Czy duża pojemność silnika w samochodzie naprawdę oznacza, że jego właściciel zapłaci krocie za OC? A może to mit i ten parametr nie ma żadnego wpływu na cenę ubezpieczenia? Postanowiliśmy sprawdzić, jak kształtują się ceny OC w zależności od pojemności silnika.

Na niezliczonych internetowych forach oraz w artykułach poświęconych szukaniu taniego OC, niemal zawsze pojawia się argument, aby wybierać samochody z możliwie jak najmniejszą pojemnością silnika. W efekcie ma to przełożyć się na niższą cenę ubezpieczenia obowiązkowego. Dla wielu kierowców ta zależność jest niezrozumiała.

Jak pojemność silnika wpływa na cenę OC?

Czy wiesz, że ceny OC w zależności od pojemności silnika mogą być niższe lub wyższe? To ważny parametr, który każde towarzystwo weźmie pod uwagę podczas obliczania składki OC. Z reguły, im mocniejszy silnik, tym większą składkę zapłaci kierowca. Tak wyglądała ta zależność w drugim półroczu 2023 roku.

cena oc a pojemnosc silnika

Wielu kierowców podaje w formularzu kalkulatora OC pojemność silnika tylko orientacyjnie, ponieważ są przekonani, że nie oddziałuje ona w dużym stopniu na koszt ubezpieczenia obowiązkowego. Niestety, wyniki takiej kalkulacji mogą się różnić nawet o kilkaset złotych od stawki, jaką mógłby zaproponować wybrany ubezpieczyciel, gdyby posiadał faktyczne dane o pojeździe.

Przykład: 20-letni Adam z Łodzi ma prawo jazdy od 2 lat i do tej pory jeździł bezszkodowo. Jest właścicielem Volkswagena Passata w wersji  Comfortline z 2009. Sprawdziliśmy ceny w towarzystwie BeeSafe dla różnych wersji silnikowych tego samego pojazdu.

 • silnik 1,4 – 2101,90 zł
 • silnik 1,6 – 2209,00 zł
 • silnik 1,8 – 2247,57 zł
 • silnik 2,0 – 2295,04 zł
 • silnik 3,2 – 2941,06 zł

Korzystając z kalkulatora internetowego, należy podać dane samochodu zgodne z rzeczywistością. Dotyczy to zarówno marki samochodu, jaki i pojemności silnika. Dlaczego ta informacja jest tak istotna dla ubezpieczyciela?

Jego zadaniem jest ocena ryzyka, oszacowanie wielkości strat w przypadku kolizji. Moc silnika ma tu niebagatelne znaczenie, im jest większa, tym mocniejszy, silniejszy wóz i większe ewentualne straty. Towarzystwa ubezpieczeniowe będą więc miały różne oferty dla tego samego kierowcy i tego samego auta, ale z różną pojemnością silnika, co widać na przykładzie przedstawionej powyżej kalkulacji.

Jakie są stawki OC w zależności od wielkości silnika?

Aby stwierdzić, w jakim rzeczywiście stopniu silnik ma wpływ na polisę OC, porównaliśmy ze sobą trzy najczęściej wybierane przez kierowców pojemności silnika.

Ile kosztuje OC dla silnika 1.2?

Najmniejsza z nich, to pojemność 1,2 l. Takie silniki zazwyczaj montowane są w niewielkich autach miejskich. Mały silnik w samochodzie może obniżyć koszty jego utrzymania (głównie zużycie paliwa), choć ma też pewną wadę – zazwyczaj wpływa niekorzystnie na dynamikę jazdy.

Klasycznym przykładem samochodu z silnikiem 1,2 l jest Opel Astra T Edition S&S z 2019 roku. Podczas kalkulacji założyliśmy, że jego właścicielem jest 40-letni mieszkaniec Krakowa, który posiada prawo jazdy od 20 lat i przez kilkanaście ostatnich lat nie spowodował żadnej szkody komunikacyjnej.

MarkaOpel
ModelAstra
Wersja EuroTax1,2 T Edition S&S
UbezpieczycielTrasti
Najtańsza polisa OC411 zł

Ile kosztuje OC dla silnika 1.8?

Kolejną pojemnością skokową jest 1796 cm³. Samochód z takim silnikiem wybierają zarówno osoby podróżujące na co dzień po mieście, jak i amatorzy dalszych podróży. Lepsze osiągi doceniane przez kierowców w pojazdach z silnikiem 1,8 mogą być jednak powodem do podniesienia składki OC.

MarkaOpel
ModelAstra
Wersja EuroTaxIII 1.8 Enjoy EU5
UbezpieczycielTrasti
Najtańsza polisa OC446 zł

Cena OC a pojemność silnika 2.0

Trzecią jednostką, dla której obliczyliśmy najniższą cenę ubezpieczenia OC, jest 2.0 l. Na rynku wtórnym takie silniki cieszą się sporą popularnością. Niestety, niewiele osób wie, że z pozoru niewielka różnica w pojemności silnika może podnieść cenę polisy OC.

Marka Opel
ModelAstra
Wersja EuroTaxIV GTC OPC EU6
UbezpieczycielTrasti
Najtańsza polisa OC479 zł

Przedstawione powyżej różnice w cenie OC dla przykładowego 40-letniego kierowcy są niewielkie i w skali roku raczej nie obciążą jego portfela. Jednak zupełnie inaczej mogą one kształtować się w przypadku młodej osoby – wybór auta z dużym silnikiem wiąże się niejednokrotnie z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

Do kolejnych kalkulacji wybraliśmy dwóch przykładowych kierowców – młodego i doświadczonego. Obaj mieszkają w Łodzi i jeżdżą Volkswagenem Golfem z 2009 roku. Jeden z nich ma 60% zniżki, a drugi 10%. Sprawdziliśmy ceny polis dla każdego z nich, zmieniając jedynie pojemność silnika.

Towarzystwo Beesafe proponuje ubezpieczenie OC w cenie:

Młody kierowca:

 • 1,2 – 1641,47 zł
 • 1,4 – 1731,30 zł
 • 1,6 – 1813,87 zł
 • 2,0 – 1882,14 zł
 • 2,5 – 1990,38 zł
 • 3,2 – 2430,59 zł

Doświadczony kierowca:

 • 1,2 – 654,75 zł
 • 1,4 – 681,50 zł
 • 1,6 – 732,62 zł
 • 2,0 – 808,61 zł
 • 2,5 – 885,00 zł
 • 3,2 – 909,66 zł

Pojemność silnika ma zatem wpływ na ubezpieczenie auta zarówno w przypadku świeżo upieczonego kierowcy, jak i osoby, która egzamin na prawo jazdy zdała wiele lat temu.

Choć pojemność silnika w znacznym stopniu wpływa na cenę polisy, nie jest to jednak jedyny czynnik, który zainteresuje ubezpieczyciela. Wiek kierowcy, jego doświadczenie, zebrane zniżki za bezszkodową jazdę również decyduje o ostatecznym koszcie OC. Młody kierowca wsiadając do samochodu z silnikiem 1,2 zapłaci 1600 zł, doświadczony wykupi polisę za 650 zł. Różnica jest znaczna.

Kto zaoszczędzi najwięcej na pojemności silnika?

Warto zwrócić uwagę na różnice w cenie, jakie można zauważyć w powyższych przykładach. W przypadku kierowcy z maksymalnymi zniżkami różnica między najmniejszą a największą pojemnością wynosi niecałe 250 zł. Jeśli zaś chodzi o młodego kierowcę, cena wzrasta aż o niemal 800 złotych.

W przypadku najmłodszych osób, które od niedawna posiadają prawo jazdy i kupują pierwszą polisę, oferty OC mogą różnić się jeszcze bardziej. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na średnie ceny OC, jakie proponowano właścicielom pojazdów korzystającym z naszej porównywarki w połowie 2023 roku.

Oferty obowiązkowego ubezpieczenia dla osób w wieku 19 lat były kilkukrotnie wyższe niż propozycje OC, które otrzymywali kierowcy w średnim wieku.

cena OC a wiek kierowcy

W połowie 2023 r. osoby w wieku 18 lat wydawały na obowiązkowe ubezpieczenie swoich samochodów średnio 2034 zł. Najtańsza w zestawieniu średnia składka OC dotyczyła natomiast osób w wieku 60 lat (452 zł) i była ponad czterokrotnie niższa niż cena proponowana najmłodszym kierowcom.

Dlatego to właśnie młodzi kierowcy (jeśli dopiero planują zakup samochodu) powinni przemyśleć, czy nie warto zaoszczędzić na OC wybierając model ze słabszym silnikiem.

Sprawdź jak obniżyć OC dla młodego kierowcy.

Dlaczego pojemność wpływa na OC?

Wielu kierowców może zastanawiać się dlaczego pojemność silnika ma taki wpływ na cenę OC. Odpowiedź jest jednak dość prosta.

Pojemność silnika ma wpływ na jego moc, a to z kolei przekłada się na maksymalną prędkość z jaką samochód może się poruszać. Im większą prędkość może rozwinąć pojazd, tym większe jest też ryzyko, że szkody spowodowane takim autem będą bardzo duże. A co najważniejsze dla towarzystwa – bardzo drogie.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Wielu może się oburzyć, że to generalizowanie, ale niestety tak działa świat ubezpieczeń. Opiera się na statystykach, raportach i przewidywaniu, czy dany kierowca spowoduje w trakcie trwania OC dużą szkodę, czy też raczej jest to mało prawdopodobne.

Różnice w cenie w zależności od pojemności silnika mogą być naprawdę duże, ale nie należy zapominać, że OC to nie tylko dane pojazdu. Na cenę polisy wpływa wiele innych informacji o właścicielu samochodu, jego współwłaścicielach i historii ubezpieczenia. I choć pojemność silnika jest ważna, nie jest najważniejszą informacją, która decyduje o stawce OC.

Ceny OC w zależności od pojemności silnika – czy tylko?

Podczas wyliczania składki OC towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę m.in. miejsce zamieszkania kierowcy. Z reguły, najdroższe polisy kupują mieszkańcy dużych aglomeracji, na drogach których łatwiej o kolizję czy wypadek.

W III kwartale 2023 roku najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Gdańska, Wrocławia, Warszawy.

cena OC a miasto

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą uwzględniać także inne dane kierowcy, takie jak jego stan cywilny czy ilość posiadanych dzieci i ich wiek.

Aby dowiedzieć się co wpływa na OC i zobaczyć porównanie cen ubezpieczenia w wielu firmach ubezpieczeniowych, wystarczy wejść na kalkulator ubezpieczenia samochodu i wypełnić formularz. W kilkanaście sekund otrzymasz porównanie nawet kilkudziesięciu ofert OC – dzięki temu możesz wybrać najbardziej atrakcyjne ubezpieczenie samochodu.

Podsumowanie:

 1. Pojemność silnika to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na cenę OC.
 2. Im wyższa pojemność, tym droższe może być obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu.
 3. Z reguły, najwięcej za OC płacą młodzi kierowcy. Oni też mogą zaoszczędzić najwięcej, jeśli kupią samochód z niewielkim silnikiem.
 4. Nie należy zapominać, że cena OC nie jest ustalana wyłącznie na podstawie danych pojazdu.
 5. Aby znaleźć najtańszą polisę, najlepiej przeprowadzić porównanie cen w wielu towarzystwach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ pojemności silnika na cenę OC

 1. Dlaczego pojemność silnika wpływa na cenę OC?

  Ustalając cenę składki ubezpieczyciel musi oszacować ryzyko. Im większa pojemność silnika, tym silniejszy wóz, większa prędkość do osiągnięcia i większe ewentualne straty przy kolizji, czy wypadku co z kolei oznacza większy koszt dla towarzystwa. To powody, dla których korzystając z aut z większą pojemnością silnika kierowcy płacą wyższą składkę OC. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to jedyny parametr, który towarzystwa biorą pod uwagę. Doświadczony kierowca z małego miasteczka zapłaci dużo mniej za samochód z dużą pojemnością niż młody, niedoświadczony kawaler z miejskiej aglomeracji. Warto porównywać oferty towarzystw, korzystając z kalkulatora internetowego, gdzie należy podać nie tylko parametry wozu, ale też dane kierowcy.

 2. Jak bardzo różnią się ceny OC w zależności od pojemności?

  Wszystko zależy od danego towarzystwa, ale równie od pozostałych parametrów wozu (marka, wiek pojazdu) oraz danych kierowcy. Różnice mogą być niewielkie lub znaczne, dlatego warto porównywać oferty wielu towarzystw. To sposób na wybranie najkorzystniejszej opcji.

 3. Jak młody kierowca może obniżyć cenę polisy OC?

  Młody kierowca i pojazd z silnikiem o dużej pojemności to zazwyczaj spory koszt polisy. Metodą na obniżenie ceny jest podzielenie się własnością samochodu z doświadczonym kierowcą i skorzystanie z jego zniżek.

 4. Jakie inne dane bierze pod uwagę ubezpieczyciel, wyliczając cenę OC?

  Na ostateczną cenę OC wpływa również miejsce zamieszkania, stan cywilny kierowcy, liczba dzieci, rok uzyskania prawa jazdy, historia ubezpieczeniowa. Różnice w cenie przy odmiennych parametrach i danych doskonale widać podczas wykonywania obliczeń w kalkulatorze OC i AC.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leon Zawodowiec
6 lat temu

To jest takie pi..dolenie w Polsce na temat pojemności. Weźmy np nowego Chryslera Pacificę z 2017 roku z silnikiem 3.6. Wóz jest tak bardzo naszprycowany elektroniką, która zapewnia bezpieczną jazdę, że wielu się to w głowie nie mieści, że może on sam hamować lub się parkować, a mimo to jego właściciel w Polsce zapłaci OC w wysokości przewyższającej 1000 PLN, czyli tyle samo co właściciel zardzewiałego i x razy składanego Chryslera Town and Country z roku przykładowo 1998 z silnikiem 3.5, który nie ma żadnych podstaw, by być bezpiecznym. To powinno trafić do jakiegoś sądu w końcu, bo jest to… Czytaj więcej »

Absurdy i ściemy OC
6 lat temu

Samochody nowoczesne posiadają większą moc przy mniejszej pojemności niż stare, więc ta zależność jest dalece chybiona, natomiast samochody z wyższego segmentu z większym silnikiem mogą być powolniejsze niż te maluchy z nowoczesnym silnikiem małej pojemności i dużej mocy, kolejna sprawa, duże starsze auto o dużej pojemności silnika będzie tańsze w naprawie i mniej uszkodzone niż małe nowe auto z nowoczesnym silnikiem małej pojemności i większej mocy z gorszą strefą zgniotu, ale tak działa świat ubezpieczeń, czyli na pewno nie logiki tylko krojenia kasy z frajerów.

Wyzysk
4 lat temu

Święte słowa np. Golf IV 2.0 115km vs Golf VII 1.2 105Km … osiągi zbliżone pojemność prawie 2x niniejsza, takie tłumaczenia są śmieszne, od zawsze twierdzę że pojemność silnika ma niewielkie znaczenie w relacji ze szkodliwością. Sądzę, że bardziej tutaj chodzi o to, że ubezpieczalnie wychodzą z założenia, że jeśli kogoś stać na większy (w teorii) mniej ekonomiczny motor to również zapłaci większą składkę.

Lata bezszkodowej jazdy, staż jako kierowca – to są czynniki mające największy wpływ… ale co tam, przecież większość kierowców jeździ bezszkodowo – więc jakoś kasę trzeba z nich wydoić.

Jaś Fasolka
6 lat temu

No a co wtedy jak RR Rols wjedzie w mojego mercedesa za 12 tysięcy , albo odwrotnie . Szkody zależą nie od pojemności silnika ale od tego jak drogie jest auto . A ubezpieczyciele kombinują co by tu zrobić żeby nie narobić się i zarobić . ! I obedrzeć człowieka ile tylko się da .

aqqa
4 lat temu

Trochę nieprawdziwa informacja się tutaj wkradła. Auta turbodoładowane o małej pojemności silnika mogą pojechać tak szybko, albo i szybciej niż bez turbo – jak np Mazda CX5, silnik 2.0, gdzie silnik wręcz zachęca do jazdy bez szaleństw, ponieważ w szaleństwach nie daje rady. Czy więc jest tutaj wzięcie pod uwagę faktu silnika bez turbo, który po prostu jedzie wolniej i mniej zrywnie niż chociażby 1.6 turbo?

LEL
4 lat temu

Szkoda tylko, że sobie tego nie przemyśleli 😀 Oldschoolowe samochody, np. starsze BMW z 3-litrowym silnikiem mają mniej mocy niż nowoczesne silniki TFSI o pojemności 1.4, więc…

mati B
4 lat temu
Reply to  LEL

Z tymi mocami to trochę zabijanie ducha prawdziwej motoryzacji ale chyba trzeba się z tym pogodzić, tak już będzie. Koncerny będą pakowały jak najwięcej do jak najmniejszych silników. To niestety odbije się na żywotności takich silników.

aa
6 lat temu

Zwykły szrot ze stukonnym silnikiem rozpędzi się do prawie dwustu więc ja tu nie widzę zależności. Szybsze auto to bezpieczniejsze auto. Czy przy lepszych hamulcach też powinna być zwyżka bo auto dynamiczniej hamuje? Moc umożliwia szybsze rozpędzanie, krótsze wyprzedzanie, użycie przyspieszenia aby uciec. Generalnie powinno być tak, że auta poniżej 100KM na tonę powinny mieć zwyżki a powyżej 150 koni na tonę ekstra zniżkę bo to już jakoś wyprzedzi i pod pedałem coś jest.

anonim
4 lat temu

To sie Wam pewnie nie spodoba ale przecież na kimś ubezpieczyciele muszą zarabiać. Jakieś kryterium trzeba przyjąć za punkt do podniesienia składki. Każdy by chciał płacić mało ale tak się nie da. Zaczniemy jezdzić silnikami 1.2 które moim zdaniem są beznadziejne i pchanie turbo itp. do nich to jest morderstwo motoryzacji. Jak wszycycy przerzucimy się na małe silniki to zmieni się ktyterium do podniesienia składki OC.

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny