Każdy właściciel samochodu co roku zastanawia się, gdzie wykupić polisę OC, aby nie przepłacić. Polisę można wykupić stacjonarnie, online lub przez telefon. Co jest korzystniejsze?

Wiele osób wykupuje polisy stacjonarnie w oddziałach towarzystw, jednak coraz bardziej popularne są porównywarki internetowe. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Sprawdzimy, co jeszcze może obniżyć cenę OC i na co zwracać uwagę przy zawarciu polisy?

Czy warto kupować polisy stacjonarnie?

Do niedawna jedyną możliwością zakupu polisy OC była wizyta w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Najpopularniejszym towarzystwem było PZU. Później na rynku zaczęli pojawiać się inni ubezpieczyciele, którzy rozpoczęli sprzedaż online. np. Link4. Wiele starszych osób wciąż kupuje polisy stacjonarnie, ponieważ się do tego przyzwyczaiły. Niechęć do zakupu polis przez Internet może wynikać z nieumiejętności obsługi komputera lub lęku przed oszustwem internetowym. Kupując polisy stacjonarnie w oddziale jednego towarzystwa nie ma możliwości porównania innych ofert. Aby poznać inne propozycje trzeba pójść do kilku miejsc, co jest czasochłonne.

Jak sprawdzić oferty przez Internet?

Szukając ofert przez Internet najlepiej sprawdzić ceny w porównywarce ubezpieczeń. W jednym miejscu znajdą się propozycje wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Zakres OC jest taki sam w każdym towarzystwie, ponieważ sumy gwarancyjne reguluje ustawa. Można więc wybrać najtańszą ofertę. W porównywarce można także sprawdzić ceny pakietów z AC – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert w ubezpieczamyauto.pl.

W przypadku AC należy już sprawdzić zakres polisy, ponieważ jest to dobrowolne ubezpieczenie. Najważniejsze kwestie to udział własny, stała suma ubezpieczenia, nieredukcyjna suma ubezpieczenia oraz wariant serwisowy lub kosztorysowy. Im lepszy wariant ubezpieczenia, tym wyższa składka. Musisz jednak przemyśleć, co w twoim przypadku jest najważniejsze, jeżeli chodzi ochronę, tak aby nie przepłacać, ale mieć polisę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń odpowiadającą własnym potrzebom.

Gdzie szukać najkorzystniejszych ofert?

Na stronach internetowych towarzystw można przeliczyć składkę OC. Jednak tak jak w przypadku oddziałów stacjonarnych musiałbyś sprawdzać wszędzie osobno. Możesz także zadzwonić na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego, aby poznać ofertę. Najlepszym rozwiązaniem jest porównywarka ubezpieczeń, gdzie w jednym miejscu można od razu znaleźć propozycje różnych towarzystw. Dane do systemu wprowadzasz tylko raz. Jest to oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Jak zawrzeć polisę przez Internet?

Do zawarcia polisy przez Internet wystarczy chwila wolnego czasu o dowolnej porze dnia i dowolnym miejscu. Trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny, aby wprowadzić dane do kalkulatora. Potem wystarczy wybrać najlepszą ofertę. Dokumenty polisowe zostaną dostarczone na twojego mejla. Nie musisz ich nawet drukować. Aktualnie nie ma obowiązku posiadania przy sobie certyfikatu potwierdzającego zawarcie polisy OC, ponieważ wszystkie dane znajdują się w CEPiK-u. Zmiana ta weszła w życie 1.10.2018 roku. Płatność może zostać zrealizowana przez szybkie przelewy w Internecie. Bez wychodzenia z domu i w ciągu kilku minut można zawrzeć polisę OC.

Jak obniżyć cenę OC?

Gdy wybierzesz już najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia, możesz jeszcze obniżyć cenę. Wiele towarzystw oferuje zniżki za płatność kartą lub przez Internet. Warto skorzystać z tej metody płatności, aby zaoszczędzić. Najlepiej także płacić za polisę od razu na cały rok. Rozkładanie płatności na raty nie jest korzystne, ponieważ towarzystwa stosują zwyżkę od około 10% do nawet 25%!

Jak złożyć wypowiedzenie online?

Jeżeli znajdziesz w porównywarce korzystniejszą ofertę niż wznowienie z towarzystwa, w którym w ostatnim roku miałeś polisę, musisz wypowiedzieć polisę, aby nie wznowiła się automatycznie i abyś nie musiał płacić dwóch składek. Będąc stacjonarnie u agenta, możesz poprosić go o wysłanie wypowiedzenia do towarzystwa. Jednak dokument możesz przesłać sam do towarzystwa. Najwygodniej zrobić to mejlem. Trzeba znaleźć adres mejlowy ubezpieczyciela, który można znaleźć na stronach internetowych.

Co musi się znaleźć na wypowiedzeniu:

  • dane właściciela pojazdu – imię i nazwisko, pesel, adres,
  • dane pojazdu – marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN,
  • nazwa towarzystwa,
  • data i miejsce złożenia wypowiedzenia,
  • podstawa prawna (art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych w przypadku wypowiedzenia przed końcem okresu ochrony, art. 28a wypowiedzenie polisy automatycznie wznowionej w przypadku posiadania dwóch polis, art. 31 wypowiedzenie polisy po zbywcy)
  • podpis właściciela.

Tylko takie wypowiedzenie może zostać przyjęte przez ubezpieczyciela. Dokument musi zawierać wszystkie niezbędne informacje.

Jakie pytania znajdują się w porównywarce internetowej?

Dokument, jaki musisz mieć, aby wypełnić formularz internetowy to dowód rejestracyjny. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje tj. marka, model, pojemność, liczba kW, rok produkcji, data pierwszej rejestracji czy numer rejestracyjny i VIN. Oprócz tego będziesz musiał odpowiedzieć na pytania, dzięki którym towarzystwa mogą oszacować ryzyko wystąpienia szkody. Do takich pytań należą m.in.:

  • Czy samochód jest używany przez młodego kierowcę (do 26 roku życia)?
  • Czy samochód jest używany przez wielu kierowców?
  • Jaki jest aktualny przebieg samochodu?
  • Jaki jest planowany przebieg samochodu?
  • Gdzie jest garażowany samochód?
  • W którym roku uzyskałeś prawo jazdy?
  • Czy masz dzieci?
  • Jaki jest twój stan cywilny?
  • Do jakich celów używasz samochodu?
  • Czy samochód będzie użytkowany za granicą?
  • Czy pojazd jest sprowadzony z zagranicy?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą na przygotowanie oferty dla twojego pojazdu. Niektóre z nich są wymagane wyłącznie do dobrowolnego AC. Pytania o ocenę ryzyka zebrane są ze wszystkich towarzystw, tak aby porównywarka mogła przedstawić szeroką gamę ofert.

Co warto wiedzieć?

  1. Polisę OC na samochód możesz zawrzeć osobiście w placówce ubezpieczyciela, ale możesz także wybrać prostszy i szybszy sposób za pośrednictwem porównywarki.
  2. Cenę OC można obniżyć poprzez płatności online lub nierozkładanie składki na raty.
  3. Pamiętaj o złożeniu wypowiedzenia po znalezieniu korzystniejszej oferty OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu

  1. Czy można złożyć wypowiedzenie mejlowo?

    Jak najbardziej. Jest to najwygodniejsza forma złożenia wypowiedzenia. Pamiętaj jednak, aby zrobić to w wymaganym czasie, najpóźniej na dzień przed końcem okresu ochrony.

  2. Czy porównywarka internetowa działa o każdej porze?

    Tak, polisę możesz kupić nawet w godzinach wieczornych, gdy większość placówek stacjonarnych jest zamknięta. Nie musisz wychodzić z domu, aby zawrzeć polisę.

  3. Czy można kierować się tylko ceną przy zakupie OC?

    Tak, ponieważ zakres i sumy gwarancyjne OC są takie same w każdym towarzystwie zgodnie z ustawą. Jeżeli interesuje cię samo OC, możesz skorzystać z najtańszej oferty.

  4. Czy w porównywarce można kupić także AC i assistance?

    Tak, oprócz obowiązkowego OC w porównywarce znajdziesz oferty na AC i assistance. W tym przypadku warto sprawdzić dokładnie zakres polisy, ponieważ na assistance mogą być inne limity holowania, a AC może np. mieć udziały własne lub brak zniesionej amortyzacji.

  5. Czy polisy OC wznawiają się automatycznie?

    Tak. Jeżeli polisa była w całości opłacona i nie była polisą po zbywcy to odnowi się automatycznie. Możesz ją wypowiedzieć, w przypadku, gdy znajdziesz korzystniejszą ofertę u innego ubezpieczyciela.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny