Unieruchomienie pojazdu na drodze jest kłopotliwe zarówno dla mężczyzny, jak i dla kobiety. Jednakże pomiędzy ich zachowaniem w tej sytuacji istnieje znaczna różnica: mężczyzna szuka przyczyny awarii, kobieta zaś… telefonu w torebce…

Są oczywiście wyjątki od reguły. Jedno jest za to pewne. Niektórzy kierowcy powinni koniecznie zadbać o zakup dobrego assistance.

Assistance – niby temat znany, bo przecież każdy wie, że jest to pomoc dla kierowcy na drodze. Ale tak naprawdę, większość z nas kupuje go całkiem „w ciemno”, licząc na to, że ma zagwarantowany pełny zakres usług. Niestety nie zawsze. O jego przedziale dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy potrzebujemy pomocy. Jak więc uniknąć pułapki przereklamowanej oferty? Opowiemy wam o wszystkich aspektach dobrego i na dodatek taniego ubezpieczenia.

„Kupuję assistance, bo potrzebuję poczucia bezpieczeństwa na drodze”

Oczywiście nie wierzcie w cudowną moc ASS. To tylko gwarantowana pomoc po awaryjnym zatrzymaniu pojazdu na drodze. Samo ubezpieczenie nie uchroni was przed kłopotliwym zdarzeniem. Naturalnie chodzi tutaj o samą świadomość, że otrzyma się niezbędne, profesjonalne wsparcie w każdej sytuacji drogowej. Aby je sobie zapewnić, trzeba poznać pełny wachlarz oferowanych usług ubezpieczyciela.

„Moje assistance obejmuje pełny pakiet usług”

„Pełny pakiet” można rozumieć na wiele sposobów. Podstawową kwestią jest oczywiście dopasowanie oferty do swoich oczekiwań.
Kierowcom podróżujących poza granice kraju przyda się z pewnością szerszy zakres terytorialny, pomoc tłumacza czy też zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy auta. Tym, którzy poruszają się najczęściej po najbliższej okolicy od swojego miejsca zamieszkania, wystarczy prawdopodobnie pewność, że otrzymają wsparcie po awarii, ktoś dowiezie im paliwo lub pomoże przy wymianie koła.

Dla nas pełny pakiet to:

 • naprawa na miejscu zdarzenia,
 • uruchomienie pojazdu,
 • holowanie pojazdu,
 • parkowanie pojazdu,
 • usługi informacyjne,
 • złomowanie pojazdu,
 • wynajem pojazdu zastępczego,
 • dowóz paliwa,
 • nocleg oraz transport do miejsca noclegu,
 • transport do warsztatu, do którego holowany jest pojazd,
 • przejazd po odbiór naprawionego lub odzyskanego pojazdu,
 • odwiedziny w szpitalu osób bliskich,
 • otwarcie pojazdu, przejazd ubezpieczonego po zapasowe kluczyki lub holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu,
 • przewóz do miejsca zamieszkania lub kontynuacja podróży do innego miejsca przeznaczenia,
 • odholowanie przyczepy ciągniętej przez ubezpieczony pojazd,
 • zmiennik kierowcy,
 • transport medyczny,
 • wymiana koła lub naprawa ogumienia,
 • wymiana żarówki,
 • przewóz i opieka nad dziećmi,
 • transport zwierzęcia,
 • pomoc prawna.

Celowo wymieniamy tutaj tak wiele usług. W ten sposób chcemy zasugerować, że można mieć dużo i to wcale nie musi wiele kosztować.

Przeczytaj także:
OC dla młodych kierowców
Auto zastępcze z OC sprawcy

„Moje towarzystwo posiada własny, mobilny warsztat”

Jeżeli tak jest w istocie, to wygraliście los na loterii. Bardzo mało towarzystw ubezpieczeniowych posiada swoją flotę pojazdów serwisowych. Najczęściej korzystają oni z usług firm zewnętrznych. Dlatego bardzo trudno jest ocenić, czy wysłany do pomocy pojazd będzie miał wszystkie niezbędne narzędzia naprawcze, a jego obsługa dysponuje pełną wiedzą i doświadczeniem, potrzebnym do zlikwidowania usterki na drodze. A przecież taka forma świadczenia jest najbardziej pożądana. Chodzi o to, aby nie tracić czasu na holowanie samochodu do warsztatu naprawczego lub dostarczenie pojazdu zastępczego, ale jak najszybszą kontynuację podróży.

„Zwracam uwagę na haczyki w umowie ubezpieczenia assistance”

O zakresie usług już wspomnieliśmy. Są jednak jeszcze inne aspekty ubezpieczenia, których nie można pominąć. Rzadko wspomina się o nich przed sprzedażą polisy, chociaż początkowa niewiedza może stać się dla was późniejszym źródłem problemów.

 • Limit odległości od domu i od miejsca zdarzenia

Assistance z limitem odległości np. 20 km od domu (dopiero po 20 km zaczyna działać ochrona) nie przyda się zupełnie osobom podróżującym głównie po najbliżej okolicy. Jeżeli samochód jest wam potrzebny na dojazdy do niezbyt odległego miejsca pracy lub używacie go wyłącznie na wyprawy po zakupy, możecie nie mieć możliwości skorzystania z pomocy na drodze.

Podobny kłopot z uzyskaniem świadczenia mogą mieć osoby w dalekiej podróży. Przy małym limicie odległości od miejsca zdarzenia (do ilu kilometrów ubezpieczyciel pokrywa koszty transportu), ich pojazd zostanie odholowany tylko do najbliższego warsztatu. A jeżeli takiego nie będzie w obrębie wyznaczonego limitu? Za każdy dodatkowy kilometr trzeba dopłacić.

 • Limity kwotowe

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyznaczają bardzo niskie limity kwotowe przy poszczególnych usługach. Na przykład: wprowadzając brak ograniczenia odległości w holowaniu od miejsca zdarzenia, zamykają koszty w granicach 120 euro poza granicami kraju. Sami łatwo policzycie, na ile kilometrów holowania wystarczy taka kwota.

„Wiem, że assistance dodawany gratis do OC ma ograniczony zakres”

Jak to zwykle z promocjami bywa, produkty otrzymane gratis są słabsze jakościowo. Tak jest z pewnością z darmowym assistance, dodawanym do polisy OC. Często nazywa się go ASS mini, bo zapewnia wyłącznie holowanie po kolizji. Zdajemy sobie sprawę, że bardzo łatwo postąpić zgodnie z polskim powiedzeniem „jak dają, to brać”, ale uczulamy, aby robić to świadomie i nie dzwonić później po pomoc ubezpieczyciela – na przykład przy awarii.

„Szukam assistance, które będzie dobre i tanie”

W pakiecie jest zawsze taniej. Warto więc zainteresować się zakupem ASS, równocześnie z polisą OC czy AC. Ta metoda gwarantuje także znacznie bogatszą ofertę. Na rynku ubezpieczeń jest wciąż niewiele towarzystw, które oferują assistance jako oddzielny produkt.
Aby znaleźć najkorzystniejszą ochronę, trzeba poznać propozycje wielu towarzystw ubezpieczeniowych.
Na ubezpieczamy-auto.pl ułatwiamy wam to zadanie. Wystarczy wypełnić jeden formularz w kalkulatorze OC AC, aby poznać propozycje atrakcyjnego ubezpieczenia samochodu. Znajdziecie u nas wszystkie szczegóły oferty, a na dodatkowe pytania chętnie odpowiemy podczas rozmowy telefonicznej.

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00