pakiet oc ac

Wiesz doskonale, że w przypadku samego ubezpieczenia OC warto szanować pieniądze i nie ma sensu przepłacać. Jednak zupełnie inaczej traktujesz pakiet OC AC. Tutaj wszyscy agenci ubezpieczeniowi straszą cię starym przysłowiem: „co tanie – to drogie”. Wybierasz więc w ciemno firmę znaną ze słyszenia (bo skoro znana – to pewna) i łudzisz się, że wydając więcej zrobiłeś wszystko co konieczne, aby zabezpieczyć swój samochód. Tak naprawdę – najkorzystniejszy pakiet OC AC można bez problemu kupić za rozsądną cenę. Podpowiemy gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód i na co zwrócić szczególną uwagę.

Oto 9 podstawowych zasad, którymi warto kierować się przy zakupie ubezpieczenia:

1. Dlaczego pakietu OC AC warto szukać w porównywarce?

Korzystanie z kalkulatora OC AC, pozwoli sprawdzić jakie ceny oferują poszczególni ubezpieczyciele. Po wypełnieniu formularza uzyskasz rzetelne informacje dotyczące ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Poniżej przykłady kalkulacji pakietów OC AC z naszego kalkulatora:

Ceny pakietu OC+AC dla 48-letniego kierowcy  z Warszawy, posiadającego 60% zniżki i samochód Ford Fiesta z 2010 roku o pojemności silnika 1,4.

Towarzystwo

Rodzaj pakietu

Cena pakietu

AVIVA OC+AC+ASS 1016 zł
AXA Direct OC+AC+ASS 1019 zł
AXA Direct OC+AC+ASS 1069 zł
Link4 OC+AC+ASS 1145 zł
Link4 OC+AC+ASS+NNW 1252 zł
AVIVA OC+AC+ASS+NNW 1289 zł
Allianz OC+AC+ASS+NNW 1360 zł
AXA Direct OC+AC+ASS+NNW 1407 zł
Allianz OC+AC+ASS+NNW 1524 zł
AXA Direct OC+AC+ASS+NNW 1861 zł

Część towarzystw ubezpieczeniowych w powyższym zestawieniu powtarza się. Wynika to z tego, że cena polisy AC zależy od zakresu ochrony, który oferuje. Na wysokość składki mogą mieć też wpływ np. amortyzacja części lub udział własny. Stąd, to samo towarzystwo może oferować pakiet zawierający te same polisy, w innej cenie.

Ceny pakietu OC+AC dla 32-letniego kierowcy  z Warszawy, posiadającego 40% zniżki i samochód Ford Fiesta z 2010 roku o pojemności silnika 1,4.

Towarzystwo

Rodzaj pakietu

Cena pakietu

AVIVA OC+AC+ASS 1019 zł
AXA Direct OC+AC+ASS 1089 zł
Allianz OC+AC+ASS 1122 zł
Link4 OC+AC+ASS 1139 zł
AVIVA OC+AC+ASS+NNW 1232 zł
Link4 OC+AC+ASS+NNW 1248 zł
Allianz OC+AC+ASS+NNW 1575 zł
AXA Direct OC+AC+ASS+NNW 1647 zł
Allianz OC+AC+ASS+NNW 1788 zł
AXA Direct OC+AC+ASS+NNW 2350 zł

Właściciel tego samego auta, co poprzedni, posiadający jednak 40% zniżki, musi liczyć się z nieco wyższymi cenami pakietu OC+AC. Tak ja w poprzednim przypadku, cena ubezpieczenia w dużej mierze zależy od zakresu polisy, a także posiadanych zniżek.

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych w dużej mierze uzależnione są od wieku właściciela auta. Młodzi kierowcy muszą liczyć się z wysokimi stawkami, gdyż traktowani są przez ubezpieczycieli jako najbardziej ryzykowni kierowcy. Warto jednak zwrócić uwagę, że ceny pakietu OC+AC dla kierowców w tej grupie wiekowej mogą bardzo się od siebie różnić. Warto więc porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. (Sprawdź jak obniżyć cenę OC dla młodych kierowców tutaj)

pakiet-oc-ac

2. Gdzie kupię pakiet OC AC najtaniej?

Gdyby zapytać ubezpieczonych jaka jest na rynku najtańsza firma, nastąpiłby podział opinii wszystkich właścicieli „czterech kółek”. Powstałaby grupa młodych kierowców, starszych i doświadczonych, szkodowych i bezszkodowych, a dalej także mieszkańców wsi i miast. Podział oczywiście byłby coraz bardziej złożony, bo przecież każdy z nas jest inny. Skoro posiadamy różne pojazdy lub też mamy indywidualne historie ubezpieczeniowe, oczywistym jest, że towarzystwa ubezpieczeniowe przedstawią każdemu różne propozycje ubezpieczenia.

Firmy prowadzące sprzedaż polis komunikacyjnych wprowadziły swoje ukierunkowania według wybranych „grup docelowych”. Dlatego też w danym towarzystwie najtańsze AC kupi doświadczony, bezszkodowy właściciel pojazdu, a w jeszcze innym (wbrew powszechnym opiniom, że nikt nie chce „przygarnąć” młodych) – świeżo upieczony kierowca.

Prawda jest taka, że nie ma dobrych i złych ubezpieczycieli, a ich propozycje są dobrane indywidualnie do każdego klienta.

3. W czym pomoże mi podstawowa wiedza o autocasco?

Nawet podstawowa wiedza uchroni Cię przed popełnieniem błędu. Im więcej wiesz na temat ubezpieczeń, tym lepiej.

Żaden agent ubezpieczeniowy nie chce wprowadzić klienta w błąd, jednak gdy przed zakupem polisy coś zostanie niedopowiedziane lub nie zrozumiesz sensu słów doradcy, możesz być niemile zaskoczony podczas likwidacji szkody.

Przykładowo: przedstawiciel ubezpieczeniowy podaje bardzo atrakcyjną cenę i informuje cię, że po szkodzie zostanie naliczona amortyzacja, a świadczenie – wypłacone na podstawie kosztorysu. Ilu ubezpieczonych wie całą prawdę o potrąceniu za zużycie eksploatacyjne części samochodowych (amortyzacji)? Czy słowo kosztorys jasno tłumaczy, że po wypłacie świadczenia będziesz musiał sam zorganizować naprawę w ramach wypłaconej kwoty, a ceny części do wymiany ujętych w kalkulacji ubezpieczyciela mogą zostać naliczone według wartości zamienników?

Przeczytaj także:
BLS – bezpośrednia likwidacja szkód
Zielona Karta

4.Jaki wybrać pakiet OC AC na nowy samochód?

W przypadku nowych samochodów warto zastanowić się nad zakupem rozbudowanego pakietu OC AC, czyli takiego, który gwarantuje stałą sumę ubezpieczenia, naprawę na częściach oryginalnych oraz zniesienie udziału własnego i amortyzacji części. Takie ubezpieczenie zapewni Ci wysokie odszkodowanie oraz zachowanie tej samej wartości auta przez cały okres ochrony.

Gdzie kupić pakiet OCAC na nowy samochód? Będziesz mieć zapewne do wyboru dwie opcje ubezpieczenia:

  • pakiet dealerski

Pierwszą ofertę OC i AC otrzymasz już w salonie. Ma ona spore zalety, bo polisę nabędziesz „od ręki”, w tym samym miejscu co samochód. Jednak może mieć także wady – nie będziesz mieć wpływu na to, jaką propozycję ubezpieczenia oraz od jakiego ubezpieczyciela otrzymasz. Co za tym idzie, nie będziesz mógł negocjować warunków umowy oraz ceny polisy.

  • polisa kupiona na własną rękę

Nie odrzucaj z góry oferty przedstawionej przez salon, ale bądź zapobiegliwy i zorientuj się, jakie propozycje ubezpieczenia czekają na Ciebie w innych towarzystwach. Istnieje duża szansa, że uda Ci się znaleźć pakiet OC AC o szerszym zakresie niż proponowany przez dealera lub taki sam, ale za dużo niższą cenę.

Właściciel nowego samochodu powinien sprawdzić oferty wielu towarzystw. To bardzo ważne, ponieważ każde może zaproponować mu inną cenę ubezpieczenia, nawet przy takim samym zakresie ochrony.

Za pomocą naszego kalkulatora OC i AC sprawdziliśmy, ile za pakiet ubezpieczeń nowego auta (Dacia Duster, poj. silnika 1598 cm3, benzyna) mógłby zapłacić 45-letni kierowca z Tarnowa (żonaty, prawnik), który wypracował już maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. Wybraliśmy dla niego najkorzystniejsze AC, czyli takie, które gwarantuje likwidację szkody w ASO lub warsztacie partnerskim, na częściach oryginalnych, ze zniesieniem amortyzacji części oraz udziału własnego.

Towarzystwo

Rodzaj pakietu

Cena pakietu

Benefia OC+AC+ASS+NNW 1512 zł
Link4 OC+AC+ASS+NNW 1712 zł
Proama OC+AC+ASS+NNW 2298 zł
Allianz OC+AC+ASS+NNW 2448 zł
Generali OC+AC+ASS+NNW 2880 zł
Uniqa OC+AC+ASS+NNW 3103 zł
mtu24.pl OC+AC+ASS+NNW 3199 zł
Wiener OC+AC+ASS+NNW 3212 zł

Okazuje się, że choć umowy autocasco poszczególnych towarzystw mają podobne zapisy, to ceny polis różnią się od kilkuset do nawet 1700 złotych.

Co z ubezpieczeniem nowego auta w leasingu lub na kredyt?

Klienci salonów samochodowych często finansują auto za pomocą leasingu lub korzystają z kredytu. Takie osoby muszą liczyć się z koniecznością zakupu ubezpieczenia, które zostanie zaakceptowane przez bank (jest on formalnym właścicielem pojazdu). Najczęściej banki wymagają, aby w warunkach umowy autocasco znalazł się zapis o: stałej sumie ubezpieczenia, braku udziału własnego, braku franszyzy integralnej, serwisowej metodzie naprawy pojazdu.

Zakup ubezpieczenia OC i AC na własną rękę nie jest oczywiście wykluczony, jednak bank musi zgodzić się na propozycję przedstawioną przez kredytobiorcę lub leasingobiorcę. Czasami tego rodzaju akceptacja wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty.

5. Dlaczego „full pakiet” nie zawsze jest ważny?

Zakres autocasco może mieć różne formy. Nie zawsze dobrym wyjściem będzie pełna ochrona, tak często nazywana full pakietem.
Niejednokrotnie decydujemy się na zakup polisy AC+OC droższej, koniecznie z naprawą na oryginalnych częściach lub też dopłacamy za stałą sumę ubezpieczenia. Tymczasem…

…mając dziesięcioletni pojazd pewnie nie zależy ci na częściach oryginalnych z logiem producenta. Na rynku dostępne są równie dobre odpowiedniki, spełniające te same funkcje. Warto więc wybrać nieszkodliwą, uboższą wersję autocasco, gdy w związku z tym zapłacisz składkę o kilkaset złotych niższą…

…utrzymanie tej samej wartości pojazdu (stałej sumy ubezpieczenia) przez cały okres ochrony przydaje się tylko w przypadku kradzieży. Przemyśl zatem, jakie istnieje ryzyko, że złodzieje „dobiorą się” właśnie do twojego samochodu. Starsze modele aut nie tracą już tak gwałtownie na wartości. Nawet gdy zaryzykujesz i wybierzesz zmienną sumę ubezpieczenia, nie stracisz dużo przy wypłacie świadczenia.

Zwłaszcza, że kilkanaście lat temu w Polsce dochodziło rocznie do ok. 70 tysięcy kradzieży aut (w 1999 r. 71543, a w 2000 r. 68062 kradzieży stwierdzonych). W 2017 roku statystyki policyjne wskazywały już tylko na 10240 takich przestępstw, a w 2018 na 9075. Liczba kradzieży aut między 2018 a 2017 spadła o -11,4%, a jednocześnie wykrywalność sprawców wzrosła o 3%.

liczba skradzionych pojazdów w 2018

6. Z jakiej ochrony mogę zrezygnować?

Na początek zastanów się co powinno zawierać Twoje ubezpieczenie. W ramach pełnego pakietu towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zwykle warianty ochrony, z których można zrezygnować i obniżyć tym samym wysokość składki.

Zwróć szczególną uwagę na:

  • rozszerzony assistance – przemyśl, czy kiedykolwiek korzystałeś z pomocy drogowej. Jeżeli awaria na drodze nie stanowi dla ciebie problemu, zrezygnuj z dodatkowych opłat. Holowanie po wypadku prawdopodobnie otrzymasz bezpłatnie, już w ramach ubezpieczenia OC. To ostatnio bardzo częsty sposób promocji ubezpieczycieli,
  • NNW: niektórzy kierowcy rezygnują z ochrony od następstw nieszczęśliwych wypadków twierdząc, że posiadają równorzędną polisę na życie. Inni zaś wolą dopłacić w trosce o dobro swoich pasażerów. Decyzja zawsze należy do ubezpieczającego i najczęściej zależy od tego, czy często przewozi w swoim samochodzie inne osoby,
  • ryzyko kradzieży: na razie tylko nieliczne towarzystwa dają możliwość całkowitego zniesienia ochrony od kradzieży (np. zakres ograniczony w Gothaer). Najczęściej mamy możliwość wprowadzenia dodatkowego udziału własnego. Jeżeli Twój samochód nie należy do „grupy ryzyka”, nocą jest garażowany i jeszcze mieszkasz w spokojnej okolicy, warto zastanowić się nad taką formą oszczędności.

pakiet-oc-ac

7. Na jakie pójść ustępstwa przy różnych wariantach AC?

Aby właściwie dopasować zakres ochrony, a przy tym nie przepłacić pamiętaj o:

  • udziale własnym – o określoną w umowie kwotę czy też procentową wartość pomniejsza się wypłatę odszkodowania. Wprowadzenie udziału własnego może znacznie zmniejszyć koszt ubezpieczenia. Często taką formę wybierają więc kierowcy z długoletnią historią bezszkodową. Nie chcą przepłacać przewidując, że kolejny rok także przebiegnie bez przykrych zdarzeń,
  • sumie ubezpieczenia – o stałej i zmiennej już wcześniej wspomnieliśmy. Rozróżnia się jeszcze pojęcie: redukcyjna (jej wysokość pomniejsza się o wypłacone odszkodowanie) i odnawialna (wartość pojazdu wraca do stanu przed szkodą). Wprowadzenie redukcyjnej sumy ubezpieczenia oznacza zwykle tańszą polisę. Ryzyko strat z tego tytułu jest niewielkie. Trzeba by mieć strasznego pecha, żeby wyczerpać całą kwotę w obrębie jednego okresu ubezpieczenia (co najmniej dwie poważne szkody lub drugą – całkowitą),
  • sposobie likwidacji szkody – naprawa w autoryzowanym warsztacie to droższy wariant, warto jednak zainwestować w przypadku nowych, drogich modeli samochodu. Wypłata na podstawie kosztorysu oznacza niższą składkę, ale tak jak wcześniej wspomnieliśmy – obliguje do zmieszczenia się w kosztach z pozyskanego świadczenia.
  • amortyzacja części – tzw. zużywanie się części pojazdu. Po wystąpieniu szkody, ubezpieczyciel potrąca zwykle określony w umowie procent od wartości części nowych. Im starszy pojazd, tym większe potrącenie amortyzacyjne i pomniejszenie kwoty odszkodowania
  • franszyza integralna – ustalona w umowie ubezpieczenia suma (kwotowo lub procentowo) poniżej, której ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody, a właściciel samochodu będzie musiał sam pokryć koszty

8. Dlaczego warto przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zapisują w swoim OWU wszystkie warunki ochrony w ramach ubezpieczenia autocasco. Pamiętaj, że nie tylko ubezpieczyciel musi ściśle stosować się do wyszczególnionych zasad. Także ty – zawierając umowę przejmujesz na siebie prawa i obowiązki ubezpieczonego.

Zapisów w treści OWU jest sporo, ale warto zapoznać się chociażby z podstawowymi regułami oraz wyłączeniami z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Unikniesz w ten sposób późniejszych, ewentualnych nieporozumień przy likwidacji szkody.

Jeżeli znajdziesz zapis przeczący twoim oczekiwaniom – poszukaj innej firmy – nawet jeżeli cena wydaje ci się najatrakcyjniejsza. Oszczędność na siłę nie jest dobrym rozwiązaniem.

9. Kto pomoże mi w znalezieniu najlepszego pakietu OC AC?

Pamiętaj, aby najkorzystniejszej oferty szukać wśród jak najszerszej grupy ubezpieczycieli. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że znalazłeś najbardziej przychylną ci firmę. Fachowa, bezstronna porada zapewni ci atrakcyjny zakup ubezpieczenia.

Polecamy oczywiście naszą pomoc. Dla nas najważniejszy jest klient. Postaramy się znaleźć dla ciebie taką polisę, która będzie gwarancją solidnej ochrony, a przy tym nie spowoduje dużego obciążenia finansowego. Porównamy ceny ubezpieczeń kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych w kalkulatorze OC AC, a w przypadku dodatkowych pytań – zapewnimy telefoniczną poradę specjalisty.

[Głosów: 151 Średnia: 4.3]
Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments