Piwo bezalkoholowe stało się popularnym trunkiem wśród kierowców. Jest łatwo dostępne, występuje w wielu wersjach smakowych, a jego wypicie nie zmusza do rezygnacji z wsiadania za kierownicę. Czy rzeczywiście? Wiele osób zastanawia się, czy można pić piwo bezalkoholowe i prowadzić samochód. Rozwiewamy te wątpliwości.

Piwo bezalkoholowe może zawierać do 0,5% alkoholu. Tylko to, które ma na etykiecie oznaczenie 0,0% jest rzeczywiście pozbawione alkoholu. Po wypiciu piwa bezalkoholowego kierowca może prowadzić samochód, warto jednak, aby odczekał kilkanaście minut. Dotyczy to sytuacji, gdy piwo zawiera niewielkie ilości alkoholu – podczas kontroli bezpośrednio po spożyciu takiego trunku alkomat mógłby wykazać jego obecność w wydychanym powietrzu.

Podobnie jak w przypadku zjedzenia cukierka lub batonika z nadzieniem alkoholowym. Wypicie piwa bezalkoholowego nie zatrzyma cię w domu, nie sprawi, że będziesz musiał zrezygnować z podróży. Pamiętaj jednak, by dać sobie chwilę, zanim zasiądziesz za kółkiem.

Czym jest piwo bezalkoholowe?

Piwo bezalkoholowe to napój zawierający mniej niż 0,5% alkoholu. W sklepach można znaleźć mnóstwo rodzajów tego bardzo popularnego trunku – radlery, lagery, piwa owocowe o wielu smakach. Schłodzone, doskonale gaszą pragnienie, a do tego wiele z nich po prostu dobrze smakuje.

Duży wybór piw bezalkoholowych wynika z zapotrzebowania na ten rodzaj napoju. Coraz więcej osób sięga po piwo 0%, choćby z uwagi na to, że po jego spożyciu można wyruszyć w dalszą drogę. Dla wielu to też sposób na odejście od alkoholu, zdrowszy tryb życia. Piwo bezalkoholowe często rządzi podczas grillowego przyjęcia, szybkiego spotkania z przyjaciółmi.

Ważne! Zanim sięgniesz po piwo bezalkoholowe, upewnij się, czy nie ma na nim informacji, że zawiera śladowe ilości alkoholu.

Polskie prawo mówi, że napojem alkoholowym jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 proc alkoholu. Stąd jasno wynika, że piwa zawierające mniej niż 0,5 proc uznaje się za bezalkoholowe.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Według Ustawy o wychowaniu w trzeźwości piwo lub podobny napój (nawet zawierający alkohol) nie jest napojem alkoholowym, jeżeli zawiera mniej niż 0,5% alkoholu – właśnie do takiej wartości piwo jest określanie jako bezalkoholowe. Tradycyjne piwa mają nawet 7% alkoholu.

Czy piwo bezalkoholowe można spożywać w miejscu publicznym?

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania picia napojów alkoholowych w miejscu publicznym. Wyjątkiem są punkty prowadzące sprzedaż alkoholu i umożliwiające ich spożycie na miejscu.

Piwa bezalkoholowe można natomiast zupełnie legalnie spożywać również w miejscach publicznych, nie narażając się na żadną karę.

Czym grozi jazda pod wpływem alkoholu?

Według polskiego prawa zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nie może przekroczyć 0,2 promila. Jeśli kierowca wydmucha wartość powyżej 0,2, ale mniej niż 0,5 promila, funkcjonariusz stwierdzi wykroczenie, za które prowadzący pojazd może zostać ukarany:

  • grzywną nie niższą niż 2,5 tys. złotych;
  • 15 punktami karnymi;
  • karą pozbawienia wolności do 30 dni;
  • utratą prawa jazdy i zakazem prowadzenia samochodu na minimum 6 miesięcy.

Jeśli w wydychanym powietrzu zawartość alkoholu przekracza 0,5 promila mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi:

  • grzywna w wysokości 5 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;
  • 15 punktów karnych;
  • kara grzywny uzależniona od dochodów;
  • zakaz prowadzenia samochodu na minimum 3 lata;
  • pozbawienie wolności do 3 lat.

Ważne! Pamiętaj, aby nie mylić piw bezalkoholowych z napojami niskoalkoholowymi. Te bywają mieszanką normalnego piwa i napoju bezalkoholowego i mogą zawierać 2-3% alkoholu!

Piwo bezalkoholowe jazda samochodem?

Czy po spożyciu piwa bezalkoholowego można prowadzić samochód? Dla jednych odpowiedź jest oczywista, u innych rodzi wątpliwości. Piwa bezalkoholowe oznaczone jako 0,0% są zupełnie bezpieczne, w ogóle nie zawierają alkoholu, dlatego nie wyłączają ze zwykłego funkcjonowania – bez wahania możesz zająć miejsce kierowcy.

Inaczej jest jednak z piwem bezalkoholowym, które zawiera jakiś niewielki procent alkoholu – nawet do 0,5%. Możesz wypić taki napój, ale zanim wsiądziesz do samochodu, odczekaj kilkanaście minut. Dlaczego?

Czy alkomat wykaże coś po wypiciu piwa bezalkoholowego?

Po wypiciu piwa bezalkoholowego alkomat może wykazać alkohol w wydychanym powietrzu. Jest to jednak możliwe jedynie bezpośrednio po spożyciu trunku. Znikoma ilość spożytego alkoholu pozostaje w ustach i musi odparować. Potrzeba na to kilkunastu minut. To samo zjawisko występuje w przypadku zjedzenia słodyczy z alkoholowym nadzieniem. Dlaczego tak się dzieje?

Alkomat nie rozróżnia, czy badane powietrze wydmuchiwane jest z płuc, czy też alkohol miesza się z powietrzem wydmuchiwanym bezpośrednio z ust.

W razie kontroli można pokazać funkcjonariuszowi butelkę po piwie bezalkoholowym, następnie zjechać na pobocze i powtórzyć badanie alkomatem ponownie po 15 minutach. Wynik powinien być już prawidłowy.

Czy kierowca i pasażer mogą pić piwo bezalkoholowe w trakcie jazdy samochodem?

Piwo bezalkoholowe jest napojem, który nie powoduje upojenia alkoholowego, jednak ze względu na dość dużą dawkę cukru może powodować uczucie podobne do upojenia. To dlatego nie zaleca się przesadzać z jego piciem przed jazdą.

Również spożywanie piwa bezalkoholowego podczas jazdy nie jest wskazane – nie tylko może to budzić podejrzenia, ale i nie najlepiej wpływać na koncentrację prowadzącego. Całkiem teoretycznie kierowca może jednak pić piwo bezalkoholowe w czasie jazdy, bo nie zawiera ono alkoholu. Dlatego też nie grożą mu prawne konsekwencje.

Ciekawe! Zawarty w piwie chmiel ma właściwości uspokajające i wyciszające, dlatego może powodować rozluźnienie i senność. Po jego wypiciu kierowca może mieć gorszą koncentrację.

Teoretycznie istnieje ryzyko upicia się piwem bezalkoholowym, jednak jest to możliwe dopiero po wypiciu kilku litrów trunku w bardzo krótkim czasie – taka sytuacja raczej się nie zdarza.

Czy warto sprawdzać się alkomatem?

Zdarzyło ci się przez przypadek sięgnąć po tzw. lekkie piwo zamiast bezalkoholowego? Piwa takie mają niską zawartość alkoholu i trudno się nimi upić, mogą jednak spowodować, że podczas kontroli alkomat wskaże wartość przekraczającą dopuszczalną normę. Jeśli zatem wypiłeś piwo z większą zawartością alkoholu, dla bezpieczeństwa zbadaj się przed wyruszeniem w drogę.

Możesz to zrobić własnym, dobrze skalibrowanym alkomatem lub urządzeniem dostępnym w każdym komisariacie.

Pamiętaj, że na metabolizm alkoholu wpływa wiele czynników:

  • wiek,
  • płeć,
  • wzrost,
  • waga,
  • przyjmowane leki,
  • dolegliwości zdrowotne,
  • rodzaj i ilość wypitego alkoholu,
  • zjedzony posiłek.

Inaczej alkohol strawi zdrowy, dorosły mężczyzna a inaczej np. kobieta.

Jeśli więc wypijesz zwykłe piwo niskoprocentowe i chcesz prowadzić, zmierz poziom alkoholu w wydychanym powietrzu i dopiero po uzyskaniu prawidłowego wyniku, wsiądź za kierownicę. Pijąc piwo bezalkoholowe w większej ilości, odczekaj nieco przed drogą.

Bezpieczna podróż – o czym pamiętać?

Nieważne, czy wybierasz się w daleką podróż, czy planujesz krótką przejażdżkę, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nie wsiadaj za kółko po wypiciu alkoholu (chyba że pijesz piwo bezalkoholowe). Jeśli wcześniej wypiłeś, sprawdź zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu korzystając z alkomatu.

Pamiętaj też, by mieć aktualne ubezpieczenie OC, które jest obowiązkową polisą. Jeżeli zbliża się koniec jego terminu ważności, zadbaj o kontynuację lub znajdź nową ofertę. Wystarczy skorzystać z kalkulatora internetowego OC i AC, dzięki któremu szybko i bez wychodzenia z domu poznasz oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób możesz również zakupić dodatkową polisę jak autocasco lub assistance, które zapewniają ochronę na wypadek kolizji, kradzieży auta czy awarii. Sprawdź ceny i zakres polis i wybierz ubezpieczenie dostosowane do twoich potrzeb.

  1. Piwa bezalkoholowe nie są napojami alkoholowymi, ponieważ zawierają do 0,5 proc alkoholu.
  2. Po wypiciu piwa bezalkoholowego można prowadzić samochód.
  3. Po wypiciu piwa bezalkoholowego warto odczekać kilkanaście minut, ponieważ alkomat może wykazać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu (podobnie jak po zjedzeniu batonika z alkoholowym nadzieniem).
  4. Piwo bezalkoholowe można pić w miejscach publicznych.
  5. Wypicie piwa bezalkoholowego może powodować uczucie odprężenia i wyciszenia, co u niektórych kierowców powoduje zaburzenia koncentracji.

Bibliografia

  1. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Najczęściej zadawane pytania o jazdę samochodem po wypiciu piwa bezalkoholowego

  1. Czy prowadząc auto można pić piwo bezalkoholowe?

    Teoretycznie tak, ponieważ nie jest to napój alkoholowy. Warto jednak pamiętać, że zaraz po wypiciu alkomat może wykazać obecność alkoholu. Wszystko dlatego, że spożyty alkohol pozostaje jeszcze w jamie ustnej (są to znikome ilości) i potrzebuje chwili, aby odparować. To podobne zjawisko jak w przypadku zjedzenia batonika lub cukierka z alkoholowym nadzieniem (alkomat nie rozpoznaje, czy mierzy stężenie alkoholu w powietrzu wydychanym z płuc, czy wydmuchiwanym z ust).

  2. Jakie stężenie alkoholu klasyfikuje piwo do napojów alkoholowych?

    Jeżeli dane piwo zawiera więcej niż 0,5% alkoholu jest już traktowane jako napój alkoholowy. Kierowcy powinni szczególnie uważać na piwa niskoalkoholowe o zawartości alkoholu na poziomie 2-3%, a nawet na takie o zawartości alkoholu bliskiej 1%. Z ich spożycia należy bezwzględnie zrezygnować przed podróżą. Badanie alkomatem może wykazać obecność alkoholu.

  3. Czy pasażer samochodu może pić piwo podczas jazdy?

    W przepisach nie znajdziemy wzmianki o piciu alkoholu przez pasażerów pojazdu prywatnego podczas jazdy. Wiadomo jednak, co w sytuacji, gdy samochód stoi zaparkowany w miejscu publicznym, a pasażer spożywa napój alkoholowy – funkcjonariusz może ukarać go mandatem. Możliwe jest jednak picie piw bezalkoholowych, ponieważ nie są one napojami alkoholowymi.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny