Po polskich drogach porusza się sporo samochodów z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi. Stały się one zauważalne zwłaszcza po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, kiedy to spora część ukraińskich obywateli znalazła schronienie w Polsce. Czym różnią się ukraińskie tablice rejestracyjne od polskich i jak je czytać? Podpowiadamy.

Ukraińskie tablice rejestracyjne nie różnią się znacząco od polskich – na białym tle wytłoczono czarne oznaczenia, czyli ciąg liter i cyfr. Każdy zarejestrowany pojazd otrzymuje indywidualny numer rejestracyjny, który pozwala na jego zidentyfikowanie. Dzięki oznaczeniom możemy sprawdzić, w jakim kraju i jakim regionie dokonano rejestracji, a także, do jakich służb należy dany pojazd. Obecnie widywane ukraińskie tablice rejestracyjne funkcjonują od 2015 roku.

Jak wyglądają ukraińskie tablice rejestracyjne?

Standardowe ukraińskie tablice rejestracyjne mają biały kolor i czarne oznaczenia z wyjątkiem pojazdów zbiorowego transportu, których tablice mają czarne znaki na żółtym tle. Po lewej stronie umieszczony jest niebieski pasek z flagą Ukrainy oraz międzynarodowym oznaczeniem UA. Ukraiński numer rejestracyjny składa się z trzech sekcji – dwóch liter oznaczających obwód, w którym pojazd został zarejestrowany, czterech cyfr i kolejnych dwóch liter, które są znakami seryjnymi.

Ciekawe! Od 1995 do 2004 roku obowiązywał odmienny wzór – numer rejestracyjny składał się z 5 cyfr i 2 liter oznaczających obwód rejestracji pojazdu.

Do rejestracji pojazdów używa się liter wspólnych dla alfabetu ukraińskiego i łacińskiego A, B, C, E, H, I, K, M, O, P, T, X.

Ukraińskie tablice rejestracyjne w poszczególnych obwodach

Jak wspomnieliśmy, numer wytłoczony na tablicy składa się z dwóch liter oznaczających obwód i kolejnych cyfr i liter stanowiących numer seryjny pojazdu Jak zidentyfikować ukraińskie tablice rejestracyjne? Oto podpowiedź:

Nazwa obwodu Ukrainyoznaczenia obwodu
obwód charkowskiAX
obwód chersońskiBT
obwód chmielnickiBX
obwód czerkaskiCA
obwód czernihowskiCB
obwód czerniowieckiCE
obwód dniepropetrowskiAE
obwód donieckiAH
obwód iwanofrankowskiAT
obwód kijowskiAI
miasto KijówAA
obwód kirowohradzkiBA
obwód lwowskiBC
obwód ługańskiBB
obwód mikołajowskiBE
obwód odeski BH
obwód połtawskiBI
Republika Autonomiczna KrymuAK
obwód rówieńskiBK
miasto SewastopolCH
obwód sumskiBM
obwód tarnopolskiBO
obwód winnickiAB
obwód wołyńskiAC
obwód zakarpackiAO
obwód zaporoskiAP
obwód żytomierskiAM

Pozostałe ukraińskie tablice rejestracyjne

Na Ukrainie można spotkać pojazdy wyposażone nie tylko w tablice rejestracyjne standardowe, ale też w specjalne blachy:

  • tablice indywidualne – można na nim umieścić dowolny napis składający się z maksymalnie 8 znaków (jedynie znaki występujące w cyrylicy);
  • motocyklowe – są to tablice trzyrzędowe (I rząd – 2 litery z kodem obwodu, II rząd – 4 cyfry, III – 2 litery) z czarnymi znakami na białym tle;
  • motorowerowe;
  • tablice tymczasowe – tablice tranzytowe, które mają czerwony kolor, a zamiast oznaczenia obwodu umieszczona jest na nich data ważności;
  • policyjne – niebieskie tło i białe znaki;
  • wojskowe – tablice rejestracyjne z czarnym tłem i białe znaki;
  • dyplomatyczne – numer rejestracyjny zaczyna się od skrótu DP, po nim następuje 6 cyfr, po 3 umieszczone w dwóch sekcjach (pierwsza sekcja wskazuje na państwo lub organizację);
  • tablice pojazdów państwowych – posługują się nimi najwyżsi urzędnicy państwowi; czarne oznaczenia umieszczone są na białym tle, z lewej strony tablicy znajduje się herb, a po prawej flaga Ukrainy.

Ukraińskie tablice rejestracyjne w Polsce – czy trzeba przerejestrować auto?

Co z samochodem, który ma ukraińskie tablice rejestracyjne, czy trzeba go koniecznie przerejestrować? Okazuje się, że nie w każdej sytuacji przyjezdny z Ukrainy musi załatwiać formalności w polskim wydziale komunikacji. Wizyta w urzędzie czeka tylko tych, którzy przebywają w naszym kraju dłużej niż 6 miesięcy.

Ważne! Każdy obcokrajowiec planujący pobyt w Polsce dłuższy niż 6 miesięcy, musi zarejestrować swój samochód.

Jak zarejestrować samochód z Ukrainy?

Rejestrację pojazdów przeprowadza wydział komunikacji – to tam musi udać się obywatel Ukrainy, zabierając ze sobą komplet niezbędnych dokumentów. Do rejestracji auta potrzebny będzie:

  • wypełniony wniosek o rejestrację samochodu;
  • dowód własności (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT itp.);
  • dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający rejestrację samochodu za granicą;
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego;
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne;
  • świadectwo zgodności WE potwierdzające zgodność pojazdu z parametrami technicznymi, wymogami bezpieczeństwa i ochrony środowiska;
  • potwierdzenie uiszczenia opłat – VAT, opłaty związane z rejestracją samochodu;
  • polisa OC;
  • karta pojazdu (paszport pojazdu);
  • dowód tożsamości (do wglądu).

Wszystkie składane dokumenty należy przetłumaczyć na język polski.

Pobyt Ukraińca krótszy niż 6 miesięcy

Pojazdy zarejestrowane w Ukrainie są traktowane jako auta w ruchu międzynarodowym. Wynika to z zapisów Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym z 1968 roku. Jej postanowienia dotyczą pojazdów, które:

  • należą do osób fizycznych lub prawnych, które na stałe zamieszkują poza Polską;
  • są niezarejestrowane w Polsce;
  • są czasowo wwiezione do Polski.

Przez pierwsze 6 miesięcy pobytu w naszym kraju Ukraińcy nie muszą rejestrować samochodu w polskim urzędzie. Mają jednak obowiązek posiadania ważnego OC oraz aktualnego przeglądu technicznego.

Ukraińskie tablice rejestracyjne a ubezpieczenie OC

W Polsce każdy pojazd mechaniczny musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Za brak polisy kierowca zostanie ukarany grzywną – nakłada ją Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Karę można zapłacić nawet w przypadku jednodniowej przerwy w ubezpieczeniu.

Obywatel Ukrainy wjeżdżający do Polski musi mieć Zieloną Kartę (potwierdzenie ubezpieczenia samochodu w rodzimym kraju) lub wykupione ubezpieczenie graniczne. Musi jednak pamiętać, że OC graniczne jest ważne jedynie przez 30 dni, dlatego jeśli cudzoziemiec zamierza przebywać w Polsce dłużej, ma obowiązek wykupić polskie OC.

Jak znaleźć dobre OC?

Szukając atrakcyjnej oferty cenowej, cudzoziemiec może skorzystać z darmowego narzędzia, jakim jest kalkulator OC i AC. Wpisując najważniejsze dane na temat samochodu i kierowcy, otrzyma propozycje kilku-kilkunastu firm ubezpieczeniowych. Wybraną polisę może zakupić przez internet.

Pamiętaj! Ubezpieczenie OC ma zawsze taki sam zakres. Może jednak różnić się ceną, ponieważ każde towarzystwo samodzielnie szacuje ryzyko, stosując różne algorytmy.

Niezależnie od tego, jak długi pobyt w Polsce planuje obywatel Ukrainy, musi pamiętać o ważnym OC i przeglądzie technicznym. Osoby planujące dłuższy pobyt w naszym kraju (ponad pół roku) muszą udać się do wydziału komunikacji, by zarejestrować pojazd.

  1. Standardowe tablice rejestracyjne na Ukrainie mają białe tło i czarne znaki. Po lewej stronie znajduje się niebieski pasek z oznaczeniem UA oraz flagą Ukrainy.
  2. Do rejestracji pojazdów ukraińskich używa się liter wspólnych dla alfabetu ukraińskiego i łacińskiego – A, B, C, E, H, I, K, M, O, P, T, X (poza połączeniem BP, CC).
  3. Ukraiński numer rejestracyjny składa się z dwóch liter (oznaczających obwód), czterech cyfr i kolejnych dwóch liter, które są znakami seryjnymi.
  4. Obecny zapis numeru rejestracyjnego obowiązuje od 2015 roku.
  5. Przez pierwsze 6 miesięcy pobytu w Polsce przybysz z Ukrainy nie musi rejestrować pojazdu. Jeśli planuje zatrzymać się na dłużej, powinien udać się do wydziału komunikacji i dopełnić formalności.
  6. Cudzoziemiec musi mieć ważne OC z Zieloną Kartą lub ubezpieczenie graniczne (ważne 30 dni). Jeśli nadal przebywa w Polsce, a dotychczasowa polisa straci ważność, musi wykupić polskie OC.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące ukraińskich tablic rejestracyjnych

  1. Na jaki obwód wskazują poszczególne oznaczenia na tablicach samochodowych ukraińskich?

    Wyróżniki obwodów to: AX obwód charkowski, BA obwód kirowohradzki, BB obwód ługański, BC obwód lwowski, BE obwód mikołajowski, BO obwód tarnopolski, BT obwód chersoński, BX obwód chmielnicki, CA obwód czerkaski, CB obwód czernihowski, CE obwód czerniowiecki, CH miasto Sewastopol, AE obwód dniepropetrowski, AH obwód doniecki, AI obwód kijowski, AK Republika Autonomiczna Krymu, AM obwód żytomierski, AO obwód zakarpacki, AP obwód zaporoski, AT obwód iwanofrankowski, BH obwód odeski, BI obwód połtawski, BK obwód rówieński, BM obwód sumski, HO obwód tarnopolski, AB obwód winnicki, AC obwód wołyński.

  2. Po czym poznać ukraińskie tablice rejestracyjne?

    Ukraińskie tablice rejestracyjne są białe i zawierają czarne znaki. Po lewej stronie widać niebieski pasek z flagą kraju i międzynarodowym oznaczeniem UA. Nie ma tu symbolu Unii Europejskiej, ponieważ Ukraina nie należy do UE. Numer rejestracyjny to kolejno dwucyfrowy numer obwodu rejestracji, cztery cyfry i kolejne dwie litery będące znakami seryjnymi.

  3. Czy Ukrainiec może poruszać się po polskich drogach samochodem zarejestrowanym w swoim kraju?

    Tak, ale tylko przez pół roku. Po tym czasie musi zarejestrować samochód w polskim urzędzie.

  4. Czy wystarczy, że samochód ma ukraińskie ubezpieczenie OC?

    Ukraińcy przyjeżdżający do Polski swoimi samochodami muszą mieć także Zieloną Kartę. Mogą też wykupić ubezpieczenie graniczne, jednak jest ono ważne jedynie 30 dni. Po tym czasie konieczne jest podpisanie umowy z ubezpieczycielem z Polski.

Agnieszka Wawrzaszek
Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny