Na drodze może zdarzyć się wszystko i to w najmniej oczekiwanym dla Ciebie momencie. To ryzyko wiąże się zarówno z krajowymi, jak i zagranicznymi podróżami. Większość towarzystw działających obecnie na rynku oferuje ubezpieczenie assistance nie tylko na terenie Polski, ale także innych krajów w Europie. Co prawda warunki ochrony są określane indywidualnie, to wszelkie dodatkowe ubezpieczenie do OC to dobra inwestycja. Jak pod tym względem najlepiej przygotować się do wyjazdu za granicę?

 

Zagraniczne wakacje? Wizyta u krewnych mieszkających za granicą? A może dłuższa podróż? W każdej z tych sytuacji, jeśli naszym środkiem transportu będzie własne auto, musimy zadbać o to, aby odpowiednio zabezpieczyć przed wyjazdem siebie i swój pojazd. Ubezpieczenie OC, które w Polsce jest obowiązkowe, przyda się także na zagranicznych drogach. Nie gwarantuje ono jednak kompleksowego zabezpieczenia w razie ewentualnej szkody. Podpowiadamy, kiedy OC zadziała oraz co jeszcze musisz wiedzieć o ubezpieczeniu na zagraniczną podróż samochodem.

Czy ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę jest konieczne?

System Zielonej Karty zapewnia posiadaczom OC w całej Europie odszkodowanie bez konieczności zakupu OC w kraju podróży. Część państw Systemu uznaje zagraniczne OC na podstawie potwierdzenia zawarcia polisy lub okazania dokumentu. Część państw zaś wymaga dodatkowego potwierdzenia, które umownie (od nazwy Systemu) nazywa się Zieloną Kartą.

Uwaga! W Polsce wożenie ze sobą potwierdzenia OC nie jest konieczne. Za granicą ten obowiązek istnieje, dlatego weź ze sobą polisę.

Warto jednak pamiętać, że OC nie gwarantuje kompleksowej ochrony podczas nieszczęśliwego zdarzenia na drodze. Aby w pełni zabezpieczyć się w razie wypadku, warto zadbać o wykupienie dodatkowych opcji, które rozszerzą polisę. Przydatna będzie na przykład polisa assistance czy autocasco.Przeczytaj także: Zielona Karta – co to jest? gdzie trzeba ją mieć? (ubezpieczamy-auto.pl)

Czy polskie OC zadziała za granicą?

Polisa OC wydawana na podstawie zawartej w Polsce umowy ubezpieczeniowej, jest ważna we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w kilku krajach spoza niej. Zaliczają się do nich:

 • Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Jeśli natomiast chodzi o wyjazd do innych krajów Europy lub niektórych leżących poza naszym kontynentem, konieczny będzie również tzw. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, zwany powszechnie Zieloną Kartą. Do krajów, w których dokument jest wymagany, należą:

 • Albania,
 • Azerbejdżan,
 • Iran,
 • Izrael,
 • Macedonia,
 • Maroko,
 • Mołdawia,
 • Tunezja,
 • Turcja,
 • Ukraina.

Porównaj ceny OC i AC

Czy pakiet Mini assistance wystarczy?

Mini assistance to polisa, którą towarzystwa ubezpieczeniowe często dodają gratis do obowiązkowego OC. Jego zakres jest jednak mocno ograniczony. Gwarantuje pomoc w razie kolizji, ale nie zadziała na przykład w razie awarii czy kradzieży. Czasem obejmuje tylko próbę usprawnienia na miejscu albo holowanie do najbliższego warsztatu i nic poza tym.

W ramach pomocy mini assistance ubezpieczyciel zaoferuje też holowanie, zarówno dla strony poszkodowanej w wypadku osoby jak i sprawcy wypadku. Jeśli wyjeżdżamy na zagraniczny urlop autem razem z dziećmi, musimy wziąć pod uwagę zakup assistance zagranicznego. Zanim podejmiemy decyzję, jakie wsparcie ubezpieczenia komunikacyjnego wybrać, musimy wciąć pod uwagę to, jak często będziemy podróżować. W przypadku krótkiego wyjazdu możemy rozważyć zakup polisy assistance na 7, 14 lub 30 dni.

Warto porównać kwotę, jaką trzeba będzie zapłacić za assistance krótkoterminowe, z ostateczną ceną polisy na cały rok. Często okazuje się bowiem, że różnica między nimi jest niewielka, a 12-miesięczna ochrona jest o wiele bardziej wygodna. W przypadku polis zagranicznych powinieneś sprawdzić, czy ochrona obowiązuje w kraju docelowym.Szczegółowe informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw.

przypomina Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Zakres Ochrony UNIQA Link4 TUZ Ubezpieczenia Aviva Proama Wiener
Zakres terytorialny Polska Polska Polska Polska i Europa Polska Polska i Europa
Kiedy przysługuje pomoc ASS Wypadek, awaria Wypadek, awaria Kolizja Kolizja Wypadek, kolizja Wypadek, kolizja
Minimalna odległość do domu 0 km 0 km 0 km 0 km 0 km 0 km
Holowanie pojazdu 75 km 100 km 50 km 100 km Bez limitu 150 km w Polsce, 75 km w Europie
Naprawa na miejscu zdarzenia Do 300 zł Tak Tak Nie Tak Tak
Samochód zastępczy 2 dni Do 3 dni Nie Tak Nie 2 dni
Wymiana kół Nie Tak Nie Nie Nie Nie
Uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora Tak Nie Nie Nie Nie Nie

Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę kupić?

Wybór ubezpieczenia na wyjazd autem za granicę nie powinien stanowić problemu. Praktycznie każde większe towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w swojej ofercie ubezpieczenia komunikacyjne. Każda ochrona musi się oczywiście opierać na obowiązkowym OC, jednak dobre zabezpieczenie podróży powinno być bardziej kompleksowe. O czym warto pamiętać?

Ubezpieczenie assistance

Ubezpieczenie assistance nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć także jeśli dojdzie do wypadku, ponieważ znacznie ułatwi ono załatwienie wszystkich formalności. Assistance zagwarantuje między innymi podstawową pomoc i ogólne wsparcie praktycznie przez całą dobę, również podczas zagranicznego wyjazdu autem. Najczęściej pakiet assistance zapewni pierwszą pomoc w nagłych stłuczkach i kolizjach drogowych poza Polską, pomoże w naprawie samochodu, zorganizuje holowanie, a nawet zapewni samochód zastępczy.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę podczas podróży, zarówno tych zagranicznych, jak i krajowych. Zabezpiecza ono na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, a co najważniejsze zapewnia pokrycie kosztów leczenia, które zwłaszcza za granicą często bywają bardzo wysokie. Zakres ubezpieczenia turystycznego może być różny w zależności od potrzeb i dodatkowych opcji, na których wykupienie się zdecydujemy.

Jeśli celem wycieczki jest wypoczynek, relaks i zwiedzanie, taka forma zabezpieczenia na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń i wypadków będzie odpowiednia. Każdy, kto zamierza spędzić wakacje w podróży, powinien wykupić polisę tego typu. Niezależnie od tego, czy planujemy urlop w kraju, czy za granicą, każdy wyjazd o charakterze turystycznym powinien być objęty choćby podstawową ochroną.

Autocasco

Autocasco, czyli popularne AC, to polisa, która zapewni wypłatę stosownego odszkodowania, jeśli uszkodzeniu ulegnie samochód, ale stanie się to z winy poszkodowanego. Obejmuje ono także:

 • kradzież samochodu,
 • działania sił natury,
 • akty wandalizmu (lub ogólnie rozumiane działania osób trzecich).

AC będzie niezbędne, jeśli w wyniku wypadku, którego sprawca nie ma ubezpieczenia, ucierpi samochód, ale nie kierowca – w takiej sytuacji Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nie wypłaci odszkodowania.

Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) to kolejny rodzaj ubezpieczenia przydatny przy zagranicznym wyjeździe. Ubezpieczenie NNW zagwarantuje Ci świadczenie za uszczerbek na zdrowiu, jaki poniesiesz w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Doznanie uszczerbku na zdrowiu oraz będącego skutkiem tego leczenia czy rehabilitacja nie obciążą naszej kieszeni, jeśli przed wyjazdem wykupimy odpowiednią polisę.

NNW możesz dobrać do ubezpieczenia turystycznego, komunikacyjnego, polisy na życie, albo dokupić jako samodzielną, dodatkową polisę. Największą zaletą posiadania kilku ubezpieczeń NNW jest fakt, że w razie wypadku odszkodowanie dostaniesz ze wszystkich.

Uwaga! Rażące niedbalstwo, wina umyślna lub działanie pod wpływem alkoholu często jest wyłączeniem w ubezpieczeniu NNW. Także uprawianie sportów ekstremalnych czy wykonywanie pracy zarobkowej ma wpływ na ryzyko ubezpieczeniowe. Koniecznie poinformuj o tym agenta podczas zawierania polisy. W przeciwnym razie firma może odmówić wypłaty odszkodowania.

Jak zgłosić szkodę za granicą?

Zgłaszając szkodę, czy to podczas wypadku za granicą czy w Polsce, trzeba przede wszystkim upewnić się, jaki jest ostateczny termin poinformowania ubezpieczyciela o zaistnieniu szkody. Taką informację można znaleźć między innymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) poszczególnych ubezpieczycieli. Zazwyczaj jest to od 24 do 72 godzin.

To ważne, ponieważ zgłoszenie nieszczęścia po upływie terminu może oznaczać odmowę wypłaty odszkodowania. Jak przebiega zgłoszenie szkody podczas wypadku na zagranicznych drogach?

 • Spisanie danych wszystkich kierowców, którzy są uczestnikami nieszczęścia na drodze (w tym informacje o polisach)
 • Kontakt z ubezpieczycielem, najlepiej poprzez specjalną infolinię, dostępną po polsku
 • Postępowanie zgodne z instrukcjami otrzymanymi pod numerem telefonu infolinii ubezpieczeniowej

Trzeba jednak pamiętać, że powiadomienie ubezpieczyciela o wypadku jest bardzo ważne i trzeba to zrobić jak najszybciej. Towarzystwo powie nam, czy bezpośrednio po kolizji możemy dalej podróżować autem, naprawiając szkodę dopiero po powrocie do Polski, czy od razu udać się do serwisu. Zagwarantuje także pomoc medyczną dla poszkodowanych osób, czy samochód zastępczy, jeśli nasz pojazd uległ poważnym uszkodzeniom.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu za granicą – czy warto?

Dodatkowe ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę nie są wymagane w sensie formalnym, ale warto je mieć. Dzięki nim otrzymamy bowiem kompleksową pomoc w razie wypadku i będziemy mogli ubiegać się o zwrot kosztów wynikających z przykrych i nieprzewidzianych konsekwencji tego typu zdarzeń komunikacyjnych – koszty te, takie jak na przykład naprawa auta, mogą z kolei okazać się naprawdę ogromne.

Ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę to jak widać ważna część zabezpieczenia podczas podróży poza Polskę. Najczęściej jednak oferty obowiązkowego OC zawierają pakiet dodatkowej pomocy – dlatego też nie warto się zastanawiać i lepiej zainwestować w lepszą polisę o odpowiednio dużym zakresie ochrony. Jej najczęściej okazuje się nieporównywalnie mniejsza niż wydatki związane z naprawą potencjalnej szkody.

Oto przykładowa kalkulacja OC dla samochodu Kia Picanto z 2018 r. (benzyna, pojemność silnika 998 cm3)

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
414,92 zł rata od 147,33 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
564,00 zł rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
663,00 zł rata od 213 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
671,00 zł rata od 0 zł
Link4
414,92 zł rata od 147.33
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
564,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
663,00 zł rata od 213.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
671,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Jak wykupić ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd zagraniczny?

Jak obliczyć wysokość składki ubezpieczeniowej oraz wykupić najlepszą polisę szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu?

 1. Pierwszy krok to odwiedzenie strony https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/
 2. Następnie uzupełnić trzeba podstawowe informacje na temat pojazdu, takie jak choćby jego rodzaj, rok produkcji, marka, model, rodzaj paliwa czy pojemność silnika. 
 3. W kolejnym kroku trzeba uzupełnić dane bardziej szczegółowe, na przykład przebieg czy przeznaczenie pojazdu, kraj jego pierwszej rejestracji, a także czy samochód zarejestrowany jest na firmę, czy na osobę prywatną. W tej sekcji znajdziemy również pytanie o miejsce parkowania auta.
 4. Dalsza część formularza to dane personalne właściciela pojazdu – jego imię, nazwisko, numer PESEL czy data urodzenia. Trzeba także odpowiedzieć na pytania o płeć, zawód, stan cywilny czy ilość dzieci.
 5. Przedostatni krok to pytania o historię ubezpieczeniową właściciela pojazdu. Tu również możliwe jest podanie swoich danych kontaktowych, aby ułatwić wybór i zakup polisy.
 6. Gotowe! Kalkulator porówna oferty różnych ubezpieczycieli, zestawiając je w wygodnej i przystępnej formie. Teraz możliwe jest przystąpienie do zakupu wybranego ubezpieczenia online, poprzez podanie jedynie kilku danych. Po dokonaniu płatności, polisa zostanie wysłana na wskazany adres e-mail.

Porównaj ceny OC i AC

Podstawowe informacje dotyczące danych technicznych ubezpieczanego auta:

 • marka,
 • model,
 • rok produkcji,
 • rodzaj paliwa,
 • liczba drzwi,
 • pojemność silnika,
 • cel użytkowania (prywatnych czy służbowych),
 • obecny i deklarowany przebieg,
 • kraj pochodzenia pojazdu wraz z datą pierwszej rejestracji,
 • rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych.

Dane bezpośrednio dotyczące właściciela pojazdu:

 • data uzyskania prawa jazdy,
 • wiek oraz płeć kierowcy,
 • miejsce zamieszkania wraz z kodem pocztowym,
 • wykonywany zawód,
 • stan cywilny,
 • liczba posiadanych dzieci,
 • historia ubezpieczeniowa kierowcy,
 • użytkowanie samochodu za granicą.

Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie be zbędnych formalności nawet tuż przed samym wyjazdem za granicę- kalkulator online to najlepsza i bezpieczna opcja!

 • Polskie OC zapewnia ochronę we wszystkich krajach UE oraz w niektórych krajach poza Unią oraz na innych kontynentach.
 • Zielona Karta to dokument, który potwierdza posiadanie polisy OC poza krajami UE i Europy
 • Pakiet Mini Assistance zapewni ochronę jedynie w minimalnym, podstawowym zakresie. Aby zabezpieczenie było kompleksowe, trzeba wykupić odpowiednią polisę.
 • Odpowiednia polisa na wyjazd za granicę, poza OC powinna obejmować takie elementy, jak AC, pakiet assistance, NNW czy ubezpieczenie turystyczne.
 • Aby zgłosić szkodę za granicą, trzeba poinformować o wypadku ubezpieczyciela i postępować zgodnie z jego wskazówkami.
 • Kompleksowe ubezpieczenie komunikacyjna na zagraniczny wyjazd kupić można bezpośrednio u ubezpieczyciela lub online, bez wychodzenia z domu, podając kilka podstawowych danych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie za granicą

 1. GDZIE KUPIĆ POLISĘ OC DLA AUTA, KTÓRYM PLANUJEMY PODRÓŻOWAĆ POZA POLSKĄ?

  Obowiązkowe ubezpieczenie dla wszystkich pojazdów można kupić zarówno bezpośrednio u ubezpieczyciela, jak i online, korzystając ze specjalnych porównywarek. Używanie kalkulatorów internetowych umożliwia jednak wybór właściwej opcji i szybki zakup ubezpieczenia bez wychodzenia z domu.

 2. KTO WYPŁACA ODSZKODOWANIA ZA WYPADKI ZA GRANICĄ, SPOWODOWANE PRZEZ NIEUBEZPIECZONE OSOBY?

  Ustaleniem podmiotu odpowiedzialnego w takiej sytuacji zajmuje się PBUK. Zgłoś szkodę poprzez agentów PBUK, czyli towarzystwo PZU lub Warta. PBUK zajmie się odnalezieniem ubezpieczyciela sprawcy i wyegzekwowaniem odszkodowania. Jeżeli sprawca nie miał ubezpieczenia obowiązkowego, PBUK odnajdzie odpowiednik UFG w kraju rejestracji pojazdu sprawcy i od niego uzyska odszkodowanie. W sytuacji wypadku za granicą przed podjęciem czynności wejdź na stronę PBUK i wypełnij formularz. Niewłaściwe zgłoszenie szkody lub brak danych może utrudnić uzyskanie roszczenia.

 3. CZY MOŻNA WYKUPIĆ POLISĘ NA WYJAZD ZA ONLINE?

  Oczywiście. Z ubezpieczamy-auto.pl to proste! Nasza porównywarka nie tylko dopasuje najlepszą dla Ciebie ofertę, lecz także pozwoli wykupić polisę przez internet, szybko, sprawnie i - co najważniejsze - tanio.

 4. DLACZEGO POLISA ASSISTANCE PRZYDAJE SIĘ ZA GRANICĄ?

  Ubezpieczenie assistance zapewni właścicielowi auta całodobowy dostęp do pomocnej infolinii, wsparcie tłumacza, naprawę lub holowanie auta, zorganizowanie samochodu zastępczego, transport do Polski, czy nocleg.

Natalia Tokarczyk-Jarocka

Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych, na co dzień stara się w przystępny sposób wyjaśniać czytelnikom zawiłe kwestie i przepisy prawne w różnych obszarach. Zawodowo pracuje ze słowami od 13 lat , czerpiąc satysfakcję z odkrywania ich kolejnych tajników. W języku najbardziej ceni sobie jego plastyczność, użytkowość i fakt, że można zrobić z nim właściwie wszystko, mając odpowiedni warsztat.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny