Ile kosztuje OC samochodu? Ta kwestia często spędza sen z powiek właścicielom pojazdów. Nic dziwnego, bo jego ceny mogą poważnie nadszarpnąć domowy budżet. W 2023 roku średnia składka za OC w Polsce wyniosła aż 492 zł. Skoro ten wynik to średnia dla wszystkich posiadaczy pojazdów, to część z nich musiało wyłożyć na ten cel znacznie wyższą kwotę.

Sprawdź, ile może Cię kosztować zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC i dodatkowych opcji ochrony (np. AC czy assistance), a także poznaj nasze sposoby na to, aby zapłacić za nie jak najmniej.

Ile może kosztować polisa OC?

Średnia cena zakupu OC w Polsce wynosi obecnie kilkaset złotych. Kwota ta może sięgnąć jednak nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy bowiem od wielu indywidualnych czynników dotyczących zarówno samochodu, jak i samego kierowcy. Nie bez znaczenia jest też wybór ubezpieczyciela oraz warunków i opcji polisy. Musisz wiedzieć, że oferty dla tego samego właściciela i pojazdu mogą się znacznie różnić od siebie, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się innymi kryteriami w swoich kalkulacjach.

Porównaj ceny OC/AC

W tym celu warto zawsze porównać oferty w rożnych firmach ubezpieczeniowych, aby znaleźć najlepszą polisę OC, która spełni Twoje potrzeby oraz będzie dostępna w atrakcyjnej cenie.

Przykład: Pani Magdalena, 40-letnia mężatka z województwa kujawsko-pomorskiego, która ma wypracowane maksymalne zniżki i nie miała w tym czasie żadnych szkód, jest właścicielką Opla Astry z 2014 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 1.6 l. Postanowiła znaleźć korzystne ubezpieczenie za pośrednictwem kalkulatora OC i AC. Zobacz, co jej zaproponowano.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
485,00 zł rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
580,00 zł rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
857,00 zł rata od 0 zł
Balcia Insurance
485,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
580,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
857,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Od czego zależy cena OC?

Dla każdego ubezpieczyciela przy obliczaniu składki OC najważniejsze jest określenie ryzyka, jakie dany kierowca niesie. Szukając oferty OC dla swojego pojazdu, warto wiedzieć, jakie czynniki są brane pod uwagę przez ubezpieczycieli podczas wyliczania wysokości ceny polisy. Do tych, które wpływają na ostateczną kwotę w największym stopniu, należą te, które analizujemy poniżej.

Wiek i zniżki kierowcy

Młodzi kierowcy często muszą zmierzyć się z tzw. zwyżką za wiek, która podnosi cenę OC dla niedoświadczonych osób. Dzieje się tak, gdyż młodzi kierowcy są uważani za bardziej ryzykownych użytkowników drogi. Statystyki pokazują, że kierowcy w wieku 18-25 lat są odpowiedzialni za dużą liczbę wypadków drogowych ze względu na mniejszą rozwagę i bardziej agresywną jazdę. Z tego względu ubezpieczyciele muszą zwiększyć koszty OC dla tej grupy, aby się zabezpieczyć w razie konieczności wypłaty odszkodowania. Po osiągnięciu pewnego wieku, składki OC zaczynają maleć, choć nie oznacza to, że młody kierowca nie może liczyć na atrakcyjne oferty.

cena OC a wiek kierowcy

Stan cywilny, liczba dzieci i zawód kierowcy

Osoby żyjące w formalnych związkach oraz mające dzieci i stabilne zatrudnienie są postrzegane za mniej skłonne do ryzykownych zachowań na drodze niż bezdzietni stanu wolnego. Dlatego też proponowane im ceny OC są zazwyczaj niższe;

Miejsce zamieszkania właściciela

W większych miastach jest duże natężenie ruchu i wysokie ryzyko stłuczki. Mniejsze miejscowości są oceniane przez ubezpieczycieli za bezpieczniejsze, a zatem tańsze. Przykładowo osoba mieszkająca w dużym mieście, gdzie często występują korki i agresywna jazda, może spodziewać się wyższej składki OC niż klient zamieszkujący wieś, gdzie ruch jest bardziej spokojny. Ponadto jeśli w okolicy często dochodzi do kradzieży pojazdów, to także może wpływać na cenę ubezpieczenia.

cena OC a miasta

Pojemność silnika samochodu

Co do zasady większa pojemność silnika oznacza wyższy koszt ubezpieczenia. Wynika to z tego, że większa moc silnika zwiększa ryzyko powstania szkód w trakcie jazdy. Silniki o większej pojemności mają większe przyspieszenie, co prowadzi do większego ryzyka wystąpienia wypadków lub niebezpiecznej jazdy.

pojemnosc silnika a cena oc

Marka pojazdu

W 2020 roku na najtańsze OC mogli liczyć właściciele Skody, Toyoty i Fiata. Najwięcej płacili natomiast Ci, którzy ubezpieczali Audi, Mercedesa lub BMW. Dzieje się tak dlatego, że marka Mercedes lub BMW to samochody o większym ryzyku kradzieży. Ponadto marki te wyposażone są w lepsze i mocne silniki, które wpływają na agresywną jazdą, co zwiększa ryzyko wypadków i ma bezpośredni wpływ na koszty ubezpieczenia.

cena OC a marka pojazdu

Jaka jest cena ubezpieczenia OC na miesiąc?

W pewnych sytuacjach zamiast rocznego OC możesz kupić jego 30-dniowy wariant, za który zapłacisz zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Można to jednak zrobić w ściśle określonych przypadkach, takich jak chociażby:

 • czasowa rejestracja przed wywozem pojazdu za granicę lub sprowadzeniem go do Polski,
 • sprzedaż samochodu w komisie,
 • ubezpieczenie pojazdu historycznego,
 • wykorzystywane do jazd testowych.

Należy wiedzieć, że OC krótkoterminowe nie jest dostępne przez Internet. W celu zakupu trzeba zgłosić się do agenta ubezpieczeniowego lub bezpośrednio do biura ubezpieczalni. Oto przykład tego, jakie ceny OC krótkoterminowego oferują konkretne towarzystwa ubezpieczeniowe:

 • Link4 – w tym towarzystwie ceny OC na miesiąc są stałe i wynoszą: dla samochodów osobowych – 75 zł, dla aut dostawczych – 100 zł.
 • Allianz – cena wyliczana jest na podstawie danych kierowcy i jego pojazdu.
 • MTU – koszt wyliczany jest indywidualnie do każdego z osobna.

Ile kosztuje OC bez zniżek w 2023 roku?

Bezszkodowa jazda zdecydowanie popłaca. Wiedzą o tym doskonale kierowcy, którzy szczycą się nieskazitelną historią ubezpieczeniową, a tym samym mają zebrane zniżki, które wpływają obniżają cenę obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu.

Jak to wygląda w sytuacji, gdy kierowca nie dysponuje żadnymi zniżkami? Przeanalizujmy dwie sytuacje. Bohaterem pierwszej z nich będzie 46-letni Michał z Sycowa (woj. dolnośląskie), który ubezpiecza samochód po raz pierwszy i nie zebrał jeszcze żadnych zniżek, jednak ma prawo jazdy od kilkunastu lat. Co się stanie, gdy porównamy cenę OC dla niego i dla Klaudii – 18-latki z tego samego miasta, która dopiero co zdała egzamin i otrzymała uprawnienia do kierowania pojazdów?

Załóżmy, że i Michał, i Klaudia chcą ubezpieczyć dokładnie ten sam samochód: Forda Fiestę z 2010 roku (poj. silnika 1388 m³). Wyniki przedstawiamy poniżej.

UbezpieczycielCena OC bez zniżek dla Michała (46 lat)Cena OC bez zniżek dla Klaudii (18 lat)
UNIQA894 zł2 583 zł
Link41 067,89 zł2 700,04 zł
mtu24.pl1092 zł3 725 zł
Wefox1 387,00 zł5 582,00 zł
Benefia1 387 zł2 827 zł
Proama1 454 zł3 779 zł

Kalkulacja przeprowadzona 25.08.2023 r.

Jak widać, brak zniżek może podwyższyć ostateczną cenę OC. Nie jest jednak decydującym czynnikiem. Wciąż możesz zapłacić mniej, jeśli inne warunki wpływające na koszt ubezpieczenia będą przemawiały na Twoją korzyść.

Ile może wynieść cena OC dla młodego kierowcy?

Z powyższego zestawienia cen za OC dla kierowcy bez zniżek płynie jasny wniosek: młody kierowca musi liczyć się z tym, że zakup ubezpieczenia będzie kosztować go więcej niż doświadczonego kierowcę. Jest to związane z tzw. zwyżką za wiek, która obowiązuje zazwyczaj do ok. 30. roku życia.

O ile wiek kierowcy może podwyższyć ostateczną cenę polisy? Przyjrzyjmy się wysokości ceny ubezpieczenia dla oferty z powyższej tabeli, czyli OC dla 18-latki z Sycowa, która dopiero co zdała egzamin na prawo jazdy i kupiła pierwszy samochód.

UbezpieczycielRóżnica między ceną OC dla 46-letniego a 18-letniego kierowcy
UNIQA1689 zł
Link41632,15 zł
mtu24.pl2633 zł
Trasti1112 zł
Wefox4195 zł
Benefia1140 zł
Proama2325 zł

Kalkulacja przeprowadzona 25.08.2023 r.

Nie sposób nie zauważyć, że różnice są ogromne. Może się więc okazać, że zakup ubezpieczenia przekroczy możliwości finansowe niejednego młodego człowieka, który dopiero rozpoczyna dorosłe życie na własną rękę. W takim wypadku młody kierowca może np. zdecydować się na zakup samochodu o mniejszej mocy silnika, ponieważ może to pomóc obniżyć koszt ubezpieczenia.

Dzięki statystykom można zauważyć, że im starszy kierowca, tym niższa cena ubezpieczenia. Największy spadek cen obserwuje się po ukończeniu 30. roku życia, kiedy to kierowcy, wchodzą już w kategorię kierowców o niższym ryzyku wypadkowości. Kolejny spadek cen można zauważyć po ukończeniu 50 roku życia, kiedy to kierowcy w wieku średnim mają już większe doświadczenie na drodze i uważani są za jeszcze bardziej odpowiedzialnych. Natomiast po ukończeniu 70 lat następuje nieznaczny wzrost cen OC.

Ile może kosztować ubezpieczenie pojazdu ze współwłaścicielem?

Co może zrobić młody kierowca, aby nieco obniżyć ten koszt?

Dobrym pomysłem, może się okazać dodanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela, który cieszy się bezszkodową historią jazdy od lat i ma wypracowane pełne zniżki – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych ubezpieczamy-auto.pl.

Zobaczmy, co się stanie, jeśli 18-letnia Klaudia z Sycowa z wcześniejszego przykładu będzie tylko dodatkowym współwłaścicielem pojazdu. Głównym kierowcą i współwłaścicielem będzie z kolei jej ojciec – 40-latek z długą i bezszkodową historią jazdy.

Ubezpieczyciel
Cena OC dla 18-latkiCena OC dla 18-latki i doświadczonego współwłaściciela
UNIQA2583 zł1216 zł
Link42700,04 zł1877,62 zł
mtu24.pl3725 zł1074 zł
Trasti2230 zł2022 zł
Wefox5582 zł4004 zł
Benefia2827 zł2827 zł
Proama3779 zł3779 zł

Kalkulacja przeprowadzona 25.08.2023 r.

Jak widać wybór doświadczonego kierowcy jako głównego współwłaściciela pozwoli oszczędzić w większości towarzystwach ubezpieczeniowych na zakupie obowiązkowego OC. Jest to zatem dobra opcja dla młodych dorosłych, którzy mają prawo jazdy od niedawna i chcą korzystać z samochodu.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wspólne ubezpieczenie samochodu z młodym kierowcą niesie pewne ryzyko dla tego doświadczonego. O ile nie ma wykupionej ochrony zniżek, może je stracić w sytuacji, gdy drugi współwłaściciel doprowadzi do kolizji czy wypadku.

Z poniższej grafiki można zauważyć, że kupno ubezpieczenia OC dla młodego kierowy to spory wydatek. Jednak jeżeli młody kierowca dopisze doświadczonego kierowcę z pełnymi zniżkami jako współwłaściciela, to zaoszczędzi 540 zł. Natomiast w sytuacji gdy, młody kierowca będzie tylko współwłaścicielem, a doświadczony kierowca właścicielem auta, to oszczędność będzie większa bo aż 866 zł.

wspolwlasciciel a cena oc

O ile mniej zapłaci za ubezpieczenie doświadczony kierowca?

O tym, że doświadczony kierowca z zebranymi zniżkami za bezszkodową jazdę zapłaci mniej, nie trzeba nikogo przekonywać. Ile konkretnie może wynieść różnica między nim a kierowcą, który co prawda ma prawo jazdy od kilku lat, jednak ma niższe zniżki ze względu na krótki staż jazdy? Przygotowaliśmy scenariusz, który zobrazuje tę sytuację. Naszymi bohaterami będą:

 • 28-letni Janek z Poznania, który podczas swojego 9-letniego doświadczenia za kółkiem nie spowodował żadnego wypadku ani stłuczki, za co ubezpieczyciel nagrodził go 60-procentową zniżką,
 • 26-letnia Julia z Krakowa, która jeździ samochodem od 2 lat bez żadnej szkody i dysponuje 20% zniżką.

Kalkulacja OC dla Skody Octavii z 2016 roku (poj. silnika 1197m³) wygląda następująco:

UbezpieczycielCena OC dla młodego kierowcyCena OC dla młodego kierowcy
UNIQA602 zł950 zł
Link41082,68 zł1281,15 zł
Trasti1109 zł2017 zł
You Can Drive1216 zł1501 zł
mtu24.pl1420 zł1660 zł
Generali1471 zł2438 zł
Proama1480 zł2 660 zł

Kalkulacja przeprowadzona 25.08.2023 r.

Ceny dla młodego kierowcy z pełnymi zniżkami są znacznie niższe niż te oferowane jego mniej doświadczonej koleżance, która ma wypracowane dopiero 20% zniżki. Staż jazdy i systematyczne zbieranie zniżek przez Janka mogą zaprocentować ulgą dla portfela podczas kupowania polisy OC w kolejnych, oby równie bezszkodowych, latach.

Jaki jest koszt zakupu OC dla nowego samochodu?

Wiek pojazdu to jeden z czynników, który może w dużym stopniu wpłynąć na koszt zakupu OC. Ile może wynieść różnica w cenie dla tego samego pojazdu w dwóch wariantach: nowym, który świeżo wyjechał z salonu, i 10-letnim?

Poniższą kalkulację przygotowaliśmy dla Opla Insignia (poj. silnika 1998 cm³). Jego właścicielem będzie Kamila – 35-latka z Katowic, która ma prawo jazdy od kilku lat i nigdy nie spowodowała żadnego wypadku ani kolizji drogowej. Zobaczmy, ile wyniosłoby ją OC, gdyby jej samochód był nowy lub  miał 10 lat.

UbezpieczycielCena dla nowego samochoduCena dla 10-letniego samochodu
Uniqa539 zł717 zł
Link41232,25 zł1363 zł
Generali1347 zł1791 zł
Proama1359 zł1710 zł

Kalkulacja przeprowadzona 25.08.2023 r.

OC dla nowego samochodu zawsze wiąże się z niższą ceną niż ta dla kilku czy kilkunastoletniego pojazdu. Dlaczego? Ubezpieczyciele kojarzą nowość z mniejszym zużyciem podzespołów oraz nowocześniejszymi systemami zabezpieczeń. Równa się to niższemu ryzyku ubezpieczeniowemu, a tym samym obniża koszt zakupu polisy dla nowego samochodu.

Ile może wynosić cena AC?

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne i może obejmować różne rodzaje pokrycia w zależności od indywidualnych potrzeb kierowcy. W przypadku szkody ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, które jest równowartością kosztów naprawy samochodu lub w przypadku nieodwracalnych uszkodzeń jego wartości rynkowej. Polisa autocasco może również obejmować ochronę od kradzieży, pożaru, zalania czy uszkodzenia spowodowanego przez siły przyrody.

Za AC można zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Cena nie powinna być jednak tym czynnikiem, który przesądzi o Twoim wyborze. Dobre AC powinno być bowiem dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. W przeciwnym razie może się okazać, że pomimo opłacenia składek i tak nie otrzymasz odszkodowania w takiej wysokości, na jakiej Ci zależy.

Zamiast kupować AC osobno, możesz poszukać ofert w pakiecie AC+OC. Towarzystwa często oferują takie pakiety i to w często atrakcyjnych cenach, nierzadko niewiele przekraczających koszt zakupu samego OC.

Co składa się na wysokość składki AC?

Przy wyliczaniu wysokości ceny za AC ubezpieczyciele biorą pod uwagę te same czynniki, co w przypadku OC, a także kilka dodatkowych. Są to m.in.:

 • liczba i rodzaj ryzyk,
 • sposób likwidacji szkody i wysokość udziału własnego,
 • preferowany zakres ochrony,
 • rodzaje zabezpieczeń antykradzieżowych.

Niezwykle istotną kwestię stanowi tutaj również wiek pojazdu, który częściowo determinuje jego wartość. Właściciele samochodów starszych mogą spotkać się z mniej atrakcyjnymi ofertami AC, a nawet z odmową udzielenia ochrony ubezpieczeniowej (gdy samochód ma np. więcej niż 12 lat).

Ma to związek z potencjalną awaryjnością takich pojazdów ze względu na duże zużycie części i długą eksploatację.

Ile może kosztować AC mini?

Jeśli nie chcesz płacić dużo za nieobowiązkowe AC, możesz zdecydować się na tzw. AC mini, czyli okrojoną wersję standardowej polisy. Za zaledwie kilkadziesiąt złotych zyskasz ochronę przed największym ryzykamem, chociaż suma ewentualnego odszkodowania na pewno nie będzie wysoka.

AC mini jest często oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako darmowy dodatek do OC – lub też w preferencyjnej cenie przy zakupie dwóch produktów w pakiecie.

Więcej dowiesz się tutaj: Co to jest i jak wybrać assistance mini i AC mini? (ubezpieczamy-auto.pl)

Jaka może być cena assistance?

Assistance to ubezpieczenie, które zapewnia kierowcy wsparcie w sytuacji, gdy jego pojazd zepsuje się, ulegnie wypadkowi lub kolizji, czy też zostanie skradziony. Pomoc w tak trudnych momentach może się okazać nieoceniona, a wbrew pozorom nie kosztuje zbyt wiele.

Najtańsze oferty assistance wynoszą zaledwie kilkadziesiąt złotych, jednak pamiętaj, że uwzględniają dużo mniejszy zakres ochrony. Za droższe warianty zapłacisz już kilkaset złotych na rok, ale ochrona ubezpieczeniowa będzie znacznie szersza.

Warto pamiętać o tym, że assistance jest kolejnym ubezpieczeniem, którego nie powinno się wybierać ze względu na cenę, lecz zakres ochrony. Skoro już zamierzasz zapłacić za dodatkowe zabezpieczenie samochodu, na pewno chcesz z niego korzystać zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. Tanie pakiety nie tylko zapewniają niską sumę ubezpieczenia, ale także są obwarowane szeregiem ograniczeń i wyłączeń, które obniżają wysokość ewentualnego świadczenia lub też zupełnie uniemożliwiają jego wypłatę. Warto więc zawsze zapoznać się dokładnie z Ogólnymi Warunkami Umowy (OWU), aby w momencie potrzeby skorzystania z pomocy uniknąć niemiłej niespodzianki.

Dlaczego assistance za granicę jest droższe?

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych znajdziesz ubezpieczenie assistance, które zapewnia kierowcom wsparcie nie tylko na terenie Polski, lecz również podczas podróży po Europie. Taka opcja może ułatwić życie, gdy do awarii czy kradzieży dojdzie na terytorium innego kraju. W ramach pakietu ubezpieczyciele oferują nie tylko naprawę samochodu w najbliższym warsztacie, lecz nawet holowanie do Polski czy nocleg dla podróżujących na czas naprawy.

Wybierając taką ofertę, musisz się liczyć z ceną wyższą o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych w stosunku do standardowego assistance obowiązującego w Polsce. Ma to związek z wysokimi kosztami naprawy i holowania pojazdów za granicą i w gruncie rzeczy może równać się dużym oszczędnościom, jeśli przydarzy Ci się nieprzyjemne zdarzenie podczas zagranicznych wakacji czy służbowej podróży.

Zobacz także: Assistance za granicą – co musisz wiedzieć? – Ubezpieczamy Auto (ubezpieczamy-auto.pl)

Ponadto cena usług assistance może być zależna od poziomu świadczeń i zakresu usług oferowanych przez firmę zagraniczną. Często assistance za granicą może obejmować również dodatkowe usługi, takie jak:

 • wynajem samochodu zastępczego,
 • nocleg,
 • transport powrotny do kraju, który pokrywany jest w obcej walucie.

Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?

Zamierzasz zakupić assistance tylko na konkretny okres – np. na wakacyjny wyjazd lub krótką podróż za granicę?Assistance krótkoterminowe jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy podróżują sporadycznie. Tego typu produkty są tańsze i bardziej elastyczne, ponieważ można je wykupić na określony czas, na przykład na jeden dzień lub tydzień, tylko na czas wyjazdu.

Chociaż znajdziesz na rynku oferty, które idealnie wpiszą się w te ograniczone ramy czasowe, i tak sprawdź koszt zakupu całorocznego assistance. W niektórych przypadkach może się bowiem okazać, że różnica w ich cenie będzie niewielka. W efekcie lepszym wyborem będzie zakup polisy na rok, która zapewni Ci znacznie szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Jaka jest cena zakupu NNW i czy warto je wykupić?

Ze względu na stosunkowo niską cenę, NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, jest najczęściej dobieranym dodatkiem do OC. W jakich sytuacjach się przydaje? Chociażby wtedy, gdy na skutek wypadku na drodze Ty lub podróżujący z Tobą pasażerowie doznacie uszczerbku na zdrowiu, otrzymacie odszkodowanie. Jego wysokość jest wyliczana procentowo w zależności od uszczerbku na zdrowiu wynikającego z powstałej szkody.

Wysokość świadczenia zależy również od wybranego wariantu NNW. Chociaż za ten najtańszy zapłacisz ok. 20 złotych, zapewniana przez niego ochrona ubezpieczeniowa może się okazać niewystarczająca. Dokładając nieco więcej, możesz z kolei liczyć na wyższą sumę ubezpieczenia, a tym samym – na wyższe odszkodowanie, gdy dojdzie do zdarzenia.

Jak kupić najkorzystniejszą polisę OC, AC, ASS i NNW?

Nawet jeśli ubezpieczasz dokładnie taki sam samochód jak Twój znajomy i spełniasz identyczne kryteria, możesz zapłacić inną cenę za zakup OC. Dlaczego? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza składki zgodnie z własnymi zasadami i ma indywidualne promocje. Warto zatem przejrzeć kilka ofert zamiast po prostu przedłużyć polisę u poprzedniego ubezpieczyciela. W tym celu przeprowadź staranne badanie rynku ubezpieczeń. Pierwszym krokiem jest porównanie ofert różnych ubezpieczycieli, aby znaleźć najbardziej konkurencyjną polisę pod względem ceny i ochrony.

Dobrym miejscem do porównania wielu ofert w krótkim czasie jest kalkulator OC/AC. Wystarczy podać w nim dane swoje i samochodu, aby uzyskać listę najaktualniejszych ofert na rynku. Dzięki temu znalezienie najkorzystniejszej polisy OC nie przysporzy Ci trudności.

Przy zakupie polisy AC należy sprawdzić, czy zawarte są dodatkowe zabezpieczenia, takie jak ochrona w razie uszkodzeń powstałych np. w wyniku działania sił atmosferycznych. Przy polisie NNW warto zbadać, czy obejmuje ona różne rodzaje wypadków i przy jakiej wysokości polisa wypłaca odszkodowanie. W ten sposób można dokonać mądrego wyboru i wykupić polisę, która zapewni najlepszą ochronę za rozsądną cenę.

Porównaj ceny OC/AC

Miej również na uwadze to, że kupując kilka polis w pakiecie, często możesz liczyć na rabat. W efekcie zamiast jednego produktu ubezpieczeniowego zyskujesz kilka i to w cenie niewiele odbiegającej od ceny zakupu samego OC. Porównując oferty od różnych towarzystw, przyglądaj się zatem nie tylko tym pojedynczym, lecz również złożonym z kilku ubezpieczeń.

 1. Na koszt ubezpieczenia samochodu wpływają czynniki dotyczące zarówno pojazdu, jak i właściciela.
 2. Ceny tej samej polisy mogą wyglądać zupełnie inaczej u różnych ubezpieczycieli.
 3. Nie zawsze można kierować się tylko ceną. Przy zakupie AC czy assistance zakup najtańszego pakietu może się okazać nietrafionym wyborem.
 4. Aby zaoszczędzić, warto korzystać z porównywarek ubezpieczeń oraz kupować kilka produktów ubezpieczeniowych w pakiecie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę ubezpieczenia samochodu

 1. Co może zrobić młody kierowca, by zapłacić mniej za OC?

  Najprostszym sposobem jest wpisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela, który ma zniżki. Cena będzie też nieco niższa, jeśli wybierzesz samochód z małą pojemnością silnika, kupisz polisę online i zapłacisz za nią jednorazowo, bez rozbijania na raty.

 2. Kto zapłaci najmniej za OC samochodu?

  Doświadczony kierowca, który może się poszczycić bezkolizyjną jazdą przez wiele lat, a do tego żyje w sformalizowanym związku i ma ustabilizowaną sytuację zawodową. Na wysoką cenę  nie powinni też narzekać właściciele samochodów z nowoczesnymi zabezpieczeniami antykradzieżowymi, którzy parkują je w indywidualnych garażach.

 3. Czy opłaca się zapłacić więcej za AC i assistance?

  Zdecydowanie tak. Wyższa cena tych ubezpieczeń idzie zazwyczaj w parze z szerszym zakresem ochrony, a ten skutkuje wyższymi świadczeniami i większą liczbą dodatkowych usług w ramach pakietu.

 4. Na co uważać, wybierając assistance na zagraniczną podróż?

  Przede wszystkim na wyłączenia terytorialne oraz na limit kilometrów dla holowania.

Weronika Dawidowicz

Miłośniczka motoryzacji i podróży. Zjeździła Europę wzdłuż i wszerz. Wie, jak ważne są ubezpieczenia, bo assistance nieraz uratowało ją przed kłopotami w czasie wyjazdu. Chętnie dzieli się ciekawostkami z dziedziny ubezpieczeń, a zagadnienia motoryzacyjne to dla niej chleb powszedni. Prywatnie wielbicielka fotografii w każdej postaci.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny