Prawo jazdy na motor daje dużo satysfakcji i przyjemności z szybkiej, ale i bezpiecznej jazdy. Motor to bardzo dobra alternatywa dla samochodu pozwalająca na unikanie korków, brak problemów z parkowaniem i czerpanie radości z jazdy. Jeśli chcesz poruszać się motorem po drogach publicznych, musisz mieć jednak ważne stosowne uprawnienia.

Korzyści z posiadania prawa jazdy na motocykl jest mnóstwo. Bycie motocyklistą daje pełną swobodę, zapewnia intensywne emocje i dreszczyk adrenaliny podczas jazdy. To także doskonała forma spędzania wolnego czasu. Możesz dotrzeć do miejsc niedostępnych dla samochodu. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak zdobyć prawo jazdy na motocykl. Wyjaśnimy też, ile obecnie kosztuje prawo jazdy na motor i kto może się o nie starać.

Prawo jazdy na motor – jakiej kategorii potrzebujesz?

Jeśli chcesz jeździć motorem, będziesz potrzebować prawo jazdy odpowiedniej kategorii, która umożliwia prowadzenie jednośladów. Kategorii na motocykl w Polsce jest kilka. Posiadają następujące oznaczenia:

 • AM,
 • A,
 • A1,
 • A2.

Każda z nich obejmuje inne wymogi i uprawnienia.

Poza tym, jeśli posiadasz prawo jazdy kat. B, również możesz prowadzić skuter lub motocykl, jednak musisz spełnić określone przez prawo warunki:

 • motocykl musi mieć pojemność max. 125 cm3,
 • jego moc nie może być większa niż 11kW,
 • limit mocy w stosunku do masy może wynosić do 0,1 kW/kg,
 • musisz posiadać prawo jazdy kat. B co najmniej 3 lata,
 • musisz mieć ukończone 26 lat.

Kategoria AM

Kategoria AM uprawnia do prowadzenia:

 • motorowerów z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 i prędkości maksymalnej do 45 km/h,
 • motorowerów z silnikiem elektrycznym o mocy do 4 kW i prędkości maksymalnej do 45 km/h,
 • czterokołowca lekkiego o masie własnej do 350 kg i prędkości maksymalnej do 45 km/h.

Aby uzyskać takie uprawnienia, wymagane jest ukończenie 14. roku życia, zdanie egzaminu państwowego oraz pisemna zgoda rodziców. Kategoria AM jest jedną z najprostszych do zdobycia i stanowi dobry początek przygody z motocyklami.

Kategoria A

Kategoria A daje największe uprawnienia do prowadzenia motocykli, ponieważ obejmuje wszystkie rodzaje jednośladów. Jednak, aby uzyskać takie prawo jazdy, należy spełnić jeden z następujących warunków:

 • musisz mieć skończone 20 lat i posiadać prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat,
 • jeśli nie masz prawa jazdy A2, musisz mieć ukończone 24 lata.

Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminów otrzymujesz prawo prowadzenia jednośladów, skuterów i motocykli bez względu na ich moc i rodzaj silnika.

Kategoria A1

Kategoria prawa jazdy na motocykl A1 osiągalna jest dla osób, które ukończyły 16. rok życia. W przypadku niepełnoletnich do zapisania się na kurs potrzebna jest zgoda rodziców.

A1 umożliwia kierowanie:

 • motocyklami o pojemności nie przekraczającej 125cm³, mocy nie wyższej niż 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1kW/kg,
 • motocyklami trójkołowymi o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
 • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Kategoria A2

Ta kategoria przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich i uprawnia do kierowania:

 • motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg,
 • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
 • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM

Kto może starać się o prawo jazdy na motor?

W Polsce osoby, które chcą uzyskać prawo jazdy na motor, muszą spełnić określone wymagania wiekowe przyporządkowane konkretnym kategoriom:

 • Kategoria AM – musisz mieć skończone 14 lat i zgodę rodziców,
 • Kategoria A1 – musisz mieć ukończone 16 lat i zgodę rodziców,
 • Kategoria A2 – musisz być pełnoletni,
 • Kategoria A – musisz mieć skończone 24 lata, gdy nie posiadasz kategorii A2, natomiast gdy uzyskałeś kat. A2 musisz mieć skończone 20 lat i posiadać kategorię A2 od co najmniej 2 lat.

Porównaj ceny OC/AC

Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl? Procedura krok po kroku

Aby uzyskać prawo jazdy na motocykl, trzeba spełniać warunki wiekowe, a następnie przejść przez następujące etapy:

Krok 1.

Składasz wniosek o wydanie prawa jazdy w urzędzie komunikacji.

Krok 2.

Musisz uzyskać PKK (Profil Kandydata na Kierowcę).

Krok 3.

Wybierasz szkołę nauki jazdy i zapisujesz się na kurs teoretyczny i praktyczny. Kurs możesz zacząć 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku.

Krok 4.

Po wyborze szkoły jazdy i zapisaniu się na kurs, jednak przed przystąpieniem do niego, musisz wykonać badania lekarskie dla przyszłych kierowców.

Krok 5.

Odbywasz kurs i na koniec zdajesz wewnętrzny egzamin.

Krok 6.

Zapisujesz się na egzamin w państwowym ośrodku ruchu drogowego.

Krok 7.

Zdajesz egzamin teoretyczny i praktyczny.

Krok 8.

Po zdaniu egzaminu musisz wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy.

Krok 9.

Odbierasz prawo jazdy w urzędzie.

Ile trwa kurs prawa jazdy na motor?

Kursy dla kategorii AM trwają 6 godzin z teorii i 5 godzin z praktyki. Natomiast kursy dla kategorii A1, A2 i A obejmują 30 godzin teorii i 20 godzin praktyki. To, w jakim czasie kursant odbędzie kurs, zależy od jego możliwości czasowych. Kurs prawa jazdy na motor dzieli się na dwie części – teoretyczną i praktyczną.

Część teoretyczna

W części teoretycznej kursanci poznają przepisy ruchu drogowego, wszystkie znaki drogowe i symbole specyficzne dla kierowców motocykli. Następnie omawiane są zachowania i sytuacje na drodze, bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a także elementy techniczne motocykla.

Ta część kończy się egzaminem, który sprawdza wiedzę kursanta w zakresie znajomości sytuacji drogowych, sygnalizacji świetlnej oraz podstawowych przepisów ruchu drogowego. Dzięki teorii nabierasz wiedzy potrzebnej do bezpiecznej jazdy. Instruktorzy dbają o to, żebyś jako przyszły kierowca był w pełni przygotowany do egzaminu państwowego.

Część praktyczna

W tej części kursanci uczą się praktycznych umiejętności jazdy na dwóch kółkach.

Część praktyczna składa się z jazdy w terenie i manewrów, takich jak slalom, hamowanie awaryjne czy pokonywanie przeszkód. Podczas praktyki kandydaci uczą się kontrolowania motocykla, zmiany biegów, technik hamowania i skręcania, a także rozpoznawania sytuacji drogowych i reagowania na nie.

Kurs praktyczny obejmuje prowadzenie motocykla na różnych nawierzchniach, w zmiennych warunkach pogodowych oraz na rozmaitych trasach. Istotną częścią szkolenia jest również nauka poprawnej postawy za kierownicą – prawidłowego ustawienia ciała i umiejętności prowadzenia motocykla w stabilny sposób.

Część praktyczna szkolenia kończy się egzaminem, podczas którego kandydaci muszą wykazać się umiejętnościami prowadzenia pojazdu w ruchu drogowym.

Ważne! Szkoły nauki jazdy oferują też kursy doszkalające np. dla osób które ukończyły kurs, ale nie mogą zdać egzaminu i chcą jeszcze poćwiczyć. To też dobra opcja dla tych, którzy posiadają prawo jazdy na motor, ale dawno nie jeździli i chcą sobie wszystko przypomnieć i przećwiczyć.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy na motocykl w 2023?

To ile kosztuje prawo jazdy na motor, zależy od kilku czynników. Po pierwsze, ceny będą różne w zależności od regionu oraz od konkretnej szkoły nauki jazdy. Po drugie, inną kwotę zapłacisz za kategorię A1, a inną za A2.

Orientacyjne kwoty za kurs prawa jazdy na motor w 2023 r. wyglądają następująco:

 • A1 – w zależności od miasta ceny wynoszą od 2410 do 3200 zł.
 • A2 – w zależności od miasta ceny wynoszą od 2600 do nawet 3450 zł.
 • A – w zależności od miasta ceny wynoszą od 2100 do nawet 3450 zł.
 • AM – w zależności od miasta ceny wynoszą od 1200 do 1600 zł.

Jak przebiega egzamin prawa jazdy na motor?

Obecnie egzaminy na kategorie A, A1, A2 wyglądają tak samo. Składają się one z części teoretycznej i praktycznej.

Egzamin teoretyczny:

 • test składa się z 32 pytań,
 • 20 pytań to wiedza podstawowa na temat przepisów ruchu drogowego oraz znaków drogowych,
 • 12 pytań to wiedza specjalistyczna dotycząca motoru, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa na drodze,
 • na każdą część masz po 25 min,
 • za test możesz uzyskać maksymalnie 74 punkty, przy czym do zaliczenia potrzebne jest 68 punktów.

Wypełniając test musisz pamiętać, że:

 • każde pytanie ma tylko jedną poprawną odpowiedź,
 • nie możesz wracać do poprzednich pytań,
 • odpowiedź możesz dowolnie zmieniać, ale tylko do momentu upłynięcia wymaganego czasu,
 • jeśli nie wybierzesz żadnej odpowiedzi lub zrobisz to błędnie, to nie otrzymasz żadnego punktu,
 • filmiki wyświetlane są tylko raz.

Egzamin praktyczny

Aby przystąpić do egzaminu, musisz  posiadać odpowiedni ubiór czyli rękawice, zapinaną kurtkę z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami oraz buty na płaskiej podeszwie z wyższą cholewką.

Egzamin praktyczny składa się z dwóch części. Pierwsza odbywa się na placu manewrowym. Musisz tam przygotować się do jazdy i sprawdzić stan techniczny pojazdu. Następnie do wykonania jest 7 manewrów, takich jak: jazda na wprost, slalom między pachołkami czy awaryjne hamowanie. Po pozytywnym ukończeniu części na placu przystępujesz do kolejnej części.

Druga część odbywa się na mieście i trwa do 25 min, podczas której egzaminator sprawdzi Twoje umiejętności jazdy oraz znajomość przepisów ruchu drogowego. Jeśli wykonasz dobrze wszystkie polecenia egzaminatora, to egzamin zakończy się sukcesem.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy na motor w 2023? Teoria i praktyka

Od 1 stycznia 2023 roku weszły w życie nowe stawki. Zdając na kategorie AM, A1, A2, A cena za egzamin teoretyczny wynosi maksymalnie 50 zł, natomiast za egzamin praktyczny musisz uiścić opłatę w wysokości 200 zł.

Kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1, T B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E
Egzamin praktyczny 200 zł 250 zł
Egzamin teoretyczny 50 zł 50 zł

Jako szczęśliwy posiadacz uprawnień do kierowania motocyklem możesz zacząć szukać idealnego jednośladu dla siebie. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy kupujesz używany, czy nowy motor, Twoim obowiązkiem jest wykupienie dla niego ubezpieczenia OC. Aby znaleźć jak najkorzystniejszą ofertę, skorzystaj z internetowego kalkulatora OC/AC. Porównasz w nim polisy w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych w Polsce.

W 2023 roku kary za brak ważnego OC także dla motocykla mogą być dla jego właściciela bardzo dotkliwe. Zobacz Co grozi za brak OC? Sprawdź co zrobić by uniknąć wysokiej kary! (ubezpieczamy-auto.pl)!

 • Prawo jazdy na motor to uprawnienie umożliwiające kierowanie dwukołowym pojazdem mechanicznym. Aby zdobyć takie prawo jazdy w Polsce, trzeba posiadać określony wiek, zrobić kurs i zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny.
 • Aby móc zrobić prawo jazdy na motor musisz mieć ukończone w przypadku A – 24 lata, gdy nie masz kategorii A2, a gdy masz kat. A2 musisz mieć skończone 20 lat i posiadać A2 od co najmniej 2 lat; kat. A2 – 18 lat; kat. A1 – 16 lat; kat. AM – 14 lat.
 • Jeśli chcesz uzyskać prawo jazdy na motor, konieczne jest uzyskanie numeru PKK, zaświadczenia lekarskiego, zapisanie się na kurs, zdanie państwowego egzaminu.
 • W zależności od kategorii kurs prawa jazdy na motor trwa – 30 godzin teorii i 20 godzin praktyki lub 6 godzin teorii i 5 godzin praktyki.
 • Cena kursu prawa jazdy na motor różni się w zależności od miasta, kategorii i ośrodka szkolenia.
 • Na egzaminie każdy kierowca musi zdać część teoretyczną i praktyczną.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o prawo jazdy na motocykl w 2023 roku

 1. Czy mając tylko prawo jazdy kat. B mogę kierować motorem?

  Tak. Prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania jednośladem z silnikiem o pojemności do 50 cm3, mocy do 4 kW, a także motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. Jednak w przypadku motocykla prawo jazdy musisz posiadać co najmniej 3 lata.

 2. Czy ubezpieczenie OC na motocykl jest obowiązkowe?

  Tak, jest obowiązkowe. Takie ubezpieczenie obejmuje wszystkie pojazdy mechaniczne poruszające się po drogach publicznych, w tym też motory. OC chroni posiadacza motocykla przed skutkami finansowymi w przypadku szkody, którą może on spowodować wobec innych użytkowników dróg.

 3. Ile wynosi grzywna za prowadzenie motoru bez uprawnień?

  Według obowiązującego prawa od 1 stycznia 2022 roku, każdy kto kieruje samochodem lub motocyklem bez uprawnień zostanie ukarany przez sąd grzywną od 1500 zł do maksymalnie 30 000 zł.

 4. Od czego zależy koszt wyrobienia prawa jazdy na motocykl?

  Koszt prawa jazdy na motocykl zależy od wybranego ośrodka szkolenia, kategorii prawa jazdy oraz miasta w którym ma odbywać się kurs.

 5. Ile wynosi kara za brak OC motocykla w 2023 roku?

  Kara za brak OC uzależniona jest od liczby dni bez ważnego ubezpieczenia. W 2023 roku kary klasyfikowane są następująco: od 1 do 3 dni - kara wynosi 230 zł; od 4 do 14 dni – jest to 580 zł; natomiast powyżej 14 dni będzie to 1160 zł.

 6. Czy mogę starać się o prawo jazdy na motor przed 18. urodzinami?

  Tak, jest to możliwe. Musisz posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych oraz ukończyć kurs nauki jazdy na kategorię A1. Da Ci to uprawnienia do prowadzenia pojazdów o pojemności do 125 cm3 i mocy do 11 kW. Inną dostępną opcją jest kategoria AM na motorowery z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 i prędkości maksymalnej do 45 km/h.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny