Aviva jako pierwsza w Polsce wprowadziła na rynek możliwość zakupienia polisy AC nie na cały rok, a na okres krótszy, nawet 3 godziny. Rozwiązanie nie przyjęło się na rynku, ponieważ w okresie wakacyjnym nie udało się uzyskać nawet 100 tys. klientów.

AC na godziny w Avivie nosiło nazwę TERAZ by Aviva. Towarzystwo przeprowadziło szeroką kampanię reklamową, począwszy od telewizji, internetu i radia poprzez bilbordy po nawet Spotify. Rozpoczęcie sprzedaży miało miejsce 18 czerwca 2019 roku. Zaledwie 4 miesiące później, bo 18 października Aviva wycofała możliwość zakupu polisy.

Dla kogo były przeznaczone ubezpieczenia AC i assistance TERAZ by Aviva?

TERAZ by Aviva to nie tylko ubezpieczenie AC, ale także i krótkoterminowy assistance. Grupą odbiorców TERAZ by Aviva mogły być osoby, które nie chciały kupować AC na cały rok nie tylko z powodu wysokiej składki, ale także po prostu uznały, że ryzyko wystąpienia zdarzenia jest małe. Najczęściej kierowcy chcą ubezpieczyć dodatkowo auto, gdy wybierają się w dalszą podróż np. na wakacje. Wtedy przyda się assistance w razie awarii, kradzieży lub wypadku, a także AC, ponieważ ryzyko uszkodzenia czy kradzieży jest większe podczas dalekiej podróży.

TERAZ by Aviva mogło być również dobrym rozwiązaniem dla młodych kierowców, którzy na całoroczne AC musieliby wydać dużą sumę. Specjaliści, którzy przygotowywali ten produkt podkreślali, że AC na godziny nie ma zastąpić oferty całorocznego AC, tylko uzupełnić niszę na rynku. Z oferty mogli także skorzystać kierowcy, którzy mają starsze samochody i nie opłaca się ich ubezpieczać na cały rok. Aviva nie przyjmowała do ubezpieczenia pojazdów sprowadzonych z USA i Kanady. Nie mogli go też wykupić przedsiębiorcy. Produkt był przeznaczony dla klientów indywidualnych.

Kiedy i jak można było korzystać z AC i assistance TERAZ by Aviva?

Rozwiązanie AC na godziny było pierwszym na polskim rynku. Aby ułatwić klientom zakup polisy, Aviva uruchomiła specjalną aplikację, dzięki której można było w ciągu kilku minut zawrzeć umowę ubezpieczenia. Aplikację można było ściągnąć z Google Play oraz App Store.

Kroki, które prowadziły do zakupu polisy:

 1. Skanowanie kodu Aztec dowodu rejestracyjnego.
 2. Wykonanie zdjęć ubezpieczanego samochodu.
 3. Potwierdzenie aktualnych badań technicznych.
 4. Złożenie oświadczenia o nieużywaniu go do celów zarobkowych.
 5. Złożenie oświadczenia o ważności prawa jazdy kierowcy.
 6. Wybranie okresu ubezpieczenia.
 7. Możliwość dokupienia assistance.
 8. Opłata składki.

Polisa zaczęła działać już po 1 godzinie od opłacenia składki. Ewentualne szkody można było zgłaszać także poprzez aplikacje TERAZ by Aviva.

Na jakich zasadach było oferowane ubezpieczenie AC TERAZ by Aviva?

Minimalny okres ubezpieczenia TERAZ by Aviva wynosił 3 godziny. Natomiast najdłuższa polisa mogła obowiązywać do 30 dni. Zakres ubezpieczenia nie odbiegał od standardowego rocznego AC. Ubezpieczyciel odpowiadał za uszkodzenia, kradzież. Warunkiem przystąpienia do polisy był wiek pojazdu. Samochód nie mógł być starszy niż 15 lat. Aviva nie przyjmowała także aut wartych więcej niż 100 000 zł.

Ubezpieczeniu mogły podlegać samochody z zamontowanym na stałe wyposażeniem dodatkowym, a także posiadającym maksymalnie 2 foteliki dziecięce. W polisie była ustanowiona franszyza integralna 500 zł, czyli ubezpieczyciel nie odpowiadał za szkody o wartości do 500 zł. Dodatkowo wprowadzono udział własny dla młodych kierowców do 26. roku życia, który wynosił 2000 zł. W przypadku kradzieży udział własny nie miał zastosowania. Polisa obowiązywała w Polsce, ale także w Europie za wyjątkiem Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii w przypadku kradzieży. Kierowca po zawarciu umowy nie musiał jej drukować. Zawarcie polisy było widoczne w aplikacji.

W TERAZ by Aviva były także standardowe wyłączenia, takie jak w przypadku całorocznego AC. Jest to m.in. uszkodzenie samochodu pod wpływem alkoholu, w wyniku przestępstwa, a także szkody eksploatacyjne, brak zabezpieczeń w przypadku kradzieży, udział w rajdach i wyścigach.

Na jakich zasadach była oferowana polisa assistance TERAZ by Aviva?

Oprócz autocasco na godziny, Aviva oferowała także assistance. Kierowca mógł nie tylko liczyć na naprawę pojazdu po uszkodzeniu, ale także na pomoc przy awarii, wypadku czy kradzieży. Z polisy można było skorzystać w dwóch przypadkach:

 • kradzież pojazdu,
 • unieruchomienie pojazdu – z różnych przyczyn: kolizja, wypadek, awaria.

W ramach assistance TERAZ by Aviva dostępne były 3 warianty: „Pomoc w drodze”, „Usprawnienie pojazdu”, „Usługi informacyjne”. Pierwszy wariant zawierał:

 • pomoc na miejscu zdarzenia po unieruchomieniu pojazdu wskutek awarii lub wypadku,
 • holowanie pojazdu maksymalnie do 200 km, franszyza kilometrowa 10 km od domu, czyli ubezpieczyciel przyjmował odpowiedzialność za zdarzenie powstałe ponad 10 km od miejsca zamieszkania,
 • parkowanie samochodu do 300 zł,
 • pojazd zastępczy do 7 dni,
 • transport ubezpieczonych,
 • kontynuację podróży do 5000 zł,
 • pomoc tłumacza,
 • złomowanie pojazdu do 500 zł,
 • korepetycje dla dziecka, które było przewożone autem w czasie wypadku – po 2000 na każde dziecko.

Gdyby kierowca wybrał jeszcze pakiet „Usprawnienie pojazdu” mógłby liczyć na pomoc przy:

 • rozładowaniu akumulatora,
 • przebiciu opony,
 • zatrzaśnięciu kluczyka lub sterownika,
 • zatankowaniu niewłaściwego paliwa.

W ramach „Usług informacyjnych” kierowcy mogli uzyskać informacje np. o warsztatach naprawczych.

Ile kosztowały ubezpieczenia AC i assistance TERAZ by Aviva?

Każdy pojazd liczony był Cena zależała także od czasu trwania ochrony, wieku i doświadczenia kierowcy. indywidualnie. Jednak uśrednione stawki za 6 godzin ubezpieczenia dla 10 najpopularniejszych pojazdów wynosiły:

 • 27-38 zł w kraju
 • 42-67 zł za granicą.

Być może to cena, która była dość wysoka spowodowała niską sprzedaż produktu, a co za tym idzie wycofanie go z rynku. Jednak kierowcy oprócz wysokiej stawki zauważyli także inne mankamenty, które mogły wpłynąć na brak zainteresowania ofertą. Są nimi m.in.:

 • brak możliwości naprawy na oryginalnych częściach,
 • brak możliwości ręcznego dodania pojazdu, aplikacja przyjmowała wyłącznie kod AZTEC z dowodu rejestracyjnego,
 • brak możliwości ubezpieczenia starszego pojazdu niż 15 lat, mimo dobrego stanu technicznego,
 • brak oferty dla posiadaczy motocykli i rowerów,
 • brak możliwości ubezpieczenia pojazdu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii nawet z kierownicą po lewej stronie,
 • problemy techniczne związane z wgraniem zdjęć samochodu do aplikacji,
 • brak możliwości innej formy zapłaty niż karta debetowa lub płatnicza.

Wykupienie TERAZ by Aviva opłacało się tylko przy krótkich wyjazdach. W przeliczeniu na cały rok dla doświadczonego kierowcy stawka wynosiłaby aż 5000 zł.

Co zamiast ubezpieczeń autocasco i assistance na godziny?

Aktualnie na rynku ubezpieczeniowym nie ma odpowiednika oferty TERAZ by Aviva. Są jednak sposoby, aby nie przepłacać za całoroczne AC.

 • Można wykupić mini autocasco. Jest to zdecydowanie tańsza opcja od pełnego AC. Zakres mini AC jest różny w każdym towarzystwie. Jednak zazwyczaj chroni od kradzieży, szkód spowodowanych siłami przyrody oraz zderzeniem ze zwierzęciem.
 • Porównanie ofert AC. W porównywarce można porównać ceny nie tylko OC, ale i AC. Składki różnią się nawet o kilkaset złotych. W internetowej porównywarce można porównać także zakres ubezpieczenia.

W przypadku assistance można znaleźć na rynku samodzielne oferty na cały rok lub krótkoterminowe. Najczęściej kierowcy, którzy posiadają starsze pojazdy korzystają z ubezpieczenia assistance. Także podczas dalszych podróży, często za granicę właściciele samochodów poszukują odpowiedniego ubezpieczenia. Na rynku jest wiele towarzystw, które sprzedają takie polisy. Przykładowo Generali oferuje dla samochodu, mającego mniej niż 15 lat assistance z holowaniem do 500 km w Polsce i za granicą na 15 dni za 157 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o AC na godziny

 1. Czy ubezpieczenia AC jest obowiązkowe?

  Nie. Tylko OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem. Autocasco jest dobrowolne i nie musi być ciągłości w ubezpieczeniu.

 2. Czy AC na godziny będzie jeszcze dostępne?

  Nie ma informacji o wznowieniu sprzedaży TERAZ by Aviva. Inni ubezpieczyciele także aktualnie nie przygotowują podobnej oferty.

 3. Czy można ubezpieczyć samochód nie będąc jego właścicielem?

  Można. Osoba, która faktycznie korzysta z pojazdu może zostać osobą ubezpieczającą. Wystarczy znać dane pojazdu oraz opłacić składkę.

 4. Czy w ramach assistance należy się samochód zastępczy?

  Trzeba sprawdzić to w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zazwyczaj ubezpieczyciele oferują samochód zastępczy na określony czas po wypadku, awarii czy kradzieży. Może być to 3 dni, a w szerszych wariantach nawet 14 dni.

 5. Czy w ubezpieczeniu AC mają zastosowanie zniżki z OC?

  Na AC zniżki zbiera się oddzielnie niż na OC. Szkoda z AC nie da zwyżki na OC. Niektórzy ubezpieczyciele przy bezszkodowej historii ubezpieczenia oferują przepisanie zniżek z OC na AC. Trzeba to jednak sprawdzić w ofercie towarzystwa ubezpieczeniowego.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny