Jakie jest najcenniejsze dobro człowieka? Pieniądze, majątek? Raczej nie. Większość z nas odruchowo odpowie, że zdrowie i życie. To dlaczego swoje oszczędności trzymamy na dobrych lokatach, majątek ubezpieczamy, a najmniej dbamy o zabezpieczenie tego co najważniejsze?

Weźmy na przykład ubezpieczenie komunikacyjne. Nabyliśmy świetne autko i trzeba było wykupić polisę OC (jest przecież obowiązkowa). Pomyśleliśmy także o autocasco (AC), bo może przytrafić się kolizja lub uszkodzenie z własnej winy. Assistance? Też kupiliśmy. Pomoc na drodze zawsze się przyda. A NNW? Po co? To tylko zbędny wydatek.

I znowu zaoszczędziliśmy na naszym zdrowiu i życiu. Przy okazji zaniedbaliśmy również dobro pasażerów.

Wypadki dotyczą wszystkich, tylko nie nas

Może to fakt, że od lat jeździcie bezszkodowo i do tej pory los był dla was łaskawy. Nie macie jednak pewności, czy będzie też taki w kolejnym roku.
„Mnie nieszczęścia zawsze omijają” – podobnie myślała część kierowców, którzy później zostali ujęci w raporcie Komendy Głównej Policji o wypadkach drogowych w 2012 roku. A liczby mówią tutaj same za siebie: 36461 wypadków, w tym 45001 rannych oraz 3515 osób, które poniosły śmierć.

Jeździcie zawsze bezpiecznie? Gdzie pewność, że nie traficie na bezmyślnego lub pijanego kierowcę? W 2012 roku zatrzymano na polskich drogach aż 169 323 nietrzeźwych osób, prowadzących pojazd.

NNW oczywiście nie ustrzeże nikogo przed nieszczęśliwym wypadkiem, zresztą przyszłość jest dla wszystkich nieznana. Może za to skutecznie pomóc po wypadku, gdy trzeba będzie pokryć koszty leczenia.

NNW? A co to takiego?

Ubezpieczenie NNW pomaga w likwidacji skutków nieszczęśliwych wypadków. Świadczenie z tego tytułu jest rekompensatą trwałej utraty zdrowia lub życia kierowcy i jego pasażerów.

Sytuacja, która podlega ubezpieczeniu to nie tylko przykry epizod podczas ruchu pojazdu, ale także zdarzenie bezpośrednio z tym związane, np. wypadek podczas: wsiadania, wysiadania i postoju w podróży. Nie ważne czy będzie to np. pobieranie paliwa, garażowanie, awaria, załadunek czy też rozładunek.

W kodeksie cywilnym nie występuje definicja nieszczęśliwego wypadku. Na stronie Rzecznika Finansowego znajdujemy tylko wypracowane określenie, wynikające z nauki prawa: „każde działające z zewnątrz w sposób nagły na ciało ubezpieczonego zdarzenie, w którego bezpośrednim następstwie ubezpieczony niezależnie od swej woli doznał uszkodzenia ciała lub zmarł”.

Trwały uszczerbek na zdrowiu i wysokość odszkodowania

Wypłata świadczenia z tytułu NNW jest możliwa w przypadku śmierci ubezpieczonego lub wystąpienia trwałego uszczerbku na jego zdrowiu. Trwałość uszczerbku występuje zaś wtedy, gdy poszkodowany doznał takich obrażeń, które naruszają funkcje jego organizmu i ograniczają jego sprawność na całe życie. Dla przykładu możemy tutaj podać: częściową lub całkowitą utratę kończyny, wzroku czy też skutki bardzo skomplikowanego złamania, ograniczające kondycję ruchową.
W tym miejscu należy podkreślić, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie wyszczególnia trwałe uszczerbki na zdrowiu, a ich wykaz zamieszcza w swoim OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).
Wysokość odszkodowania nalicza się według procentowej wielkości doznanej szkody na zdrowiu.

Sprawdź również:
Auto zastępcze z OC sprawcy
Stawki OC 2018
Wyrejestrowanie pojazdu

Różne firmy, różne warunki ubezpieczenia NNW

Wysoka cena NNW nie zawsze idzie w parze z korzystną ofertą. Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń dobrowolnych, o zakresie ochrony decyduje towarzystwo ubezpieczeniowe. Dlatego czytajmy zawsze zapisy w jego OWU. Pamiętajmy także o tym, aby zainteresować się wyłączeniami od odpowiedzialności.

Korzystne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to takie, które:

  • ma wysoką sumę ubezpieczenia (skoro wypłacany jest określony procent od całości, to im wyższa kwota wyjściowa, tym większe odszkodowanie),

oraz dodatkowo:

  • zapewnia zwrot kosztów leczenia lekarskiego,
  • pomaga w nabyciu pomocy ortopedycznych,
  • pokrywa koszty rehabilitacji, przeszkolenia zawodowego dla osób niepełnosprawnych,
  • zapewnia pokrycie kosztów usług pogrzebowych.

Najlepsze ubezpieczenie samochodu z ubezpieczamy-auto.pl

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Was do zakupu dobrego NNW. Dobre, to oczywiście takie, które zostało dobrane świadomie, zgodnie z waszymi oczekiwaniami.
Bardzo chętnie pomożemy wam w jego wyborze. Wystarczy wypełnić nasz formularz, aby poznać szczegółowe oferty wielu ubezpieczycieli.

Macie dodatkowe pytania? Chętnie odpowiemy na nie podczas rozmowy telefonicznej.

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00