Przed podpisaniem umowy OC ubezpieczyciel nie bez powodu pyta o wiele szczegółów dotyczących tak Ciebie, jak pojazdu. To od nich zależy bowiem wysokość składki za polisę. Co się stanie, gdy podasz mu nieprawdziwe odpowiedzi – celowo lub przypadkowo? Przekonaj się, co może za to grozić.
Co warto wiedzieć – podanie fałszywych danych w polisie OC, AC
- Podanie nieprawdziwych informacji przy zawieraniu umowy OC może spowodować konieczność dopłacenia różnicy w wysokości składki.
- Jeśli okłamiesz ubezpieczyciela w kwestii AC, może on odmówić wypłacenia odszkodowania lub pomniejszyć jego wysokość.
- Dane podane przy podpisaniu umowy ubezpieczeniowej możesz zmienić w dowolnym momencie, składając stosowny wniosek.
- Chcąc sprawdzić swoją historię szkód, należy skorzystać z bazy UFG.
Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel nie dojdzie do prawdy, a jeśli nawet, to stanie się to już „po fakcie”? Okazuje się, że towarzystwa dysponują środkami pozwalającymi na sprawdzenie prawdomówności kierowców i chroniącymi ich przed nieuczciwym zachowaniem z ich strony. A konsekwencje przyłapania Cię na kłamstwie mogą być na tyle poważne, że potencjalnie niższa składka OC może się okazać zupełnie nieopłacalna.
- W przypadku jakich danych kierowcy najczęściej mijają się z prawdą?
- Czy ubezpieczyciel może zweryfikować podane informacje?
- Jak sprawdzić swoją historię szkód przed zakupem OC?
- Jakie są konsekwencje podania fałszywych danych w polisie OC?
- Co może się stać, jeśli podasz nieprawdziwe informacje w polisie AC?
- Jak to wygląda w sytuacji, gdy podasz błędne dane przypadkowo?
- FAQ – Najczęściej zadawane pytania o fałszywe dane w polisie OC/AC
W przypadku jakich danych kierowcy najczęściej mijają się z prawdą?
Licząc na chociaż minimalne obniżenie wysokości składki OC, kierowcom zdarza się okłamać ubezpieczyciela podczas podpisywania umowy. Do informacji, które najczęściej zostają pomijane lub zmieniane na korzyść właściciela pojazdu, należą najczęściej poniższe.
Dane dotyczące samochodu | Dane dotyczące kierowcy |
---|---|
Posiadanie instalacji gazowej | Bezszkodowa historia jazdy pomimo spowodowania kilku szkód |
Litraż silnika | Obecność drugiego, młodego kierowcy |
Miejsce parkowania | Wykonywanie innego zawodu i pozostawanie w innym stanie cywilnym niż w rzeczywistości |
Użytkowanie pojazdu za granicą oraz w celach służbowych | Podawanie mniejszej miejscowości jako miejsca zamieszkania |
Czy ubezpieczyciel może zweryfikować podane informacje?
W przypadku podania nieprawdziwych danych dotyczących parametrów samochodu oraz bezszkodowości kierowcy, powinieneś pamiętać o tym, że kłamstwo ma krótkie nogi. Dlaczego? Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą bardzo łatwo sprawdzić dane w odpowiednich systemach. Na zweryfikowanie tego pierwszego pozwala baza CEPiK lub skan dowodu rejestracyjnego pojazdu. Informacji o Twojej historii jazdy dostarcza z kolei baza UFG.
Co do pozostałych danych, które właściciel pojazdu może podkoloryzować podczas rozmowy z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego, wyjdą one na jaw w sytuacji, gdy dojdzie do szkody.
Jak sprawdzić swoją historię szkód przed zakupem OC?
Chcesz się upewnić, że Twoja historia jazdy jest bez skazy? Sprawdź ją, korzystając z bazy UFG. Jak to zrobić?
- Zarejestruj się na portalu https://www.ufg.pl/. Będzie to wymagało potwierdzenia Twojej tożsamości – poprzez weryfikację online, profil zaufany na ePUAP lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Jeśli już masz konto, zaloguj się.
- Przejdź na stronę główną Twojego konta.
- Kliknij w zakładkę Historia szkód komunikacyjnych.
- Wypełnij wniosek.
- Pobierz dokument z raportem w formacie PDF.
Raport jest bezpłatny, a wygenerować go mogą właściciele pojazdów, które są zarejestrowane w Polsce.
Jakie są konsekwencje podania fałszywych danych w polisie OC?
Jak już wspomnieliśmy, osoba celowo podająca nieprawdziwe informacje ubezpieczycielowi powinna się liczyć z konsekwencjami takiego działania. Jakimi?
Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych reguluję tę kwestię, zabezpieczając interesy tak właścicieli pojazdów, jak towarzystw ubezpieczeniowych. Na jej podstawie ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania pomimo tego, że otrzymał fałszywe dane. Nowelizacja tej ustawy z 11 lutego 2012 roku pozwala mu jednak domagać się dopłaty różnicy w wysokości składki po jej rekalkulacji.
Co może się stać, jeśli podasz nieprawdziwe informacje w polisie AC?
O ile w przypadku OC ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania nawet w sytuacji, gdy właściciel pojazdu podał mu fałszywe dane, o tyle przy AC wygląda to zupełnie inaczej. Dlaczego? Nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, a to oznacza, że towarzystwa mają dużą dowolność w kwestii ustalania zasad umieszczanych w OWU.
Jak to wygląda w praktyce? Czym może grozić skłamanie w formularzu wypełnianym przed zakupem polisy AC? Każdy ubezpieczyciel ustala swoje zasady, jednak konsekwencjami takiego działania mogą być m.in.:
- konieczność dopłaty składki,
- pomniejszenie kwoty odszkodowania o pewien procent,
- całkowita odmowa wypłaty świadczenia,
- wypowiedzenie umowy w dowolnym momencie.
W efekcie możesz stracić znacznie więcej niż zyskasz na podaniu nieprawdziwych danych.
Jeśli towarzystwo zmniejszy wysokość należnego odszkodowania bądź odmówi jego wypłaty, możesz skierować sprawę do sądu. Każda z takich sytuacji jest rozpatrywana indywidualnie, a sędzia bierze pod uwagę przede wszystkim to, w jakim stopniu kłamstwo kierowcy wpłynęło na zdarzenie oraz na wysokość odszkodowania.
Jak to wygląda w sytuacji, gdy podasz błędne dane przypadkowo?
Zapomniałeś poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o czymś istotnym? A może w trakcie użytkowania pojazdu zaszły zmiany, które mogłyby być dla niego istotne? W takich sytuacjach najlepiej jak najszybciej zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi. Ten przeliczy składkę od tego momentu do końca trwania polisy, a następnie poprosi Cię o dopłatę ewentualnej różnicy, jeśli okaże się to konieczne. Tylko to gwarantuje brak problemów przy późniejszej wypłacie odszkodowania.
Korekty polisy OC dokonasz w biurze ubezpieczyciela, a także zdalnie – przez telefon lub online. We wniosku należy przedstawić dotychczasowe informacje znajdujące się na ubezpieczeniu oraz proponowaną zmianę, a także dane kontaktowe i dotyczące samej umowy.
Zanim podasz ubezpieczycielowi nieprawdziwe dane, zastanów się nad tym, czy te kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych różnicy rzeczywiście jest tego warte. Późniejsze konsekwencje mogą się bowiem okazać bardziej dotkliwe dla Twojego portfela. Zamiast tego poszukaj oszczędności w inny sposób – np. przeglądając oferty od różnych towarzystw w kalkulatorze ubezpieczeniowym.
Źródła:
Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20031241152
FAQ – Najczęściej zadawane pytania o fałszywe dane w polisie OC/AC
-
Dlaczego kierowcy decydują się na podanie ubezpieczycielowi fałszywych danych?
Chcą w tej sposób obniżyć cenę ubezpieczenia. Takie czynniki jak miejsce parkowania pojazdu, współużytkowanie przez młodszego kierowcę czy obecność instalacji gazowej mogą bowiem wpłynąć na podwyższenie składki.
-
Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z OC, gdy kierowca poda nieprawdziwe informacje?
Nie. Jednak może przeliczyć wysokość składki i domagać się dopłacenia ewentualnej różnicy.
-
Czym może grozić podanie fałszywych danych przy zakupie AC?
Konsekwencje tego będą na pewno określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Może się to wiązać z koniecznością dopłacenia różnicy w cenie, pomniejszeniem wysokości odszkodowania lub odmową jego wypłaty.
-
Co zrobić w sytuacji, gdy błędne informacje zostały podane przez pomyłkę?
Jeśli nie okłamałeś ubezpieczyciela celowo, lecz przez przypadek, wystarczy dokonać korekty polisy i podać w niej aktualne informacje. Nie poniesiesz za to żadnych konsekwencji poza koniecznością dopłacenia różnicy po rekalkulacji składki.