Kary za jazdę pod wpływem alkoholu w Polsce są coraz dotkliwsze. Trudno się dziwić, ponieważ konsekwencje tego typu działań mogą być tragiczne – zarówno dla kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu. Przyjrzyjmy się, co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w 2024 roku.

W 2023 roku odnotowano aż 92 951 kierujących pod wpływem alkoholu. Choć statystyki wyglądają nieco lepiej niż w 2022 roku, to i tak jazda pod wpływem jest poważnym problemem na polskich drogach. Zauważalne jest to najbardziej w okresach świąt oraz długich weekendów (np. majówki).

Sam początek 2024 roku również nie nastrajał pozytywnie w kwestii trzeźwości kierowców. Tylko w pierwszej połowie stycznia zatrzymano ponad 1765 osób prowadzących po spożyciu alkoholu.

Stan po użyciu alkoholu i stan nietrzeźwości – czym są?

W polskim prawie ważne jest rozróżnienie między stanem po użyciu alkoholu a stanem nietrzeźwości. Na czym ono polega?

 • Stan po użyciu alkoholu to ten, w którym we krwi znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Przy pomiarze obecności napojów wyskokowych w wydychanym powietrzu jest to od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.
 • Stan nietrzeźwości dotyczy stężenia wyższego niż 0,5 promila alkoholu we krwi lub powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm³ w wydychanym powietrzu.

Każda z tych sytuacji ma inne przełożenie na świadomość osoby znajdującej się „pod wpływem”.

 • Stan po użyciu alkoholu to okres, w którym „procenty” zaczynają wchodzić do krwiobiegu. Wówczas dana osoba może nie odczuwać jeszcze pełnych skutków spożycia napojów wyskokowych, ale etanol już zaczyna się wchłaniać i wpływać na organizm. Warto podkreślić, że można być w stanie po użyciu alkoholu, ale niekoniecznie wiąże się to z nietrzeźwością.
 • Stan nietrzeźwości to taki, w którym ilość spożytego alkoholu znacznie wpływa na funkcjonowanie organizmu. W tym stadium mogą pojawić się widoczne objawy bycia „pod wpływem”, takie jak m.in.: trudności z utrzymaniem równowagi, spowolnione reakcje psychomotoryczne, zaburzenia mowy, upośledzone funkcje poznawcze, trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów czy zmienione zachowanie.

Z perspektywy przepisów w Polsce niedozwolone jest kierowanie pojazdem ani w stanie nietrzeźwości, ani po użyciu alkoholu. Powód jest prosty: nawet po wypiciu niewielkiej ilości napoju wyskokowego kierowca może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu 2024

To, jaka kara czeka kierowcę za jazdę pod wpływem alkoholu, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest oczywiście ilość tej substancji w organizmie.

Ile można mieć promili we krwi w Polsce w trakcie jazdy samochodem? Dopuszczalna ilość to 0,2 promila. Przekroczenie tego limitu i jazda w stanie po użyciu alkoholu wiąże się z konsekwencjami prawno-karnymi. Za tego typu wykroczenie grozi mandat od 2 500 zł do nawet 30 000 zł, a nawet areszt.

Oprócz tego sąd może zadecydować o nałożeniu na taką osobę zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od pół roku do 3 lat. Nie obejdzie się również bez punktów karnych. Kierowca po spożyciu alkoholu musi liczyć się z otrzymaniem aż 15 pkt.

Oczywiście w przypadku stanu nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) mowa jest o znacznie wyższych karach. Takie działanie nie jest już wykroczeniem, a przestępstwem. Za obecność we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu kierowcom grozi od 5 000 do 60 000 zł kary. Takie osoby otrzymują również 15 pkt karnych.

Najnowsze przepisy przewidują również karę więzienia do 3 lat (w przypadku kierowców, którzy już wcześniej popełnili tego typu przestępstwo, kara więzienia może wynieść od 3 miesięcy do 5 lat). Nietrzeźwi kierowcy muszą liczyć się również z zakazem prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat.

Jazda pod wpływem alkoholu a spowodowanie wypadku 2024

Jazda pod wpływem alkoholu jest poważnym przestępstwem, zwłaszcza gdy prowadzi do wypadku drogowego. Może więc skutkować surowymi konsekwencjami prawnymi.

 • W przypadku spowodowania wypadku bez ofiar śmiertelnych pijanemu kierowcy grożą kara pozbawienia wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, kara od 10 do 60 tys. zł. oraz konfiskata samochodu.
 • Jeśli doszło do wypadku z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, kierowcy grożą od 3 do 16 lat więzienia, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, kara finansowa od 10 do 60 tys. zł oraz konfiskata samochodu.
 • W przypadku śmierci ofiar wypadku kierowca może zostać pozbawiony wolności na okres do 15 lat, a także, tak jak w sytuacji spowodowania wypadku z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, grożą mu dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, kara finansowa od 10 do 60 tys. zł oraz konfiskata samochodu.

Warto zaznaczyć, że przepisy dotyczące odebrania pojazdu kierowcom „na podwójnym gazie” wchodzą w życie 14 marca 2024 roku.

Konfiskata samochodu po alkoholu 2024 – na czym będzie polegać?

Konfiskata pojazdu oznacza odebranie samochodu danej osobie lub firmie przez organy ścigania bądź sąd na skutek popełnienia przestępstwa lub naruszenia przepisów prawa.

Jak dokładnie będzie wyglądała konfiskata pojazdu w Polsce w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu? Przepis wchodzący w życie 14 marca 2024 roku, obejmuje kierowców, którzy:

 • dopuszczą się prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, gdy mają co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi,
 • spowodują w stanie nietrzeźwości wypadek (bez względu na liczbę promili),
 • lub po raz kolejny dopuszczą się prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości (recydywa, w ciągu ostatnich 2 lat).

Pierwszym etapem konfiskaty pojazdu będzie zatrzymanie go przez policję. Następnie auto zostanie zabezpieczone przez prokuraturę.

Jak odzyskać prawo jazdy po jeździe pod wpływem alkoholu?

Gdy dojdzie do zatrzymania prawa jazdy na okres nie dłuższy niż rok, po upływie tego czasu kierowca powinien udać się do wydziału komunikacji, aby uzyskać skierowanie na badania psychologiczne i lekarskie. Aby odzyskać prawo jazdy, potrzebny będzie również odbycie kursu dotyczącego problematyki przeciwalkoholowej. Ostatnim etapem będzie złożenie odpowiedniego wniosku o przywrócenie uprawnień kierowcy oraz uiszczenie opłaty.

Jak natomiast wygląda proces odzyskania prawo jazdy w przypadku jego odebrania na okres dłuższy niż rok? W tej sytuacji niezbędne będzie ponowne przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy – zarówno do części teoretycznej, jak i praktycznej.

Czym jest blokada alkoholowa w samochodzie?

Blokada samochodowa to techniczne zabezpieczenie, które uniemożliwia uruchomienie auta, jeśli kierowca jest pod wpływem alkoholu. Podstawowa zasada działania tego typu urządzenia polega na przeprowadzeniu testu jego obecności w wydychanym powietrzu przed rozpoczęciem jazdy. Jeśli wynik wskaże na obecność alkoholu powyżej określonego poziomu, pojazd nie uruchomi się.

Blokady alkoholowe są montowane m.in. w pojazdach osób, które były skazane za jazdę pod wpływem alkoholu, a chcą ponownie uzyskać możliwość kierowania pojazdami. Warto jednak zaznaczyć, że o zainstalowanie takiej blokady mogą ubiegać się osoby, których zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy nałożonego wcześniej wymiaru kary. Co więcej, nie każdy kierowca może otrzymać zgodę na montaż blokady alkoholowej w pojeździe. Ocenie podlega wiele czynników, w tym m.in. sytuacja życiowa sprawcy.

Podsumowanie

 • Stan po użyciu alkoholu to taki, w którym we krwi kierowcy znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Natomiast stan nietrzeźwości jest stwierdzany przy stężeniu wyższym niż 0,5 promila.
 • Nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu kierowca stanowi duże zagrożenie w ruchu drogowym.
 • Kary za jazdę pod wpływem alkoholu są coraz dotkliwsze. Kierowcom za taki czyn grozi od 2 500 do 60 000 zł mandatu, a także pozbawienie wolności do 15 lat.
 • 14 marca 2024 roku w życie ma wejść przepis dotyczący konfiskaty samochodu. Kara ma dotyczyć kierowców dopuszczających się jazdy w stanie nietrzeźwości.
 • Odzyskanie prawa jazdy w przypadku jego odebrania na okres dłuższy niż rok wymaga m.in. ponownego przystąpienia do egzaminu.
 • Blokada alkoholowa w samochodzie umożliwia uruchomienie pojazdu, wyłącznie gdy przeprowadzony test wykaże, że kierowca nie przekroczył określonego stężenia etanolu w wydychanym powietrzu. W innym razie samochód nie zostanie uruchomiony.

FAQ

 1. Czy za granicą obowiązują te same ograniczenia dotyczące prowadzenia pod wpływem alkoholu co w Polsce?

  Ograniczenia dotyczące prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu różnią się w zależności od kraju. W wielu państwach europejskich (np. Hiszpania, Irlandia, Dania, Belgia, Słowenia, Szwajcaria, Finlandia, Bułgaria, Luksemburg) standardowe ograniczenie dla kierowców wynosi 0,5 promila alkoholu we krwi. Inne mają bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu, całkowicie zakazując jego obecności w organizmie podczas prowadzenia auta. Takimi krajami są m.in. Czechy, Słowacja, Islandia, Estonia, Ukraina, Mołdawia, Rumunia czy Rosja. Z kolei w Wielkiej Brytanii czy na Malcie dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,8 promila.

 2. Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

  Za prowadzenie samochodu bez uprawnień, np. po odebraniu prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu, grozi kara od 1 500 do 30 000 zł, a nawet pozbawienia wolności do 3 lat.

 3. Czy organy ścigania mogą skonfiskować auto, zanim nowe przepisy wejdą w życie 14 marca 2024 roku?

  Skonfiskowanie pojazdu przez organy ścigania będzie możliwe tylko wtedy, gdy zaczną obowiązywać przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów. Prawo nie działa wstecz.

 4. Czy jest możliwe skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

  Możliwość skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów uzależniona jest od wielu czynników, takich jak m.in. indywidualne okoliczności sprawy oraz decyzja sądu. Można jednak o to wnioskować.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny