Jeżeli dojdzie do kolizji, stłuczki, szkoda zostanie naprawiona z OC sprawcy. Poszkodowany ma w takiej sytuacji prawo wybrać wariant likwidacji szkody – kosztorys lub warsztat. Jeśli pojazd poszkodowanego był serwisowany w autoryzowanym serwisie, może on domagać się naprawy samochodu w ASO z użyciem oryginalnych części. Jak wygląda naprawa z OC sprawcy w ASO? Sprawdzamy.
Poszkodowany ma prawo domagać się naprawy samochodu z ubezpieczenia OC sprawcy, zgodnie z prawem może też wybrać, czy woli otrzymać środki finansowe, czy oddać pojazd do naprawy w warsztacie lub ASO. Trzeba jednak pamiętać, że auto można odstawić do warsztatu, dopiero gdy rzeczoznawca oceni, że pojazd kwalifikuje się do naprawy.
Jeżeli ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą, poszkodowany może jedynie otrzymać środki na konto – koszty likwidacji szkody przekroczyłby wartość pojazdu sprzed wypadku. Warto też wiedzieć, że z OC sprawcy należy się również auto zastępcze na czas naprawy samochodu.
Czym jest i jak działa ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową. Służy ono przede wszystkim rekompensacie szkód powstałych w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. Dzięki polisie kierowca, który doprowadzi do zdarzenia, nie musi pokrywać kosztów naprawy pojazdu osoby poszkodowanej z własnej kieszeni – to rola towarzystwa ubezpieczeniowego. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie osoby.
OC pokrywa szkody majątkowe oraz osobowe. Oznacza to, że odszkodowanie zostanie wypłacone w przypadku uszkodzenia samochodu, ale też uszkodzenia ciała lub śmierci poszkodowanego.
Ubezpieczyciel wypłaci środki na:
- naprawę samochodu;
- holowanie pojazdu;
- wynajem auta zastępczego;
- tłumaczenie dokumentacji;
- przeprowadzenie akcji ratunkowej;
- koszty leczenia i rehabilitacji;
- pokrycie kosztów pogrzebu.
Z OC może być wypłacana renta czy odszkodowanie za pogorszenie sytuacji materialnej.
Ważne! Z OC nie będzie wypłacone odszkodowanie w przypadku szkody wyrządzonej umyślnie, na skutek rażącego zaniedbania lub powstałej w wyniku używania samochodu niezgodnie z jego przeznaczeniem.
Naprawa auta z OC sprawcy – wariant likwidacji szkody
W przypadku likwidacji szkody z OC sprawcy, poszkodowany ma prawo wybrać, w jakiej formie chce otrzymać zadośćuczynienie. Może bowiem zawnioskować o wypłatę odszkodowania lub zgłosić chęć naprawy pojazdu. Ubezpieczyciel musi przychylić się do tej decyzji.
O prawie poszkodowanego do wyboru wariantu likwidacji szkody mówi Kodeks cywilny (art. 363). Ten sam artykuł mówi, że w przypadku gdy przywrócenie stanu poprzedniego jest niemożliwe lub pociąga nadmierne koszty czy trudności, poszkodowanemu przysługuje jedynie świadczenie pieniężne.
Ważne! W przypadku szkody częściowej ubezpieczyciel nie może odmówić naprawy w warsztacie. Pieniądze są wypłacane zawsze, gdy dojdzie do szkody całkowitej.
Przykład: Pan Marek brał udział w kolizji – na skrzyżowaniu inny kierowca nie ustąpił mu pierwszeństwa. W wyniku zdarzenia samochód został poważnie uszkodzony. Poszkodowany zadecydował, że chce przywrócić stan pojazdu sprzed kolizji, dlatego wybrał wariant warsztat. Ponieważ do tej pory serwisował auto w ASO, wybrał likwidację szkody w autoryzowanej stacji obsługi, z wykorzystaniem części oryginalnych.
Warto pamiętać, że po naprawie pojazdu właścicielowi należy się także rekompensata za utratę wartości rynkowej (auto będzie w bazie samochodów, za które ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie). Ubytek wartości pojazdu liczy się jedynie dla aut osobowych, która mają mniej niż 6 lat.
Jak działa wariant kosztorysowy?
Ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia ma obowiązek zlikwidować szkodę. Jednak to poszkodowany decyduje o sposobie likwidacji szkody. Może wybrać wariant kosztorysowy, czyli wypłatę odszkodowania na konto. Z środków tych może pokryć koszt naprawy pojazdu w wybranym przez siebie warsztacie.
Wypłata odszkodowania nastąpi, dopiero gdy ubezpieczyciel oszacuje wartość szkody, czyli po przeprowadzeniu przez rzeczoznawcę oględzin i po przygotowaniu wyceny. Kosztorys opracowywany jest na podstawie zdjęć, opisu zdarzenia i uszkodzeń – do jego przygotowania służy specjalny program. Pod uwagę brana jest cena części oraz koszt robocizny (uwzględniana jest średnia cena z danego regionu).
Wariant kosztorysowy oznacza zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej poszkodowanemu przez ubezpieczyciela.
Czym jest wariant warsztatowy?
Poszkodowany może też domagać się od razu naprawy auta (przywrócenia samochodu do stanu sprzed wypadku), wybierając wariant warsztatowy, czyli bezgotówkowy.
Ważne! Naprawa bezgotówkowa może zostać wybrana, gdy naprawa samochodu jest możliwa. W przypadku szkody całkowitej kierowca powinien oczekiwać rekompensaty pieniężnej.
Wariant bezgotówkowy oznacza, że likwidacja szkody odbywa się bez udziału poszkodowanego. Samochód zostaje odstawiony do warsztatu (często jest to autoryzowana sieć naprawcza towarzystwa), a rozliczenie usługi następuje pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a firmą zajmującą się naprawą samochodu. W tym przypadku nie ma miejsca potrącenie amortyzacyjne.
Więcej przeczytasz tutaj: Warsztat czy kosztorys? Jaki wariant likwidacji szkody wybrać?
Naprawa z OC sprawcy w ASO
Jeśli do zdarzenia dojdzie z winy innego kierowcy, twój pojazd zostanie naprawiony z jego ubezpieczenia OC. Jak wspomniano, możesz wybrać wariant kosztorysowy lub przywrócenie samochodu do stanu sprzed szkody. Naprawa pojazdu może odbyć się w ASO i przy użyciu oryginalnych części. Taki wariant wybiorą kierowcy, którzy serwisowali samochód przy użyciu takich części.
Ważne! Potrąceń amortyzacyjnych firma może dokonać tylko wtedy, gdy samochód po naprawie zyskał na wartości.
Naprawa w autoryzowanej stacji obsługi – zalety
Czy warto naprawić auto w ASO? To przede wszystkim rozwiązanie wygodne dla poszkodowanego – wystarczy, że odprowadzi samochód do warsztatu. Nie interesują go formalności, wycena, czy sam proces naprawy. Właściciel musi tylko odebrać gotowy pojazd.
Dlaczego jeszcze warto wziąć pod uwagę możliwość naprawy samochodu w ASO?
- likwidacją szkody zajmą się profesjonaliści, którzy przykładają dużą wagę do jakości swoich usług;
- do naprawy używane są oryginalne części zamienne – nie są to tanie zamienniki słabej jakości;
- minimum formalności – po naprawie pojazdu nie musisz martwić się o rozliczenie z warsztatem, zrobi to za ciebie ubezpieczyciel.
Naprawa samochodu w ASO – wady
Czy naprawa w ASO ma także wady? Niektórzy kierowcy nie mają dobrych doświadczeń z ASO, dlatego niechętnie powierzają im swoje samochody.
Naprawa w ASO jest zazwyczaj kosztowna, dlatego wielu właścicieli samochodów wybiera inne warsztaty. Warto jednak podkreślić, że naprawa w autoryzowanym serwisie ma raczej więcej zalet niż wad.
Naprawa samochodu w ASO czy w innym warsztacie?
Kiedy lepiej skorzystać z usług Autoryzowanej Stacji Obsługi, a kiedy wybrać inny warsztat? Koszty naprawy w ASO są zazwyczaj wyższe niż w niezależnym warsztacie. Tam jednak powinni wybrać się kierowcy, którym zależy na czasie i chcą mieć sprawny samochód jak najszybciej.
Jeśli nie masz zaufanego warsztatu, oddaj samochód do naprawy w ASO.
Naprawienie szkody w Autoryzowanej Stacji Obsługi wybiorą też osoby, którym zależy na częściach oryginalnych oraz te, które do tej pory serwisowały pojazd właśnie w ASO.
Naprawa szkody w niezależnym warsztacie jest dobrym pomysłem, jeśli kierowca zna mechanika, ma do niego zaufanie, ceni jakość usług. W takim przypadku może mieć pewność, że pojazd trafi w dobre ręce.
Jakie ubezpieczenie poza OC przyda się kierowcy?
W ubezpieczeniu obowiązkowym kierowca decyduje o sposobie likwidacji szkody bezpośrednio po kolizji lub wypadku. Jeśli jednak myślisz o zakupie dodatkowej ochrony, np. polisy AC, wariant likwidacji szkody wybierasz przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem.
Pamiętaj, że autocasco jest polisą dobrowolną, dlatego sposób likwidacji szkody będzie zapisany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Jeśli szukasz dodatkowego ubezpieczenia, chcesz rozszerzyć ochronę, pomyśl o autocasco, a jeżeli dużo podróżujesz, często wyjeżdżasz, również o assistance. Korzystając z internetowego kalkulatora OC i AC szybko poznasz oferty kilkunastu towarzystw, porównasz ceny oraz ich zakres. Taką polisę możesz też wykupić przez Internet.
Często ubezpieczyciele proponują pakiety w atrakcyjnych cenach – warto pomyśleć o zakupie dodatkowego ubezpieczenia przy okazji przedłużania OC.
Czy warto wykupić AC?
AC, czyli autocasco to dodatkowa ochrona samochodu, która zabezpiecza pojazd przed finansowymi konsekwencjami:
- awarii,
- kolizji,
- kradzieży,
- aktów wandalizmu,
- działania żywiołów.
AC zwykle wykupują właściciele nowszych samochodów. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują limit wieku, do którego proponują zakup polisy. Korzystając z AC, możesz spodziewać się wypłaty odszkodowania w określonych sytuacjach.
Kiedy przyda się ubezpieczenie autocasco?
- gdy samochód spłonie, zostanie uszkodzony przez gradobicie, powódź;
- kiedy pojazd zostanie skradziony;
- w sytuacji, gdy auto zostanie zniszczone przez osoby trzecie;
- gdy kierowca spowoduje kolizję, wypadek z udziałem innego pojazdu, pieszego, zwierzęcia.
Ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy samochodu, a na czas odstawienia pojazdu do warsztatu otrzymasz auto zastępcze.
Jeśli twój samochód uległ uszkodzeniu podczas kolizji lub wypadku nie z twojej winy, masz prawo domagać się odszkodowania z OC sprawcy. Zgłoszenie szkody oznacza konieczność podjęcia decyzji o sposobie likwidacji szkody.
Możesz wybrać naprawę szkody w ASO lub zdecydować o wypłacie odszkodowania – będziesz mógł wstawić auto do wybranego warsztatu, który darzysz zaufaniem. Pamiętaj, że z OC sprawcy przysługuje ci też samochód zastępczy na czas naprawy twojego pojazdu.
- Likwidując szkodę z OC sprawcy, poszkodowany może wybrać wariant kosztorys lub warsztat, czyli wypłatę odszkodowania lub naprawę.
- Wysokość odszkodowania jest znana dopiero po przeprowadzeniu przez ubezpieczyciela kalkulacji kosztów naprawy pojazdu.
- Wariant warsztatowy możliwy jest jedynie w przypadku szkody częściowej.
- Przy szkodzie całkowitej kierowca otrzymuje środki na konto.
- W przypadku polisy AC, sposób likwidacji szkody określany jest podczas podpisywania umowy.
Bibliografia
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
Najczęściej zadawane pytania o naprawę auta z OC sprawcy w ASO
-
Czy warto naprawić samochód w ASO?
To bardzo wygodna opcja – rozliczenie odbywa się między warsztatem a ubezpieczycielem. Właściciel musi jedynie odebrać naprawiony pojazd. Usługi ASO cenione są zazwyczaj za wysoką jakość, używanie części oryginalnych, dużą wiedzę na temat konkretnej marki. Naprawa w ASO to dobre rozwiązanie dla właścicieli aut, które są jeszcze na gwarancji. To też opcja korzystna dla tych, którym zależy na czasie.
-
Jak odwołać się od wyceny szkody przeprowadzonej przez ubezpieczyciela?
Jeśli nie zgadzasz się z zaproponowaną wyceną szkody, masz prawo odwołać się od decyzji i domagać się podwyższenia kwoty. Odwołanie powinno mieć formę pisemną, musi zawierać uzasadnienie. Dobrze jest dołączyć opinię niezależnego rzeczoznawcy, która będzie poparciem odwołania. Pismo należy złożyć osobiście w siedzibie ubezpieczyciela lub wysłać np. pocztą elektroniczną. Wzór odwołania od wyceny szkody można znaleźć w internecie.
-
Na czym polega likwidacja szkody w wariancie kosztorysowym?
Wariant kosztorysowy polega na przygotowaniu wyceny przez ubezpieczyciela i przelaniu środków na konto poszkodowanego. Ten, może przeznaczyć otrzymane pieniądze na naprawę samochodu w wybranym warsztacie.
-
Czym jest likwidacja szkody w wariancie warsztatowym?
Wariant warsztatowy zakłada naprawę samochodu, a nie wypłatę pieniędzy. Rozliczenie przeprowadzane jest między firmą naprawiającą a ubezpieczycielem. W tym wariancie możliwa jest jedynie likwidacja szkody częściowej.
-
Jak szybko naprawię auto w ASO?
Przy niewielkich szkodach naprawa trwa 3-4 dni.
-
Co zrobić, gdy pojazd naprawiany jest w warsztacie, a odszkodowanie jest niewystarczające, by pokryć koszty naprawy?
Jeśli naprawiasz samochód z polisy OC pojazdu, który prowadził sprawca kolizji, a wypłacone odszkodowanie nie wystarczy, masz prawo domagać się wyższej kwoty. Ubezpieczyciel ma obowiązek wyrównać odszkodowanie do faktycznie poniesionych kosztów naprawy auta.