27 lipca 2017 (aktualizacja 10 października 2018)
[Głosów:836    Średnia:4.4/5]

Czy duża pojemność silnika w samochodzie naprawdę oznacza, że jego właściciel zapłaci krocie za OC? A może to mit i ten parametr nie ma żadnego wpływu na cenę ubezpieczenia? Postanowiliśmy sprawdzić, jak to wygląda w rzeczywistości.

Na niezliczonych internetowych forach oraz w artykułach poświęconych szukaniu taniego OC, niemal zawsze pojawia się argument, aby wybierać samochody z możliwie jak najmniejszą pojemnością silnika. W efekcie ma to przełożyć się na niższą cenę ubezpieczenia obowiązkowego. Dla wielu kierowców ta zależność jest niezrozumiała.

Wpływ pojemności silnika

Pojemność silnika to jedna z tych informacji, o którą zapyta każde towarzystwo podczas obliczania ceny OC. Często wielu kierowców podaje tego typu dane orientacyjnie, ponieważ są przekonani, że nie oddziałują one w dużym stopniu na koszt ubezpieczenia obowiązkowego.

Aby stwierdzić, czy rzeczywiście silnik ma wpływ na polisę OC, wybraliśmy dwóch przykładowych kierowców – młodego i doświadczonego. Obaj mieszkają w Łodzi i jeżdżą Volkswagenem Golfem z 2009 roku. Jeden z nich ma 60% zniżki, a drugi 10%. Sprawdziliśmy ceny polis dla każdego z nich, zmieniając jedynie pojemność silnika.

Młody kierowca:

 • 1,2 – 2815 zł
 • 1,4 – 3212 zł
 • 1,6 – 3212 zł
 • 2,0 – 3785 zł
 • 2,5 – 4740 zł
 • 3,2 – 4826 zł

Doświadczony kierowca:

 • 1,2 – 529 zł
 • 1,4 – 605 zł
 • 1,6 – 605 zł
 • 2,0 – 718 zł
 • 2,5 – 813 zł
 • 3,2 – 907 zł

Nie ma znaczenia czy właściciel auta jest doświadczonym kierowcą, czy dopiero zdał egzamin na prawo jazdy. W każdym przypadku pojemność silnika będzie miała wpływ na cenę polisy. Zasada jest prosta – im pojemność większa, tym wyższy będzie koszt ubezpieczenia OC. Warto zwrócić także uwagę na różnice w cenie, jakie można zauważyć w tych przykładach. W przypadku kierowcy z maksymalnymi zniżkami różnica między najmniejszą a największą pojemnością wynosi niemal 400 zł. Jeśli zaś chodzi o młodego kierowcę, cena wzrasta aż o 2 tys. złotych. Sprawdź jak obniżyć OC dla młodego kierowcy.

Dlaczego pojemność wpływa na OC?

Wielu kierowców może zastanawiać się dlaczego pojemność silnika ma taki wpływ na cenę OC. Odpowiedź jest jednak dość prosta. Pojemność silnika wpływ na jego moc, a to z kolei przekłada się na maksymalną prędkość z jaką samochód może się poruszać. Im większą prędkość może rozwinąć samochód, tym większe jest też ryzyko, że szkody spowodowane takim autem będą bardzo duże. A co najważniejsze dla towarzystwa – bardzo drogie.

Wielu może się oburzyć, że to generalizowanie, ale niestety tak działa świat ubezpieczeń. Opiera się na statystykach, raportach i przewidywaniu, czy dany kierowca spowoduje w trakcie trwania OC dużą szkodę, czy też raczej jest to mało prawdopodobne. Różnice w cenie w zależności od pojemności silnika mogą być naprawdę duże, ale nie należy zapominać, że OC to nie tylko dane pojazdu. Na cenę polisy wpływa wiele innych informacji o właścicielu samochodu, jego współwłaścicielach i historii ubezpieczenie. I choć pojemność silnika jest ważna, nie jest najważniejszą informacją jaka wpływa koszt OC. Aby dowiedzieć się co wpływa na OC i zobaczyć porównanie cen ubezpieczenia w wielu firmach ubezpieczeniowych wystarczy wejść na kalkulator ubezpieczenia samochodu i wypełnić formularz. W kilkanaście sekund otrzymasz porównanie nawet kilkudziesięciu ofert OC – dzięki temu możesz wybrać najbardziej atrakcyjne ubezpieczenie samochodu.

Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00