Wilgoć w samochodzie jest jednym z większych problemów, z którymi muszą mierzyć się właściciele. Zdarza się, że wynikiem zawilgoconego samochodu są nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale również uszkodzenia konstrukcji i układów w aucie, a nawet choroby pasażerów i kierowcy.
Działanie wilgoci jest zawsze niszczące. Istnieje kilka dróg, którymi wilgoć dostaje się do auta, i nie zawsze jest to zależne od działań kierowcy czy posiadacza pojazdu. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, aby jak najdłużej zachować pojazd w dobrej kondycji i wyeliminować konieczność wykonywania kosztownych napraw i wymian.
Wilgoć w samochodzie – skąd się bierze? Przyczyny wilgoci
Wszystkie przyczyny zawilgocenia w pojeździe można podzielić w zasadzie na trzy grupy:
- zaniedbania ze strony posiadacza pojazdu, który nie dba o czystość czy regularną wymianę elementów eksploatacyjnych, takich jak filtr kabinowy,
- uszkodzenia elementów wynikające z ich eksploatacji, np. zużycie uszczelek czy skorodowane elementy konstrukcyjne, przegnicie podłogi,
- wady konstrukcyjne pojazdu, np. nieszczelność klapy bagażnika, rozszczelnienie obudowy lamp, niedopasowany szyberdach, który w deszczowe dni od nadmiaru wody zaczyna przeciekać.
Wilgoć bardzo łatwo może dostać się do wnętrza auta, ale o wiele trudniej jest się jej pozbyć. Jak rozpoznać, że kabina czy bagażnik są zawilgocone?
Objawy wilgoci w samochodzie
Zazwyczaj wilgoć w aucie wpływa przede wszystkim na pojawianie się przykrego zapachu. Jest on szybko wyczuwalny, zwłaszcza po wejściu do pojazdu ze świeżego powietrza. Istnieją jednak również inne objawy wilgoci, takie jak:
- intensywnego parowanie szyb w czasie jazdy,
- problemy z elektroniką, które wywołuje kondensacja pary wodnej w układzie,
- korodowanie metalowych elementów wewnątrz kabiny i bagażnika,
- stale wilgotne dywaniki i podłoga auta,
- nieprzyjemnie pachnąca, wilgotna tapicerka,
- niewydolnie działająca wentylacja i klimatyzacja, która dodatkowo wypycha powietrze o przykrym zapachu.
Na takie problemy nie wystarczy powieszenie choinki zapachowej, którą możesz kupić na stacji benzynowej. Konieczne jest diagnozowanie źródła problemu, a potem usunięcie go i zapobieganie nawrotowi.
Dlaczego usunięcie wilgoci z samochodu jest tak ważne?
Wilgoć we wnętrzu auta prowadzi do stopniowego pogłębiania się skali zniszczeń. Na początek wymiany mogą wymagać jedynie elementy materiałowe, np. dywaniki, jednak z czasem wilgoć i pleśń wejdą tak głęboko, że nawet pranie tapicerki może pomóc tylko po kilku próbach. Szczególnie niepokojący powinien być zapach stęchlizny, który jasno wskazuje na to, że wilgoć rozpanoszyła się w aucie na dobre. Jeśli będziesz opóźniać wysuszenie wnętrza samochodu, może dojść do sytuacji, w której będzie Cię to kosztować nawet kilka tysięcy złotych, związanych z czyszczeniem i wymianą elementów.
Usuwanie wilgoci z samochodu jest ważne nie tylko ze względów praktycznych, aby zapobiegnąć dalszym zniszczeniom. Bardzo często wilgoć we wnętrzu samochodu sprzyja rozwojowi pleśni, która jest szkodliwa dla zdrowia. Zazwyczaj niepokój i niezadowolenie powodują nieprzyjemne zapachy, ale on tylko wskazują na problem. W rzeczywistości pleśń i inne grzyby w aucie mogą:
- zwiększać senność pasażerów i kierowcy,
- zmniejszać koncentrację kierowcy,
- powodować bóle głowy,
- intensyfikować objawy choroby lokomocyjnej,
- wywoływać epizody astmy i ataków alergii u osób uczulonych,
- prowadzić do problemów z układem oddechowym u dzieci.
Badania wskazują, że regularne przebywanie w miejscu, w którym obecne są zarodniki grzybów i pleśni, prowadzi nawet do nasilenia objawów depresji, zaburzeń snu czy problemów z płodnością. Nie warto zatem ryzykować.
Jak pozbyć się wilgoci z auta? Sprawdzone sposoby
Istnieje wiele sposobów na pozbycie się wilgoci z samochodu. Przede wszystkim warto pamiętać, że kluczem jest regularne dbanie o wnętrze auta, a także konserwację klimatyzacji i wentylacji. Prócz tego wilgoć rzadziej gromadzi się w samochodach garażowanych, a także regularnie odpalanych, co pozwala na wymianę powietrza.
Dbanie o czystość w pojeździe
Podstawą jest regularnie czyszczenie wnętrza samochodu z rzeczy, które mogą być źródłem wilgoci. Zaniedbanie auta jest najczęstszą, zależną od kierowcy przyczyną złego stanu pojazdu. Jeśli zostawiasz w środku regularnie mokre ubrania albo nie dbasz o to, aby dywaniki wyschły po zamoczeniu, jest szansa, że samodzielnie przykładasz rękę do zawilgocenia kabiny. Regularne czyszczenie ułatwi Ci też szukanie przyczyn wilgoci, które mogą wynikać np. z wad konstrukcyjnych pojazdu.
Pochłaniacze wilgoci w samochodzie
Jednym z podstawowych sposobów na opanowanie wilgoci w samochodzie, jeśli chodzi o kabinę czy bagażnik, jest stosowanie pochłaniaczy wilgoci. Należy pamiętać, aby były ustawione w takim miejscu, w którym się nie przewrócą. Będą pochłaniać nadmiar wilgoci, co pozytywnie wpłynie na powietrze wewnątrz auta. Nie ma co jednak liczyć na to, że sklepowy pochłaniacz wilgoci zastąpi regularne dbanie o wnętrze pojazdu. To raczej sposób na zmniejszenie widoczności problemu, ale nie jego wyeliminowanie.
Niektórzy kierowcy stawiają na bardziej domowe sposoby, samodzielnie przygotowując materiały pochłaniające wilgoć. Mowa na przykład o zastosowaniu żwirku dla kotów albo ryżu. W miejscach, które są bardzo mokre, można rozłożyć ręczniki papierowe i potem je usunąć, gdy chłoną wodę.
Preparat zapobiegający parowaniu szyb
Z wilgocią bardzo często wiąże się nadmiernie parowanie szyb. Wskazuje ono nie tylko na wilgoć w aucie, ale również na niesprawną wentylację czy klimatyzację. Kluczowe jest tutaj regularne osuszanie szyb, najlepiej szmatką, którą potem zabierzesz do wysuszenia do domu, aby nie gromadziła w sobie wilgoci. Warto też stosować preparaty do mycia szyb i na zaparowane szyby, które zapobiegają pojawianiu się pary. Jeśli to możliwe, włączaj podczas jazdy regularnie grzanie na przednią szybę, co pozwala osuszać wnętrze pojazdu.
Czyszczenie wnętrza samochodu
Jeśli pojawiają się nieprzyjemne zapachy, prawdopodobnie konieczne jest posprzątanie wnętrza samochodu. Mowa tutaj przede wszystkim o usunięciu wszelkich śmieci i materiałów, np. ubrań, koców czy ręczników. Nieprzyjemny zapach stęchlizny może wynikać z faktu, że były one zamoczone, a potem zostały w samochodzie, co doprowadziło do rozwoju bakterii i grzybów pleśniowych. Sprawdź stan dywaników i wykładzin – w przypadku wilgoci trzeba zadbać o to, aby były dokładnie wysuszone. Pokrowce na fotele możesz wygodnie wyprać i wysuszyć dokładnie w domu. Zanim jednak założysz je z powrotem, oddaj auto do gruntownego czyszczenia tapicerki i podłóg, a także ozonowania wnętrza auta. To zabije drobnoustroje, a także być może usunie woń stęchlizny. Jeśli tak, rozpatrz zakup pochłaniacza wilgoci i zadbaj o wymianę innych elementów eksploatacyjnych.
Serwis klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego
Nieprawidłowa cyrkulacja powietrza zwiększa szanse rozwoju pleśni we wnętrzu. Przykłada się do tego również zużyty filtr kabinowy, który nie jest dostatecznie często wymieniany. Jego zadaniem jest powstrzymywanie zanieczyszczeń i drobnoustrojów przed dostawaniem się do wnętrza kabiny. Warto regularnie dokonywać czyszczenia i nabijania klimatyzacji, a także sprawdzać, czy nie doszło do nieszczelności nagrzewnicy. Równie ważne jest wymienianie filtra kabinowego raz do roku, co zmniejszy ryzyko odkładania się wilgoci w samochodzie.
Inspekcja uszczelek
Uszczelki chronią wnętrze auta przed dostawaniem się do niego wilgoci z zewnątrz. Jeśli są uszkodzone albo zużyte, mogą przepuszczać wodę, co wpływa na stan pojazdu w środku. Regularnie sprawdzaj ich stan i wymieniaj uszkodzone uszczelki. Przy okazji sprawdź drożność kanałów odpływowych, aby wyeliminować ryzyko, że woda dostaje się tą drogą do kabiny.
Co zrobić, gdy wilgoć zniszczy wnętrze pojazdu?
W niektórych przypadkach za późno na środki profilaktyczne czy niewielkie zmiany. Jeśli wilgoć była przez długi czas obecna w samochodzie, zwłaszcza rzadko używanym, mogło dojść do uszkodzenia niektórych elementów. W takim przypadku trzeba je po prostu wymienić. Co najczęściej wymaga wymiany w takiej sytuacji? Są to przede wszystkim elementy materiałowe, takie jak dywaniki czy pokrowce na fotele. Niekiedy prania i intensywnego suszenia wymaga tapicerka. Zdarza się też, że konieczna jest wymiana np. materiału wyścielającego bagażnik, a to już trudniejsza i kosztowniejsza sprawa. O wiele taniej będzie po prostu dbać o czystość w aucie.
Warto wiedzieć:
- Wysoki poziom wilgoci w samochodzie może wynikać z wad konstrukcyjnych, a także zużycia elementów eksploatacyjnych czy zaniedbań posiadacza pojazdu.
- Wilgoć w samochodzie działa niszcząco, a w efekcie może doprowadzić nawet do uszkodzenia elektryki i innych elementów konstrukcyjnych pojazdu.
- Obecność wilgoci w aucie wiąże się z namnażaniem pleśni, która jest szkodliwa dla zdrowia ludzi i może prowadzić do pogorszenia skupienia u kierowcy.
- Podstawowym sposobem na zapobieganie wilgoci w aucie jest dbanie o jego czystość i osuszanie elementów podatnych na zawilgotnienie, np. dywaników samochodowych.
- Parujące szyby w samochodzie są jednym ze wskaźników wysokiego poziomu wilgoci. Prócz usuwania problemu za pomocą płynów przeciwko parowaniu, warto znaleźć też przyczynę gromadzenia wilgoci.
- Nieprzyjemna woń we wnętrzu samochodu to jeden z objawów zawilgocenia wnętrza pojazdu.
FAQ
-
Jak pozbyć się wilgoci z auta w zimie?
Zimą, zwłaszcza tą wilgotną, trudno jest zadbać o osuszanie wnętrza pojazdu. Możesz stosować domowe sposoby na osuszanie, na przykład pochłaniacze wilgoci, również te robione samodzielnie, na przykład z ryżu. Pamiętaj, aby nie pozostawiać we wnętrzu pojazdu mokrych ubrań i elementów, jak tekstylne wycieraczki samochodowe. Będą one sprzyjać utrzymywaniu się wilgoci, a w efekcie również namnażaniu groźnych dla zdrowia drobnoustrojów.
-
Co wyciągnie wilgoć z auta?
Z domowych sposobów polecane są woreczki bawełniane wypełnione ryżem – można je zrobić samodzielnie. Zamiast tego możesz kupić również gotowy pochłaniacz. Pamiętaj jednak, że są to tylko sposoby na usuwanie konsekwencji zawilgocenia, a nie przyczyny.
-
Jak osuszyć auto w środku?
Jeśli wnętrze jest silnie zawilgocone, sprawdzą się maty absorpcyjne. Niewielkie wycieki wody, na przykład przez niedrożne odpływy, można osuszyć sprężonym powietrzem. Jeśli jednak zawilgocenie jest poważne, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Firmy, które zajmują się czyszczeniem wnętrz pojazdów, mają zwykle swoje sposoby na wypranie, a następnie osuszenie elementów, w tym tapicerek.
-
Co włożyć do auta na wilgoć?
Najbardziej popularne są pochłaniacze z żelem krzemionkowym, który świetnie radzi sobie w absorpcji wody z powietrza. Podobną funkcję spełnia na przykład ryż. Pamiętaj jednak, że to tylko sposób na wyeliminowanie konsekwencji. Jeśli nie znajdziesz przyczyny, dla której we wnętrzu samochodu panuje wilgoć, problem będzie nawracał.