Wycieczki z czworonogami nie są dziś niczym wyjątkowym. Wiele osób zastanawia się jednak, jak przewozić psa w samochodzie, aby nie narazić się na mandat. Tymczasem podstawą powinno być zadbanie o bezpieczeństwo zarówno psa, jak i pozostałych pasażerów.

Do przewożenia psa w samochodzie nie trzeba wiele – według niektórych wystarczy pies i auto. Faktycznie przepisy są w tej sprawie dość mgliste. Nie zmienia to faktu, że priorytetem każdego kierowcy powinno być przede wszystkim bezpieczeństwo. A nie wszystkie metody przewozu czworonożnego przyjaciela je zapewniają – zarówno kierowcy, pasażerom, samemu psu, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Przepisy drogowe odnośnie do przewożenia psa w samochodzie

W polskim kodeksie drogowym nie istnieją konkretne przepisy związane z przewożeniem psów na potrzeby prywatne, czyli w samochodzie osobowym. Regulowane są zasady przewozu zwierząt gospodarskich czy w przypadkach, gdy transport zwierząt odbywa się w ramach firmy przewozowej. Jedyne zasady, które można przystosować do warunków przewozu psa w samochodzie osobowym, są następujące:

Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. – art. 60. pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim; ust. 3. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni. – art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności transport zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, rzeźnych i przewożonych na targowiska, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres. – art. 6. ust. 2 Ustawy Prawo o ochronie zwierząt

Przepisy te oznaczają, że transport psa w samochodzie musi odbywać się tak, aby:

  • zwierzę nie przeszkadzało kierowcy i nie rozpraszało go, co mogłoby stanowić zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego,
  • pies nie przebywał w kabinie samochodu luzem,
  • można było zadbać o komfort pupila – fizyczny i psychiczny.

Komfort psa w samochodzie, czyli co?

W myśl ustawy o ochronie zwierząt warto przede wszystkim przyzwyczaić psa do przebywania w samochodzie, aby sama podróż nie powodowała u niego stresu. Jeśli to konieczne, np. z uwagi na silny niepokój lub chorobę lokomocyjną, można zwrócić się do lekarza weterynarii z prośbą o zastosowanie odpowiednich leków lub suplementów na czas podróży.

Miejsce, w którym chcemy bezpiecznie przewozić psa, powinno być dla niego wygodne. Nie możemy narażać swojego psiego pasażera na:

  • niekontrolowane przemieszczanie się np. po kabinie na zakrętach czy podczas gwałtownego hamowania, co naraża też na szwank jego bezpieczeństwo,
  • możliwość wystawiania głowy za okno podczas jazdy samochodem.

Nie należy zostawiać psa w nagrzanym samochodzie w trakcie upałów. Warto natomiast co 2-3 godziny zatrzymywać się, jeśli podróż jest dłuższa. To dobry moment na to, aby pies mógł załatwić potrzeby fizjologiczne i napić się wody.

Kary za nieprawidłowe przewożenie psa

Brak konkretnych przepisów związanych z przewozem psa w Polsce sprawia, że trudno mówić o konkretnych kwotach mandatów. Jeśli jednak podczas kontroli policja stwierdzi, że kierowca może narażać psa na dyskomfort albo zostaną złamane przepisy związane z bezpiecznym przewożeniem psa w samochodzie, można dostać karę:

  • od 20 do 500 zł mandatu za złamanie zasad bezpieczeństwa,
  • nawet do 2 lat pozbawienia wolności, jeśli policja orzeknie znęcanie nad zwierzęciem.

Jak przewozić psa w samochodzie? Różne metody

Jak przewozić psa w samochodzie, aby zapewnić mu komfort, a także zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów? Oto kilka metod, które warto przeanalizować przed wyborem jednej, konkretnej.

Szelki samochodowe i pas bezpieczeństwa

Jest to jedna z najczęściej wybieranych przez właścicieli czworonogów metod przewozu czworonoga. Sprawdza się zarówno w przypadku małego, dużego i średniego psa. Warto jednak zadbać o to, aby:

  • szelki miały odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa, bo inaczej w razie gwałtownego hamowania nie stanowią żadnego zabezpieczenia,
  • taki sam certyfikat posiadał również pas.

Jeśli boimy się o stan wnętrza samochodu, możemy zabezpieczyć je np. odpowiednią matą zamocowaną na tylnym siedzeniu. Tak unieruchomiony pies nie będzie utrudniał kierowania pojazdem w trakcie podróży, a także nie będzie miał możliwości przemieszczania się po kabinie.

Na kolanach u pasażera

Wiele osób chce w ten sposób przewozić małego psa, jednak nie jest to bezpieczne rozwiązanie. Taki pies nadal może przeszkadzać kierowcy, bo wiele osób uznaje za zabawne próby dostania się na jego kolana. Przewóz zwierząt w ten sposób naraża nas również w razie wypadku. Smycz czy ramiona, które trzymają psa, przy sile uderzenia są praktycznie żadnym zabezpieczeniem. Przy prędkości ok. 50 km/h, czyli przepisowej w mieście, w razie wypadku masa psa zwiększa się czterdziestokrotnie. Oznacza to, że pies ważący zwykle 5 kg przemieszcza się z dużą prędkością, bezwładnie i z masą pozwalającą na złamanie innemu pasażerowi np. karku.

W transporterze w kabinie

Plastikowy transporter jest dość bezpiecznym sposobem przewożenia psa w kabinie. W przypadku małego psa można włożyć go np. za przednie siedzenia albo przypiąć pasami bezpieczeństwa na tylnej kanapie. Transportery są zazwyczaj wyposażone w uchwyty, które to umożliwiają. To chroni wnętrze samochodu, a także zwiększa szanse na przeżycie psa i pasażerów w razie wypadku. To też dobre rozwiązanie, gdy chcemy przenosić psa, np. do lekarza weterynarii, albo gdy jest to mniejszy starszy pies, który nie trzyma potrzeb fizjologicznych.

W klatce do przewozu zwierząt w bagażniku auta

Jeśli chodzi o sposoby przewożenia psów, to jednym z najbezpieczniejszych jest klatka do bagażnika. Nie tylko samochody typu kombi nadają się do tego rozwiązania. Duże psy mogą być przewożone również w klatkach w SUV-ach czy innych autach. Jest to niemożliwe wyłącznie w tych samochodach, w których bagażnik jest oddzielną przestrzenią, czyli jest zamykany na klapę bez okna i odseparowany od kabiny pasażerskiej. Takie rozwiązanie sprawia, że pies podróżuje bezpiecznie, nie może utrudniać kierowania pojazdem, a ścianki zasłaniają zwierzęciu widok w ograniczony sposób – w trakcie jazdy może on nadal wyglądać przez okno. Klatkę trzeba dopasować do rozmiarów psa.

Za kratką w bagażniku albo kabinie

Przewożąc psa w kabinie albo bagażniku, możemy też zamontować specjalną kratkę. Jeśli ma jechać na tylnej kanapie, należy zamocować ją za przednimi siedzeniami. Gdy pies jedzie w bagażniku, kratkę mocujemy na tylnym siedzeniu samochodu, a konkretniej – do tyłu oparć i zagłówków. Jeśli mamy duże albo średnie psy, przewożenie zwierząt w ten sposób może być najwygodniejsze i wymaga najmniejszych inwestycji. Trzeba jednak zadbać o to, aby przewozić zwierzęta w bezpieczny sposób, np. zapobiegając ich ślizganiu się czy wyskoczeniu po otwarciu samochodu. Warto przypiąć je na smyczy.

Na foteliku dla psów

Jeśli zastanawiasz się, jak przewozić psa w samochodzie, aby był bezpieczny, może to nie być najlepsze z rozwiązań. Sprawdzi się, jeśli zainwestujesz w certyfikowane szelki i pas bezpieczeństwa. Sam fotelik jest dodatkowym gadżetem, trochę jak mata samochodowa, i sam w sobie nie zapewnia ochrony zdrowia psa czy pasażerów. Zdrowy rozsądek powinien nam podpowiadać, że bezpieczne przewożenie psa nie zależy od takich gadżetów, a od sposobów zabezpieczenia pupila w kabinie czy bagażniku.

Podsumowanie

  • Nie istnieją przepisy dotyczące przewożenia psa w samochodzie – stosuje się tutaj odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy oraz te związane z ustawą o ochronie zwierząt.
  • Warto dostosować sposób przewożenia czworonoga do indywidualnych potrzeb psa.
  • Jeśli korzystamy z pasów bezpieczeństwa albo przewozić czworonoga w specjalnych szelkach samochodowych, powinny być one certyfikowane pod kątem bezpieczeństwa.
  • Regularnie róbmy przerwy w podróży, aby pies mógł rozprostować kości, napić się i załatwić potrzeby fizjologiczne – dotyczy to małych, średni i dużych psów.
  • Jeśli zastanawiasz się, jak przewozić psa w samochodzie, pamiętaj, że nie może on przeszkadzać kierowcy, biegać luzem po kabinie czy ograniczać widoczności.

FAQ

  1. Jak przewozić psa w samochodzie, żeby nie dostać mandatu?

    W tym przypadku stosuje się regulacje dotyczące przewożenia ładunków oraz zapisy ustawy o ochronie zwierząt. Nie można stwarzać sytuacji, w której pies będzie ograniczał widoczności drogi, przeszkadzał kierowcy, wchodził na niego czy przemieszczał się luzem w samochodzie. Pies musi mieć zapewniony komfort fizyczny oraz psychiczny.

  2. Jak prawidłowo przewozić psa w aucie?

    Jak przewozić psa w samochodzie? Najbezpieczniejsza będzie klatka do transportu psów w bagażniku albo plastikowy transporter w kabinie, właściwie unieruchomiony. Alternatywnie warto zainwestować w specjalne szelki i pasy bezpieczeństwa dla psów – takie, które mają certyfikaty bezpieczeństwa.

  3. Czy pies musi być zapięty w samochodzie?

    Tak, w przewozie zwierząt stosuje się przepisy dotyczące przewozu ładunku. Pies powinien być unieruchomiony, czyli na przykład przypięty pasem bezpieczeństwa do szelek albo zamknięty w transporterze lub klatce.

  4. Czy można przewozić psa w samochodzie bez klatki?

    Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest klatka albo transporter. Jeśli nie możesz ich użyć, zdecyduj się na certyfikowane pod kątem bezpieczeństwa szelki, za które przypniesz psa do wtyczki pasa bezpieczeństwa. Sprawdzi się to zarówno w przypadku małego, jak i dużego psa.

Michał Grzybowski
Michał Grzybowski

Dziennikarz i redaktor internetowy z wieloletnim doświadczeniem. Od lat zajmuje się tematami związanymi z motoryzacją oraz pozornie zawiłymi kwestiami związanymi z rynkiem ubezpieczeń komunikacyjnych. Wychodzi z założenia, że wszystkie – nawet najbardziej złożone tematy – można wyjaśnić w prosty i przystępny sposób.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny