Dobrowolne dodatkowe ubezpieczenie samochodu może pomóc kierowcy przy awarii pojazdu czy uszkodzeniu. Assistance i autocasco występują także w wersji mini, czyli zakres obejmuje mniej zdarzeń. Sprawdźmy, na czym to polega oraz komu się przyda.

Wykupując polisę OC dla samochodu można często spotkać się z terminem mini assistance i mini AC. Nie trudno domyśleć się, że jest to assistance i AC w okrojonej wersji. Co jednak zawiera się w polisach mini i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

Na czym polega AC mini?

Autocasco chroni od uszkodzeń, zdarzeń losowych, kradzieży. Natomiast wersja mini nie zadziała przy wszystkich zdarzeniach. W zakresie nie ma szkód parkingowych ani drobnych obtarć. Zazwyczaj polisa mini AC obejmuje szkodę całkowitą, działania sił natury, pożar, kradzież. Warto jednak przed zakupem polisy sprawdzić dokładny zakres, bo np. Uniqa w ramach mini AC chroni tylko od pożaru i kradzieży. Są też towarzystwa, w których na próżno szukać oferty minicasco. Jest to m.in. Warta.

Kto może wykupić polisę mini AC?

Polisę mini AC może wykupić każdy kierowca, który chciałby mieć dodatkową ochronę od nieprzewidzianych zdarzeń. Mini AC jest często dobrym rozwiązaniem dla osób, którym AC wychodzi dość drogo. Mini AC nie będzie pełną wersją ubezpieczenia, jednak kierowca w jakiś sposób zabezpieczy swój samochód. Z mini AC często korzystają młodzi kierowcy. Gdy AC jest zbyt drogie, wykupują mini AC i tak liczy im się historia ubezpieczenia na AC. Oznacza to, że w kolejnych latach będą mogli liczyć na zniżki przy pełnym AC, oczywiście pod warunkiem braku szkód w okresie ubezpieczenia. Mini AC zazwyczaj zawiera w zakresie kradzież. Wykupienie tej polisy jest dobrym pomysłem dla właścicieli modeli samochodów, które są często kradzione.

Jakie oferty mini AC można znaleźć na rynku?

Ubezpieczyciele oferują mini AC w różnym zakresie. Sprawdźmy, gdzie można znaleźć mini AC oraz co obejmuje.

Towarzystwo ubezpieczenioweMini AC
PZUW ramach mini AC towarzystwo wypłaci odszkodowanie po zderzeniu ze zwierzęciem, kradzieży i działaniach sił przyrody np. gradobiciu. W polisie można wykupić udziały własne, jednak jest franszyza integralna 300 zł. Nie ma wariantu serwisowego, nie można więc wstawić samochodu do serwisu i zlikwidować szkody bezgotówkowo.
Link4Mini casco nazywa się Smart Casco. Występuje w trzech wersjach: Żywioły, Kradzież i Żywioły, Szkoda całkowita i Żywioły. Najszerszy zakres obejmuje wszystkie te zdarzenia. Warto zapamiętać, że gdy dojdzie do zderzenia ze zwierzęciem musi być szkoda całkowita, aby towarzystwo wypłaciło odszkodowanie.
mtu24Pojazd musi mieć mniej niż 12 lat, a wartość samochodu musi się mieścić w przedziale 8000 – 150 000 zł. Towarzystwo wypłaci odszkodowanie tylko w przypadku szkody całkowitej, czyli zniszczenia, które przekracza ponad 70% wartości samochodu. Szkoda całkowita musi powstać w wyniku wandalizmu, pożaru, zderzenia pojazdów, działania sił przyrody.
UniqaUbezpieczenie działa tylko na terenie Polski, w zakresie jest szkoda całkowita spowodowana pożarem oraz kradzież pojazdu, w polisie jest udział własny 25%, którego nie można znieść.
ProamaZakres polisy obejmuje zdarzenia związane ze zwierzętami i działaniami sił przyrody, a także kradzież. Likwidacja szkody jest możliwa w warsztacie partnerskim oraz na zasadzie kosztorysu.

Jaki jest koszt polisy mini AC?

Nie w każdym towarzystwie składka za mini AC zależy od wartości pojazdu, parametrów samochodu i historii polisowo-szkodowej klienta. Niektóre towarzystwa mają zryczałtowaną składkę, która jest stała niezależnie od sumy ubezpieczenia. Jest tak np. w towarzystwie Uniqa, gdzie za polisę od kradzieży i pożaru trzeba zapłacić składkę 89 zł. Stałą składkę oferuje także Link4. Ceny zaczynają się od 49 zł przy wyborze samych żywiołów, a najszerszy zakres kosztuje 414 zł.

Przykład: Pan Marcin kupił Mazdę 6 z 2013 roku za 45 tys. zł. Chciał ubezpieczyć samochód w ramach AC ze względu na kradzież. Jednak składka była wysoka, ponieważ pan Marcin nie miał nigdy wcześniej ubezpieczenia AC. Znalazł jednak ofertę ubezpieczenia mini AC od samej kradzieży, która była o kilkaset złotych tańsza niż pełne AC. Pan Marcin miał więc polisę, której oczekiwał dodatkowo z korzystną składką.

Gdzie można szukać ofert AC mini?

Oferty ubezpieczenia najlepiej sprawdzać przez Internet. W jednym miejscu można znaleźć oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych, także minicasco. Nie we wszystkich towarzystwach jest ono możliwe do wykupienia, jednak kalkulator OC/AC wskaże różne oferty – samego OC, pełnego AC oraz mini AC. Dzięki temu kierowca będzie mógł dostosować polisę do swoich potrzeb.

Do czego przydaje się assistance?

Assistance jest niezastąpione przy niespodziewanych, nagłych zdarzeniach. Kto nie chciałby skorzystać z darmowego holowania podczas awarii na drodze? Właśnie w takich sytuacjach kierowcy mogą skorzystać z polisy. Assistance to nie tylko holowanie, ale i naprawa na miejscu zdarzenia, dowiezienie paliwa, samochód zastępczy czy możliwość kontynuowania podróży.

Klienci są zainteresowani zakupem polisy assistance zazwyczaj po zdarzeniu, podczas którego potrzebowaliby pomocy ubezpieczyciela np. awarii na drodze. Opłacenie lawety na własną rękę jest często bardziej kosztowne niż dobry assistance na cały rok. Coraz więcej osób szuka nie tylko obowiązkowego OC, ale także i assistance – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w porównywarce ubezpieczamy-auto.pl.

Co może się znaleźć w ofercie assistance?

Zakres polisy assistance jest różny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Firmy ubezpieczeniowe mają w ofercie także różne warianty ubezpieczenia. Nie każdy bowiem potrzebuje najwyższego, czasem wystarczy np. holowanie tylko do 150 km. Świadczenia, jakie mogą znaleźć się w ofercie assistance to:

 • holowanie pojazdu do warsztatu lub dowolnego miejsca,
 • naprawa na miejscu,
 • pomoc przy unieruchomieniu pojazdu,
 • zatrzaśnięcie kluczyków,
 • dowiezienie paliwa,
 • pomoc przy wlaniu niewłaściwego paliwa,
 • wymiana koła,
 • opieka nad dziećmi i zwierzętami,
 • kontynuowanie podróży,
 • samochód zastępczy,
 • wsparcie tłumacza, prawnika,
 • transport dla kierowcy,
 • pomoc przy złomowaniu.

Assistance może działać w Polsce, ale można także rozszerzyć zakres terytorialny poza granice RP.

Czy stary samochód można ubezpieczyć w ramach assistance?

Nie wszyscy ubezpieczyciele chcą ubezpieczać starsze pojazdy w ramach assistance. Najlepsze warianty są przeznaczone dla nowszych samochodów. Granicą jest zazwyczaj 15 rok eksploatacji. Jest to spowodowane większym prawdopodobieństwem wystąpienia szkody, bo starsze pojazdy są bardziej awaryjne. Na rynku można jednak znaleźć oferty ubezpieczenia assistance dla starszych pojazdów. PZU i Warta przyjmują do ubezpieczenia takie auta, jednak składka może być wyższa.

Dla kogo mini assistance?

W ramach polisy OC niektóre towarzystwa dołączają mini assistance. Jest to sposób zachęcenia klientów do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia właśnie w tym towarzystwie. Zakres mini assistance obejmuje zazwyczaj holowanie do 100 lub 150 km albo tylko do najbliższego warsztatu, ale tylko i wyłącznie po wypadku. Dla osób, które chciałyby skorzystać z assistance przy innych zdarzeniach np. awarii najlepiej wykupić lepszy zakres assistance.

Czy krótkoterminowy assistance to dobre rozwiązanie?

Krótkoterminowa polisa assistance jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które w ciągu całego roku nie wyjeżdżają w dalsze trasy, a taka podróż trafi się raz na jakiś czas. Wtedy mogą wykupić polisę na 7, 15 lub 30 dni i wybrać zakres terytorialny – tylko Polska lub także i Europa. Koszt takiej polisy dla samochodu osobowego (który ma mniej niż 15 lat) na 7 dni z holowaniem do 500 km w Polsce i Europie to około 140 zł. Dla osób, które jeżdżą często i daleko samochodem bardziej opłacalny jest zakup polisy całorocznej.

Co warto wiedzieć – assistance mini i AC mini?

 1. Na rynku ubezpieczeniowym można znaleźć polisy mini assistance i mini AC, których zakres jest okrojony.
 2. Polisy mini assistance i mini AC mogą przydać się osobom, które nie potrzebują pełnej ochrony lub składka jest dla nich za wysoka.
 3. Polisa mini AC chroni zazwyczaj od zdarzeń związanych z działaniami sił przyrody, zderzenia ze zwierzęciem, kradzieży.
 4. Polisa mini assistance jest najczęściej dołączona do OC i umożliwia holowanie po wypadku.
 5. Przed zakupem polisy warto zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, aby dokładnie sprawdzić zakres.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o assistance mini i AC mini

 1. Czy mini AC można dokupić w trakcie trwania OC?

  Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe dają taką możliwość. Zazwyczaj mini AC trzeba wykupić w pakiecie z OC. Jednak PZU oferują dokupienie mini AC w trakcie trwania umowy obowiązkowego ubezpieczenia.

 2. Czy szkodę parkingową można zlikwidować z mini AC?

  Większość towarzystw oferujących minicasco na rynku nie obejmuje szkody parkingowej. Aby ubezpieczyciel naprawił samochód, który został uszkodzony na parkingu przez nieznanego sprawcę trzeba mieć wykupione pełne AC.

 3. Czy z assistance można korzystać wielokrotnie?

  Assistance ma limity na zdarzenia lub działa do wyczerpania sumy ubezpieczenia. Trzeba uważnie sprawdzić warunki umowy przed zakupem, aby potem nie było niemiłej niespodzianki.

 4. Czy assistance działa także pod domem?

  Niektóre towarzystwa stosują tzw. franszyzę kilometrową, co oznacza, że polisa nie działa w określonej odległości od domu (jest to zazwyczaj 20 km). Warto wykupić tę klauzulę, ponieważ, gdy samochód nie będzie chciał się uruchomić np. rozładowanie akumulatora – towarzystwo odmówi udzielenia pomocy.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny