Celem badania technicznego (przeglądu rejestracyjnego) jest sprawdzenie, czy pojazd nie stwarza zagrożenia i czy może być bezpiecznie użytkowany. Jeżeli czeka Cię pierwsze lub kolejne badanie techniczne posiadanego samochodu, ciągnika lub motoroweru, zapoznaj się z naszym poradnikiem – krok po kroku omawiamy najważniejsze kwestie dotyczące przeglądu samochodu w 2020 r.

Przegląd samochodu 2020 r. – podsumowanie

  1. Badanie techniczne pojazdu wykonuje się na stacji kontroli – podstawowej lub okręgowej (na tej drugiej można zbadać każdy pojazd).
  2. W większości przypadków badanie techniczne pojazdu należy powtarzać co rok, ale od tej zasady istnieje kilka wyjątków.
  3. Jeżeli w czasie badania diagnosta stwierdzi usterkę, zalicza ją do usterek drobnych, istotnych lub stwarzających zagrożenie.
  4. Brak ważnego badania technicznego pojazdu oznacza dla właściciela mandat w wysokości do 500 zł (w przypadku kontroli policji).

 

Mimo wielu zapowiedzi, badań technicznych nie poszybowały w górę. Oznacza to, że w 2020 r. w dalszym ciągu obowiązują cenniki z lat poprzednich. Kierowcy, którzy po raz pierwszy będą jechać na przegląd samochodu, mogą zastanawiać się, czy każda stacja kontroli pojazdów ustala własne cenniki. Odpowiedź jest przecząca – na wszystkich stacjach diagnostycznych ceny są takie same, a ich wysokość ustalana jest stosownym rozporządzeniem.

W Polsce nie obowiązuje też rejonizacja badań technicznych. Każdy właściciel pojazdu może udać się na badanie techniczne pojazdu do dowolnej stacji kontroli pojazdów.

Gdzie zgłosić się na badanie techniczne pojazdu?

Do przeprowadzenia badania technicznego upoważnieni są pracownicy stacji kontroli pojazdów. W Polsce działają:

  • podstawowe stacje kontroli pojazdów – mogą przeprowadzać badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,
  • okręgowe stacje kontroli pojazdów – na tych stacjach sprawdzane są wszystkie pojazdy.

Niektóre pojazdy – mimo że pozornie kwalifikują się do tego, by przejść badanie techniczny na podstawowej stacji – muszą zostać skontrolowane na okręgowej stacji kontroli pojazdów. Dotyczy to m.in. samochodów po wypadku i przeznaczonych do przewozu materiałów niebezpiecznych. Także właściciele pojazdów, które po raz pierwszy zostały zarejestrowane za granicą, muszą udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Kiedy zgłosić się na badanie techniczne pojazdu?

Częstotliwość przeglądów rejestracyjnych samochodów została sprecyzowana w art. 81 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W myśl obowiązujących przepisów na badanie techniczne pojazdu trzeba zgłaszać się co roku. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek od tej zasady – dotyczy on nowych pojazdów. Kiedy na badanie techniczne muszą zgłosić się właściciele nowych pojazdów? Okresowe badanie nowego:

  • samochodu osobowego, motocykla, pojazdu ciężarowego i przyczepy o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się po raz pierwszy przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a drugie przed upływem kolejnych 2 lat; dopiero na następne badania techniczne należy zgłaszać się co roku,
  • ciągnika i przyczepy rolniczej oraz motoroweru przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.

Wyżej opisane reguły nie odnoszą się jednak do wszystkich nowych pojazdów. Przykładowo taksówki osobowe czy pojazdy wykorzystywane do przewozu osób muszą przechodzić badanie techniczne co roku. Jeszcze inaczej jest w przypadku autobusów. Badanie techniczne autobusu przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie co 6 miesięcy.

Dodatkowo właściciel może otrzymać skierowanie na badanie techniczne pojazdu wystawione przez uprawnione do tego organy, np. policję czy służby celne.

Przeczytaj także:
Tanie OC dla każdego – zobacz ile możesz zaoszczędzić
Kalkulator ubezpieczenia samochodu – 50% mniej za OC

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu w 2020 r.?

Na jaki wydatek muszą przygotować się właściciele samochodów, którzy zgłoszą się na badanie techniczne w 2020 r.? Wybrane ceny prezentujemy w poniższej tabelce – pozostałe można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Cena przeglądu technicznego - 2020

Za badanie techniczne właściciele pojazdów płacą z góry. Jeżeli samochód nie przejdzie badania, to kierowcy nie przysługuje z tego tytułu zwrot wniesionej opłaty.

Przegląd techniczny a kontrola auta

Samochód nie przeszedł badania – co dalej?

Diagnosta przeprowadzający badanie techniczne pojazdu może stwierdzić usterki. Zgodnie z rozporządzeniem dzieli się je na trzy grupy:

  • usterki drobne – nie mają one istotnego wpływu ani na bezpieczeństwo na drodze, ani na stan środowiska,
  • usterki istotne – mogą naruszać bezpieczeństwo ruchu drogowego i szkodzić środowisku,
  • usterki stwarzające zagrożenie – są one na tyle poważne, że uniemożliwiają używanie samochodu w ruchu drogowym.

W przypadku drobnych usterek właściciel pojazdu może liczyć na to, że auto przejdzie badanie – otrzyma on pieczątkę do dowodu rejestracyjnego. W przypadku usterek istotnych właściciel będzie miał 14 dni na ich usunięcie. Po upływie tego terminu będzie musiał ponownie zgłosić się do stacji kontroli. Wówczas też będzie musiał zapłacić za dodatkowe sprawdzenie, czy mankamenty zostały prawidłowo usunięte. Wybrane opłaty za ponowne sprawdzenie niektórych mechanizmów i zespołów prezentuje poniższa tabela.

Rodzaj badania

Cena

Skuteczność i równomierność działania hamulców

20 zł

Ustawienie i natężenie świateł drogowych, świateł mijania

14 zł

Połączenia układu kierowniczego oraz jałowego ruchu koła kierownicy, luzów w zawieszeniu

20 zł

Toksyczność spalin

14 zł

Poziom hałasu

20 zł

Geometria kół jednej osi

36 zł

Działanie amortyzatorów jednej osi

14 zł

Wszystkie inne usterki łącznie

20 zł

Może się też okazać, że samochód nie będzie nadawał się do dalszego użytkowania – diagnosta stwierdzi usterki zaliczane do trzeciej grupy. Wówczas właściciel pojazdu nie może wyjechać nim ze stacji – musi skorzystać z lawety.

Brak ważnego badania technicznego – konsekwencje i kary dla właściciela

Cykliczne przeprowadzanie badań technicznych pojazdu jest podyktowane tym, by wszystkim uczestnikom ruchu drogowego zagwarantować bezpieczeństwo. Kierowcy, którzy nie zgłoszą się na badanie w wyznaczonym terminie, narażają się na mandat w wysokości do 500 zł, a nawet utratę dowodu rejestracyjnego. Mandat we wskazanej kwocie na kierowcę może nałożyć policja podczas rutynowej kontroli.

Uszczuplenie zawartości portfela to jednak nie jedyny kłopot, który może dotknąć właściciela pojazdu. Musi on liczyć się z tym, że po kolizji czy wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania z jego polisy AC.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny