Kierowców, którzy zamierzają wykupić ubezpieczenie autocasco, czekają oględziny samochodu. Ubezpieczyciel musi potwierdzić informacje, które właściciel pojazdu podał przy podpisywaniu umowy. To sposób na zabezpieczenie się towarzystwa przed ewentualnym wyłudzeniem odszkodowania. Przeczytaj, jak wygląda inspekcja auta przed kupnem polisy i co zostanie sprawdzone.

Często inspekcję pojazdu przeprowadza się losowo. Oznacza to, że nie każde auto zostanie poddane oględzinom przy podpisywaniu umowy autocasco. W niektórych towarzystwach sprawdzenie stanu pojazdu jest niezbędne, by ubezpieczenie mogło w ogóle wystartować.

Oględziny samochodu są również przeprowadzane po zdarzeniu, w wyniku którego auto zostało uszkodzone. Jeśli kierowca stara się o wypłatę odszkodowania, ubezpieczyciel musi ocenić straty, oszacować skalę zniszczeń i wyliczyć koszty naprawy.

Czym jest polisa AC?

Polisa autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które zapewnia ochronę w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu przez siły natury, zwierzynę lub osoby trzecie. AC działa również w przypadku kradzieży samochodu.

Ważne! Zakres ochrony AC będzie różny w poszczególnych towarzystwach, ponieważ nie jest on regulowany ustawowo. Firmy mogą ustalać indywidualnie warunki umowy.

Kupując ubezpieczenie autocasco, należy zwrócić uwagę nie tylko na zakres ochrony czy zakres terytorialny, ale też na sumę ubezpieczenia, wielkość wkładu własnego czy amortyzacji.

Wyliczając wysokość składki AC, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wartość pojazdu, jego rocznik, pojemność silnika, ale także zainstalowane zabezpieczenia antykradzieżowe czy miejsce parkowania. Znaczenie ma oczywiście historia ubezpieczeniowa kierowcy, jego doświadczenie, staż za kółkiem, a nawet miejsce zamieszkania. Zadaniem towarzystwa jest oszacowanie ryzyka i na tej podstawie ustalenie wysokości składki.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jeśli szukasz polisy AC, skorzystaj z internetowego kalkulatora OC i AC, dzięki któremu przejrzysz oferty kilkunastu towarzystw. Szybko i bez zbędnych formalności możesz wybrać i zakupić ubezpieczenie autocasco. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na zakres ochrony oraz wyłączenia odpowiedzialności.

Czym jest inspekcja auta?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych zastrzega sobie prawo do sprawdzenia auta przed kupnem polisy autocasco. Informacja o takiej możliwości wpisana jest w OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Właściciel pojazdu zostanie powiadomiony o terminie, w którym odbędzie się profesjonalne sprawdzenie samochodu.

Sprawdzenie pojazdu jest niezbędne, aby towarzystwo mogło zweryfikować, czy informacje, które podał kierowca podczas zawierania umowy, są prawdziwe.

Ważne! Stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie, ewentualne uszkodzenia decydują o wycenie auta, a dalej o sumie ubezpieczenia. Stan samochodu wpływa też na ocenę ryzyka, a więc ustalenie wysokości składki AC.

Inspekcja taka służy minimalizowaniu ryzyka wyłudzania odszkodowań. Zdarza się, że kierowcy chcą ubezpieczyć już uszkodzone auto, by od razu wnioskować o wypłatę odszkodowania. Podejrzenia może więc wzbudzić, gdy właściciel pojazdu stara się uniknąć inspekcji.

Jak przebiega profesjonalne sprawdzenie samochodu?

Jak wygląda sprawdzenie auta? Podczas oględzin przedstawiciel towarzystwa sprawdzi, jak wygląda samochód, jak działa. Inspektor szczególnie zwróci uwagę na:

  • stan techniczny;
  • ogólny stan samochodu;
  • parametry techniczne;
  • elementy wyposażenia;
  • zabezpieczenia antykradzieżowe.

Sprawdzenie auta obejmuje też weryfikację cech identyfikacyjnych pojazdu – marki, modelu, numeru rejestracyjnego oraz numeru VIN.

Inspektor przejrzy dokumenty pojazdu jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny, karta pojazdu. Przeprowadzenie inspekcji obejmuje też wykonanie dokumentacji zdjęciowej. Rzeczoznawca może wykonać fotografie auta, ale też kluczyków, czy sterowników do otwierania samochodu, uruchamiania i obsługi urządzeń antykradzieżowych.

Co będzie podstawą do wypowiedzenia autocasco?

Drobne zarysowania karoserii, niewielkie wgniecenia nie są powodem do zerwania umowy autocasco. Podczas sprawdzania samochodów mogą jednak wyjść na jaw nieścisłości lub nieprawidłowości, które będą podstawą do wypowiedzenia polisy AC.

Należą do nich:

  • niezgodność danych wpisanych we wniosku ze stanem faktycznym – samochód jest wykorzystywany w inny sposób niż podano, przebieg jest wyższy, nie ma zabezpieczeń antykradzieżowych, zostały wprowadzone niezgłoszone modyfikacje itp.;
  • samochód jest w bardzo złym stanie technicznym;
  • wprowadzono zmiany w silniku, układzie wydechowym, zawieszeniu, których nie zadeklarowano;
  • numer VIN jest niezgodny (należy do innego pojazdu);
  • wyposażenie auta jest inne niż zadeklarowano.

Rzeczoznawca samochodowy ma sprawdzić, czy nie ma istotnych, znaczących nieprawidłowości, które mogły skutkować wypowiedzeniem autocasco.

Ciekawe! O wszelkich istotnych zmianach (także tych dokonanych po inspekcji) należy jak najszybciej poinformować ubezpieczyciela. Może to być zmiana sposobu użytkowania, dokonane modyfikacje itp.

Sprawdzenie auta przez ubezpieczyciela – czy można odmówić?

Czy można odmówić inspekcji samochodu przed kupnem AC? Odmowa klienta może skutkować wypowiedzeniem umowy. Unikanie kontaktu z ubezpieczycielem sugeruje, że kierowca coś ukrywa.

Podobnie jeśli ubezpieczony ustali termin oględzin, a następnie nie zjawi się i nie skontaktuje z towarzystwem, firma będzie miała podstawę, by unieważnić umowę.

Ważne! Unikanie kontaktu, odmawianie przeprowadzenia inspekcji może prowadzić do wypowiedzenia umowy. Jeśli wybrany termin ci nie odpowiada, skontaktuj się z ubezpieczycielem, by ustalić inny. Zazwyczaj nie ma żadnego problemu, by zmienić datę.

Przeprowadzenie inspekcji auta po szkodzie

Inspekcję pojazdu przeprowadza się również po kolizji, w wyniku której samochód został uszkodzony. To jeden z etapów badania sprawy przez ubezpieczyciela, który ma ocenić zakres szkód i dokonać wyceny naprawy. Rzeczoznawca może być pracownikiem firmy ubezpieczeniowej lub zewnętrznej.

Osoba przeprowadzająca oględziny pojazdu umawia się z właścicielem samochodu na konkretny termin, a następnie sprawdza stan techniczny, poszczególne elementy auta. Jej zadaniem jest również wykonanie dokumentacji technicznej każdego uszkodzenia.

Jeśli ubezpieczony uzna, że przygotowany przez towarzystwo kosztorys został zaniżony, może się odwołać. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy, który dokona ponownych oględzin i przygotuje raport – ten należy dołączyć do odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

Sprawdzenie auta przed kupnem

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z ryzykiem – nigdy nie wiadomo, czy nie trafi się na nieuczciwego sprzedawcę. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto przeprowadzić inspekcję auta – najlepiej powierzyć ją specjalistom z dużym doświadczeniem.

Od kilku lat na rynku działają firmy zajmujące się weryfikacją stanu technicznego pojazdów. Zlecając inspekcję auta, najprawdopodobniej będziesz mieć do wyboru pakiet podstawowy oraz rozszerzony.

W ramach wybranej opcji specjalista może:

  • przeprowadzić oględziny komory silnika;
  • wykonać przegląd wnętrza pojazdu;
  • sprawdzić bagażnik;
  • zbadać powłokę lakierniczą;
  • zweryfikować, czy pojazd nie jest powypadkowy;
  • sprawdzić stan pojazdu podłączając go do komputera diagnostycznego.

Efektem przeglądu jest szczegółowy raport z obszerną dokumentacją zdjęciową – może to być od 50 do 200 fotografii. Ci sami specjaliści mogą również udzielić klientowi wskazówek, czy w ogóle pojazd jest wart zainteresowania, czy jego zakup to opłacalna inwestycja.

Ważne! Przed zakupem warto sprawdzić historię samochodu – informacje o wypadkach, w których brał udział, jego przebieg czy historię ubezpieczenia.

Sprawdzenie auta przez rzeczoznawcę samochodowego

Innym sposobem na sprawdzenie samochodu przed kupnem jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy. Warto postawić na profesjonalistów i ich wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu inspekcji.

Ciekawe! Część rzeczoznawców specjalizuje się w jednej konkretnej marce pojazdów. Dzięki temu mają rozległą wiedzę, mogą dokładnie sprawdzić stan techniczny auta, udzielić porad i wskazówek.

Rzeczoznawcy samochodowi sprawdzają m.in.:

  • zawieszenie;
  • układ kierowniczy;
  • hamulce;
  • komorę silnika;
  • podwozie;
  • amortyzatory.

Rzeczoznawca dokona oględzin karoserii, zmierzy miernikiem grubość warstwy lakieru. Sprawdzi również stopień zużycia poszczególnych podzespołów. Klient korzystający z pomocy rzeczoznawcy może także poprosić o wsparcie w negocjacjach ceny ze sprzedawcą.

Ważne! Szukając specjalisty, uważaj na ogłoszenia. Zweryfikuj, czy osoba podająca się za rzeczoznawcę rzeczywiście nim jest. Rzeczoznawca samochodowy musi mieć stosowne uprawnienia – sprawdzisz to stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju (Centralny Rejestr Rzeczoznawców Majątkowych).

Gdzie jeszcze można sprawdzić stan techniczny pojazdu?

Przed zakupem auta możesz też udać się do ASO (autoryzowanej stacji obsługi) lub niezależnego serwisu, by sprawdzić, czy pojazd jest w dobrym stanie, nie ma wad ukrytych, jest wart ceny, którą proponują sprzedawcy. Do ASO najlepiej wybrać się, gdy cena auta sięga ponad 20 tys. złotych.

Pracowników ASO cechuje przede wszystkim pełen profesjonalizm – samochód zostanie poddany inspekcji przez kilka osób (blacharz, elektryk) przy użyciu specjalistycznego sprzętu diagnostycznego.

Tego rodzaju inspekcje są w stanie wykazać nawet drobne usterki. Efektem pracy zespołu są szczegółowe raporty, w których znajdują się informacje na temat usterek, które należy usunąć.

Sprawdzanie auta w niezależnym serwisie

Jeśli kupujesz tańszy samochód, skorzystaj z pomocy pracowników niezależnego serwisu. Wykonają oni przegląd auta w zakresie, jaki wskażesz. Aby wybrać dobry serwis, sprawdź opinie o poszczególnych warsztatach.

Pamiętaj! Nie wszystkie usługi, które proponuje ASO, są dostępne w niezależnym serwisie. Jego pracownicy nie sprawdzą rzeczywistego przebiegu, nie mają też dostępu do historii serwisowej. Za inne usługi trzeba też dodatkowo zapłacić (mierzenie grubości lakieru, czy diagnostyka komputerowa).

Inspekcja auta to nic innego jak sprawdzanie jego stanu technicznego, sprawności. Przeprowadzana jest przed zakupem samochodu używanego, ale też przy podpisywaniu umowy AC czy w procesie likwidacji szkody z autocasco. Przeprowadza ją wykwalifikowany specjalista, a efektem jego pracy jest szczegółowy raport wskazujący ewentualne nieprawidłowości.

  1. Inspekcja auta to sprawdzenie jego stanu technicznego przez wykwalifikowanego specjalistę, np. rzeczoznawcę samochodowego.
  2. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają przeprowadzenia oględzin przed podpisaniem umowy AC – celem jest zapobieganie wyłudzeniom odszkodowań.
  3. Odmowa przeprowadzenia inspekcji może być podstawą do zerwania umowy AC, podobnie jak stwierdzenie nieprawidłowości, o których ubezpieczający nie poinformował.
  4. Oględziny są też elementem procesu, w którym ustala się wysokość odszkodowania.
  5. Inspekcje samochodu przeprowadza się także przed jego zakupem – pojazd można sprawdzić w ASO lub niezależnym serwisie.

Najczęciej zadawane pytania o inspekcję auta przy polisie AC

  1. Dlaczego ubezpieczyciel przeprowadza inspekcję aut?

    Zweryfikowanie stanu technicznego samochodu przed podpisaniem umowy na ubezpieczenie AC pomaga zapobiegać wyłudzeniom odszkodowań. Zdarzało się, że kierowcy kupowali polisę AC tuż po kolizji, aby od razu otrzymać środki od ubezpieczyciela. Taka praktyka stała się przyczyną sprawdzania samochodów przez towarzystwa. Weryfikują one, czy informacje podane przez klienta są zgodne ze stanem faktycznym.

  2. Czy mogę odmówić sprawdzenia auta?

    Odmowa przeprowadzenia inspekcji, unikanie kontaktu z ubezpieczycielem wzbudzają podejrzenia, mogą bowiem wskazywać, że właściciel samochodu chce zataić jakieś fakty. Takie postępowanie może być przyczyną odmowy zawarcia umowy na autocasco.

  3. W jakim terminie ubezpieczyciel będzie chciał obejrzeć samochód?

    Inspekcja powinna odbyć się w ciągu 30 dni od momentu powiadomienia właściciela pojazdu o konieczności przeprowadzenia oględzin. Termin oraz miejsce ustalane są indywidualnie.

  4. Dlaczego sprawdzenie auta przed kupnem to dobra praktyka?

    Przed zakupem używanego pojazdu warto sprawdzić jego stan w ASO lub niezależnym serwisie. Sprzedawca może starać się ukryć niektóre wady samochodu, często dochodzi do cofnięcia licznika. Przegląd wykonany przez profesjonalistę pomoże uniknąć przykrych niespodzianek. Umożliwi też podjęcie decyzji, czy warto inwestować w dany samochód.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny