Przegląd techniczny pojazdu jest badaniem, które obowiązkowo przeprowadzić musi każdy posiadacz samochodu. Wymogi związane z tym procesem określone zostały przez ustawodawcę i są podparte określonymi przepisami, które muszą być respektowane pod groźbą kary. Dowiedz się, co grozi za brak przeglądu samochodu i ile wynosi mandat w 2023 roku!

Obowiązkiem każdego kierowcy jest dbanie o stan techniczny pojazdu, którym porusza się po drogach. Mówi o tym Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku. Nie chodzi jedynie o samodzielną naprawę usterek, ale również wgląd w funkcjonowanie kluczowych elementów samochodu – silnika, hamulców czy świateł. Zgodnie z polskimi przepisami pojazd musi być regularnie poddawany kontroli technicznej.

Badanie techniczne pojazdu – na czym polega?

Aby przeprowadzić badanie techniczne pojazdu, musisz udać się do certyfikowanego warsztatu diagnostycznego. Pracownik przeprowadzi zgodny z przepisami test wybranych elementów pojazdu.

Celem badania jest sprawdzenie, czy pojazd nadaje się do uczestniczenia w ruchu drogowym – czy nie stanowi zagrożenia dla jego użytkownika, a także innych osób poruszających się po drogach.  Jednym z elementów przeglądu jest ocena jakości emitowanych spalin. Samochód nie może przekraczać konkretnych norm, jeśli ma poruszać się po drogach.

Porównaj ceny OC/AC

Co sprawdza się podczas przeglądu technicznego?

Aby nie spotkała Cię kara za brak przeglądu, musisz udać się do stacji kontroli technicznej pojazdu. Na miejscu zostaną sprawdzone wybrane podzespoły pojazdu zostaną sprawdzone. Będą to:

  • układ kierowniczy – diagnosta sprawdzi, czy w układzie kierowniczym nie występują tak zwane „luzy”, które wpływają bezpośrednio na precyzję jazdy. W przypadku ich występowania może zalecić naprawę wybranych elementów układu;
  • układ wydechowy i emisja spalin – kontroli poddawany jest układ wydechowy, a celem badania jest wskazanie ewentualnych nieszczelności. Kontroluje się również mocowanie układu. Z wykorzystaniem specjalnego czujnika diagnosta sprawdzi skład spalin – muszę one spełniać określone w przepisach normy;
  • zawieszenie – w warsztacie diagnosty znajdują się urządzenia pozwalające na ocenę jakości zawieszenia. Zaprezentowane na ekranie wyniki pozwolą mu stwierdzić, czy podzespoły te pozwalają na komfortową i bezpieczną jazdę;
  • nadwozie – diagnosta sprawdza również stan nadwozia. W przypadku zaawansowanej korozji, która wpływać może bezpośrednio na bezpieczeństwo, może odmówić pozytywnej oceny stanu pojazdu;
  • hamulce – jeden z kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo poruszania się po drogach jest kontrolowany z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Określa on, w jakim stanie są hamulce samochodu – zarówno jeśli chodzi o układ podstawowy, jak i dodatkowy (tak zwany „ręczny”);
  • ogumienie – ocena jakości opon samochodowych również wchodzi w skład przeglądu technicznego. Jeśli bieżnik jest zbyt zużyty, co również bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy, diagnosta może zalecić wymianę ogumienia;
  • oświetlenie – światła przednie, tylne, awaryjne i wszystkie inne muszą zostać sprawdzone podczas badania technicznego pojazdu. Jeśli któraś żarówka jest zużyta, diagnosta zaleci jej wymianę;
  • pasy bezpieczeństwa – pracownik stacji diagnostycznej sprawdza napięcie pasów, a także działanie napinaczy i znajdujących się przy siedzeniach zaczepów;
  • gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy – diagnosta może poprosić o pokazanie gaśnicy (musi być zalegalizowana) oraz trójkąta ostrzegawczego, które powinny znajdować się w każdym dopuszczonym do ruchu pojeździe.

 

przeglad techniczny samochodu

 

Kara za brak przeglądu – jak często go wykonywać, aby jej uniknąć?

Właścicieli nowych samochodów obowiązują inne przepisy niż posiadaczy starszych pojazdów. Obowiązkiem każdego kierowcy jest zapoznanie się z przepisami i przestrzeganie wyznaczonych odgórnie dat kolejnych przeglądów technicznych. To jedyny sposób, żeby uniknąć kary za spóźniony przegląd samochodu.

Okresowe badania techniczne

Jeśli masz nowy samochód i nie chcesz, żeby spotkała Cię kara za brak przeglądu, musisz pamiętać, żeby pierwsze badanie wykonać przed upływem trzech lat od zakupu pojazdu, natomiast drugie – przed upływem pięciu lat. Po tym okresie przegląd techniczny wykonywać należy co roku, przestrzegając zapisanych w dokumentach dat. Mając nawet jeden dzień opóźnienia, narażasz się na mandat.

Dodatkowe badania techniczne

Dodatkowe badanie techniczne może zostać zlecone podczas kontroli na drodze, a więc przez policję lub inspekcję ruchu drogowego. Jeśli kontrolujący uznają, że pojazd nie spełnia norm i zagraża bezpieczeństwu, mają prawo wystawić dokument nakazujący przeprowadzenie dodatkowego badania. Najczęściej związane jest ono ze zbyt wysokim poziomem hałasu lub nieprawidłową emisją spalin.

Badania co do zgodności z warunkami technicznymi

Badanie to dotyczy jedynie pojazdów zabytkowych, które zostały sprowadzone do Polski. Musi być ono przeprowadzone przed pierwszą rejestracją w naszym kraju. Co ważne, tego typu samochody zwolnione są z obowiązkowego corocznego badania technicznego.

Co grozi za brak przeglądu? Wysokości mandatów w 2023 roku

Za brak przeglądu technicznego pojazdu w razie kontroli drogowej dostaniesz mandat. Taryfikator zmienia się regularnie, dlatego warto wiedzieć, ile obecnie wynosi kara za brak przeglądu. Nie można zapominać również, że dodatkową niedogodnością jest odebranie kierowcy dowodu rejestracyjnego.

Finansowa kara za brak przeglądu

Nie wiesz, co grozi za brak przeglądu? W przypadku kontroli kierowca, który nie dopilnował terminu badania technicznego, ukarany zostanie mandatem. Według najnowszego taryfikatora z 2023 roku kara może wahać się od 1500 do 5000 zł.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Kontrola i stwierdzenie spóźnionego przeglądu samochodu oznacza karę pieniężną, ale również zabranie dowodu rejestracyjnego. Odpowiednie służby wystawiają w takich okolicznościach ważny 7 dni dokument, który ma stanowić jedynie potwierdzenie tego, że dowód rejestracyjny został zabrany, a kierowca zobligowany jest do niezwłocznego przeprowadzenia kontroli technicznej pojazdu.

Pamiętaj! Dokument ten nie jest zamiennikiem dowodu rejestracyjnego!

Po wykonaniu badania technicznego zakończonego dopuszczeniem samochodu do uczestnictwa w ruchu drogowym, diagnosta wystawia ważne przez 30 dni zaświadczenie. To potwierdzenie przeprowadzenia badania. Posiadając ten dokument, można jeździć bez dowodu rejestracyjnego, ale przed upływem jego ważności trzeba udać się do odpowiedniego urzędu. Tam urzędnik dokona wykreślenia wzmianki z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), a także wyda dowód rejestracyjny.

Warto wiedzieć, że w przypadku pojazdu, który nie mają przeglądu od dłuższego czasu (roku i więcej), zostanie on wyłączony z ruchu, a kierowca będzie musiał pokryć koszty jego odholowania na najbliższy parking.

Przykład:

Pan Jan zapomniał o zrobieniu przeglądu, choć nigdy wcześniej mu się to nie przytrafiło. Kilka dni po terminie postanowił pojechać do Stacji Kontroli Pojazdów, ale po drodze został zatrzymany do kontroli drogowej. Policjanci prześledzili w komputerze jego historię i w świetle obowiązujących przepisów musieli nałożyć na niego mandat – w tym wypadku w wysokości 2000 zł. Panu Janowi odebrano również dowód rejestracyjny. Choć próbował się wytłumaczyć, przepisy są tym wypadku jednoznaczne. Po zrobieniu przeglądu zapłacił karę, a następnie udał się do urzędy gminy, gdzie rozpoczął procedurę odzyskania dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Spóźniony przegląd samochodu – czy może wpływać na wypłatę odszkodowania OC lub AC?

Wiesz już, jaka jest kara za brak przeglądu. A co z ubezpieczeniem OC oraz AC w przypadku, gdy dochodzi do kolizji lub wypadku z pojazdem bez ważnego przeglądu? Odpowiednie przepisy regulują również to zagadnienie.

Wypłata odszkodowania OC

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawa jest jasna. Ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty należnego odszkodowania z polisy w momencie, gdy sprawca w momencie spowodowania wypadku nie miał ważnych badań technicznych pojazdu.

Zainteresuje Cię także: Odmowa wypłaty odszkodowania z OC – co zrobić? – Ubezpieczamy Auto (ubezpieczamy-auto.pl)

Wypłata odszkodowania AC

W tym wypadku sprawa jest dużo bardziej złożona, a także uzależniona od polityki ubezpieczyciela i konkretnej sytuacji, którą się zajmuje.

Ubezpieczyciele często wprowadzają do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) zapis wyłączający ich z odpowiedzialności za szkody spowodowane pojazdami nieposiadającymi ważnego przeglądu.

Wytłumaczenie takiej polityki jest proste – samochód bez ważnych badań technicznych z założenia jest niesprawny i może doprowadzić do zagrożenia w ruchu drogowym.

Przepisy nie precyzują jednak dokładnie, kiedy samochód przestaje być sprawny technicznie. Często jest tak, że w przypadku, gdy kierowca przegapił badanie o dzień lub dwa, czyli miał sprawne auto, odszkodowanie jest wypłacane. Ciekawą politykę ma firma Aviva, która ocenia stan pojazdu już po wypadku i na tej podstawie może zmniejszyć wysokość odszkodowania. Do każdej sprawy podchodzi indywidualnie i z wykorzystaniem wiedzy rzeczoznawców.

Ubezpieczony pojazd musi być w momencie powstania szkody dopuszczony do ruchu zgodnie z prawem obowiązującym w kraju, w którym został zarejestrowany, a ubezpieczenie AC zawarte. Na przykład w Polsce oznacza to posiadanie ważnego badania technicznego, bo bez niego nie wolno wyjeżdżać na drogę. Brak przeglądu może więc być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania, o ile stan techniczny pojazdu był przyczyną szkody.

komentuje Damian Andruszkiewicz, Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Porównaj ceny OC/AC

Bezpieczny samochód to nie tylko ważny przegląd – jak znaleźć korzystną polisę?

Spóźniony przegląd samochodu nie powinien przytrafić się świadomemu kierowcy. Jego zadaniem jest w końcu troska o bezpieczeństwo swoje, ale również innych użytkowników dróg. Na nie wpływa jednak nie tylko stan techniczny samochodu, ale również wiele innych czynników – z dobrą polisą ubezpieczeniową na czele.

Najlepszym sposobem na wyszukanie dobrej oferty jest skorzystanie z kalkulatorów OC i AC, które dostępne są Internecie. Podobnie jak bardzo pomocne porównywarki, które pozwalają na wskazanie najlepszej i zarazem najkorzystniejszej oferty.

Zobacz, jak wygląda przykładowa kalkulacja składki ubezpieczenia OC dla samochodu: Ford C-Max z 2018 roku, poj. silnika 2.0 l (diesel), kupiony w Polsce, drugi właściciel.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
506,67 zł rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1669,40 zł rata od 0 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
2163,00 zł rata od 0 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
2370,00 zł rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
2521,00 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
2883,00 zł rata od 0 zł
Link4
506,67 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1669,40 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
2163,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
2370,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
2521,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
2883,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Jak widzisz, kierowca Forda ma do wyboru szereg możliwości, jeśli chodzi o ochronę pojazdu.  Jeśli zdecyduje się na rozszerzony wariant ubezpieczenia, na porównaniu cen w kalkulatorze może zaoszczędzić ponad 1000 zł! 

Zadbaj kompleksowo o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i samochodu – pamiętaj o przeglądzie technicznym i znajdź najkorzystniejsze dla Ciebie ubezpieczenie.

  1. Przegląd techniczny pojazdu jest ważny, ponieważ wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
  2. Diagnosta może wystawić negatywny wynik przeglądu lub wskazać kierowcy podzespoły, które wymagają naprawy lub wymiany.
  3. Kara za brak przeglądu technicznego jest ustanowiona odgórnie i jest nakładana na wszystkich kierowców, którzy w czasie kontroli drogowej nie mają ważnego przeglądu. Mandat może sięgać nawet 5000 zł.
  4. Ważność przeglądu technicznego nie wpływa na odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC, ale może mieć znaczenie w przypadku rozpatrywania sprawy związanej z ubezpieczeniem AC. W tej sytuacji decyzja leży po stronie ubezpieczyciela, który indywidualnie rozpatruje każdą sprawę.
  5. Wybierając ubezpieczyciela, kieruj się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością oferowanych usług oraz zakresem korzyści. Wybieraj, pamiętając, że dobry ubezpieczyciel również pośrednio wpływa na komfort i bezpieczeństwo poruszania się po drogach.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o karę za brak przeglądu technicznego samochodu

  1. Gdzie mogę sprawdzić, do kiedy ważne jest badanie techniczne pojazdu?

    Są dwie naturalne drogi sprawdzenia, do kiedy ważne jest ubezpieczenie techniczne pojazdu. Najprościej sięgnąć po dowód rejestracyjny, w którym powinna być wbita pieczątka podpisana przez diagnostę. Dane na temat przeglądów przechowywane są również w formie elektronicznej – znajdziesz je na stronie historiapojazdu.gov.pl.

  2. Czy spóźniony przegląd samochodu może wpłynąć na jego sprzedaż?

    Fakt, że pojazd nie posiada ważnego przeglądu, nie wpływa na proces jego sprzedaży. Nowy nabywca będzie musiał przeprowadzić badanie diagnostyczne we własnym zakresie.

  3. Czy mogę kupić ubezpieczenie dla samochodu bez ważnych badań technicznych?

    Choć przyjęło się, że najpierw robi się przegląd kupionego pojazdu, a następnie się go ubezpiecza, nie jest to jedyna droga. Ubezpieczyciel może ubezpieczyć pojazd, który nie ma ważnego przeglądu technicznego.

  4. Czy spóźniony przegląd samochodu może wpływać na wypłatę świadczenia w ramach NNW?

    Sytuacja podobna, jak w przypadku OC, czyli niesprawny technicznie pojazd (bez przeglądu) może być powodem do niewypłacenia odszkodowania. Wiele zależy od zapisów zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), a także praktyk konkretnego ubezpieczyciela.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny