Twój samochód został uszkodzony na skutek zdarzenia drogowego? Dzięki BLS, ubieganie się o odszkodowanie może być znacznie szybsze i prostsze. Sprawdź, na czym polega ten system i kto ma prawo do skorzystania z niego.

BLS – bezpośrednia likwidacja szkody – warto wiedzieć

 1. Likwidacja szkody w ramach BLS nie może przekroczyć 30 000 zł.
 2. Usługa BLS umożliwia wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela poszkodowanego, a nie tylko towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC.
 3. W ramach BLS można jedynie likwidować szkody z udziałem aut (nie więcej niż dwóch), a także powstałe na terenie Polski.
 4. System BLS nie zadziała, jeśli sprawa trafi do sądu.

BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkody) to system, który w Polsce zaczął obowiązywać od 1 kwietnia 2015 roku. Początkowo dotyczył zaledwie kilku towarzystw ubezpieczeniowych, natomiast z czasem do programu dołączyli kolejni ubezpieczyciele.

BLS – Polska a kraje europejskie

System Bezpośredniej Likwidacji Szkody nie jest nowością. Chociaż w Polsce obowiązuje zaledwie od kilku lat, w niektórych państwach uproszczone systemy likwidacji szkód funkcjonują od kilkudziesięciu lat.

Poniżej prezentujemy zasady BLS wybranych krajów.

 • Włochy

BLS obowiązuje we Włoszech od 1978 roku, zaś w obecnym kształcie – od 2007 roku. Jest to system obowiązkowy – w ten sposób likwidowanych jest ok. 80% wszystkich szkód. Z BLS wyłączone są niektóre szkody osobowe, stłuczki z więcej niż 2 pojazdami oraz zdarzenia z pojazdami niezarejestrowanymi we Włoszech.

 • Hiszpania

System Bezpośredniej Likwidacji Szkód obowiązuje w Hiszpanii od 1982 roku. Jest to system obowiązkowy, w ramach którego likwidowanych jest ok. 90% szkód. Wyłączone są szkody osobowe, szkody z udziałem pojazdów spoza porozumienia BLS oraz zdarzenia z więcej niż 2 autami.

 • Francja

Chociaż francuski system BLS działa od 1968 roku, w obecnym kształcie funkcjonuje od 2003 roku. Zgodnie z danymi, nawet 80% szkód likwidowanych jest w ten sposób. W przeciwieństwie do większości systemów działających w innych krajach, BLS uwzględnia szkody osobowe, zdarzenia z udziałem większej liczby pojazdów. Obejmuje przy tym zdarzenia, do których doszło na terenie Francji oraz Maroko. Każdego roku ustalany jest limit kwotowy.

 • Grecja

System BLS obowiązuje w Grecji od 2000 roku i obsługuje ok. 80% szkód. Obejmuje szkody osobowe, ale nie uwzględnia zdarzeń z udziałem więcej niż 2 pojazdów oraz zdarzeń, do których doszło z samochodami niezarejestrowanymi w Grecji oraz autami spoza systemu BLS.

Bezpośrednia Likwidacja Szkód – zasada działania

Przed wprowadzeniem BLS, osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym mogła ubiegać się o odszkodowanie wyłącznie u ubezpieczyciela, u którego sprawca miał wykupioną polisę. Bezpośrednia Likwidacja Szkody oznacza możliwość dopełnienia wszystkich formalności u swojego ubezpieczyciela.

Zasadę działania systemu BLS obrazuje poniższa grafika:

BLS bezpośrednia likwidacja szkód

Źródło: piu.org.pl

Osoba poszkodowana w kolizji drogowej zgromadzone dokumenty (w tym oświadczenie sprawcy o zdarzeniu drogowym) dostarcza do swojego ubezpieczyciela. Towarzystwo ubezpieczeniowe rozlicza szkodę gotówkowo lub bezgotówkowo, a następnie rozlicza się z ubezpieczycielem, u którego sprawca miał wykupione obowiązkową polisę OC.

Jakie towarzystwa ubezpieczeniowe należą do BLS?

Bezpośrednia Likwidacja Szkody to system, który wdrożyło kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Już w 2014 roku PZU – jako pierwszy w Polsce ubezpieczyciel – wprowadziło takie rozwiązanie dla swoich klientów. Od 1 kwietnia 2015 roku z systemu BLS można było także skorzystać w Warcie oraz Uniqa.

Obecnie z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód korzystają takie towarzystwa ubezpieczeniowe, jak m.in.:

 • PZU,
 • You Can Drive,
 • Uniqa,
 • Ergo Hestia,
 • Warta (wraz z marką HDI),
 • Wiener,
 • Allianz,
 • Beesafe,
 • Link4.

Dodatkowo jeśli masz OC w Warcie lub PZU, możesz skorzystać z BLS niezależnie od tego, gdzie sprawca ma OC.

Przeczytaj także:
Zielona karta
Wypowiedzenie OC
Gdzie znajdę OC najtaniej?

Warunki Bezpośredniej Likwidacji Szkody

Warunki funkcjonowania systemu BLS zostały dokładnie określone przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bezpośrednia likwidacja szkody dotyczy:

 • szkód z udziałem wyłącznie aut,
 • szkód na terenie Polski,
 • szkód o wartości do 30 tys. zł.

Ponadto oba pojazdy uczestniczące w zdarzeniu drogowym muszą być zarejestrowane na terenie Polski.

BLS – ograniczenia

Bezpośrednia Likwidacja Szkody ma pewne ograniczenia. Do głównych wyłączeń zaliczyć można:

 • szkody wyrządzone na osobach,
 • szkody, których wartość przekracza 30 tys. zł,
 • zdarzenia drogowe, w których uczestniczą więcej niż 2 samochody.

System BLS nie zadziała również wtedy, gdy sprawa trafi do sądu.

Oblicz OC/AC w kalkulatorze ubezpieczeń!

Bezpośrednia likwidacja szkód a auto zastępcze

Tak samo jak w przypadku tradycyjnej formy likwidacji szkody, przy BLS masz prawo do skorzystania z auta zastępczego.

BLS a system tradycyjny

Bezpośrednia Likwidacja Szkód to system, który powstał z myślą o uproszczeniu i skróceniu formalności związanych z wypłatą odszkodowania. Przed wprowadzeniem BLS bardzo często dochodziło do opieszałości ze strony ubezpieczyciela. Ponadto tradycyjny system nie pozwalał na budowanie długotrwałych relacji z klientami, co obniżało standard obsługi.

W standardowej likwidacji szkody poszkodowany zgłaszał szkodę w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Zgłoszenie trafiało do likwidatora szkód, który albo się przychylił do roszczenia, albo nie. Najczęściej nie i trzeba było pisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Sprawa potrafiła trafić do sądu i do Rzecznika Finansowego.

Teraz ubezpieczyciel poszkodowanego niejako występuje w jego imieniu i pośredniczy, co ma docelowo zapewnić bardziej rzetelną likwidację szkody. Nie leży w jego interesie zaniżanie wartości odszkodowania, bo odzyska je od ubezpieczyciela sprawcy szkody.

Warto pamiętać, że wprowadzenie systemu BLS nie zamyka drogi do korzystania z tradycyjnego systemu ubiegania się o odszkodowanie. Do ubezpieczyciela sprawcy trzeba się zgłosić w przypadkach, których nie obejmuje Bezpośrednia Likwidacja Szkody.

Jakie korzyści płyną z BLS?

Przede wszystkim Bezpośrednia Likwidacja Szkody znacznie przyspiesza proces uzyskiwania odszkodowania od sprawcy.

Jeśli tylko masz dane sprawcy, szkodę możesz zgłosić u swojego agenta ubezpieczeniowego lub w zaprzyjaźnionym towarzystwie ubezpieczeniowym. Nie jest tajemnicą, że lojalność klienta w sektorze ubezpieczeń buduje się właśnie poprzez skuteczną obsługę szkód. Jeżeli zatem masz agenta, który w przeszłości dobrze się sprawił, a Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe dba o Ciebie jak o członka rodziny, BLS pozwoli Ci załatwić sprawę z nimi, a nie z ubezpieczycielem sprawcy.

Dzięki systemowi BLS możesz też uzyskać lepsze odszkodowanie. Kiedy zgłaszasz szkodę w Twoim towarzystwie ubezpieczeniowym, masz szanse na lepszą wycenę szkody, bo… to nie Twój ubezpieczyciel za nią płaci. Twoja firma ubezpieczeniowa oszacuje szkodę i wypłaci odszkodowanie, a następnie upomni się o jego zwrot u ubezpieczyciela sprawcy. Ty tylko zyskujesz.

Może się też okazać, że dana firma ubezpieczeniowa oferuje dodatkowe korzyści przy korzystaniu z systemu BLS, jak np. Compensa, która obiecuje nie zabierać Ci zniżek za szkodę zgłoszoną poprzez Bezpośrednią Likwidację Szkody.

Jakie zmiany w ubezpieczeniach dzięki BLS?

BLS to krok w kierunku wyższego komfortu obsługi klienta. Dotychczas polisa komunikacyjna miała znaczenie dla osoby poszkodowanej w wypadku, bezpośrednia likwidacja szkody pozwala na możliwość skorzystania z ubezpieczenia OC, w sytuacji kiedy inny kierowca spowoduje szkodę.

W uproszczonej likwidacji szkody sprawy trwają o wiele krócej. Mniej z nich wymaga odwoływania się i mniej skarg trafia do Rzecznika Finansowego. Likwidacją szkody zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe, które znasz i któremu ufasz.

Coraz częściej ubezpieczający są zainteresowani wysoką jakością obsługi przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a nie niską ceną. To daje szansę firmom ubezpieczeniowym na poprawienie relacji z klientem oraz zyskanie sobie nowych. Szkoda tego nie wykorzystać w dobie dużej konkurencji na rynku komunikacyjnym.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o bezpośrednią likwidację szkody

 1. Czy warto korzystać z BLS?

  W większości przypadków - tak. Likwidacja szkody jest szybsza, bardziej uczciwa a sprawę możesz załatwić u swojego znajomego agenta ubezpieczeniowego.

 2. Co oznacza bezpośrednia likwidacja szkody?

  Bezpośrednia likwidacja szkody oznacza, że szkodę likwidujesz w Twoim towarzystwie ubezpieczeniowym, zamiast (jak dotąd) w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy.

 3. Na czym polega proces likwidacji szkody?

  Uproszczony proces likwidacji polega na zgłoszeniu szkody, którą analizuje likwidator szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli załączona do zgłoszenia dokumentacja na to pozwala, likwidator akceptuje roszczenie zgłaszającego i następuje wypłata odszkodowania. Jeśli nie - likwidator zaproponuje inną kwotę ugody lub wyśle rzeczoznawcę na miejsce zdarzenia.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ja1980
3 lat temu

BLS jest korzystne wg mnie jak by nie patrzec dostajemy odszkodowanie od ubezpieczyciela u ktorego mamy polise wiec musi mi zależeć na załatwieniu sprawy szybko i bezproblemowo celem zachowania klienta

witek
3 lat temu
Reply to  ja1980

chyba że ubezpieczyciel zaniży odszkodowanie bo to też różnie bywa. każdy myśli żeby maksymalizowac zyski a minimalozowac koszty.

kurka
3 lat temu
Reply to  ja1980

Każde ubezpieczyciel chce wysisnac nas jak cutyryny tylko brac i brac

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny