ubezpieczenie-autocasco

Autocasco – to dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. Zarysowałeś samochód na parkingu? Twoje auto zostało skradzione? A może w wyniku wichury, spadło na nie drzewo, całkowicie uszkadzając pojazd? W każdym z tych przypadków możesz liczyć na odszkodowanie, o ile posiadasz ubezpieczenie autocasco. Podpowiadamy, jak wybrać polisę, by spełniła Twoje oczekiwania.  

Ponieważ ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, żaden kierowca nie musi go mieć. Nie musi, nie oznacza jednak, że nie powinien. Tylko AC zagwarantuje naprawę auta lub wypłatę odszkodowania w określonych sytuacjach. Ponadto ubezpieczenie autocasco wcale nie musi być drogie. Należy tylko wiedzieć, gdzie i jak go szukać.

Przykładowe kalkulacje pakietu OC/AC

Samochód

Właściciel

Towarzystwo i rodzaj ubezpieczenie Cena (zł)
Volkswagen Golf, 2012 r., benzyna, poj. 1,4 Kobieta, 40 lat, Warszawa, zniżka: 50%

AXA Direct

OC+AC+ASS+NNW

1517
Skoda Octavia, 2008 r., benzyna, poj. 1,6

Mężczyzna, 35 lat, Kraków, zniżka: 60%

AXA Direct

OC+AC+ASS+NNW

1228
Toyota Auris, 2010 r., diesel, poj. 2,0 Kobieta, 42 lata, Rzeszów, zniżka: 60%

Allianz

OC+AC+ASS+NNW

1530
Audi A3, 2005 r., diesel, poj. 1,9 Mężczyzna, 33 lata, Kielce, zniżka: 40%

Link4

OC+AC+ASS+NNW

1583
Fiat Panda, 2016 r., benzyna, poj. 1,2 Kobieta, 51 lat, Poznań, zniżka: 60%

Link4

OC+AC+ASS+NNW

1525
Ford Fiesta, 2008 r., benzyna, poj. 1,6 Mężczyzna, 28 lat, Opole, zniżka: 40%

AXA Direct

OC+AC+ASS+NNW

1307
Citroen C3, 2011 r., benzyna, poj. 1,4 Kobieta, 30 lat, Zielona Góra, zniżka: 50%

Allianz

OC+AC+ASS+NNW

1802
Opel Corsa, 2006 r., diesel, 1,3 Mężczyzna, 31 lat, Wrocław, zniżka: 60%

Allianz

OC+AC+ASS+NNW

1576
Nissan, Juke, 2013 r., benzyna, 1,6 Kobieta, 57 lat, Łódź, zniżka: 50%

AXA Direct

OC+AC+ASS+NNW

1834
Hyundai i30, 2009 r., benzyna, poj. 1,4 Mężczyzna, 46 lat, Gdynia, zniżka: 60%

Link4

OC+AC+ASS+NNW

1732

Wszystkie ceny w tabeli przedstawiają oferty ze zniesioną amortyzacją części, bez udziału własnego oraz zakładają naprawę na oryginalnych lub zamiennych częściach.

Powyższe zestawienie zawiera ceny pakietów OC/AC dla różnych kierowców i różnych pojazdów. Dlaczego akurat pakiety? Każdy właściciel samochodu musi posiadać ubezpieczenie OC. Jeśli jednak zdecyduje się „dorzucić” do niego autocasco, cena najczęściej będzie bardziej korzystna niż zakup każdej polisy osobno.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie autocasco?

Część kierowców myśli, że ubezpieczenie autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania po kradzieży samochodu. Jak najbardziej i zawsze warto mieć tego typu dodatkową ochronę, ponieważ nawet wieloletnie auto może paść łupem złodziei w celu sprzedaży go na części. W 2018 r. najwięcej pojazdów skradziono w województwie mazowieckim (4005), a najmniej w świętokrzyskim (134).

Liczba kradzieży aut a województwo

Łupem złodziei padają różne marki i modele samochodów. Z najczęściej kradzionych w Polsce aut, najtaniej można kupić AC dla Volkswagena UP! w Rzeszowie (673 zł). Z kolei najwięcej na autocasco będą musieli wydać właściciele Audi Q7 w Szczecinie (2512 zł).

Cena AC a kradzież auta

Jednak AC nie chroni tylko przed kradzieżą. Warto wiedzieć, że jeśli sam uszkodzisz swój samochód lub zostanie on zniszczony w wyniku działania żywiołu, również autocasco przyjdzie Ci z pomocą.

Firmy ubezpieczeniowe obejmują ochroną również wyposażenie pojazdu. Przykładowo Generali w cenie ubezpieczy wyposażenie dodatkowe Twojego samochodu, którego wartość nie przekracza 1000 zł. Jeżeli wyposażenie ma większą wartość (do 20 000 zł), możesz opłacić dodatkową składkę.

Polisę warto mieć nie tylko, jeśli posiadasz nowe auto, które właśnie wyjechało z salonu. Naprawa na własną rękę kilkuletniego auta także może być kosztowna. Warto więc posiadać ubezpieczenie, które zapewni pokrycie jej kosztów.

Zobacz także:
OC dla młodych kierowców – jak nie przepłacić?

Jakie czynniki wpływają na cenę AC?

Cena AC zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą wiek właściciela auta, posiadane zniżki oraz parametry samochodu i jego wartość (suma ubezpieczenia).

W ostatnim przypadku, różnice w cenie dla tego samego kierowcy mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Zazwyczaj im droższe auto, tym wyższa będzie składka AC.

Poniżej przedstawiamy przykładowe wyniki kalkulacji OC i AC dla 40-latka, który posiada prawo jazdy od 20 lat, zniżki w OC i AC 60% i mieszka w Warszawie.

Samochód

Suma ubezpieczenia

Cena najtańszego pakietu OCAC

Citroen C4 z 2008 r. poj. silnika 2,0 l

12 800 zł

844 zł

Fiat Doblo z 2009 r, poj. 1,4 l

13 200 zł

755 zł

Opel Astra III z 2010 r., poj. 1,8 l

18 000 zł

854 zł

BMW seria 5 z 2015 r., poj. 2.0 l

82 200 zł

1611 zł

Audi A4 z 2018 r. poj. 2,0 l

113 700 zł

2082 zł

*najtańsze oferty OCAC wyliczone w kalkulatorze ubezpieczamy-auto 01.04.2020 r.

Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na cenę AC, jest miejsce zamieszkania kierowcy. Im spokojniejsza i mniej ruchliwa okolica (podczas oceny ryzyka ubezpieczenia AC znaczenie mogą mieć także statystyki kradzieżowe), tym większe istnieją szanse, że właściciel auta zapłaci niską składkę.

Sprawdziliśmy, jak kształtują się najniższe ceny pakietów OC AC dla tego samego kierowcy (40 lat, prawo jazdy od 20 lat, zniżki w OC i AC 60%, samochód: Opel Astra III z 2010 r., poj. silnika 1,8), w zależności od jego miejsca zamieszkania.

Miejsce zamieszkania

Cena pakietu OCAC

Kielce

650 zł

Kraków

669 zł

Olsztyn

675 zł

Gdańsk

749 zł

Białystok

805 zł

Warszawa

854 zł

Wrocław

1006 zł

*najtańsze oferty OCAC wyliczone w kalkulatorze ubezpieczamy-auto 01.04.2020 r.

Jak wybrać ubezpieczenie AC?

Aby ubezpieczenie AC zapewniało odpowiednią ochronę, musi być przede wszystkim dobrze dobrane. Dobrze, czyli do potrzeb danego kierowcy. Nie każdy zakłada np. konieczność naprawy auta przy użyciu części oryginalnych. Podczas wyboru ubezpieczenia autocasco, należy więc przeanalizować głównie jego zakres.

Oczywiście każdy ubezpieczyciel może oferować inną ceną ubezpieczenia, dającego taką samą ochronę. Warto więc porównać oferty różnych towarzystw zarówno pod kątem zakresu polisy, jak i jej ceny. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych zapisów:

 • suma ubezpieczenia

To górna granica odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. W praktyce oznacza wartość pojazdu. Dzieli się na stałą (wartość samochodu nie zmieni się przez cały czas obowiązywania polisy) i zmienną (ustalenie wartości auta na dzień wystąpienia szkody). Chociaż wybór zmiennej sumy ubezpieczenia wydaje się rozwiązaniem mniej atrakcyjnym, to jest ono też tańsze. Na stałą sumę ubezpieczenia (i tym samym dopłatę do składki) najczęściej decydują się właściciele nowych pojazdów;

 • amortyzacja części

To procentowy współczynnik zużycia eksploatacyjnego pojazdu, który jest uzależniony od jego wieku. Amortyzację części ubezpieczyciele mają prawo stosować w umowach AC. Jeżeli zapis o amortyzacji znajdzie się w umowie, to o określony procent pomniejszana jest wartość części przeznaczonych do wymiany po szkodzie. W poniższej tabelce został zaprezentowany zapis widniejący w OWU ubezpieczenia AC PZU:

Okres eksploatacji pojazdu

Amortyzacja

do 3 lat

30 proc.

powyżej 3 do 5 lat

45 proc.

powyżej 5 do 8 lat

55 proc.

powyżej 8 lat

60 proc.

 • udział własny

Kwotowa lub procentowa wartość, o jaką zostanie pomniejszone odszkodowanie. Klient nie musi zgadzać się na udział własny, ale wybór tej opcji oznacza niższą składkę ubezpieczeniową;

 • metoda kosztorysowa

Jeden ze sposobów rozliczenia szkody. W jego ramach odszkodowanie wypłacane jest bezpośrednio poszkodowanemu, po zaakceptowaniu przez niego kosztorysu. Ubezpieczyciel nie kontroluje, czy wypłacone środki klient spożytkował na naprawę pojazdu;

 • metoda warsztatowa

Drugi sposób rozliczenia szkody polegający na naprawie auta na koszt ubezpieczyciela w wyznaczonym warsztacie. Dla wielu kierowców metoda warsztatowa jest bardzo wygodna – rozliczenie prac odbywa się z ich pominięciem (ubezpieczyciel rozlicza się z warsztatem).

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia AC?

Chciałbyś kupić ubezpieczenie AC, ale posiadasz starsze auto lub nie potrzebujesz pełnej ochrony? Jest na to sposób – możesz wybrać ubezpieczenie w wersji okrojonej (tzw. AC mini chroni np. wyłącznie przed kradzieżą lub/i działaniem żywiołów) lub zmodyfikować zakres ochrony pełnego AC. W drugim przypadku na wysokość składki wpływ mają: amortyzacja części, udział własny i sposób naprawy pojazdu po szkodzie.

By zaprezentować Ci różnice w cenach, posłużymy się przykładem. Pani Anna to 42-letnia lektorka języka angielskiego z Torunia, matka trójki dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Ponieważ dojeżdża ona codziennie do szkoły swoim 8-letnim Citroenem C1 (benzyna, poj. silnika 998 cm3) , zdecydowała się na ubezpieczenie AC. Historia ubezpieczeniowa Pani Anny jest wzorowa – przez 10 lat prowadzenia pojazdów nie brała ona udziału w żadnej kolizji czy wypadku. Oto, jakie oferty otrzymała ona od ubezpieczycieli:

 • 756 zł od Axa Direct. Ta polisa gwarantuje kosztorysowy sposób likwidacji szkody przy użyciu części zamiennych. Ubezpieczyciel proponuje amortyzację części w wysokości 65 proc. Klient musi zgodzić się na udział własny – 500 zł przy wypadku i 10 proc. przy kradzieży;
 • 825 zł od Wiener. W tym wariancie ubezpieczyciel proponuje kosztorysowy sposób likwidacji szkody przy użyciu części zamiennych i amortyzację na poziomie 0 proc. Wymagany jest udział własny w wysokości 1000 zł;
 • 1044 zł od mtu24. W zamian za składkę ubezpieczyciel gwarantuje kosztorysowy sposób likwidacji szkody, naprawę pojazdu przy użyciu części zamiennych, brak udziału własnego i brak amortyzacji części;
 • 1221 zł od Uniqa. Ubezpieczyciel proponuje w cenie naprawę auta w autoryzowanych warsztatach przy użyciu części oryginalnych, brak udziału własnego i amortyzację części w wysokości 0 proc.

Jak każdy właściciel kilkuletniego samochodu Pani Anna musi samodzielnie zdecydować, czy jest skłonna pójść na kompromisy, które obniżą wysokość składki. Do nich zalicza się wybór m.in. udziału własnego i naprawę pojazdu przy użyciu części zamiennych.

Cenę ubezpieczenia AC można też skutecznie obniżyć, opłacając składkę za cały rok z góry. Mimo że wybór płatności np. w dwóch ratach jest bardzo kuszący, to wiąże się z dodatkową opłatą.

Czego AC nie obejmuje?

Lista najczęściej powtarzających się wyłączeń, czyli sytuacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie miało obowiązku pokryć powstałych szkód, jest długa. Przykładowo ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania, gdy:

 • korzystałeś z auta w czasie, gdy nie posiadało ono ważnych badań technicznych,
 • doszło do kradzieży pojazdu, jeżeli w momencie kradzieży nie zabezpieczyłeś prawidłowo pojazdu, nie uruchomiłeś wszystkich zabezpieczeń lub nie zabezpieczyłeś kluczyków (kart) do samochodu,
 • doszło do przywłaszczenia pojazdu przez osobę trzecią,
 • szkody powstały w pojeździe pochodzącym z przestępstwa,
 • szkody powstały w związku z wykorzystywaniem pojazdu do nauki jazdy czy odpłatnego przewozu osób lub ładunku,
 • szkody zostały wyrządzone przez Ciebie umyślnie lub przez osobę pozostającą z Tobą we wspólnym gospodarstwie domowym,
 • doszło do zassania wody do silnika podczas jazdy,
 • podczas zdarzenia drogowego byłeś pod wpływem alkoholu, środków odurzających czy substancji psychotropowych.

Przed zakupem polisy AC warto zapoznać się z zapisami OWU. Oczywiście jako właściciel pojazdu, nie masz obowiązku zgłębiania tajników dokumentu. Na wylot powinni je jednak znać agenci ubezpieczeniowi. Niestety, nie są oni nieomylni i choćby nieświadomie mogą pominąć jakieś zagadnienie, które okaże się istotne przy naprawie samochodu. Dlatego w Twoim interesie leży przeczytanie najważniejszych zapisów dotyczących zakresu ochrony autocasco gwarantowanej przez Twojego ubezpieczyciela oraz informacji o wyłączeniach odpowiedzialności towarzystwa.

Każda firma prowadząca sprzedaż polis komunikacyjnych zabezpiecza się przed odpowiedzialnością, na przykład za szkody powstałe wskutek rażącego niedbalstwa kierowcy. Wszystkie postanowienia są konstruowane indywidualnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe i w każdym z nich mogą być one nieco inne.

Nie masz ochoty lub czasu na analizę zapisów zawartych w OWU? Skorzystaj z naszego serwisu i za pomocą kalkulatora OC AC sprawdź różne oferty. Następnie poproś o kontakt z doradcą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wątpliwości. W ubezpieczamy-auto.pl zatrudniamy wyłącznie licencjonowanych agentów, którzy służą fachowymi radami.

Czy ubezpieczenie AC działa również za granicą?

Jeżeli podróżujesz pojazdem za granicę, możesz zadawać sobie pytanie, czy ubezpieczenie AC będzie aktywne również w innych europejskich krajach. Na tak zadane pytanie nie ma jednej odpowiedzi – wszystko zależy od ubezpieczyciela. Szczegółowe informacje znajdziesz w OWU. Przykładowo:

 • Proama proponuje ochronę ubezpieczeniową na terenie państw europejskich z wyłączeniem kradzieży lub jej usiłowania na terytorium Białorusi, Rosji i Ukrainy,
 • Link4 gwarantuje klientom, że w przypadku AC Wypadkowego naprawi szkody powstałe na terenie Europy, a w przypadku AC Kradzieżowego wypłata odszkodowania nie będzie miała miejsca, jeżeli do kradzieży dojdzie na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy lub Mołdawii,
 • mtu24.pl do szkód, które powstały na terenie Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Rosji wprowadza udział własny w wysokości 1000 zł, przy czym nie dotyczy to m.in. szkód, które powstały w wyniku zderzenia się pojazdu ze zwierzęciem czy przedmiotami.

Jeżeli w planach masz podróż do państw leżących na Wschodzie Europy, pozostaje Ci skontaktować się z ubezpieczycielem i wykupić dodatkową opcję lub pakiet, w ramach którego będziesz mógł liczyć na odszkodowanie po kradzieży pojazdu.

Jakość usługi idzie w parze z ceną polisy autocasco

Pamiętaj, że na autocasco nie warto nadmiernie oszczędzać. Rezygnacja z droższych wariantów likwidacji szkody może co prawda obniżyć składkę AC, ale czy w przypadku Twojego auta warto iść na ustępstwa? Decyzja oczywiście należy do Ciebie. Sam przecież wiesz najlepiej, jaka polisa da ci poczucie pewności i bezpieczeństwa.

Nasze porównanie ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych (AXA Direct , Allianz, Aviva, Benefia, Link4, MTU, Proama, You Can Drive) powinno pomóc Ci we właściwym wyborze. Na ubezpieczamy-auto.pl znajdziesz nie tylko porównanie cen, ale także pełne oferty, ze szczegółami dotyczącymi różnych wariantów ubezpieczenia.

Skorzystaj w pełni z naszej pomocy i nie podejmuj decyzji pochopnie, gdyż ubezpieczenie autocasco będzie cię chronić przez cały rok.

 

[Głosów: 130 Średnia: 4.5]
Stefania Stuglik

Od 2012 roku związana z sektorem ubezpieczeń. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w dziale obsługi klienta. Ma na swoim koncie kilkaset sprzedanych polis komunikacyjnych. Prywatnie niepoprawna optymistka, zakochana w górach i literaturze pięknej.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bogo
2 lat temu

Polecam link4