Jeśli naruszyłeś przepisy ruchu drogowego i zostałeś na tym złapany, otrzymasz punkty karne. Jest to jedna z dwóch konsekwencji naruszania przepisów i popełnienia wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego. Istnieją jednak sposoby na redukcję punktów przypisanych do kierowcy.
- Za co dostaniesz punkty karne w 2025 r.?
- Limit punktów karnych – ile wynosi w 2025 r.?
- Kiedy kasują się punkty karne?
- Jak obecnie wygląda kasowanie punktów karnych krok po kroku?
- Kursy redukujące punkty karne – co to takiego?
- Punktu karne – jak wpływają na cenę polisy OC?
- FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o kasowanie punktów karnych
Każdy kierowca, który otrzyma punktu karne, trafia do ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe. Możesz w każdej chwili sprawdzić punkty karne, które masz na swoim koncie, co jest ważne również pod względem ryzyka utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów, jeśli liczba punktów aktywnych i punktów tymczasowych przekroczy pewien próg. Sprawdź, jak usunąć punkty karne i kiedy możesz to zrobić.
Za co dostaniesz punkty karne w 2025 r.?
Taryfikator mandatów zawiera informacje o wysokości mandatów za dane wykroczenie, a także o punktach karnych przyznawanych w określonym przypadku. W Polsce najczęściej punktowane jest przekroczenie prędkości oraz wykroczenia drogowe względem pieszych. Za co można dostać najwięcej karniaków?
-
nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 15 punktów karnych;
-
wyprzedzanie przed i na przejściu dla pieszych – 15 punktów;
-
omijanie pojazdu ustępującemu pieszemu pierwszeństwa na przejściu – 15 punktów;
-
wjazd na przejazd kolejowy bez możliwości kontynuowania jazdy – 15 punktów;
-
korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu – 12 punktów;
-
przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – 15 punktów;
-
przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – 9 punktów;
-
jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych – 8 punktów;
-
parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych – 5 punktów karnych.
Kierowanie pojazdem po alkoholu lub pod wpływem substancji odurzających, a także przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h w terenie niezabudowanym może skutkować odebraniem prawa jazdy.
Limit punktów karnych – ile wynosi w 2025 r.?
W 2025 roku maksymalna liczba punktów karnych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wynosi:
-
24 punkty karne, jeśli masz prawo jazdy ponad rok,
-
20 punktów karnych, jeśli masz prawo jazdy krócej niż rok.
Możesz sprawdzić swoje aktywne punkty karne na dwa sposoby:
-
w aplikacji lub na stronie mObywatel, do której zalogujesz się za pomocą profilu zaufanego,
-
na najbliższym komisariacie policji.
W obu przypadkach czynność ta jest bezpłatna. Jeśli chcesz mieć potwierdzone na piśmie, ile masz punktów karnych, na przykład dla pracodawcy, musisz zapłacić 17 zł i z potwierdzeniem wniesienia opłaty pójść na komisariat.
Więcej dowiesz się tutaj: Taryfikator mandatów 2025 – ile zapłacisz za mandaty?
Co grozi za przekroczenie limitu punktów karnych?
Przekroczenie limitu punktów karnych wiąże się z realnymi konsekwencjami. Kierowcy naruszający przepisy ruchu drogowego, mający prawo jazdy ponad rok, a na swoim koncie ponad 24 punkty karne, zostaną skierowani na:
-
badanie psychologiczne,
-
egzamin, który sprawdza kwalifikacje do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Egzamin ten wygląda tak samo, jak ten, który zdaje się pierwotnie na prawo jazdy. Skierowanie wystawia starosta. Aby móc zatrzymać prawo jazdy, musisz zaliczyć obie te rzeczy. Niezaliczenie chociaż jednej będzie skutkowało cofnięciem uprawnień do prowadzenia pojazdów, a co za tym idzie, odebraniem prawa jazdy.
W gorszej sytuacji są młodzi kierowcy, którzy zebrali ponad 20 punktów karnych, ale mają prawo jazdy krócej niż rok. W ich przypadku nie ma skierowania na żadne badania i egzaminy. Uprawnienia są cofane od razu przez starostę.
Kiedy kasują się punkty karne?
To kiedy kasują się punkty karne, zależy przede wszystkim od sytuacji, w której zostały uzyskane. Według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 1993 r. w sprawie wnioskowania o sprawdzenie kwalifikacji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego i zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego punktu karne kasują się:
-
po roku od opłacenia wystawionego mandatu,
-
po roku od uprawomocnienia się wyroku sądowego, jeśli mandatu nie przyjąłeś,
-
po zaliczeniu testu kwalifikacyjnego, na który skieruje Cię starosta.
Warto zauważyć, że nie chodzi o datę, kiedy mandat i punkty przypisane zostały do kierowcy, tylko datę opłacenia mandatu.
O redukcji punktów karnych zdecydować może również starosta. Dzieje się tak w kilku przypadkach:
-
jeśli zdecyduje o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami,
-
jeśli odmówi wydania decyzji o cofnięciu uprawnień lub nie skieruje Cię na badania kwalifikacyjne (wszystko to na wniosek komendanta wojewódzkiego policji.
Sposobem na zredukowanie liczby punktów otrzymanych za wykroczenia drogowe jest przystąpienie do kursu reedukacyjnego.
Jak obecnie wygląda kasowanie punktów karnych krok po kroku?
Kto może wziąć udział w szkoleniu kasującym punkty karne? Czy są jakieś warunki, które trzeba spełnić? Zasady są następujące:
-
W kursie reedukacyjnym mogą wziąć udział kierowcy, którzy mają prawo jazdy przynajmniej rok.
-
Na koncie kierowcy nie mogą znajdować się więcej niż 24 punkty karne – mowa tu o punktach aktywnych, a także tymczasowych punktach karnych, czyli tych, w przypadku których nie przyjąłeś mandatu i czekasz na sprawę sądową.
-
Kierowca sam zgłosi chęć udziału w szkoleniu i się na nie zapisze.
-
Uczestnik wniesie opłatę za udział w kursie.
-
Uczestnik wylegitymuje się dowodem tożsamości.
Aby wziąć udział w kursie, trzeba się zapisać. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub mailowo. Następnym krokiem jest wypełnienie karty zgłoszenia i dokonanie wpłaty. Forma płatności zależy od danego ośrodka szkoleniowego – może to być przelew bankowy, płatność kartą, gotówką, BLIKIEM. O takie detale najlepiej dopytać już na miejscu. Terminy szkoleń ogłaszane są na stronach WORD.
W 2025 roku zapowiadane są zmiany w przepisach dotyczących punktów karnych. Mają być one zaostrzone, co oznacza, że nie będzie można wybrać się na kurs redukujący punkty karne do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w przypadku poważnych wykroczeń przeciwko przepisom ruchu drogowego. W takim przypadku punkty przypisane nie mogą być usunięcie po odbyciu szkolenia.
Ile trzeba zapłacić, aby skasować punkty karne?
Cena za kurs redukujący punkty karne jest stała i wynosi obecnie od 500 do nawet 1000 zł, zależnie od charakteru kursu.
Kursy redukujące punkty karne – co to takiego?
Sposobem na czyszczenie kartoteki są kursy reedukacyjne organizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Każdy kierowca mający na koncie punkty, zarówno doświadczony, jak i początkujący (ale mający prawo jazdy dłużej niż rok), może wziąć udział w doszkalającym kursie, który pozwoli mu na skasowanie 6 najstarszych punktów karnych.
Podczas szkolenia organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego poruszane są tematy:
-
skutków wypadków drogowych,
-
czynników, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego,
-
psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym.
Tematy te określa Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego może prowadzić również szkolenia w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii. Na takim szkoleniu mowa dodatkowo o działaniu alkoholu i środków odurzających na funkcje percepcyjne kierowców, a także psychologicznych aspektach kierowania pojazdami w przypadku osób pod wpływem i społecznych skutkach wypadków drogowych.
Uwaga! Jeśli kierowca zapisze się na kurs, ale się na nim nie zjawi, opłata przepada, a punkty zostają na koncie. O nieobecności należy poinformować najpóźniej dwa dni przed rozpoczęciem szkolenia. W takiej sytuacji kierowca może zostać zapisany na kurs w innym terminie.
Punktu karne – jak wpływają na cenę polisy OC?
Czy punkty karne wpływają na cenę ubezpieczenia pojazdu? Warto pamiętać, że wyliczając stawkę dla danego kierowcy, ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiele czynników, np. historię ubezpieczeń, miejsce zamieszkania, stan cywilny czy rodzaj pojazdu. Wszystko po to, aby oszacować ryzyko. Punkty karne świadczą o tym, że kierowca dopuszcza się wykroczeń, jest być może mniej ostrożny, uważny. Ubezpieczyciel może zatem uznać, że ryzyko jest większe, dlatego winduje cenę polisy.
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma dostęp do historii danego kierowcy, w tym tego, kiedy i za co dostał punkty karne. Jednak w gestii firmy ubezpieczeniowej leży to, czy w ogóle weźmie to pod uwagę. Zdarza się, że punkty karne danego typu albo w odpowiedniej liczbie mogą wpłynąć na podwyższenie stawek za ubezpieczenie OC. Wówczas ubezpieczyciel stwierdza, że obecność wielu naruszeń przepisów ruchu drogowego zwiększa ryzyko, które stwarza kierowca na drodze.
Katarzyna Gaweł, ekspert ds. ubezpieczeń w ubezpieczamy-auto.pl
Towarzystwa ubezpieczeniowe uzyskały dostęp do danych gromadzonych w CEPiK. To tam zapisywane są informacje na temat punktów karnych, które zgromadził na koncie kierowca. To pomaga ubezpieczycielom szacować ryzyko i przygotowywać oferty pod danego kierowcę. Łamanie przepisów po prostu się nie opłaca. To nie tylko prosta droga do złapania punktów karnych, czy otrzymania mandatów. W dalszej perspektywie kierowca naprawdę dużo traci.
Warto wiedzieć
- Kierowcy naruszający przepisy ruchu drogowego muszą spodziewać się nie tylko mandatu, czyli kary finansowej, ale również przypisania do swojego konta punktów karnych.
- Punkty karne kasują się po roku od zapłacenia mandatu za przewinienie lub uprawomocnienia się wyroku.
- Maksymalna liczba punktów aktywnych i tymczasowych dla kierowców, którzy mają prawo jazdy ponad rok, wynosi 24, a dla tych, którzy mają prawo jazdy krócej – 20.
- Kierowcy naruszający przepisy ruchu drogowego mogą starać się o zmniejszenie liczby punktów karnych przez udział w kursach reedukacyjnych – raz na pół roku, co daje redukcję punktów o 6.
- To, ile kosztuje redukcja punktów karnych, zależy od charakteru szkolenia – jest to zwykle kwota około 1000 zł.
Bibliografia
FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o kasowanie punktów karnych
-
Ile punktów karnych może mieć kierowca na swoim koncie maksymalnie?
Maksymalna liczba punktów karnych dla doświadczonego kierowcy to 24, dla osób, które prawo jazdy mają krócej niż rok jest to 20 punktów.
-
Za które wykroczenia drogowe można dostać najwięcej punktów karnych?
Najwięcej punktów karnych otrzyma kierowca za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h, za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Surowo karane jest też nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czy niestosowanie się do znaku „zakaz wyprzedzania“.
-
Czy można stracić prawo jazdy z powodu punktów karnych?
Po przekroczeniu liczby 24 lub 20 punktów karnych kierowca traci prawo jazdy.
-
Ile kosztuje zbicie 10 punktów karnych?
W świetle obecnych przepisów kierowca raz na pół roku może odbyć szkolenie, po którego zaliczeniu może zmniejszyć o 6 liczbę najstarszych punktów karnych. Nie ma możliwości redukcji większej liczby jednorazowo, pomijając naturalny bieg przedawnienia punktów karnych.
-
Czy da się zresetować punkty karne?
Możliwe jest wzięcie udziału w szkoleniu reedukacyjnym i redukującym punkty karne w liczbie 6 jednorazowo. Punkty usuwają się również w rok po opłaceniu mandatu za przewinienie, za które zostały wystawione. Jeśli jednak minie rok, a Ty nie zapłacisz mandatu, punkty nadal zostają na Twoim koncie.
-
Co z punktami karnymi na 2 lata?
Do 17 września 2023 roku obowiązywały przepisy, według których punkty karne kasowały się dopiero po upłynięciu dwóch lat. Obecnie przywrócono zasadę, według której ich redukcja następuje po roku od opłacenia mandatu za wykroczenie, za które zostały przyznane.