Badanie techniczne pojazdów jest obowiązkowym badaniem, o którym musi pamiętać każdy właściciel pojazdu. Sprawdzamy, ile kosztuje przegląd samochodu oraz jakie konsekwencje czekają kierowców, którzy o nim zapomną.

Od sprawności pojazdów poruszających się po drogach zależy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Z tego względu właściciele samochodów mają obowiązek posiadać aktualne badanie techniczne pojazdu. Ponieważ każdemu kierowcy może zdarzyć się zapomnieć o terminie kolejnego przeglądu, warto mieć świadomość, jakie mogą być konsekwencje.

Czym różni się przegląd od badania technicznego?

„Przegląd” i „badanie techniczne” to dwa terminy często stosowane zamiennie, mimo że nie są synonimami. Powód jest prosty – procedury te mają zbliżony cel, czyli sprawdzenie auta pod względem technicznym. Jednak czynności wykonywane w ramach przeglądu i badania technicznego pojazdu są różne. Stąd też warto być świadomym różnicy między przeglądem a badaniem technicznym.

Główne różnice między badaniem technicznym a przeglądem

 Badanie technicznePrzegląd
ObowiązkowośćTak Nie
Uregulowanie w prawie Tak Nie
Częstotliwość wykonaniaCo 12 miesięcy, chociaż od tej zasady są wyjątki Zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu
ZakresSprawdzenie stanu technicznego układów i podzespołów – zgodnie z przepisami Wymiana płynów eksploatacyjnych i inne czynności – zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu
OdpłatnośćTak, płaci właściciel pojazdu Tak, może zapłacić właściciel lub producent pojazdu
Miejsce wykonania Stacje kontroli pojazdów (podstawowe lub okręgowe)Autoryzowane Stacje Obsługi (ASO)
Cel przeprowadzeniaSprawdzenie prawidłowości działania określonych elementów Zachowanie gwarancji producenta

Niniejszy tekst dotyczy badania technicznego. Z uwagi na przyzwyczajenia kierowców, terminy „badanie techniczne” i „przegląd” są w nim stosowane zamiennie.

Jak często należy wykonywać przegląd?

Obowiązek zgłaszania pojazdów na badanie techniczne dotyczy właścicieli: pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych, które wchodzą w skład kolejek turystycznych, motorowerów i przyczep. Częstotliwość przeprowadzania badania technicznego pojazdów została uregulowana w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 81.5 badanie przeprowadza się co roku, ale od tej reguły są też wyjątki.

Badanie techniczne – pojazdy, które przechodzą przegląd rzadziej niż co roku

Nowy samochód (z salonu) - Pierwsze badanie przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji
- Następne badanie powinno odbyć się przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji
- Następne badania odbywają się co roku
Nowy ciągnik rolniczy lub motorower - Pierwsze badanie przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji
- Następne badanie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania
Pojazdy zabytkowe Nie podlegają okresowym badaniom technicznym, chyba że są wykorzystywane w celach zarobkowych (wówczas właściciela obowiązuje coroczne badanie).

Gdzie zgłosić się na przegląd samochodu 2023?

Badania techniczne przeprowadza się na stacjach kontroli pojazdów – znajdziesz je w każdym mieście. Czeka Cię pierwszy przegląd? Musisz wiedzieć, że są dwa typy stacji kontroli pojazdów, a różni je zakres przeprowadzanych badań.

Rodzaje stacji kontroli pojazdów:

 • podstawowe stacje kontroli pojazdów – kontrolują pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony,
 • okręgowe stacje kontroli pojazdów – kontrolują wszystkie pojazdy, bez względu na dopuszczalną masę całkowitą.

Zdarza się, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi mniej niż 3,5 tony, ale właściciel musi zgłosić się na badanie techniczne do okręgowej stacji kontroli pojazdów. Do takich pojazdów należą m.in. auta po wypadku czy przeznaczone do przewozu materiałów niebezpiecznych.

Możesz skorzystać z dowolnej stacji kontroli pojazdów – nie obowiązuje rejonizacja. Inaczej mówiąc, tylko od Ciebie zależy, do której stacji pojedziesz na przegląd.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Wysokość stawek za przeprowadzenie badania technicznego pojazdu jest ustalana przez Ministra Infrastruktury. Ile kosztuje przegląd samochodu? To zależy, o jakim badaniu mowa. W przepisach wyróżnione zostały trzy rodzaje badań: badania okresowe, badania dodatkowe i badania co do zgodności z warunkami technicznymi. Badaniu tego ostatniego rodzaju podlega pojazd zabytkowy przed pierwszą rejestracją w Polsce.

Porównaj ceny OC/AC

Ile kosztuje okresowy przegląd samochodu?

Na każdej stacji kontroli pojazdów zapłacisz tyle samo. Stawki zostały ustalone w przepisach – mowa tu o Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Ile kosztuje przegląd samochodu – tabela opłat za badanie techniczne pojazdów 2023

PojazdOpłata (zawiera VAT, trzeba doliczyć opłatę w wysokości 1 zł za ewidencję badania)
Motocykl, ciągnik rolniczy62 zł
Samochód osobowy98 zł
Samochód ciężarowy i specjalny153 zł
Taksówka osobowa lub bagażowa 42 zł (za warunki dodatkowe)
Pojazd przystosowany do zasilania gazem63 zł (badanie specjalistyczne)

Ile kosztuje przegląd samochodu? Właściciel auta osobowego zapłaci 99 zł. Jeżeli pojazd ten będzie zasilany gazem (będzie wyposażony w instalację LPG), to opłata wyniesie 162 zł.

Co w sytuacji, gdy pracownik stacji diagnostycznej stwierdzi usterki? Wówczas kierowca otrzyma zaświadczenie, że badanie zostało przeprowadzone i będzie miał 14 dni na usunięcie problemu. Z uwagi na koszty najlepiej powrócić do tej samej stacji – wówczas opłata zostanie pobrana tylko za sprawdzenie stanu technicznego mechanizmów lub zespołów, w których wcześniej zostały zdiagnozowane usterki.

Ile kosztuje przegląd samochodu – tabela opłat za ponowne sprawdzenie mechanizmów i zespołów w pojeździe, w którym stwierdzono usterki w trakcie badań technicznych 2023

Sprawdzane ponownie mechanizmy i zespołyOpłata (zawiera podatek VAT)
Ustawienie natężenia świateł drogowych i świateł mijania 14 zł
Działanie amortyzatorów jednej osi14 zł
Toksyczność spalin 14 zł
Skuteczność i równomierność działania hamulców20 zł
Poziomu hałasu20 zł
Połączenia układu kierowniczego oraz jałowego ruchu koła kierownicy, luzy w zawieszeniu 20 zł
Wszystkie inne usterki łącznie 20 zł
Geometria kół jednej osi 36 zł

Ile kosztuje dodatkowy przegląd samochodu?

Zdarza się, że kierowca do opłaty pozostawionej na stacji kontroli pojazdów za coroczne badanie, musi doliczyć koszt dodatkowego badania technicznego. W Polsce na taki przegląd kierowcę mogą skierować m.in. organy kontroli ruchu drogowego. Wówczas roczny koszt przeglądu samochodu osobowego nie ograniczy się do 99 zł – trzeba do niego doliczyć opłatę dodatkową.

Ile kosztuje przegląd samochodu – opłaty za dodatkowe badania techniczne pojazdu, na które został skierowany kierowca

Kto kieruje na badaniePrzyczyna badania Opłata (zawiera VAT)
Organ kontroli drogowej Usterki techniczne, warunki techniczne – za każde osobno 20 zł
Po wypadku, kolizji drogowej 94 zł (za badanie specjalistyczne)
Dane techniczne niezgodne ze stanem faktycznym 51 zł
StarostaGdy zachodzi podejrzenie, że pojazd nie spełnia określonych warunków technicznych 20 zł
Po wypadku, kolizji drogowej 94 zł (za badanie specjalistyczne)
Ustalenie danych pojazdu na potrzeby rejestracji60 zł
Wprowadzenie zmian konstrukcyjnych lub wymiana elementów, w rezultacie których doszło do zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym 82 zł

Jaki jest zakres przeglądu samochodu?

Ponieważ badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe, to diagności nie mają dowolności co do jego zakresu – są związani przepisami. Jaki jest zakres przeglądu samochodu? Zależy on od rodzaju badań.

Zakres okresowego badania technicznego pojazdu – czynności wykonywane przez diagnostę:

 • identyfikacja pojazdu – diagnosta sprawdza cechy identyfikacyjne pojazdu i porównuje je z danymi zawartymi np. w dowodzie rejestracyjnym i Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP),
 • sprawdzenie dodatkowego wyposażenia pojazdu,
 • sprawdzenie działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu, w tym stanu technicznego ogumienia, ustawienia świateł zewnętrznych oraz skuteczności i równomierności działania hamulców.

Ile trwa przegląd techniczny?

Mimo że diagności mają do zweryfikowania sporo zespołów i układów, to przegląd samochodu wcale nie trwa długo – najczęściej od 20 do 30 minut. Tyle czasu wystarczy diagnoście na sprawdzenie pojazdu. Ponieważ przeglądy techniczne nie są czasochłonne, większość kierowców nie umawia się z wyprzedzeniem na przegląd. Taka opcja nie jest jednak wykluczona – niektóre stacje prowadzą zapisy na konkretne godziny.

Co grozi za poruszanie się autem bez ważnego przeglądu?

Brak ważnego badania technicznego pojazdu najczęściej nie jest skutkiem umyślnego działania właściciela, ale wynika z przegapienia terminu. W takiej sytuacji brak stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym zazwyczaj jest ujawniany w czasie rutynowej kontroli przeprowadzanej przez policję. Co to oznacza? Spore kłopoty.

Policjanci mają obowiązek:

 • zatrzymać dowód rejestracyjny – jeżeli pojazd jest sprawny, kierowca ma szansę otrzymać zaświadczenie, które umożliwi mu wykonanie przeglądu,
 • wystawić mandat – w 2023 r. brak przeglądu technicznego oznacza karę wyższą niż w roku ubiegłym,
 • wezwać lawetę – gdy pojazd jest niesprawny lub zagraża środowisku i korzystanie z niego jest wykluczone.

Brak aktualnego badania technicznego pojazdu może mieć jeszcze inne konsekwencje – mowa tu choćby o obniżeniu wysokości odszkodowania z OC lub AC. Będzie miało to miejsce, gdy ubezpieczyciel udowodni, że wystąpił związek między zdarzeniem a stanem technicznym pojazdu.

Przegląd samochodu 2023 – jakie zmiany?

Już od kilku lat prowadzone są dyskusje o zmodyfikowaniu przepisów dotyczących przeglądów samochodów. Wśród proponowanych zmian znajduje się m.in. obowiązek wykonywania dokumentacji fotograficznej pojazdu przez diagnostów oraz wyższe opłaty, które poniosą kierowcy lekceważący terminy badań. Mimo że podawano już kilka dat wprowadzenia tych zmian, to dotychczas nie pojawiły się stosowne nowelizacje ustaw.

Podsumowanie:

 • Badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe, podczas gdy jego przegląd nie.
 • W 2023 r. za badanie techniczne auta osobowego trzeba zapłacić 99 zł.
 • Na dodatkowy przegląd pojazd może zostać skierowany m.in. przez starostę.
 • Przegląd techniczny trwa od 20 do 30 minut i trzeba za niego zapłacić z góry.
 • Mimo planowanych zmian odnośnie badań technicznych pojazdów na początku 2023 r. nie miała miejsce aktualizacja przepisów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy dowód rejestracyjny trzeba wymienić, gdy nie ma w nim miejsca na kolejne pieczątki od diagnosty?

  Aktualnie nie jest to już konieczność. Po wejściu w życie kolejnego pakietu ułatwień dla kierowców (co miało miejsce pod koniec 2020 r.) w takiej sytuacji kierowca otrzymuje od diagnosty zaświadczenie. Jednocześnie pracownicy stacji kontroli pojazdów przekazują informację o przeglądzie do bazy CEPiK.

 2. Czy diagnosta w czasie badania technicznego spisuje stan licznika?

  Tak, jest to wymóg. Ten efekt pracy diagnosty można zobaczyć w e-usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl – znajduje się tam informacja o odczycie stanu licznika podczas badania technicznego pojazdu.

 3. Czy na stacji diagnostycznej można odebrać dowód rejestracyjny?

  Tak, jest to rezultat wprowadzonych w przepisach zmian. Aktualnie zatrzymanie dowodu rejestracyjnego odbywa się online – poprzez wpis w CEPiK. Aby odebrać dowód, kierowca musi zgłosić się na badania, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku stosowna informacja zostanie przekazana do CEPiK.

 4. Czym wyróżnia się badanie techniczne samochodu z LPG?

  Badanie pojazdu wyposażonego w instalację LPG jest droższe. Przykładowo za przegląd auta osobowego trzeba zapłacić 162 zł (podczas gdy za badanie „zwykłego” samochodu 99 zł). Przegląd auta z LPG trwa też dłużej, bo obejmuje dodatkowe elementy, w tym weryfikację stanu instalacji LPG i szczelności butli.

 5. Jak sprawdzić ważność badania technicznego?

  To pytanie mogą zadawać sobie m.in. kierowcy, którzy zgubili zaświadczenie od diagnosty. Z pomocą przychodzą e-usługi – mowa o portalach HistoriaPojazdu.gov.pl oraz Mój Pojazd. Korzystanie z drugiej e-usługi wymaga jednak posiadania profilu zaufanego – jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny