Od pewnego czasu w Polsce maleje liczba skradzionych samochodów. Mimo to problem ten wciąż występuje. Jak się chronić przed kradzieżą naszego pojazdu? Najbezpieczniej jest oczywiście parkować samochód w zamykanym garażu, lecz nie każdy ma taką możliwość. Większość kierowców mieszkających w centrum miast parkuje samochody pod przysłowiową “chmurką”, co jeszcze bardziej je naraża na akty wandalizmu czy kradzież.

Które samochody znajdują się w grupie ryzyka?

8672 – to liczba skradzionych w Polsce w 2019 roku samochodów. I mimo, że każdego roku znika ich z polskich ulic coraz mniej, to kradzieże nadal stanowią poważny problem. Jeśli auto padnie łupem złodzieja, odszkodowanie dla jego właściciela zapewni jedynie polisa Autocasco lub Minicasco. Im więcej zabezpieczeń antykradzieżowych zainstalowanych jest w pojeździe, tym mniejsza szansa na jego kradzież. Zabezpieczenie nie daje jednak 100-procentowej pewności. W 2019 r. do największej liczby kradzieży doszło w województwie mazowieckim (3316), a najmniej w świętokrzyskim (45).

Przeczytaj także:
Auto zastępcze z polisy OC sprawcy
Wyrejestrowanie pojazdu – w pigułce

Gdy polisa autocasco jest zbyt droga

Mimo, że złodzieje najchętniej wybierają stosunkowo nowe samochody (2-3-letnie), to nigdy nie możemy być pewni, czy akurat nasze auto nie znajdzie się na ich liście. Najlepszym zabezpieczeniem się przed skutkami kradzieży jest oczywiście zakup odpowiedniego ubezpieczenia kradzieżowego, które np. w pakiecie z obowiązkowym OC wcale nie musi być drogie (w naszym kalkulatorze OC/AC dokonasz szybkiej kalkulacji).

Na nowych, kilkuletnich samochodach nie warto oszczędzać, bowiem nawet stosunkowo lekka kolizja może nas sporo kosztować. Nowe generacje aut są naszpikowane wrażliwą elektroniką, a ich skomplikowana budowa zawęża możliwość rzetelnej naprawy jedynie w ASO. Dlatego też większość właścicieli nowych pojazdów wykupuje również polisę autocasco, która kompleksowo chroni pojazd przed wszelkimi zdarzeniami losowymi.

Cena AC a kradzież auta

Jednak AC cenowo może okazać się zupełnie nieatrakcyjne dla starszego, kilkunastoletniego samochodu. Na szczęście towarzystwa ubezpieczeniowe są w stanie zaoferować produkt ubezpieczeniowy skierowany do właścicieli starszych pojazdów, zwłaszcza tych, których wartość wciąż jest znacząca – jest nim polisa minicasco.

baner-kalkulator-oc-ac

Od czego chroni minicasco?

Polisa minicasco chroni samochód podobnie jak pełne autocasco, lecz w okrojonym zakresie. Może zapewniać ochronę przed następującymi zdarzeniami losowymi:

 • kradzież,
 • szkoda całkowita,
 • szkoda częściowa,
 • działania sił natury.

Istotą minicasco jest ochrona jedynie przed wybranymi zdarzeniami. Większość towarzystw oferuje ochronę przed jednym lub dwoma rodzajami strat, inne – jak np. Link4 – daje możliwość wyboru zakresu oraz jego rozszerzenia, lecz i w tym przypadku również nie możemy mieć pełnej ochrony. Jeżeli takową jednak chcemy, to pozostaje wykupienie pełnego autocasco, a to zazwyczaj znacznie większy wydatek.

Ile może kosztować ubezpieczenie minicasco?

Cena pakietu OC+Minicasco w dużej mierze zależy od parametrów samego pojazdu. Cena polisy dla aut, które w statystykach policyjnych widnieją na szczycie listy najczęściej kradzionych samochodów, musi być trochę wyższa. Ubezpieczenie wiąże się bowiem z większym prawdopodobieństwem wypłaty odszkodowania przez towarzystwo. Na cenę pakietu OC+Minicasco mają również wpływ dane dotyczące właściciela pojazdu – m.in. jego wiek, miejsce zamieszkania, posiadane zniżki.

W poniższych tabelach przedstawiamy przykładowe ceny pakietu z Minicasco dla różnych kierowców oraz posiadanych przez nich samochodów.

Kierowca: mężczyzna, 35 lat, 60% zniżki, żonaty, 1 dziecko, inżynier. Samochód: Ford Fiesta, rok produkcji 2009, pojemność silnika 1,2.

TU Suma ubezpieczenia Zakres ochrony Udział własny Minimalna wartość szkody Cena
Link4 8500 zł Kradzież 0% 500 zł 735 zł
mtu24 8810 zł Wypadek, kradzież, uszkodzenie 0% 0 zł 1114 zł

 

Kierowca: Mężczyzna 23 lata, 10% zniżki, kawaler, student. Samochód: Toyota Corolla, rok produkcji 2006, pojemność silnika 1,6.

TU Suma ubezpieczenia Zakres ochrony Udział własny Minimalna wartość szkody Cena
Link4 11600 zł Kradzież 0% 500 zł 2538 zł
mtu24 15400 zł Wypadek, kradzież, uszkodzenie 0% 0 zł 2627 zł

 

Kierowca: Kobieta, 49 lat, 40% zniżki, rozwiedziona, brak dzieci, prawnik. Samochód: Fiat Panda, rok produkcji 2014, pojemność silnika 1,2.

TU Suma ubezpieczenia Zakres ochrony Udział własny Minimalna wartość szkody Cena
Link4 17500 zł Kradzież 0% 500 zł 846 zł
mtu24 21815 zł Wypadek, kradzież, uszkodzenie 0% 0 zł 1297 zł

 

ubezpieczenie-samochodu-od-kradziezy

Co zrobić po ewentualnej kradzieży?

Gdy zauważymy zniknięcie naszego pojazdu, starajmy się nie wpadać w panikę. Czasami zdarza się, że w rzeczywistości zaparkowaliśmy go w innym miejscu, o czym nie pamiętamy. Może się również zdarzyć, że nasz pojazd został odholowany przez straż miejską, jeżeli parkowaliśmy w miejscu niedozwolonym. Lecz gdy faktycznie nie jesteśmy w stanie zlokalizować naszego samochodu, niezwłocznie poinformujmy o tym policję. Będziemy musieli złożyć na komisariacie zeznanie i wypełnić odpowiednie dokumenty, potrzebne m.in. dla naszego towarzystwa. Jeżeli mieliśmy wykupioną polisę autocasco lub minicasco to w następnej kolejności zgłośmy ten fakt naszemu ubezpieczycielowi.

Niektóre towarzystwa wyznaczają termin zgłoszenia do 24 godzin od zaistniałej kradzieży – żeby nie robić sobie kolejnych problemów lepiej zdążyć w wyznaczonym czasie. Jeżeli mamy zwyczaj zostawiania dokumentów czy kluczyków w samochodzie lepiej zawczasu zmienić nawyki – w razie kradzieży towarzystwo z pewnością nie wypłaci nam odszkodowania mimo wykupionej polisy mini czy autocasco.

Słowem podsumowania

Jeżeli twój samochód spełnia któreś z poniższych warunków:

 • jest parkowany w miejscu niestrzeżonym (np. na ulicy),
 • należy do modeli, które często są kradzione,
 • jego wartość jest znaczna,
 • stosunek jego wartości do ceny polisy jest korzystny,

warto go ubezpieczyć od kradzieży. Tym bardziej, jeżeli cena polisy minicasco nie jest wysoka.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – warto wiedzieć

 1. W 2019 r. w Polsce skradziono 8672 samochodów.
 2. Zdecydowanie najwięcej aut w 2019 r. skradziono w województwie mazowieckim (3316).
 3. Zwykle właściciele nowych aut wraz z OC kupują AC.
 4. Właściciele wieloletnich aut mogą skorzystać z minicasco.
redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
4 lat temu

No jak tu nie ubezpieczać auta od kradziezy. Rozumiem nie ubezpieczac starych gulfow i inncyh pareratti ale auto ktore jest wartosciowe to glupota zostawic no chyba ze wlasciciel tak kocha swoje wuto ze chce w nim spac 🙂

Stewe
4 lat temu

Generalnie nie widzę tego żeby nie kupować AC. Mam furę za 80k i oczywistym jest, że ją ubezpieczam nie tylko od kradzieży.

Jovicia
4 lat temu

Mój mąż wzbraniał się zeby nie ubezpieczać bo w Polsce nie interesują się małymi samochodami. Całe szczęście, że go nie posłuchałam.

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny