[Głosów: 74   Average: 4.4/5]

Po zakupie używanego auta, jego nowy właściciel może, choć nie musi korzystać z polisy OC po swoim poprzedniku. Decyzję, co zrobić z ubezpieczeniem najlepiej jest podjąć wspólnie i dopilnować wszelkich formalności, ponieważ obie strony mogą ponieść ewentualne konsekwencje nieprzemyślanych działań.

Najtrudniejsze w sprzedaży auta jest znalezienie nabywcy. Reszta powinna pójść już z górki. Należy jednak pamiętać o wszystkich formalnościach, przede wszystkim o przekazaniu ubezpieczenia OC nowemu właścicielowi. Przypominamy, jakie ryzyko niesie korzystanie z OC po zbywcy pojazdu oraz o czym musi pamiętać dotychczasowy właściciel.

Sprzedałeś auto – co dalej?

Podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu wiąże się nie tylko z przyjemnością odebrania płatności od kupującego, ale też z pewnymi obowiązkami. Nowemu właścicielowi należy przekazać dowód rejestracyjny, zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu oraz potwierdzenie ubezpieczenia OC. Ponadto sprzedający musi poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu auta w ciągu 14 dni od podpisania umowy. To, w jakiej formie należy przekazać wiadomość zależy bezpośrednio od ubezpieczyciela. Najlepiej jest skontaktować się z jego przedstawicielem i zapytać, jaką drogą złożyć zawiadomienie. W przypadku pominięcia tej formalności, polisa może zostać przedłużona na kolejny rok, a kosztami składki obciążony zostanie nie nowy, a poprzedni właściciel, który fizycznie nie posiada już auta.

Kupiłeś samochód – co powinieneś zrobić?

Oczywiście obowiązki ma nie tylko sprzedający. Poza uregulowaniem należności za pojazd, nowy właściciel musi przerejestrować na siebie samochód w Wydziale Komunikacji. Ma na to 30 dni od momentu podpisania umowy. Dokumenty, które będą potrzebne to:

  • dowód rejestracyjny,
  • potwierdzenie ważnego przeglądu technicznego,
  • karta pojazdu,
  • potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC,
  • dowód osobisty.

Kupujący musi również opłacić podatek w wysokości 2 proc. od wartości auta. Wpłaty należy dokonać w Urzędzie Skarbowym w terminie do 14 dni od momentu podpisania umowy.

Ubezpieczenie OC po sprzedaży auta – co się z nim dzieje?

Sprzedający auto ma obowiązek przekazać ważne ubezpieczenie OC nowemu nabywcy. Wynika to z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nowy właściciel nie może jednak zbyt wcześniej cieszyć się, że otrzymał OC w cenie samochodu. Towarzystwo ubezpieczeniowe może (nie musi) bowiem rekalkulować składkę i jeśli oszacuje większe ryzyko wystąpienia szkody, wystąpić z prośbą o dopłatę należnej składki. Dzieje się tak głównie w przypadku kierowców szkodowych oraz młodych kierowców. Przykładowo, jeśli 21-latek posiadający prawo jazdy od roku, kupi auto od doświadczonego, bezszkodowego kierowcy, to istnieje duża szansa, że ubezpieczyciel wystąpi o uregulowanie różnicy wynikające ze zwiększonego ryzyka wystąpienia szkody.

Jeśli nowy właściciel nie chce korzystać z polisy po zbywcy pojazdu, może wypowiedzieć obowiązującą umowę w dowolnym momencie. Musi jednak pamiętać, żeby kupić ubezpieczenie w innym towarzystwie. Jeśli nabywca dopuści do wystąpienia choćby jednodniowej przerwy w posiadaniu polisy OC, będzie musi uregulować karę finansową nałożoną przez UFG.

Jeśli kierowca zdecyduje się na korzystanie z dotychczasowej polisy, musi pamiętać, że nie odnowi się ona automatycznie. Wygaśnie wraz z dniem zakończenia obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej. Warto więc pamiętaj o tym terminie i rozejrzeć się za nową polisę już wcześniej, by uniknąć kary za brak OC.

Sprzedający nie posiada OC – co wtedy?

Sprzedający ma obowiązek przekazać kupującemu wszystkie wymienione wcześniej dokumenty (w tym ubezpieczenie samochodu). Kupujący musi natomiast dopilnować, aby dokumenty te otrzymać. Jeśli z jakiegoś powodu zbywca pojazdu opóźnia przekazanie polisy, powinno być to alarmujące. W takie sytuacji warto sprawdzić na własną rękę, czy pojazd ma wykupione OC. Taką informację można znaleźć w bazie UFG. Jeśli jednak nie sprawdzisz wszystkiego wcześniej i w Twoim posiadaniu znajdzie się pojazd bez ważnej polisy, konieczne jak najszybciej kup ubezpieczenie. Odpowiedzialność finansowa za brak polisy podczas posiadania auta przez poprzedniego właściciela spoczywa na nim.

Podsumowanie:

  1. Zbywca pojazdu ma obowiązek przekazania ważnej polisy OC nowemu właścicielowi.
  2. Nabywca samochodu może kontynuować ubezpieczenie OC lub wypowiedzieć je w dowolnym momencie trwania umowy.
  3. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo rekalkulować składkę dla nowego właściciela auta.
  4. Polisa OC po zbywcy pojazdu nie odnowi się automatycznie.
  5. Za brak ubezpieczenia OC grozi odpowiedzialność finansowa.
Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments