaściciela auta, a Ty jesteś młody i nie masz jeszcze doświadczenia za kierownicą, poszukaj osoby, która udzieli Ci swoich zniżek. (Więcej o zniżkach OC tutaj.)

Alternatywą jest zarejestrowanie pojazdu wyłącznie na doświadczonego kierowcę, który wypracował wysokie zniżki. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, pamiętaj jednak, aby podać, że Ty również będziesz korzystać z pojazdu. Dlaczego? Jeżeli spowodujesz wypadek, a firma ubezpieczeniowa udowodni, że za kierownicą siedziałeś Ty, a nie właściciel pojazdu, to trzeba będzie dopłacić.

Uwaga! Osoba dzieląca się zniżkami ponosi pewne ryzyko – szkoda spowodowana przez młodego kierowcę obniży jej zniżki na każde posiadane auto.

Czy wiesz, że…

Młody kierowca bez historii ubezpieczenia, właściciel Skody Fabia z 2006 r., (poj. 1,4/75 km), płaci za najtańszą polisę OC ok. 2000 zł. Jeżeli współwłaścicielem jego auta zostanie 44-latek z maksymalnymi zniżkami za bezszkodową jazdę, cena OC będzie niższa o… 1000 zł!

Które towarzystwa oferują młodym najtańsze OC?

Każde towarzystwo może honorować wybrane grupy klientów i właśnie im oferować bardziej atrakcyjne oferty ubezpieczenia OC. To, że większość ubezpieczycieli proponuje wysokie ceny polis młodym kierowcom, nie oznacza, że wszyscy tak robią. Skoncentrowanie się na jednej grupie pomaga lepiej ją poznać, a co za tym idzie, dopasować swoją ofertę do jej potrzeb i możliwości. Na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych istnieją towarzystwa ukierunkowane właśnie na młodych kierowców i to ich ofertom warto przyjrzeć się w pierwszej kolejności.

Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie aktualnych promocji. W ten sposób możesz uzyskać atrakcyjną zniżkę, która pozwoli Ci zakupić ubezpieczenie OC w bardzo przystępnej cenie. Szukając OC, wykaż się cierpliwością. Gdy zdecydujesz się na pierwszą z brzegu ofertę, Twój portfel może zupełnie niepotrzebnie uszczuplić się nawet o kilka tysięcy złotych. Zobacz, ile zaoszczędził 20-latek z Radoczy (woj. małopolskie), właściciel Opla Astry, dzięki porównaniu ofert.

TowarzystwoUbezpieczenie Oferta
mtu24OC1643 zł
AXA directOC ASS1807 zł
BenefiaOC1960 zł
You Can DriveOC2162 zł
ProamaOC ASS NNW2842 zł
UniqaOC ASS NNW2985 zł
GeneraliOC ASS NNW3052 zł
GefionOC ASS3088 zł
WienerOC ASS3127 zł
Link4OC ASS3386 zł
AllianzOC ASS3990 zł
AvivaOC ASS4534 zł

20-letni kierowca Opla Astry (z 2005 r., benzyna, poj. silnika 1,4 l, 10% zniżek po 1 roku ubezpieczenia) otrzymał propozycję najtańszego OC za 1643 zł. Najdroższe towarzystwo w rankingu wycenia jego polisę już na 4534 zł. Gdyby młody kierowca nie porównał ofert i ubezpieczył auto w tej firmie, mógłby przepłacić za obowiązkowe ubezpieczenie prawie 3000 złotych!

Jak gromadzić zniżki przed zakupem auta?

Drogie OC dla młodych kierowców powoduje, że warto wykazać się przezornością i jeszcze przed uzyskaniem prawa jazdy kategorii B zarejestrować na siebie np. skuter (możesz też być jego współwłaścicielem). Ubezpieczenie skutera nie jest drogie, a pozwoli Ci gromadzić zniżki za bezszkodową jazdę, które są uwzględniane przez niektórych ubezpieczycieli przy ubezpieczaniu samochodu.

Im dłużej będziesz właścicielem lub współwłaścicielem skutera, tym wyższe zniżki wypracujesz. To oznacza, że im szybciej skorzystasz z tego rozwiązania, tym więcej zyskasz. Pamiętaj, że współwłaścicielem skutera możesz być już jako nastolatek.

Czym jest ubezpieczenie BlackBox?

Kierowcy z Wielkiej Brytanii mogą skorzystać z tzw. BlackBox. To specjalne urządzenie montowane przez ubezpieczyciela w pojeździe, które gromadzi informacje o stylu jazdy kierowcy. Monitorowane są m.in.: prędkość, z jaką porusza się samochód, płynność jazdy i sposób hamowania. Zgromadzone dane są następnie analizowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Na ich podstawie wylicza się wysokość składki OC, jaką zapłaci kierowca.

Ubezpieczenie BlackBox jest dedykowane nie tylko młodym, niedoświadczonym kierowcom – korzystają z niego również kierowcy pokonujący małe odległości. Mimo że w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe nie korzystają jeszcze powszechnie z podobnej metody, to np. Link4 wprowadził na polski rynek rozwiązanie dla klientów poszukujących oszczędności na składce OC. Polega ona na tym, że kierowca jedzie z włączoną aplikacją, która zbiera informacje o jego jeździe. Ci, którzy wykażą się rozsądkiem i ostrożnością, mogą liczyć na zwrot nawet 30 proc. składki.

Nie każdy młody kierowca jest piratem drogowym. Udowodnij to!

Wystarczy rozsądek i bezpieczna jazda, a za kilka lat nie będziesz się musiał martwić wysoką składką OC. Za każdy rok bezszkodowej jazdy zyskujesz 10, a nawet 20% zniżki. Kiedy uzbierasz już własne zniżki, cena polisy spadnie nawet kilkukrotnie. Dodatkowo, dla ubezpieczycieli liczy się całokształt, więc bezpiecznym użytkownikom dróg są skłonni dorzucić jeszcze sporo ulg marketingowych.

Zwyżki w OC dla niedoświadczonych, młodych kierowców wynikają m.in. ze statystyk wypadkowych. Zostań tym, który nie powiększa w policyjnym zestawieniu liczby wypadków i kolizji. Jeśli za Twoim przykładem pójdą inni, więcej ubezpieczycieli będzie skłonnych, by zaprosić młodych do grona klientów. Oczywiście za pomocą niskiej ceny.

Sposób na tanie OC dla młodych kierowców? Porównywanie ofert

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kluczem do znalezienia taniego OC dla młodego kierowcy jest znalezienie najlepszego ubezpieczyciela. Niestety, dla każdego kierowcy najlepszym towarzystwem może okazać się inna firma. Przeglądanie wszystkich dostępnych na rynku ofert i niekończące się wycieczki do oddziałów towarzystw mogą okazać się dość męczące i czasochłonne. Czy jest alternatywa? Owszem!

Oferty różnych ubezpieczycieli możesz porównać w kilka minut, i to bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora ubezpieczeń OC, który znajdzie dla Ciebie najtańsze OC dla młodych kierowców. Pamiętaj, że OC dla młodych kierowców może być tanie – wystarczy poświęcić kilka minut na wypełnienie formularza, aby znaleźć najkorzystniejszą cenowo propozycję.

*ceny wyliczone w kalkulatorze OC AC ubezpieczamy-auto.pl, w dniu 31.03.2020 r.

Stefania Stuglik

Od 2012 roku związana z sektorem ubezpieczeń. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w dziale obsługi klienta. Ma na swoim koncie kilkaset sprzedanych polis komunikacyjnych. Prywatnie niepoprawna optymistka, zakochana w górach i literaturze pięknej.

Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monty
3 lat temu

Ktoś słyszał o ubezpieczeniach od YouCanDrive? Warto się ładować w umowę z nimi?

Joanna Łaz
3 lat temu
Reply to  Monty

Ja mam ubezpieczenie OC plus miniAC w YCD i cenowo atrakcyjnie ,poza tym w razie czego też jest w miarę przyjemnie rozwiązywać szkody

sandramala
3 lat temu
Reply to  Joanna Łaz

Na czym polega to miniAC?

tymek
3 lat temu
Reply to  Monty

to ciekawa propozycja dla młodych kierowców. Już troche działaja na rynku – nie ma się czego bać jak odpowiada CI oferta.

wiczkax
3 lat temu
Reply to  tymek

Sam może korzystasz z tych usług jako młody kierowca ?
Co jak co młodzi to mają najgorzej chcąc ubezpieczyć samochód trzeba wydać tyle pieniędzy na ubezpieczenie co prawie wartość auta …

Monty
3 lat temu
Reply to  tymek

Właśnie trochę się obawiam jak będzie wyglądała sprawa w momencie gdy będzie trzeba wypłacić pieniądze albo załatwić auto zastępcze..

joanna łaz
3 lat temu
Reply to  tymek

w mini masz troche inne parametry, nie wszytsko się łąpie w ofertę jak przy pełnym ac .
@tymek ycd jest dobrą ofertą i nie od wczoraj, wypróbowana już dawno i przez wielu

Admin
3 lat temu

W przypadku wyboru ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy polecamy sprawdzenie składki w naszym kalkulatorze.

monty
3 lat temu
Reply to  redakcja

Witam,
Sprawdziłem w waszym kalkulatorze i w 2 innych. Stanęło na YCD. Mam wykupione OC+Assistance i nnw. Wyszło najkorzystniej dla mnie jako kierowcy poniżej 25 lat.

wiczkax
3 lat temu
Reply to  monty

Fajnie, że można sobie mniej więcej wyliczyć jak będzie kwota oc dzięki kalkulatorom 🙂 pewnie trzeba szukać tam gdzie jest taniej ! Ile Ci się udało zaoszczędzić ?

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny