Autocasco – to dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. Zarysowałeś samochód na parkingu? Twoje auto zostało skradzione? A może w wyniku wichury, spadło na nie drzewo, całkowicie uszkadzając pojazd? W każdym z tych przypadków możesz liczyć na odszkodowanie, o ile posiadasz ubezpieczenie autocasco. Podpowiadamy, jak wybrać polisę, by spełniła Twoje oczekiwania.  

Ponieważ ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, żaden kierowca nie musi go mieć. Nie musi, nie oznacza jednak, że nie powinien. Tylko AC zagwarantuje naprawę auta lub wypłatę odszkodowania w określonych sytuacjach. Ponadto ubezpieczenie autocasco wcale nie musi być drogie. Należy tylko wiedzieć, gdzie i jak go szukać.

Przykładowe kalkulacje pakietu OC/AC

Samochód

Właściciel

Towarzystwo i rodzaj ubezpieczenie Cena (zł)
Volkswagen Golf, 2012 r., benzyna, poj. 1,4 Kobieta, 40 lat, Warszawa, zniżka: 50%

AXA Direct

OC+AC+ASS+NNW

1517
Skoda Octavia, 2008 r., benzyna, poj. 1,6

Mężczyzna, 35 lat, Kraków, zniżka: 60%

AXA Direct

OC+AC+ASS+NNW

1228
Toyota Auris, 2010 r., diesel, poj. 2,0 Kobieta, 42 lata, Rzeszów, zniżka: 60%

Allianz

OC+AC+ASS+NNW

1530
Audi A3, 2005 r., diesel, poj. 1,9 Mężczyzna, 33 lata, Kielce, zniżka: 40%

Link4

OC+AC+ASS+NNW

1583
Fiat Panda, 2016 r., benzyna, poj. 1,2 Kobieta, 51 lat, Poznań, zniżka: 60%

Link4

OC+AC+ASS+NNW

1525
Ford Fiesta, 2008 r., benzyna, poj. 1,6 Mężczyzna, 28 lat, Opole, zniżka: 40%

AXA Direct

OC+AC+ASS+NNW

1307
Citroen C3, 2011 r., benzyna, poj. 1,4 Kobieta, 30 lat, Zielona Góra, zniżka: 50%

Allianz

OC+AC+ASS+NNW

1802
Opel Corsa, 2006 r., diesel, 1,3 Mężczyzna, 31 lat, Wrocław, zniżka: 60%

Allianz

OC+AC+ASS+NNW

1576
Nissan, Juke, 2013 r., benzyna, 1,6 Kobieta, 57 lat, Łódź, zniżka: 50%

AXA Direct

OC+AC+ASS+NNW

1834
Hyundai i30, 2009 r., benzyna, poj. 1,4 Mężczyzna, 46 lat, Gdynia, zniżka: 60%

Link4

OC+AC+ASS+NNW

1732

Powyższe zestawienie zawiera ceny pakietów OC/AC dla różnych kierowców i różnych pojazdów. Dlaczego akurat pakiety? Każdy właściciel samochodu musi posiadać ubezpieczenie OC. Jeśli jednak zdecyduje się „dorzucić” do niego autocasco, cena najczęściej będzie bardziej korzystna niż zakup każdej polisy osobno. Cena AC zależy od standardowych czynników, takich jak wiek właściciela, jego miejsce zamieszkania i posiadane zniżki oraz od parametrów samochodu. W przypadku ubezpieczenia autocasco dochodzi jednak jeszcze jeden, bardzo istotny element – zakres ubezpieczenia. Wszystkie ceny w tabeli przedstawiają oferty ze zniesioną amortyzacją części, bez udziału własnego oraz zakładają naprawę na oryginalnych lub zamiennych częściach.

Ubezpieczenie autocasco – dlaczego warto kupić?

Część kierowców myśli, że ubezpieczenie autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania po kradzieży samochodu. Tak, ale nie tylko. Warto wiedzieć, że jeśli sam uszkodzisz swój samochód lub zostanie on zniszczony w wyniku działania żywiołu również AC przyjdzie Ci z pomocą. Polisę warto mieć nie tylko jeśli posiadasz nowe auto, które właśnie wyjechało z salonu. Naprawa na własną rękę kilkuletniego auta także może być kosztowna. Warto więc posiadać ubezpieczenie, które zapewni pokrycie jej kosztów.

Zobacz także:
OC dla młodych kierowców – jak nie przepłacić?

Ubezpieczenie AC – jak wybrać?

Aby ubezpieczenie AC zapewniało odpowiednią ochronę, musi być przede wszystkim dobrze dobrane. Dobrze, czyli do potrzeb danego kierowcy. Nie każdy zakłada np. konieczność naprawy auta przy użyciu części oryginalnych. Podczas wyboru autocasco, należy więc przeanalizować głównie jej zakres. Oczywiście każdy ubezpieczyciel może oferować inną ceną ubezpieczenia, dającego taką samą ochronę. Warto więc porównać oferty różnych towarzystw zarówno pod kątem zakresu polisy, jak i jej ceny. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych zapisów:

  • suma ubezpieczenia – górna granica odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. W praktyce oznacza wartość pojazdu; dzieli się na stałą (wartość samochodu nie zmieni się przez cały czas obowiązywania polisy), zmienną (ustalenie wartości auta na dzień wystąpienia szkody);
  • amortyzacja części – procentowy współczynnik zużycia eksploatacyjnego pojazdu, uzależniony od jego wieku; o określony w umowie procent pomniejszana jest wartość części przeznaczonych do wymiany po szkodzie;
  • udział własny – kwotowa lub procentowa wartość, o jaką zostanie pomniejszone odszkodowanie;
  • metoda kosztorysowa – sposób rozliczenia szkody; odszkodowanie wypłacane jest bezpośrednio poszkodowanemu, po zaakceptowaniu przez niego kosztorysu.
  • metoda warsztatowa – sposób rozliczenia szkody polegający na naprawie auta na koszt ubezpieczyciela w wyznaczonym warsztacie;

Bądź dociekliwy

Przed zakupem polisy AC warto zapoznać się z zapisami OWU. Oczywiście jako właściciel pojazdu, nie masz obowiązku zgłębiania tajników dokumentu. Na wylot powinni je jednak znać agenci ubezpieczeniowi.  Niestety, nie są oni nieomylni i choćby nieświadomie mogą pominąć jakieś zagadnienie, które okaże się istotne przy naprawie samochodu. Dlatego w Twoim interesie leży przeczytanie najważniejszych zapisów dotyczących zakresu ochrony autocasco gwarantowanej przez Twojego ubezpieczyciela oraz informacji o wyłączeniach odpowiedzialności towarzystwa. Każda firma prowadząca sprzedaż polis komunikacyjnych zabezpiecza się przed odpowiedzialnością, na przykład za szkody powstałe wskutek rażącego niedbalstwa kierowcy. Wszystkie postanowienia są konstruowane indywidualnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe i w każdym z nich mogą być one nieco inne.

Nie masz ochoty lub czasu na analizę zapisów zawartych w OWU? Skorzystaj z naszego serwisu i za pomocą kalkulatora OC AC sprawdź różne oferty. Następnie poproś o kontakt z doradcą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wątpliwości. W ubezpieczamy-auto.pl zatrudniamy wyłącznie licencjonowanych agentów, którzy służą fachowymi radami.

Jakość usługi idzie w parze z ceną polisy autocasco

Pamiętaj, że na autocasco nie warto nadmiernie oszczędzać. Rezygnacja z droższych wariantów likwidacji szkody może co prawda obniżyć składkę AC, ale czy w przypadku Twojego auta warto iść na ustępstwa? Decyzja oczywiście należy do Ciebie. Sam przecież wiesz najlepiej, jaka polisa da ci poczucie pewności i bezpieczeństwa.

Nasze porównanie ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych (AXA Direct , Allianz, Aviva, Benefia, Link4, MTU, Proama, You Can Drive) powinno pomóc Ci we właściwym wyborze. Na ubezpieczamy-auto.pl znajdziesz nie tylko porównanie cen, ale także pełne oferty, ze szczegółami dotyczącymi różnych wariantów ubezpieczenia.

Skorzystaj w pełni z naszej pomocy i nie podejmuj decyzji pochopnie, gdyż ubezpieczenie autocasco będzie cię chronić przez cały rok.

[Głosów:130    Średnia:4.5/5]

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00