Badanie techniczne pojazdów jest obowiązkowym badaniem, o którym musi pamiętać każdy właściciel pojazdu. Sprawdzamy, ile kosztuje obowiązkowa diagnostyka oraz jakie konsekwencje czekają kierowców, którzy o niej zapomną.

Od sprawności pojazdów poruszających się po drogach zależy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Z tego względu właściciele samochodów mają obowiązek posiadać aktualne badanie techniczne pojazdu. Ponieważ każdemu kierowcy może zdarzyć się zapomnieć o terminie kolejnego przeglądu, warto mieć świadomość, jakie mogą być konsekwencje konsekwencji.

Kiedy należy wykonać przegląd?

Obowiązek zgłaszania pojazdów na badanie techniczne dotyczy właścicieli: pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych, które wchodzą w skład kolejek turystycznych, motorowerów i przyczep. Częstotliwość przeprowadzania badania technicznego pojazdów została uregulowana w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 81.5 badanie przeprowadza się co roku, ale od tej reguły są też wyjątki:

  • okresowe badanie techniczne nowego (z salonu) samochodu osobowego przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie już co roku; zasada ta obowiązuje również w przypadku samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz motocykli;
  • właściciele nowych ciągników rolniczych, przyczep rolniczych oraz motorowerów muszą zgłosić się na badanie przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania;
  • pojazdy zabytkowe nie podlegają okresowym badaniom technicznym, chyba że są wykorzystywane w celach zarobkowych (wówczas właściciela obowiązuje coroczne badanie);

Regularne, czyli coroczne badanie techniczne pojazdu, jest określane mianem „okresowego”. Ponadto organ kontroli ruchu drogowego może skierować każdy pojazd na dodatkowy przegląd.

Co grodzi za poruszanie się autem bez ważnego przeglądu?

Brak ważnego badania technicznego pojazdu najczęściej nie jest wynikiem umyślnego działania właściciela, ale przegapienia terminu. W takiej sytuacji brak stosownego wpisu w dowodzie rejestracyjnym zazwyczaj jest ujawniany w czasie rutynowej kontroli przeprowadzanej przez policję. W takiej sytuacji policjanci mają obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny. Jeżeli pojazd jest sprawny, kierowca ma szansę otrzymać zaświadczenie, które umożliwi mu wykonanie przeglądu, czyli udanie się do stacji diagnostycznej. Takie zaświadczenie jest ważne 7 dni od momentu jego wydania.

Brak aktualnego badania technicznego pojazdu może być jednak poważniejsze w skutkach, jeżeli kierowca spowoduje kolizję lub wypadek samochodowy. W zależności od polityki prowadzonej przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym właściciel pojazdu posiada polisę OC, może się okazać, że będzie musiał on pokryć skutki finansowe wyrządzonych szkód.

Jakie są obowiązujące stawki za przegląd auta osobowego?

Wysokość stawek za przeprowadzenie badania technicznego pojazdu jest ustalana przez Ministra Infrastruktury. Zgodnie z tabelą zamieszczoną w załączniku do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów opłata za przegląd samochodu osobowego wynosi 98 zł (+1 zł za ewidencję badania). Właściciele pojazdów przystosowanych do zasilania gazem zapłacą dodatkowo 63 zł (łącznie 162 zł).

Właściciele samochodów, które nie przeszły pozytywnie badania technicznego, muszą liczyć się z kosztami cząstkowych badań technicznych. Przykładowe opłaty wynoszą:

  • 20 zł za sprawdzenie skuteczności i równomierności działania hamulców,
  • 14 zł za sprawdzenie ustawienia i natężenia świateł drogowych i świateł mijania,
  • 36 zł za sprawdzenie geometrii kół jednej osi.

Podane ceny to kwoty brutto – opłaty zawierają podatek VAT. Opłatę właściciel pojazdu ma obowiązek wnieść przed rozpoczęciem badania.

Kierowcy, którzy zapomną o terminie badania technicznego, muszą zatem liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Jeżeli opóźnienie wynosi więcej niż 30 dni, obowiązuje podwójna stawka.

Auto nie przeszło przeglądu – co dalej?

Może okazać się, że w rezultacie badania pojazdu pracownik stacji diagnostycznej ustali poważne usterki. W takiej sytuacji kierowca otrzyma zaświadczenie, że badanie zostało przeprowadzone i będzie miał 14 dni na usunięcie usterek.

Z uwagi na koszty najlepiej powrócić do tej samej stacji diagnostyki – wówczas opłata zostanie pobrana tylko za sprawdzenie stanu technicznego mechanizmów lub zespołów, w których wcześniej zostały zdiagnozowane usterki. Jeżeli kierowca uda się do innej stacji kontroli, będzie musiał uiścić opłatę w pełnej wysokości.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny