Przydarzył się Ci wypadek, przez co auto nie nadaje się do dalszej jazdy? A może ważny układ samochodu uległ uszkodzeniu, a jego naprawa będzie kosztować krocie? W takiej sytuacji czas na zakup nowego pojazdu. Jednak nie każdy ma tyle gotówki, aby móc od ręki nabyć nowe auto. Poznaj więc sposoby na to, jak sfinansować taką transakcję, gdy nie masz oszczędności.

Ile kosztuje zakup sprawnego, kilkuletniego samochodu do jazdy miejskiej popularnej marki? Na początku 2023 roku był to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Za modele prosto od producenta trzeba często zapłacić prawie 100 000 zł. To zawrotne kwoty, które mogą znacznie przekraczać możliwości finansowe przeciętnej rodziny. Jednak nie oznacza to, że zakup auta trzeba odłożyć na później. Warto po prostu rozważyć skorzystanie z oferty banku.

Jaki kredyt wziąć na zakup auta?

Zakup pojazdu można sfinansować na klasyczną pożyczką gotówkową lub kredytem samochodowym. To dwa najpopularniejsze, a przy tym najbezpieczniejsze rozwiązania, które pozwalają szybko pozyskać potrzebne środki na dokonanie transakcji. Jednak każde z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Aby móc rozsądnie zdecydować, poznaj szczegóły każdej propozycji banku.

Kredyt gotówkowy na zakup auta

Kredyt gotówkowy jest dostępny w ofercie większości banków. W jego ramach można pozyskać nawet 200 000 zł na dowolny cel. Zatem część środków możesz zainwestować w auto, a pozostałe pieniądze przeznaczyć np. na zakup nowoczesnego wyposażenia samochodowego, remont garażu czy wykonanie niezbędnych napraw w pojeździe. Bank nie sprawdza, na co dokładnie została przeznaczona gotówka.

Wśród innych zalet kredytu gotówkowego można wymienić:

  • długi okres kredytowania — spłatę można rozłożyć nawet na 10 lat, dzięki czemu rata jest niska i nie obciąża nadmiernie budżetu domowego;
  • brak wkładu własnego i jakichkolwiek zabezpieczeń na rzecz banku — jeśli masz dobrą zdolność kredytową, bank udzieli Ci pożyczki bez zabezpieczania swoich interesów. Jednak jeśli nie spełnisz tego warunku, instytucja może wymagać od Ciebie np. znalezienia żyrantów, którzy w razie problemów uregulują Twój dług;
  • brak warunków odnośnie do wieku pojazdu — ze względu na to, że bank nie ingeruje w cel kredytu, możesz kupić każdy samochód niezależnie od jego stanu technicznego;
  • niewiele formalności — aby uzyskać pieniądze, należy przedstawić dowód tożsamości oraz zaświadczenia o dochodach. Może to być zarówno dokument od pracodawcy, jak i wyciąg z konta bankowego. Jeśli składasz wniosek w instytucji, w której masz rachunek na który co miesiąc wpływa wynagrodzenie, nie musisz przedstawiać żadnych zaświadczeń. Bank już ma dostęp do informacji o Twojej sytuacji finansowej;
  • bank nie zostaje współwłaścicielem pojazdu —po zakupie auta na kredyt w dowodzie rejestracyjnym widnieją tylko Twoje dane. To sprawia, że możesz sprzedać samochód nawet przed spłatą kredytu.

Warto jednak pamiętać, że wzięcie kredytu gotówkowego na zakup auta może być nieco czasochłonne. Aby móc zawrzeć umowę, trzeba samodzielnie porównać dostępne oferty na rynku, wybrać najlepszą, a następnie zgromadzić dokumenty i złożyć wniosek. Możesz skorzystać z pomocy ekspertów kredytowych, jednakże nadal cała procedura może zająć kilkadziesiąt minut.

Zdarza się także, że warunki standardowej pożyczki gotówkowej nie są tak atrakcyjne jak przy kredycie samochodowym. W rezultacie cała transakcja może kosztować Cię nieco więcej.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to pożyczka gotówkowa, jednak na jeden ściśle określony cel — zakup pojazdu. Dlatego pozyskanych środków nie można przeznaczyć np. na wyposażenie auta czy inne działania.  To nie jedyne ograniczenie. Pieniądze z tej pożyczki można przeznaczyć tylko na taki samochód, który spełnia wymagania wiekowe. Przykład? Jeśli zdecydujesz się wziąć kredyt w:

  • Santander Consumer Banku, możesz kupić auto nie starsze niż 12 lat. Jednocześnie pojazd nie może mieć więcej niż 16 lat w dniu spłaty zobowiązania;
  • Credit Agricole, otrzymasz pieniądze na zakup samochodu, które ma nie więcej niż 4 lata.

Każdy bank indywidualnie ustala zasady udzielania finansowania. Dlatego przed zdecydowaniem się na określony pojazd, warto dokładnie sprawdzić, czy którakolwiek instytucja udzieli Ci na niego pożyczki.

Jakie są zalety i wady kredytu samochodowego?

Niewątpliwymi zaletami kredytu samochodowego są atrakcyjniejsze warunki niż w przypadku standardowej pożyczki gotówkowej. Klienci zainteresowani sfinansowaniem zakupu pojazdu z pomocą banku mogą liczyć np. na niższe oprocentowanie, a tym samym na mniejsze odsetki. Dodatkowo całkowity koszt kredytu można obniżyć, jeśli zdecydujesz się np. wnieść wkład własny lub kupić nowsze, droższe auto. Dzięki tym rozwiązaniom można zaoszczędzić w sumie nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Jednak należy pamiętać, że skorzystanie z tego produktu bankowego wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Po zakupie auta za środki z kredytu samochodowego pojazd staje się zabezpieczeniem spłaty zobowiązania. Może to zostać sformalizowane np. przez:

  • zastaw rejestrowy — wówczas informacja o zastawie jest umieszczona w dowodzie rejestracyjnym, co utrudnia np. sprzedaż pojazdu,
  • depozyt karty pojazdu — bez tego dokumentu nie można przekazać prawa własności do samochodu innej osobie,
  • cesję na rzecz banku z polisy autocasco — dzięki temu rozwiązaniu środki uzyskane od ubezpieczyciela po szkodzie są przekazywane do banku, a nie do Ciebie,
  • przewłaszczenie przez zabezpieczenie — po wprowadzeniu tej formy zabezpieczenia bank widnieje w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel. Skutecznie eliminuje to próby samowolnej sprzedaży pojazdu.

Konieczność ustanowienia samochodu jako zabezpieczenia spłaty kredytu to nie jedyna wada tej formy finansowania. Wiele banków wymaga także od właściciela zakupu ubezpieczenia autocasco. Jest to warunek konieczny, aby uzyskać dodatkowe środki. Jednak zakup dodatkowej polisy może dodatkowo obciążać domowy budżet.

Gdzie znaleźć dobry kredyt na zakup samochodu?

Chcesz wziąć kredyt na zakup auta, ale nie możesz zdecydować się, który produkt bankowy wybrać? Znajdź najtańszy kredyt gotówkowy na finanse.rankomat.pl. To strona, na której znajduje się praktyczna i intuicyjna porównywarka ofert banków. Aby z niej skorzystać, należy:

  • kliknąć przycisk „porównaj kredyty gotówkowe” — wówczas na stronie wyświetli się formularz zgłoszeniowy,
  • uzupełnić wszystkie rubryki prawdziwymi informacjami — istotne są zwłaszcza dane o kwocie, której potrzebujesz, okresie spłaty, a także o Twoich zarobkach i stałych zobowiązaniach. Na ich podstawie system będzie mógł wstępnie ocenić zdolność kredytową, którą dysponujesz, i przedstawić oferty dopasowane do Twojej sytuacji życiowej.

Gdy uzupełnisz cały formularz, na stronie pojawi się lista pożyczek wraz z informacjami o całkowitym koszcie kredytu, oprocentowaniu, RRSO, prowizji i comiesięcznej racie. Dzięki tym danym możesz z łatwością sprawdzić, który bank ma najlepszą ofertę dla Ciebie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego?

Szeroki wybór ofert kredytów sprawia, że masz trudności z podjęciem decyzji? Podczas porównywania propozycji banków szczególną uwagę zwróć na:

  • całkowity koszt kredytu — jest to suma pożyczonych pieniędzy i odsetek, czyli pełna kwotą, którą należy zwrócić do banku przez cały okres kredytowania. Ta wartość „jak na dłoni” pokazuje ile pieniędzy trzeba będzie oddać w zamian za pożyczkę. Na wiele osób całkowity koszt kredytu działa otrzeźwiająco i zmusza do przemyślenia decyzji o tej formie finansowania zakupu auta;
  • wysokość raty — tyle co miesiąc będzie przekazywane z Twojego konta na rzecz banku w zamian za pożyczone pieniądze. Warto zadbać, aby ta kwota nie była zbyt wysoka. Dzięki temu nie będzie ona obciążać domowego budżetu, a Ty zachowasz płynność finansową.

Pamiętaj, że zarówno całkowity koszt kredytu, jak i wysokość raty mogą się zmieniać w zależności od czasu spłaty zobowiązania. Warto zmienić ten parametr, aby sprawdzić, czy np. pożyczka na krótki okres nie jest tańsza.

Zakup auta możesz z łatwością sfinansować z pomocą banku. Wybierz odpowiedni kredyt dla siebie, a transakcja będzie korzystna.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny