Wiesz doskonale, że w przypadku samego ubezpieczenia OC warto szanować pieniądze i nie ma sensu przepłacać. Jednak zupełnie inaczej traktujesz pakiet OC AC. Tutaj wszyscy agenci ubezpieczeniowi straszą cię starym przysłowiem: „co tanie – to drogie”. Wybierasz więc w ciemno firmę znaną ze słyszenia (bo skoro znana – to pewna) i łudzisz się, że wydając więcej zrobiłeś wszystko co konieczne, aby zabezpieczyć swój samochód. Tak naprawdę – najkorzystniejszy pakiet OC AC można bez problemu kupić za rozsądną cenę. Podpowiemy gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód i na co zwrócić szczególną uwagę.

Oto 8 podstawowych zasad, którymi warto kierować się przy zakupie ubezpieczenia:

Zasada nr 1 – Pakiet OC AC – szukaj wśród ofert wielu towarzystw

Korzystanie z kalkulatora OC AC, pozwoli sprawdzić jakie ceny oferują poszczególni ubezpieczyciele. Po wypełnieniu formularza uzyskasz rzetelne informacje dotyczące ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Poniżej przykłady kalkulacji pakietów OC AC z naszego kalkulatora:

Ceny pakietu OC+AC dla 48-letniego kierowcy  z Warszawy, posiadającego 60% zniżki i samochód Ford Fiesta z 2010 roku o pojemności silnika 1,4.

Towarzystwo

Rodzaj pakietu

Cena pakietu

AVIVA OC+AC+ASS 1016 zł
AXA Direct OC+AC+ASS 1019 zł
AXA Direct OC+AC+ASS 1069 zł
Link4 OC+AC+ASS 1145 zł
Link4 OC+AC+ASS+NNW 1252 zł
AVIVA OC+AC+ASS+NNW 1289 zł
Allianz OC+AC+ASS+NNW 1360 zł
AXA Direct OC+AC+ASS+NNW 1407 zł
Allianz OC+AC+ASS+NNW 1524 zł
AXA Direct OC+AC+ASS+NNW 1861 zł

 

Część towarzystw ubezpieczeniowych w powyższym zestawieniu powtarza się. Wynika to z tego, że cena polisy AC zależy od zakresu ochrony, który oferuje. Na wysokość składki mogą mieć też wpływ np. amortyzacja części lub udział własny. Stąd, to samo towarzystwo może oferować pakiet zawierający te same polisy, w innej cenie.

Ceny pakietu OC+AC dla 32-letniego kierowcy  z Warszawy, posiadającego 40% zniżki i samochód Ford Fiesta z 2010 roku o pojemności silnika 1,4.

Towarzystwo

Rodzaj pakietu

Cena pakietu

AVIVA OC+AC+ASS 1019 zł
AXA Direct OC+AC+ASS 1089 zł
Allianz OC+AC+ASS 1122 zł
Link4 OC+AC+ASS 1139 zł
AVIVA OC+AC+ASS+NNW 1232 zł
Link4 OC+AC+ASS+NNW 1248 zł
Allianz OC+AC+ASS+NNW 1575 zł
AXA Direct OC+AC+ASS+NNW 1647 zł
Allianz OC+AC+ASS+NNW 1788 zł
AXA Direct OC+AC+ASS+NNW 2350 zł

 

Właściciel tego samego auta, co poprzedni, posiadający jednak 40% zniżki, musi liczyć się z nieco wyższymi cenami pakietu OC+AC. Tak ja w poprzednim przypadku, cena ubezpieczenia w dużej mierze zależy od zakresu polisy, a także posiadanych zniżek.

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych w dużej mierze uzależnione są od wieku właściciela auta. Młodzi kierowcy muszą liczyć się z wysokimi stawkami, gdyż traktowani są przez ubezpieczycieli jako najbardziej ryzykowni kierowcy. Warto jednak zwrócić uwagę, że ceny pakietu OC+AC dla kierowców w tej grupie wiekowej mogą bardzo się od siebie różnić. Warto więc porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. (Sprawdź jak obniżyć cenę OC dla młodych kierowców tutaj)

 

pakiet-oc-ac

Zasada nr 2 – nie ma najtańszej firmy ubezpieczeniowej

Gdyby zapytać ubezpieczonych jaka jest na rynku najtańsza firma, nastąpiłby podział opinii wszystkich właścicieli „czterech kółek”. Powstałaby grupa młodych kierowców, starszych i doświadczonych, szkodowych i bezszkodowych, a dalej także mieszkańców wsi i miast. Podział oczywiście byłby coraz bardziej złożony, bo przecież każdy z nas jest inny. Skoro posiadamy różne pojazdy lub też mamy indywidualne historie ubezpieczeniowe, oczywistym jest, że towarzystwa ubezpieczeniowe przedstawią każdemu różne propozycje ubezpieczenia.

Firmy prowadzące sprzedaż polis komunikacyjnych wprowadziły swoje ukierunkowania według wybranych „grup docelowych”. Dlatego też w danym towarzystwie najtańsze AC kupi doświadczony, bezszkodowy właściciel pojazdu, a w jeszcze innym (wbrew powszechnym opiniom, że nikt nie chce „przygarnąć” młodych) – „świeżo upieczony” kierowca.

Prawda jest taka, że nie ma dobrych i złych ubezpieczycieli, a ich propozycje są dobrane indywidualnie do każdego klienta.

Zasada nr 3 – poznaj podstawową wiedzę na temat autocasco

Nawet podstawowa wiedza uchroni Cię przed popełnieniem błędu. Im więcej wiesz na temat ubezpieczeń, tym lepiej.

Żaden agent ubezpieczeniowy nie chce wprowadzić klienta w błąd, jednak gdy przed zakupem polisy coś zostanie niedopowiedziane lub nie zrozumiesz sensu słów doradcy, możesz być niemile zaskoczony podczas likwidacji szkody.

Przykładowo: przedstawiciel ubezpieczeniowy podaje bardzo atrakcyjną cenę i informuje cię, że po szkodzie zostanie naliczona amortyzacja, a świadczenie – wypłacone na podstawie kosztorysu. Ilu ubezpieczonych wie całą prawdę o potrąceniu za zużycie eksploatacyjne części samochodowych (amortyzacji)? Czy słowo kosztorys jasno tłumaczy, że po wypłacie świadczenia będziesz musiał sam zorganizować naprawę w ramach wypłaconej kwoty, a ceny części do wymiany ujętych w kalkulacji ubezpieczyciela mogą zostać naliczone według wartości zamienników?

Przeczytaj także:
BLS – bezpośrednia likwidacja szkód
Zielona Karta

Zasada nr 4 – nie zawsze „full pakiet” jest ważny

Zakres autocasco może mieć różne formy. Nie zawsze dobrym wyjściem będzie pełna ochrona, tak często nazywana „full pakietem”.
Niejednokrotnie decydujemy się na zakup polisy AC+OC droższej, koniecznie z naprawą na oryginalnych częściach lub też dopłacamy za stałą sumę ubezpieczenia. Tymczasem…

…mając dziesięcioletni pojazd pewnie nie zależy ci na częściach oryginalnych z logiem producenta. Na rynku dostępne są równie dobre odpowiedniki, spełniające te same funkcje. Warto więc wybrać nieszkodliwą, uboższą wersję autocasco, gdy w związku z tym zapłacisz składkę o kilkaset złotych niższą…

…utrzymanie tej samej wartości pojazdu (stałej sumy ubezpieczenia) przez cały okres ochrony przydaje się tylko w przypadku kradzieży. Przemyśl zatem, jakie istnieje ryzyko, że złodzieje „dobiorą się” właśnie do twojego samochodu. Starsze modele aut nie tracą już tak gwałtownie na wartości. Nawet gdy zaryzykujesz i wybierzesz zmienną sumę ubezpieczenia, nie stracisz dużo przy wypłacie świadczenia.

Zasada nr 5 – zrezygnuj z ochrony, której nie potrzebujesz

Na początek zastanów się co powinno zawierać Twoje ubezpieczenie. W ramach pełnego pakietu towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zwykle warianty ochrony, z których można zrezygnować i obniżyć tym samym wysokość składki.

Zwróć szczególną uwagę na:

  • rozszerzony assistance – przemyśl, czy kiedykolwiek korzystałeś z pomocy drogowej. Jeżeli awaria na drodze nie stanowi dla ciebie problemu, zrezygnuj z dodatkowych opłat. Holowanie po wypadku prawdopodobnie otrzymasz bezpłatnie, już w ramach ubezpieczenia OC. To ostatnio bardzo częsty sposób promocji ubezpieczycieli,
  • NNW: niektórzy kierowcy rezygnują z ochrony od następstw nieszczęśliwych wypadków twierdząc, że posiadają równorzędną polisę na życie. Inni zaś wolą dopłacić w trosce o dobro swoich pasażerów. Decyzja zawsze należy do ubezpieczającego i najczęściej zależy od tego, czy często przewozi w swoim samochodzie inne osoby,
  • ryzyko kradzieży: na razie tylko nieliczne towarzystwa dają możliwość całkowitego zniesienia ochrony od kradzieży (np. zakres ograniczony w Gothaer). Najczęściej mamy możliwość wprowadzenia dodatkowego udziału własnego. Jeżeli Twój samochód nie należy do „grupy ryzyka”, nocą jest garażowany i jeszcze mieszkasz w spokojnej okolicy, warto zastanowić się nad taką formą oszczędności.

pakiet-oc-ac

Zasada nr 6 – ustępstwa przy różnych wariantach AC

Aby właściwie dopasować zakres ochrony, a przy tym nie przepłacić pamiętaj o:

  • udziale własnym – o określoną w umowie kwotę czy też procentową wartość pomniejsza się wypłatę odszkodowania. Wprowadzenie udziału własnego może znacznie zmniejszyć koszt ubezpieczenia. Często taką formę wybierają więc kierowcy z długoletnią historią bezszkodową. Nie chcą przepłacać przewidując, że kolejny rok także przebiegnie bez przykrych zdarzeń,
  • sumie ubezpieczenia – o stałej i zmiennej już wcześniej wspomnieliśmy. Rozróżnia się jeszcze pojęcie: redukcyjna (jej wysokość pomniejsza się o wypłacone odszkodowanie) i odnawialna (wartość pojazdu wraca do stanu przed szkodą). Wprowadzenie redukcyjnej sumy ubezpieczenia oznacza zwykle tańszą polisę. Ryzyko strat z tego tytułu jest niewielkie. Trzeba by mieć strasznego pecha, żeby wyczerpać całą kwotę w obrębie jednego okresu ubezpieczenia (co najmniej dwie poważne szkody lub drugą – całkowitą),
  • sposobie likwidacji szkody – naprawa w autoryzowanym warsztacie to droższy wariant, warto jednak zainwestować w przypadku nowych, drogich modeli samochodu. Wypłata na podstawie kosztorysu oznacza niższą składkę, ale tak jak wcześniej wspomnieliśmy – obliguje do zmieszczenia się w kosztach z pozyskanego świadczenia.
  • amortyzacja części – tzw. zużywanie się części pojazdu. Po wystąpieniu szkody, ubezpieczyciel potrąca zwykle określony w umowie procent od wartości części nowych. Im starszy pojazd, tym większe potrącenie amortyzacyjne i pomniejszenie kwoty odszkodowania
  • franszyza integralna – ustalona w umowie ubezpieczenia suma (kwotowo lub procentowo) poniżej, której ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody, a właściciel samochodu będzie musiał sam pokryć koszty

Zasada nr 7 – czytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Towarzystwa ubezpieczeniowe zapisują w swoim OWU wszystkie warunki ochrony w ramach ubezpieczenia autocasco. Pamiętajmy, że nie tylko ubezpieczyciel musi ściśle stosować się do wyszczególnionych zasad. Także my – zawierając umowę przejmujemy na siebie prawa i obowiązki ubezpieczonego.

Zapisów w treści OWU jest sporo, ale warto zapoznać się chociażby z podstawowymi regułami oraz wyłączeniami z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Unikniemy w ten sposób późniejszych, ewentualnych nieporozumień przy likwidacji szkody.

Jeżeli znajdziesz zapis przeczący twoim oczekiwaniom – poszukaj innej firmy – nawet jeżeli cena wydaje ci się najatrakcyjniejsza. Oszczędność na siłę nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zasada nr 8 – pakietu OC AC szukaj z pomocą doradców

Pamiętaj, aby najkorzystniejszej oferty szukać wśród jak najszerszej grupy ubezpieczycieli. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że znalazłeś najbardziej przychylną ci firmę. Fachowa, bezstronna porada zapewni ci atrakcyjny zakup ubezpieczenia.

Polecamy oczywiście naszą pomoc. Dla nas najważniejszy jest klient. Postaramy się znaleźć dla ciebie taką polisę, która będzie gwarancją solidnej ochrony, a przy tym nie spowoduje dużego obciążenia finansowego. Porównamy ceny ubezpieczeń kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych w kalkulatorze OC AC, a w przypadku dodatkowych pytań – zapewnimy telefoniczną poradę specjalisty.

 

Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00