Jeżeli korzystałeś kiedyś z internetowego kalkulatora OC, to z pewnością wiesz, że do kalkulacji potrzebne są informacje dotyczące zarówno kierowcy, jak i pojazdu. Czy korzystanie z okrojonych wersji kalkulatorów, które nie wymagają podania szczegółowych danych, ma sens?

Kalkulator bez podawania danych – co warto wiedzieć?

  • ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki na podstawie szeregu informacji, które mogą się różnić w zależności od firmy
  • wysiłek w postaci wypełnienia formularza opłaca się, gdyż pozwoli to znaleźć najtańszą ofertę OC, oszczędzając czas
  • można wyróżnić 3 typy danych wpisywanych do kalkulatora, dotyczą one: samochodu, kierowcy i kwestii formalnych
  • pytania dotyczące danych osobowych i PESEL nie są wymagane
  • tylko rozbudowane kalkulatory ubezpieczeniowe pozwalają uzyskać rzeczywiste oferty cen OC

Coraz częściej właściciele pojazdów przed spotkaniem z agentem ubezpieczeniowym chcą zorientować się w kosztach zakupu ubezpieczenia OC. Z pomocą przychodzą specjalne kalkulatory OC, które są udostępniane użytkownikom bez dodatkowych opłat. Wystarczy wypełnić poszczególne pola, by po chwili otrzymać wycenę. Niektóre kalkulatory wymagają jednak podania wrażliwych danych, np. numeru PESEL czy numeru rejestracyjnego pojazdu. Z tego względu część użytkowników ma wątpliwości, czy przekazywane informacje są w pełni bezpieczne. Czy jest się czego obawiać?

Jakie dane trzeba podać w kalkulatorze OC?

Kalkulatory OC, które pozwalają na porównanie ofert ubezpieczeń OC od różnych towarzystw ubezpieczeniowych, są rozbudowane. Zasadniczo jednak można wyróżnić trzy typy pytań. Dotyczą one:

  • samochodu i sposobu korzystania z niego – użytkownik musi m.in. określić rok produkcji samochodu, podać markę i model pojazdu, określić rodzaj paliwa i pojemność silnika, a także wskazać czy auto będzie używane wyłącznie w celach prywatnych, czy też służbowych,
  • kierowcy (kierowców), który będzie korzystać z ubezpieczonego pojazdu – data uzyskania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, płeć, zawód i liczba posiadanych dzieci,
  • kwestii formalnych – zakresu ubezpieczenia (najlepszy kalkulator OC pozwala też porównać oferty ubezpieczeń AC, Assistance i NNW) oraz daty, od kiedy użytkownik potrzebuje ochrony ubezpieczeniowej.

Użytkownik, który odpowie na wszystkie pytania, może liczyć na rzetelną kalkulację składki OC. Dzięki temu może wybrać najkorzystniejsze dla siebie cenowo ubezpieczenie OC.

Dlaczego pytamy o numer PESEL i dane osobowe?

Zamieszczony na naszej stronie internetowej kalkulator OC zawiera pytania dotyczące numeru rejestracyjnego pojazdu, danych osobowych właściciela pojazdu i jego numeru PESEL. Odpowiedź na te pytania jest nieobowiązkowa. Dlaczego zatem pojawiają się one w kalkulatorze OC? Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, np. Allianz, Generali czy Proama, potrzebują powyższych danych do zweryfikowania historii ubezpieczeniowej właściciela pojazdu w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Użytkownik, który nie poda tych informacji, otrzyma jedynie szacunkowe, czyli niedokładne, wyliczenie składki OC. Rzeczywisty koszt zawarcia umowy o ubezpieczenie OC pozna dopiero, gdy zdecyduje się na zakup polisy.

dane potrzebne w kalkulatorze oc ac

 

Porównaj ceny OC/AC

Czy kalkulator OC bez podawania danych to narzędzie mało przydatne?

Ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki na podstawie szeregu informacji. Pula danych może się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale zawsze konieczne jest podanie przynajmniej informacji o pojeździe oraz doświadczeniu kierowcy. Chociaż uzyskanie kalkulacji OC bez odpowiadania na szereg pytań wydaje się bardzo kuszącą perspektywą, to w praktyce taki kalkulator byłby mało praktyczny – oferty cenowe byłyby mocno szacunkowe.

Aby użytkownicy poszukujący ochrony dla swojego pojazdu mogli znaleźć najtańszą polisę OC, muszą poświęcić kilka minut na wypełnienie formularza. Wysiłek się opłaca, bo w ten sposób można otrzymać oferty od wielu ubezpieczycieli, bez konieczności spotykania się z reprezentującymi ich agentami, a przy okazji również zakupić polisę OC na odległość.

Jeżeli wskażesz swój numer PESEL, podasz imię i nazwisko oraz numer rejestracyjny pojazdu, nie musisz się obawiać – informacje te są wykorzystywane wyłącznie do wyliczenia składki OC. W podobny sposób chronimy Twoje dane kontaktowe. Na podany przez Ciebie mail wyślemy jedynie link. Klikając w niego, będziesz mógł wrócić do wyliczeń, bez konieczności ponownego wypełniania formularza. Podając numer telefonu, możesz skorzystać z pomocy naszego eksperta, który skontaktuje się z Tobą i znajdzie dla Ciebie najlepszą polisę OC.

Kalkulator OC bez podawania danych – dlaczego nie warto z niego korzystać?

Tylko rozbudowane kalkulatory OC pozwalają uzyskać rzeczywiste oferty cenowe, na podstawie których użytkownicy mogą wybrać najkorzystniejszą dla siebie propozycję. W przypadku ubezpieczenia OC cena jest kluczowa, a to dlatego, że zakres ubezpieczenia został uregulowany ustawą. Inaczej mówiąc, każdy ubezpieczyciel oferuje te same warunki.

Choć wypełnienie formularza rozbudowanego kalkulatora OC zajmuje kilka minut, Twój wysiłek szybko się opłaci. Bez wychodzenia z domu otrzymasz propozycje ubezpieczeń OC od wielu towarzystw ubezpieczeniowych i będziesz mógł zawrzeć umowę przez internet, oszczędzając w ten sposób czas, który musiałbyś poświęcić na spotkania z agentami ubezpieczeniowymi. Wybierając najtańszą ofertę, zaoszczędzisz nawet setki złotych.

Kalkulator OC AC to konkretne oszczędności – sprawdź sam!

Ile możesz zaoszczędzić, odpowiadając na wszystkie pytania zamieszczone w kalkulatorze OC? Postanowiliśmy to sprawdzić na przykładzie. Polisę OC chce zakupić właściciel pojazdu Renault Laguna z 2004 r., mężczyzna, bezdzietny kawaler, mieszkaniec Gdańska, który prawo jazdy odebrał w kwietniu 2019 r. Początkowo był on zainteresowany wyłącznie ofertą firmy Allianz. Gdy nie podał danych osobowych i numeru rejestracyjnego pojazdu, najtańsza propozycja od tego towarzystwa ubezpieczeniowego prezentowała się następująco:

Po podaniu dodatkowych danych, propozycja ubezpieczyciela wyglądała już mniej korzystnie – kierowca otrzymał ofertę o ponad 200 zł droższą:

oferta nr 2 w kalkulatorze z podanymi danymi

Jednak dzięki skorzystaniu z kalkulatora OC, w jego portfelu finalnie pozostało 468 zł – skorzystał z najtańszej oferty, którą zaproponowała firma mtu24.pl:

*Kalkulacja OC z dnia 22.08.2019 r. w oparciu o kalkulator OC zamieszczony na stronie Ubezpieczamy-auto.pl.

 

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam Sermiaczuk
4 lat temu

Ja wolę podać kompletne dane i znaleźć prawdziwe ceny, dlatego u Was znalazłem ofertę w 359 zł. Bardzo dziękuje za to, że tworzycie tak świetne narzędzie i pomagacie zaoszczędzić na ubezpieczeniu.

Michał Ostrzewski
4 lat temu

Z jakiej racji mam podawać dane osobowe w waszym kalkulatorze oc?

Admin
4 lat temu

Dzień dobry Panie Michale,
podanie danych osobowych umożliwia wyliczenie indywidualnej składki na ubezpieczenie OC dla Pana. Nasi klienci podając pełne dane w naszym kalkulatorze OC/AC znaleźli bardzo korzystne oferty dla siebie.
Zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora OC.

wOJTAS
4 lat temu

Polecam podać wszystkie i dokładne dane w kalkulatorze OC, mi pozwoliło to zaoszczędzić 540 zł. Jeśli się nie poda najbardziej podstawowych danych to jak narzędzie ma wyliczyć dokładną ofertę?

Kubi
4 lat temu

Niecierpie podawać swoich danych, potem wydzwaniają do mnie różne firmy. Mail jeszcze wchodzi w grę ale telefon jest wykluczony

Niagara
4 lat temu
Reply to  Kubi

Tak tylko potem hajs ucieka tobie przez palce bo realnie idzie zaoszczedzic na tych porownywarkahc

Robson 80
4 lat temu

Całe szczęscoe ze sa porownywarki ktore nie wymagaja wszyskich danych konaktowych najbardziej klopotliwe jest jak chca telefon

borys
3 lat temu

Niecierpie podawać dane, potem biorą i wydzwaniają do mnie. Kiedyś podałem dane i babka z jakieś firmy nawet nie pamiętam jakiej wydzania do mnie co chwile

sahar
3 lat temu

nie mam obiekcji zeby podać dane w wyszukiwace oc jak tylko pozwoli to zaoszczęscić paręs stówek to nie widzę problemu.

lopez_W
3 lat temu
Reply to  sahar

A przy tym jeszcze mogę wszysko ogarnąć bez wychodzenia z domu. Nie widzę powodu czemu sobie darować taki komfort

Martynka
3 lat temu

cały ten koronawirus szaleje jak ja sie ciesze ze jest cos takiego jak porowywarka oc wszysko zalatwiam z domu biorąc pod uwagę że trudno teraz umówić sie z agentem.

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny