ubezpieczenie-samochodu-od-kradziezy
25 sierpnia 2015 (aktualizacja 24 sierpnia 2018)
[Głosów:110    Średnia:4.4/5]

Od pewnego czasu w Polsce maleje liczba skradzionych samochodów. Mimo to problem ten wciąż występuje. Jak się chronić przed kradzieżą naszego pojazdu? Najbezpieczniej jest oczywiście parkować samochód w zamykanym garażu, lecz nie każdy ma taką możliwość. Większość kierowców mieszkających w centrum miast parkuje samochody pod przysłowiową “chmurką”, co jeszcze bardziej je naraża na akty wandalizmu czy kradzież.

Które samochody znajdują się w grupie ryzyka?

13 542 – to liczba skradzionych w Polsce w 2016 roku samochodów. I mimo, że każdego roku znika ich z polskich ulic coraz mniej, to kradzieże nadal stanowią poważny problem. Jeśli auto padnie łupem złodzieja, odszkodowanie dla jego właściciela zapewni jedynie polisa Autocasco lub Minicasco. Im więcej zabezpieczeń antykradzieżowych zainstalowanych jest w pojeździe, tym mniejsza szansa na jego kradzież. Zabezpieczenie nie daje jednak 100-procentowej pewności. Istnieją bowiem modele, będące w tzw. grupie ryzyka. Spośród wszystkich skradzionych w zeszłym roku samochodów w Polsce, w czołówce uplasowały się następujące auta.

1.       Volkswagen Golf – 674 sztuki

2.       Audi A4 – 584 sztuki

3.       Volkswagen Passat – 479 sztuk

4.       Audi A6 – 423 sztuki

5.       Mazda 6 – 237 sztuk

6.       Audi A3 – 233 sztuki

7.       Volksawagen Touran – 218 sztuk

8.       Toyota Yaris – 202 sztuki

9.       Toyota Yaris – 202 sztuki

10.   Honda Civic – 193 sztuki

 

Mimo, że złodzieje najchętniej wybierają stosunkowo nowe samochody (2-3-letnie), to nigdy nie możemy być pewni, czy akurat nasze auto nie znajdzie się na ich liście. Najlepszym zabezpieczeniem się przed skutkami kradzieży jest oczywiście zakup odpowiedniego ubezpieczenia kradzieżowego, które np. w pakiecie z obowiązkowym OC wcale nie musi być drogie (w naszym kalkulatorze OC/AC dokonasz szybkiej kalkulacji)

Przeczytaj także:
Auto zastępcze z polisy OC sprawcy
Wyrejestrowanie pojazdu – w pigułce

Gdy polisa autocasco jest zbyt droga

Na nowych, kilkuletnich samochodach nie warto oszczędzać, bowiem nawet stosunkowo lekka kolizja może nas sporo kosztować. Nowe generacje samochodów są naszpikowane wrażliwą elektroniką, a ich skomplikowana budowa zawęża możliwość rzetelnej naprawy jedynie w ASO. Dlatego też większość właścicieli nowych samochodów wykupuje również polisę autocasco, która kompleksowo chroni pojazd przed wszelkimi zdarzeniami losowymi. Jednak AC cenowo może okazać się zupełnie nieatrakcyjne dla starszego, kilkunastoletniego samochodu. Na szczęście towarzystwa ubezpieczeniowe są w stanie zaoferować produkt ubezpieczeniowy skierowany do właścicieli starszych pojazdów, zwłaszcza tych, których wartość wciąż jest znacząca – jest nim polisa minicasco.

baner-kalkulator-oc-ac

Od czego chroni minicasco?

Polisa minicasco chroni samochód podobnie jak pełne autocasco, lecz w okrojonym zakresie. Może zapewniać ochronę przed następującymi zdarzeniami losowymi:

  • kradzież,
  • szkoda całkowita,
  • szkoda częściowa,
  • działania sił natury.

Istotą minicasco jest ochrona jedynie przed wybranymi zdarzeniami. Większość towarzystw oferuje ochronę przed jednym lub dwoma rodzajami strat, inne – jak np. Link4 – daje możliwość wyboru zakresu oraz jego rozszerzenia, lecz i w tym przypadku również nie możemy mieć pełnej ochrony. Jeżeli takową jednak chcemy, to pozostaje wykupienie pełnego autocasco, a to zazwyczaj znacznie większy wydatek.

Ile może kosztować ubezpieczenie minicasco?

Cena pakietu OC+Minicasco w dużej mierze zależy od parametrów samego pojazdu. Cena polisy dla aut, które w statystykach policyjnych widnieją na szczycie listy najczęściej kradzionych samochodów, musi być trochę wyższa. Ubezpieczenie wiąże się bowiem z większym prawdopodobieństwem wypłaty odszkodowania przez towarzystwo. Na cenę pakietu OC+Minicasco mają również wpływ dane dotyczące właściciela pojazdu – m.in. jego wiek, miejsce zamieszkania, posiadane zniżki.

W poniższych tabelach przedstawiamy przykładowe ceny pakietu z Minicasco dla różnych kierowców oraz posiadanych przez nich samochodów.

Kierowca: mężczyzna, 35 lat, 60% zniżki, żonaty, 1 dziecko, inżynier. Samochód: Ford Fiesta, rok produkcji 2007, pojemność silnika 1,2.

TU Suma ubezpieczenia Zakres ochrony Udział własny Minimalna wartość szkody Cena
Link4 8300 zł Kradzież 0% 500 zł 720 zł
MTU 8610 zł Wypadek, kradzież, uszkodzenie 0% 0 zł 1091zł

 

Kierowca: Mężczyzna 23 lata, 10% zniżki, kawaler, student. Samochód: Toyota Corolla, rok produkcji 2004, pojemność silnika 1,6.

TU Suma ubezpieczenia Zakres ochrony Udział własny Minimalna wartość szkody Cena
Link4 11400 zł Kradzież 0% 500 zł 2484zł
MTU 15100 zł Wypadek, kradzież, uszkodzenie 0% 0 zł 2539zł

 

Kierowca: Kobieta, 47 lat, 40% zniżki, rozwiedziona, brak dzieci, prawnik. Samochód: Fiat Panda, rok produkcji 2012, pojemność silnika 1,2.

TU Suma ubezpieczenia Zakres ochrony Udział własny Minimalna wartość szkody Cena
Link4 18000 zł Kradzież 0% 500 zł 837zł
MTU 21310 zł Wypadek, kradzież, uszkodzenie 0% 0 zł 1364zł

 

ubezpieczenie-samochodu-od-kradziezy

Co zrobić po ewentualnej kradzieży?

Gdy zauważymy zniknięcie naszego pojazdu, starajmy się nie wpadać w panikę. Czasami zdarza się, że w rzeczywistości zaparkowaliśmy go w innym miejscu, o czym nie pamiętamy. Może się również zdarzyć, że nasz pojazd został odholowany przez straż miejską, jeżeli parkowaliśmy w miejscu niedozwolonym. Lecz gdy faktycznie nie jesteśmy w stanie zlokalizować naszego samochodu, niezwłocznie poinformujmy o tym policję. Będziemy musieli złożyć na komisariacie zeznanie i wypełnić odpowiednie dokumenty, potrzebne m.in. dla naszego towarzystwa. Jeżeli mieliśmy wykupioną polisę autocasco lub minicasco to w następnej kolejności zgłośmy ten fakt naszemu ubezpieczycielowi.

Niektóre towarzystwa wyznaczają termin zgłoszenia do 24 godzin od zaistniałej kradzieży – żeby nie robić sobie kolejnych problemów lepiej zdążyć w wyznaczonym czasie. Jeżeli mamy zwyczaj zostawiania dokumentów czy kluczyków w samochodzie lepiej zawczasu zmienić nawyki – w razie kradzieży towarzystwo z pewnością nie wypłaci nam odszkodowania mimo wykupionej polisy mini czy autocasco.

Słowem podsumowania

Jeżeli twój samochód spełnia któreś z poniższych warunków:

  • jest parkowany w miejscu niestrzeżonym (np. na ulicy),
  • należy do modeli, które często są kradzione,
  • jego wartość jest znaczna,
  • stosunek jego wartości do ceny polisy jest korzystny,

warto go ubezpieczyć od kradzieży. Tym bardziej, jeżeli cena polisy minicasco nie jest wysoka.

Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JoviciaSteweJan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Gość
Jan

No jak tu nie ubezpieczać auta od kradziezy. Rozumiem nie ubezpieczac starych gulfow i inncyh pareratti ale auto ktore jest wartosciowe to glupota zostawic no chyba ze wlasciciel tak kocha swoje wuto ze chce w nim spac 🙂

Stewe
Gość
Stewe

Generalnie nie widzę tego żeby nie kupować AC. Mam furę za 80k i oczywistym jest, że ją ubezpieczam nie tylko od kradzieży.

Jovicia
Gość
Jovicia

Mój mąż wzbraniał się zeby nie ubezpieczać bo w Polsce nie interesują się małymi samochodami. Całe szczęście, że go nie posłuchałam.

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00