1 sierpnia 2018 (aktualizacja 4 listopada 2019)
[Głosów:43    Średnia:4.4/5]

Twój samochód został uszkodzony na skutek zdarzenia drogowego? Dzięki BLS, ubieganie się o odszkodowanie może być znacznie szybsze i prostsze. Sprawdź, na czym polega ten system i kto ma prawo do skorzystania z niego.

BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkody) to system, który w Polsce zaczął obowiązywać od 1 kwietnia 2015 roku. Początkowo dotyczył zaledwie kilku towarzystw ubezpieczeniowych, natomiast z czasem do programu dołączyli kolejni ubezpieczyciele.

BLS – Polska a kraje europejskie

System Bezpośredniej Likwidacji Szkody nie jest nowością. Chociaż w Polsce obowiązuje zaledwie od kilku lat, w niektórych państwach funkcjonuje od kilkudziesięciu lat.

Poniżej prezentujemy zasady BLS wybranych krajów.

 • Włochy

BLS obowiązuje we Włoszech od 1978 roku, zaś w obecnym kształcie – od 2007 roku. Jest to system obowiązkowy – w ten sposób likwidowanych jest ok. 80% wszystkich szkód. Z BLS wyłączone są niektóre szkody osobowe, stłuczki z więcej niż 2 pojazdami oraz zdarzenia z pojazdami niezarejestrowanymi we Włoszech.

 • Hiszpania

System Bezpośredniej Likwidacji Szkód obowiązuje w Hiszpanii od 1982 roku. Jest to system obowiązkowy, w ramach którego likwidowanych jest ok. 90% szkód. Wyłączone są szkody osobowe, szkody z udziałem pojazdów spoza porozumienia BLS oraz zdarzenia z więcej niż 2 autami.

 • Francja

Chociaż francuski system BLS działa od 1968 roku, w obecnym kształcie funkcjonuje od 2003 roku. Zgodnie z danymi, nawet 80% szkód likwidowanych jest w ten sposób. W przeciwieństwie do większości systemów działających w innych krajach, BLS uwzględnia szkody osobowe, zdarzenia z udziałem większej liczby pojazdów. Obejmuje przy tym zdarzenia, do których doszło na terenie Francji oraz Maroko. Każdego roku ustalany jest limit kwotowy.

 • Grecja

System BLS obowiązuje w Grecji od 2000 roku i obsługuje ok. 80% szkód. Obejmuje szkody osobowe, ale nie uwzględnia zdarzeń z udziałem więcej niż 2 pojazdów oraz zdarzeń, do których doszło z samochodami niezarejestrowanymi w Grecji oraz autami spoza systemu BLS.

Bezpośrednia Likwidacja Szkód – zasada działania

Przed wprowadzeniem BLS, osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym mogła ubiegać się o odszkodowanie wyłącznie u ubezpieczyciela, u którego sprawca miał wykupioną polisę. Bezpośrednia Likwidacja Szkody oznacza możliwość dopełnienia wszystkich formalności u swojego ubezpieczyciela.

Zasadę działania systemu BLS obrazuje poniższa grafika:

BLS bezpośrednia likwidacja szkód

 

Źródło: piu.org.pl

Osoba poszkodowana w kolizji drogowej zgromadzone dokumenty (w tym oświadczenie sprawcy o zdarzeniu drogowym) dostarcza do swojego ubezpieczyciela. Towarzystwo ubezpieczeniowe rozlicza szkodę gotówkowo lub bezgotówkowo, a następnie rozlicza się z ubezpieczycielem, u którego sprawca miał wykupione obowiązkową polisę OC.

Jakie towarzystwa ubezpieczeniowe należą do BLS?

Bezpośrednia Likwidacja Szkody to system, który wdrożyło kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Już w 2014 roku PZU – jako pierwszy w Polsce ubezpieczyciel – wprowadziło takie rozwiązanie dla swoich klientów. Od 1 kwietnia 2015 roku z systemu BLS można było także skorzystać w Warcie oraz Uniqa.

Obecnie z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody korzystają takie towarzystwa ubezpieczeniowe jak:

 • PZU
 • Aviva
 • Concordia
 • Uniqa
 • Ergo Hestia
 • Warta
 • AXA Direct
 • Gothaer

Przeczytaj także:
Zielona karta
Wypowiedzenie OC
Gdzie znajdę OC najtaniej?

Warunki Bezpośredniej Likwidacji Szkody

Warunki funkcjonowania systemu BLS zostały dokładnie określone przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bezpośrednia likwidacja szkody dotyczy:

 • szkód z udziałem wyłącznie aut
 • szkód na terenie Polski
 • szkód o wartości do 30 tys. zł

Ponadto oba pojazdy uczestniczące w zdarzeniu drogowym muszą być zarejestrowane na terenie Polski.

BLS – ograniczenia

Bezpośrednia Likwidacja Szkody ma pewne ograniczenia. Do głównych wyłączeń zaliczyć można:

 • szkody wyrządzone na osobach
 • szkody, których wartość przekracza 30 tys. zł
 • zdarzenia drogowe, w których uczestniczą więcej niż 2 samochody

System BLS nie zadziała również wtedy, gdy sprawa trafi do sądu.

Oblicz OC/AC w kalkulatorze ubezpieczeń!

Bezpośrednia likwidacja szkód a auto zastępcze

Tak samo jak w przypadku tradycyjnej formy likwidacji szkody, przy BLS masz prawo do skorzystania z auta zastępczego.

BLS a system tradycyjny

Bezpośrednia Likwidacja Szkód to system, który powstał z myślą o uproszczeniu i skróceniu formalności związanych z wypłatą odszkodowania. Przed wprowadzeniem BLS bardzo często dochodziło do opieszałości ze strony ubezpieczyciela. Ponadto tradycyjny system nie pozwalał na budowanie długotrwałych relacji z klientami, co obniżało standard obsługi.

BLS jest systemem, który niesie za sobą wiele zalet:

 • pozwala na szybszą likwidację szkody
 • daje szansę na budowanie wartościowych relacji
 • wpływa na poprawę jakości świadczonych usług
 • rzetelna wycena szkody

Warto pamiętać, że wprowadzenie systemu BLS nie zamyka drogi do korzystania z tradycyjnego systemu ubiegania się o odszkodowanie. Do ubezpieczyciela sprawcy trzeba się zgłosić w przypadkach, których nie obejmuje Bezpośrednia Likwidacja Szkody.

Jakie zmiany w ubezpieczeniach dzięki BLS?

BLS to krok w kierunku wyższego komfortu obsługi klienta. Dotychczas polisa komunikacyjna miała znaczenie dla osoby poszkodowanej w wypadku, bezpośrednia likwidacja szkody pozwala na możliwość skorzystania z ubezpieczenia OC, w sytuacji kiedy inny kierowca spowoduje szkodę. Coraz częściej ubezpieczający są zainteresowani wysoką jakością obsługi przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a nie niską ceną. To daje szansę firmom ubezpieczeniowym na poprawienie relacji z klientem oraz zyskanie sobie nowych. Szkoda tego nie wykorzystać w dobie dużej konkurencji na rynku komunikacyjnym.

 

 

Michalina Miotk
W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00