pakiet oc ac

Wiesz doskonale, że w przypadku samego ubezpieczenia OC warto szanować pieniądze i nie ma sensu przepłacać. Jednak zupełnie inaczej traktujesz pakiet OC i AC. Tutaj wszyscy agenci ubezpieczeniowi straszą cię starym przysłowiem: „co tanie – to drogie”. Wybierasz więc w ciemno firmę znaną ze słyszenia (bo skoro znana – to pewna) i łudzisz się, że wydając więcej, zrobiłeś wszystko co konieczne, aby zabezpieczyć swój samochód.

Tak naprawdę najkorzystniejszy pakiet OC i AC można bez problemu kupić za rozsądną cenę. Podpowiemy, gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód i na co zwrócić szczególną uwagę.

Kiedy warto kupić pakiet OC + AC?

W Polsce mamy zarejestrowanych ok. 29 mln samochodów. UFG rejestruje mniej więcej tyle samo polis OC każdego roku. AC jest dużo mniej popularnym rodzajem ubezpieczenia z tego prostego względu, że nie jest obowiązkowe. Polisę OC musisz mieć, polisę AC – możesz chcieć. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Kiedy masz drogi samochód

Gdy ulegniesz wypadkowi z winy innego uczestnika ruchu drogowego, sprawa jest prosta – ubezpieczyciel sprawcy wypłaci odszkodowanie w wysokości uszkodzeń, jakie sprawca spowodował w Twoim aucie.

Przykład: Jedziesz ulicą swoim Mercedesem C klasy za 300 000 zł i z drogi podporządkowanej wjeżdża w Ciebie Opel Astra. W wyniku uderzenia masz wgięty cały prawy bok i uszkodzony silnik oraz podwozie, co w większości przypadków będzie oznaczało szkodę całkowitą. Rzeczoznawca ocenia szkodę na 220 000 zł. Dokładnie tyle ubezpieczyciel sprawcy musi Ci zapłacić.

Sprawa komplikuje się, kiedy sprawcy nie ma, albo auto ukradnie Ci złodziej. Wtedy jesteś zdany na siebie i swoje autocasco albo masz 300 000 zł mniej.

Zobacz też: Kradzież samochodu – jak walczyć o odszkodowanie?

Kiedy potrzebujesz samochodu cały czas

Najprostsza sytuacja to ta, w której auto jest pojazdem firmowym i zarabia na siebie. To szczególnie ważne w takich zawodach jak szofer, taksówkarz czy przedsiębiorca pogrzebowy.

Podobnie jak w przypadku drogiego samochodu pół biedy, gdy Twoje auto uszkodzi ktoś inny. Dostaniesz odszkodowanie i auto zastępcze z OC sprawcy, a także zwrot kosztów utraconych z powodu braku pojazdu.

Problem pojawia się wtedy, gdy nie ma sprawcy, np. Twój kierowca jedzie TIRem i przewraca się na rondzie albo samemu wjeżdżasz w drzewo na swojej posesji. Wówczas kwestia naprawy zależy od tego, czy masz AC, czy nie.

Czasami auto pełni funkcję reprezentatywną, zwłaszcza dla osób na wysokich stopniach kierowniczych i w zawodach społecznego zaufania.

Dlaczego pakietu OC i AC warto szukać w porównywarce?

Korzystanie z kalkulatora OC i AC, pozwoli sprawdzić, jakie ceny oferują poszczególni ubezpieczyciele. Po wypełnieniu formularza uzyskasz rzetelne informacje dotyczące ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Sam wybierasz zakres

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, co czyni je atrakcyjnym dla towarzystw ubezpieczeniowych – mogą na jego sprzedaży sporo zyskać. To z kolei owocuje tym, że agenci ubezpieczeniowi nie zawsze podsuną Ci ofertę, która jest najlepsza dla Ciebie.

A w porównywarce? Dowolnie i zgodnie ze swoimi możliwościami kształtujesz zakres, a więc i cenę polisy. W każdej chwili możesz także zajrzeć do OWU i sprawdzić, w jakich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowiada za szkody w ramach autocasco.

Sam wybierasz cenę

Porównywarka zawsze pokaże Ci najtańszą ofertę na pierwszym miejscu. Nie chcesz najuboższego pakietu z wszystkimi udziałami własnymi? Widzisz, ile trzeba dopłacić za wypasione ubezpieczenie OC z AC i assistance bez udziałów własnych. To Ty decydujesz, co najlepiej Ci się opłaca.

Przykład: Na zakup pakietu OC i AC zdecydował się 48-letni Bartosz z Warszawy. Cieszy się 60% zniżek za bezszkodową jazdę. Szuka oferty dla Forda Fiesty z 2010 roku o pojemności silnika 1.4. Oto jakie propozycje otrzymał.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Ceny pakietu OC+AC dla 48-letniego kierowcy z Warszawy, Ford Fiesta z 2010 roku o pojemności silnika 1,4
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
709,00 zł rata od 230,25 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
769,00 zł rata od 249,75 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
884,53 zł rata od 307,28 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1116,00 zł rata od 363 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1271,00 zł rata od 211,83 zł
Ceny pakietu OC+AC dla 48-letniego kierowcy z Warszawy, Ford Fiesta z 2010 roku o pojemności silnika 1,4
Uniqa
709,00 zł rata od 230.25
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
769,00 zł rata od 249.75
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
884,53 zł rata od 307.28
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1116,00 zł rata od 363.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1271,00 zł rata od 211.83
OC
AC
Assistance
NNW

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych w dużej mierze uzależnione są od wieku właściciela auta. Młodzi kierowcy muszą liczyć się z wysokimi stawkami, gdyż traktowani są przez ubezpieczycieli jako najbardziej ryzykowni kierowcy. Warto jednak zwrócić uwagę, że ceny pakietu OC+AC dla kierowców w tej grupie wiekowej mogą bardzo się od siebie różnić. Warto więc porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Sprawdź jak obniżyć cenę OC dla młodych kierowców.

pakiet-oc-ac

Gdzie kupię pakiet OC i AC najtaniej?

Gdyby zapytać ubezpieczonych, jaka jest na rynku najtańsza firma, nastąpiłby podział opinii wszystkich właścicieli „czterech kółek”. Powstałaby grupa młodych kierowców, starszych i doświadczonych, szkodowych i bezszkodowych, a dalej także mieszkańców wsi i miast.

Podział oczywiście byłby coraz bardziej złożony, bo przecież każdy z nas jest inny. Skoro posiadamy różne pojazdy lub też mamy indywidualne historie ubezpieczeniowe, oczywistym jest, że towarzystwa ubezpieczeniowe przedstawią każdemu różne propozycje ubezpieczenia.

Firmy prowadzące sprzedaż polis komunikacyjnych wprowadziły swoje ukierunkowania według wybranych „grup docelowych”. Dlatego też w danym towarzystwie najtańsze AC kupi doświadczony, bezszkodowy właściciel pojazdu, a w jeszcze innym ofertę korzystną dla siebie znajdzie początkujący za kierownicą.

Prawda jest taka, że nie ma dobrych i złych ubezpieczycieli, a ich propozycje są dobrane indywidualnie do każdego klienta.

W czym pomoże mi podstawowa wiedza o autocasco?

Nawet podstawowa wiedza uchroni Cię przed popełnieniem błędu. Im więcej wiesz na temat ubezpieczeń, tym lepiej.

Żaden agent ubezpieczeniowy nie chce wprowadzić klienta w błąd, jednak gdy przed zakupem polisy coś zostanie niedopowiedziane lub nie zrozumiesz sensu słów doradcy, możesz być niemile zaskoczony podczas likwidacji szkody.

Przykładowo: przedstawiciel ubezpieczeniowy podaje bardzo atrakcyjną cenę i informuje cię, że po szkodzie zostanie naliczona amortyzacja, a świadczenie – wypłacone na podstawie kosztorysu. Ilu ubezpieczonych wie całą prawdę o potrąceniu za zużycie eksploatacyjne części samochodowych (amortyzacji)? Czy słowo kosztorys jasno tłumaczy, że po wypłacie świadczenia będziesz musiał sam zorganizować naprawę w ramach wypłaconej kwoty, a ceny części do wymiany ujętych w kalkulacji ubezpieczyciela mogą zostać naliczone według wartości zamienników?

Przeczytaj także:
BLS – bezpośrednia likwidacja szkód
Zielona Karta

Jaki wybrać pakiet OC AC na nowy samochód?

W przypadku nowych samochodów warto zastanowić się nad zakupem rozbudowanego pakietu OC AC, czyli takiego, który gwarantuje stałą sumę ubezpieczenia, naprawę na częściach oryginalnych oraz zniesienie udziału własnego i amortyzacji części. Takie ubezpieczenie zapewni Ci wysokie odszkodowanie oraz zachowanie tej samej wartości auta przez cały okres ochrony.

Gdzie kupić pakiet OCAC na nowy samochód? Będziesz mieć zapewne do wyboru dwie opcje ubezpieczenia:

Pakiet dealerski

Pierwszą ofertę OC i AC otrzymasz już w salonie. Ma ona spore zalety, bo polisę nabędziesz „od ręki”, w tym samym miejscu co samochód. Jednak może mieć także wady – nie będziesz mieć wpływu na to, jaką propozycję ubezpieczenia oraz od jakiego ubezpieczyciela otrzymasz. Co za tym idzie, nie będziesz mógł negocjować warunków umowy oraz ceny polisy.

To najlepszy wybór dla osób, które mają pieniądze, ale nie mają czasu na poszukiwanie najkorzystniejszego ubezpieczenia.

Polisa kupiona na własną rękę

Nie odrzucaj z góry oferty przedstawionej przez salon, ale bądź zapobiegliwy i zorientuj się, jakie propozycje ubezpieczenia czekają na Ciebie w innych towarzystwach. Istnieje duża szansa, że uda Ci się znaleźć pakiet OC AC o szerszym zakresie niż proponowany przez dealera lub taki sam, ale za dużo niższą cenę.

Właściciel nowego samochodu powinien sprawdzić oferty wielu towarzystw. To bardzo ważne, ponieważ każde może zaproponować mu inną cenę ubezpieczenia, nawet przy takim samym zakresie ochrony.

Ile kosztuje pakiet OC, AC, Assistance, NNW na nowy samochód?

Cena OC zależy w największym stopniu od historii ubezpieczenia właściciela, liczby szkód na jego koncie oraz od samego pojazdu. Cena Assistance zależy od zakresu, a cena NNW od sumy ubezpieczenia. Składka za AC zaś jest liczona podobnie do OC, ale do ceny dochodzi zakres ubezpieczenia i wartość pojazdu.

Policzyliśmy, ile kosztowałby pełny pakiet OC, AC, Assistance, NNW dla wspomnianego 48-letniego kierowcy z Warszawy na Forda Fiestę z 2022 r. Oto najlepsza oferta.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
48-letni właściciel Forda Fiesty z 2022 r. z Warszawy
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
2442,34 zł rata od 2442,34 zł
48-letni właściciel Forda Fiesty z 2022 r. z Warszawy
Beesafe
2442,34 zł rata od 2442.34
OC
AC
Assistance
NNW

Co z ubezpieczeniem nowego auta w leasingu lub na kredyt?

Klienci salonów samochodowych często finansują auto za pomocą leasingu lub korzystają z kredytu. Takie osoby muszą liczyć się z koniecznością zakupu ubezpieczenia, które zostanie zaakceptowane przez bank (jest on formalnym właścicielem pojazdu). Najczęściej banki wymagają, aby w warunkach umowy autocasco znalazł się zapis o: stałej sumie ubezpieczenia, braku udziału własnego, braku franszyzy integralnej, serwisowej metodzie naprawy pojazdu.

Zakup ubezpieczenia OC i AC na własną rękę nie jest oczywiście wykluczony, jednak bank musi zgodzić się na propozycję przedstawioną przez kredytobiorcę lub leasingobiorcę. Czasami tego rodzaju akceptacja wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty.

Dlaczego „full pakiet” nie zawsze jest ważny?

Zakres autocasco może mieć różne formy. Nie zawsze dobrym wyjściem będzie pełna ochrona, tak często nazywana full pakietem.
Niejednokrotnie decydujemy się na zakup polisy AC+OC droższej, koniecznie z naprawą na oryginalnych częściach lub też dopłacamy za stałą sumę ubezpieczenia. Tymczasem…

…mając dziesięcioletni pojazd pewnie nie zależy ci na częściach oryginalnych z logiem producenta. Na rynku dostępne są równie dobre odpowiedniki, spełniające te same funkcje. Warto więc wybrać nieszkodliwą, uboższą wersję autocasco, gdy w związku z tym zapłacisz składkę o kilkaset złotych niższą…

…utrzymanie tej samej wartości pojazdu (stałej sumy ubezpieczenia) przez cały okres ochrony przydaje się tylko w przypadku kradzieży pojazdu. Przemyśl zatem, jakie istnieje ryzyko, że złodzieje „dobiorą się” właśnie do twojego samochodu. Starsze modele aut nie tracą już tak gwałtownie na wartości. Nawet gdy zaryzykujesz i wybierzesz zmienną sumę ubezpieczenia, nie stracisz dużo przy wypłacie świadczenia.

Zwłaszcza, że kilkanaście lat temu w Polsce dochodziło rocznie do ok. 70 tysięcy kradzieży aut (w 1999 r. 71543, a w 2000 r. 68062 kradzieży stwierdzonych). W 2017 roku statystyki policyjne wskazywały już tylko na 10240 takich przestępstw, a w 2018 na 9075. Liczba kradzieży aut między 2018 a 2017 spadła o -11,4%, a jednocześnie wykrywalność sprawców wzrosła o 3%.

Z jakiej ochrony OC AC mogę zrezygnować?

Na początek zastanów się, co powinno zawierać Twoje ubezpieczenie, oraz do czego i kiedy jest Ci potrzebny Twoj samochód. W ramach pełnego pakietu towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zwykle warianty ochrony, z których można zrezygnować i obniżyć tym samym wysokość składki.

Zwróć szczególną uwagę na:

 • rozszerzony assistance – przemyśl, czy kiedykolwiek korzystałeś z pomocy drogowej. Jeżeli awaria na drodze nie stanowi dla ciebie problemu, zrezygnuj z dodatkowych opłat. Holowanie po wypadku prawdopodobnie otrzymasz bezpłatnie, już w ramach ubezpieczenia OC. To ostatnio bardzo częsty sposób promocji ubezpieczycieli,
 • NNW – niektórzy kierowcy rezygnują z ochrony od następstw nieszczęśliwych wypadków twierdząc, że posiadają równorzędną polisę na życie. Inni zaś wolą dopłacić w trosce o dobro swoich pasażerów. Decyzja zawsze należy do ubezpieczającego i najczęściej zależy od tego, czy często przewozi w swoim samochodzie inne osoby,
 • ryzyko kradzieży pojazdu – na razie tylko nieliczne towarzystwa dają możliwość całkowitego zniesienia ochrony od kradzieży. Najczęściej mamy możliwość wprowadzenia dodatkowego udziału własnego. Jeżeli Twój samochód nie należy do „grupy ryzyka”, nocą jest garażowany i jeszcze mieszkasz w spokojnej okolicy, warto zastanowić się nad taką formą oszczędności.
pakiet-oc-ac

Na jakie pójść ustępstwa przy różnych wariantach AC?

Aby właściwie dopasować zakres ochrony, a przy tym nie przepłacić pamiętaj o:

 • udziale własnym – o określoną w umowie kwotę czy też procentową wartość pomniejsza się wypłatę odszkodowania. Wprowadzenie udziału własnego może znacznie zmniejszyć koszt ubezpieczenia. Często taką formę wybierają więc kierowcy z długoletnią historią bezszkodową. Nie chcą przepłacać przewidując, że kolejny rok także przebiegnie bez przykrych zdarzeń,
 • sumie ubezpieczenia – o stałej i zmiennej już wcześniej wspomnieliśmy. Rozróżnia się jeszcze pojęcie: redukcyjna (jej wysokość pomniejsza się o wypłacone odszkodowanie) i odnawialna (wartość pojazdu wraca do stanu przed szkodą). Wprowadzenie redukcyjnej sumy ubezpieczenia oznacza zwykle tańszą polisę. Ryzyko strat z tego tytułu jest niewielkie. Trzeba by mieć strasznego pecha, żeby wyczerpać całą kwotę w obrębie jednego okresu ubezpieczenia (co najmniej dwie poważne szkody lub drugą – całkowitą),
 • stała suma ubezpieczenia – jeżeli ubezpieczasz auto od kradzieży i nie jest ono w leasingu lub w kredycie, to z tego bajeru możesz zrezygnować.
 • sposobie likwidacji szkody – naprawa w autoryzowanym warsztacie to droższy wariant, warto jednak zainwestować w przypadku nowych, drogich modeli samochodu. Wypłata na podstawie kosztorysu oznacza niższą składkę, ale tak jak wcześniej wspomnieliśmy – obliguje do zmieszczenia się w kosztach z pozyskanego świadczenia.
 • amortyzacja części – tzw. zużywanie się części pojazdu. Po wystąpieniu szkody, ubezpieczyciel potrąca zwykle określony w umowie procent od wartości części nowych. Im starszy pojazd, tym większe potrącenie amortyzacyjne i pomniejszenie kwoty odszkodowania (ale i tańsze ubezpieczenie autocasco),
 • franszyza integralna – ustalona w umowie ubezpieczenia suma (kwotowo lub procentowo) poniżej, której ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody, a właściciel samochodu będzie musiał sam pokryć koszty

Dlaczego warto przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zapisują w swoim OWU wszystkie warunki ochrony w ramach ubezpieczenia autocasco. Pamiętaj, że nie tylko ubezpieczyciel musi ściśle stosować się do wyszczególnionych zasad. Także ty – zawierając umowę przejmujesz na siebie prawa i obowiązki ubezpieczonego.

Zapisów w treści OWU jest sporo, ale warto zapoznać się chociażby z podstawowymi regułami oraz wyłączeniami z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Unikniesz w ten sposób późniejszych, ewentualnych nieporozumień przy likwidacji szkody.

Jeżeli znajdziesz zapis przeczący twoim oczekiwaniom – poszukaj innej firmy – nawet jeżeli cena wydaje ci się najatrakcyjniejsza. Oszczędność na siłę nie jest dobrym rozwiązaniem.

Kto pomoże mi w znalezieniu najlepszego pakietu OC AC?

Pamiętaj, aby najkorzystniejszej oferty szukać wśród jak najszerszej grupy ubezpieczycieli. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że znalazłeś najbardziej przychylną ci firmę. Fachowa, bezstronna porada zapewni ci atrakcyjny zakup ubezpieczenia.

Polecamy oczywiście naszą pomoc. Dla nas najważniejszy jest klient. Postaramy się znaleźć dla ciebie taką polisę, która będzie gwarancją solidnej ochrony, a przy tym nie spowoduje dużego obciążenia finansowego. Porównamy ceny ubezpieczeń kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych w kalkulatorze OC AC, a w przypadku dodatkowych pytań – zapewnimy telefoniczną poradę specjalisty.

 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC) jest obowiązkowe. Pozostałe ubezpieczenia w pakiecie, jak AC, assistance, NNW, ubezpieczenie szyb i inne dodatkowe ubezpieczenia samochodu są dobrowolne.
 • Na cenę OC wpływa m. in. historia ubezpieczenia, dane kierowcy i dane pojazdu. Na cenę AC dodatkowo wpływa suma ubezpieczenia (którą z reguły jest wartość pojazdu) i zakres ubezpieczenia. Cena assistance z reguły jest taka sama dla wszystkich. Cena NNW zależy od sumy ubezpieczenia.
 • Tylko ubezpieczenie AC pokryje koszty naprawy pojazdu, gdy nie ma sprawcy, np. jedziesz sam i w coś uderzysz. Twoja polisa OC chroni nie Ciebie, a przed Tobą. Podobnie kosztów naprawy samochodu nie zwróci ubezpieczenie assistance,
 • Kiedy masz nowy, drogi samochód i potrzebujesz go na co dzień, warto zastanowić się nad zakupem pakietu OC AC. W pozostałych przypadkach najczęściej wystarczy zakup obowiązkowego OC i assistance,
 • Jeśli nie potrzebujesz pełnego AC, rozważ zakup AC mini, które kosztuje dużo mniej, a gwarantuje ochronę przed kradzieżą lub żywiołami,
 • Porównywarka ubezpieczeń daje Ci pełną samodzielność w wyborze ubezpieczenia.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o pakiety OC AC

 1. Gdzie najtańszy pakiet OC AC?

  Firmy ubezpieczeniowe co chwilę zmieniają swoje taryfy, żeby pozostawać konkurencyjnym na rynku, co oznacza, że co chwilę trzeba sprawdzać ceny, by znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu. Najszybciej sprawdzisz to w porównywarce OC AC online, która na bieżąco pobiera oferty z firm ubezpieczeniowych.

 2. Jak wybrać najlepszą ofertę ubezpieczenia AC?

  Dopasuje zakres do potrzeb, budżetu i auta. Nie potrzebujesz pełnego pakietu na 20-letniego Passata, którym jeździsz na budowę, ale rezygnacja z niego dla nowego Mercedesa może nie być rozsądna. Nie kupuj też ubezpieczenia, na które Cię nie stać. To nie sztuka wybrać pakiet za 5000 zł, jeśli nie stać Cię na zapłatę składki. Nie opłaca się to także dla auta, które zamierzasz sprzedać. Warto zainwestować w pakiet OC i AC, kiedy samochód jest Ci absolutnie niezbędny i w razie jego utraty nie możesz przesiąść się na komunikację publiczną.

 3. Na jakie auto jest najtańsze ubezpieczenie?

  Generalnie małe, lekkie auta miejsce jak Toyota Aygo, Volkswagen up! czy Kia Picanto wychodzą tanio zarówno jeśli chodzi o OC, jak i AC. Kosztują niewiele, a same powodują niezbyt poważne (i niezbyt kosztowne) szkody. Samochody elektryczne też ostatnio wychodzą dużo taniej, niż spalinowe.

[Głosów: 152 Średnia: 4.3]
Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments