Prawidłowe ciśnienie opon gwarantuje dłuższy czas ich użytkowania, przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy i wpływa na mniejsze zużycie paliwa. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie w oponach samochodowych zmniejsza komfort jazdy i prowadzi do szybszego zużycia ogumienia, dlatego wartość tę warto regularnie kontrolować. Ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie opon? Wyjaśniamy.

Wartość ciśnienia w oponach samochodowych zależy od modelu auta, rozmiaru opon, osi pojazdu. Przyjmuje się, że optymalne ciśnienie mieści się w przedziale 2,2-2,3 bara. Specjaliści zalecają, aby parametr ten kontrolować raz na dwa tygodnie i na pewno przed każdą dłuższą trasą.

Trzeba pamiętać, że zbyt wysokie ciśnienie, czy też zbyt niskie mogą zmniejszać bezpieczeństwo jazdy. Obecnie producenci samochodów montują w pojazdach kontrolki ciśnienia (w kolorze czerwonym lub żółtym), czyli tzw. system monitorujący ciśnienie w oponach. Ich zapalenie się oznacza nieprawidłowe ciśnienie – jego całkowity brak lub spadek poniżej zalecanego poziomu. To wyraźny sygnał dla kierowcy, aby dopompować koła. Warto też poszukać przyczyny spadku ciśnienia.

Dlaczego prawidłowe ciśnienie opon ma znaczenie?

Prawidłowe ciśnienie w oponach samochodowych ma duże znaczenie. Przyjrzyjmy się, dlaczego ten parametr jest tak istotny. Przede wszystkim zbyt niskie ciśnienie powoduje:

  • wydłużenie drogi hamowania na mokrej drodze;
  • mniejszą odporność na aquaplaning (w miejscu styku konstrukcji opony z podłożem tworzy się wodny klin, opona traci przyczepność);
  • trudniejsze wykonywanie ruchów kierownicą;
  • niewłaściwe reagowanie pojazdu na wykonywane przez kierowcę manewry;
  • szybsze zużycie części układu kierowniczego;
  • szybsze zużycie opon.

Uwaga! Nieprawidłowe ciśnienie w oponach zwiększa ryzyko nagłego wystrzału opony, co z kolei zmniejsza bezpieczeństwo jazdy.

Zbyt wysokie ciśnienie w oponach też niesie ze sobą określone ryzyko:

  • odpowiada za gorszą przyczepność i szybsze zużycie elementów zawieszenia;
  • prowadzi do większego zużycia bieżnika;
  • pogarsza jakość jazdy (większy hałas, gorsze tłumienie nierówności).

Nieprawidłowe ciśnienie w oponach samochodowych prowadzi często do powstawania mikrouszkodzeń, co z kolei powoduje odkształcenia opony i zwiększa prawdopodobieństwo wystrzału, uszkodzenia na skutek wjechania w dziurę, czy pokonywania nierówności.

Porównaj ceny OC i AC

Ile wynosi prawidłowe ciśnienie oponach samochodowych?

Optymalna wartość ciśnienia w oponach zależy przede wszystkim od jej rozmiaru. Prawidłowe wynosi 2,1-2,3 bara – jazda na takim ciśnieniu jest bezpieczna. Warto jednak sprawdzić, jakie ciśnienie rekomenduje producent i starać się utrzymywać zalecane wartości.

Właściwe ciśnienie w oponach letnich

Ciśnienie w oponach letnich zmienia się z upływem czasu, może to wynikać z kilku czynników. Jednym z nich jest temperatura otoczenia. Latem dni intensywnych upałów przeplatają się z nagłym ochłodzeniem, co nie pozostaje bez wpływa na wartości ciśnienia w oponach. Przyjmuje się, że wzrost lub spadek temperatury o 10 stopni, to zmiana ciśnienia w oponach o 0,1 bara.

Ciśnienie w letnich oponach wymaga okresowej kontroli – w przypadku ocieplenia, czy dużego nasłonecznienia warto sprawdzać je rano, przed jazdą. Właściwe wartości ciśnienia podane są w instrukcji obsługi samochodu.

Właściwe ciśnienie w oponach zimowych

W sezonie zimowym ciśnienie w oponach należy kontrolować nawet raz w tygodniu. Dlaczego? Śnieg zalegający na drodze, wahania temperatury wpływają na przyczepność opon do nawierzchni, dlatego tak istotne jest, aby zadbać o prawidłowe wartości ciśnienia.

Specjaliści zalecają, aby w sezonie zimowym zwiększyć ciśnienie w oponach o 0,2 bara. Warto to zrobić, gdy niskie temperatury utrzymują się przez kilka dni. Każdy spadek temperatury może doprowadzić do obniżenia ciśnienia w kołach, przy dużych mrozach może to oznaczać ciśnienie niższe nawet o kilkadziesiąt procent! Zbyt niskie wartości ciśnienia w oponach to gorsza przyczepność koła i sterowność wozu, wydłużona droga hamowania, większe zużycie paliwa i szybsze niszczenie bieżnika.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń w rankomat.pl

Najczęściej zalecane ciśnienie w oponach zimowych to 2,0 i 2,2 bara. Zawsze należy jednak upewnić się, jaką wartość sugeruje producent pojazdu. Gdzie znaleźć taką informację? Wyjaśniamy poniżej.

Gdzie szukać informacji o ciśnieniu opon w samochodzie?

Wartość ciśnienia w oponach jest ustalana indywidualnie dla modelu auta. Informację o prawidłowym poziomie ciśnienia, jaki należy utrzymać, można znaleźć przede wszystkim w instrukcji obsługi pojazdu. W niektórych samochodach umieszcza się ją również:

  • wewnątrz, na słupku drzwi po stronie kierowcy;
  • po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa;
  • w skrzynce bezpiecznikowej;
  • na naklejce znajdującej się na pokrywie bagażnika;
  • przy kole zapasowym.

Ciśnienie opon a ich rodzaj – jak to zgrać?

Na bocznej powierzchni opony znajduje się informacja o maksymalnym ciśnieniu w danym rodzaju opony. Trzeba jednak pamiętać, że to nie to samo, co wartość zalecana! Właściwe ciśnienie zależy od rozmiaru opony.

Jeśli kierowcy zależy na idealnym dopasowaniu, powinien pamiętać, że dla opon o wielkości 13 cali będzie to ciśnienie 2,2-2,5 bara, a dla opon 15-calowych ciśnienie w wysokości 2,2-2,7 bara.

Opony 155/70 R13 

Opony o tym rozmiarze mają wąski bieżnik o szerokości 155 mm. O czym informują nas pozostałe oznaczenia? Liczba 70 to procentowy stosunek wysokości opony do jej szerokości. R13 oznacza rodzaj konstrukcji i średnicę felgi – w tym przypadku jest to budowa radialna, gdzie nici osnowy układają się równolegle.

Tego typu opony spotykamy w samochodach kompaktowych, małych, najczęściej ze starszych roczników. Ciśnienie w tych oponach to 2,1-2,5 bara dla przedniej osi i 1,8-2,5 bara dla tylnej osi samochodu.

Opony 185/65 R15

To opony z nieco szerszym bieżnikiem, 185 mm, również o budowie radialnej. Opony wymagają obręczy o średnicy 15 cali. Ten typ opon najlepiej sprawdza się na nawierzchniach miejskich.

W tych oponach uśrednione ciśnienie wynosi 2,1-2,3 bara dla osi przedniej i 1,9-2,9 bara dla osi tylnej. Warto jednak upewnić się sięgając np. po instrukcję, ponieważ różne modele i roczniki samochodu mogą wymagać nieco innych wartości.

Opony 195/50 R15 

Te opony mają szerokość 195 mm i łączą się z felgą o średnicy 15 cali. Uśrednione wartości ciśnienia to 2,2-2,4 bara dla przedniej osi oraz 2,0-2,7 bara dla tylnej osi. Jak w pozostałych przypadkach, należy upewnić się, jakie są zalecenia producenta, sprawdzając informacje na klapce wlewu paliwa, czy na przednich drzwiach od strony kierowcy.

Opony 205/55 R16

Opona 205/55 R16 jest uniwersalna i pasuje do wielu modeli aut osobowych. Bieżnik o szerokości 205 mm jest charakterystyczny dla Fiatów, BMW, czy Citroenów. Pasuje do nich felga w rozmiarze 16 cali, opony mają budowę radialną. Ciśnienie w oponach o tym rozmiarze mieści się w przedziale 2,2-2,5 bara dla przedniej osi oraz 2,9-3,0 bara dla osi tylnej.

Opony 205/60 R16

Tego rodzaju opony stosowane są w wozach o większej mocy silnika, np. w SUV-ach, autach terenowych. Opony mają szerokość bieżnika 205 mm, rozmiar felgi 60 cali i konstrukcję radialną. W tym przypadku producenci zalecają zwykle utrzymanie ciśnienia na osi przedniej i tylnej o wartości 2,2-2,4 bara.

Opony 215/55 R16

Opony 215/55 R16 spotykamy np. w samochodach marki Honda (Civic), Audi (A4), Citroen (Berlingo). Na rynku dostępne są opony o tych parametrach w wersji zimowej, letniej i całorocznej. Dla przedniej osi zaleca się ciśnienie w przedziale 2,3-3,2 bara, a dla tylnej osi 2,2-3,2 bara.

Opony 225/40 R18 

Dla opon o szerokości 225 mm i wielkości felgi 40 cali zalecane ciśnienie to 2,2-3,0 bara dla przedniej osi i 2,2-3,1 dla tylnej. Oczywiście i w tym przypadku należy kierować się zaleceniami producenta, który określa optymalne wartości ciśnienia w oponach.

Opony 225/45 R17 

Opony 225/45 R17 montuje się w wielu popularnych samochodach – Opel Astra, Skoda Octavia, Audi A3, BMW X3. Najczęściej zalecane wartości ciśnienia dla osi przedniej to 2,1-2,4 bara oraz 2,0-2,9 bara dla tylnej osi.

Jak najlepiej sprawdzać ciśnienie w oponach?

Ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie. Możesz to zrobić na stacjach benzynowych lub w warsztacie samochodowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie zmierzyć tę wartość w garażu, a nawet na parkingu. Trzeba pamiętać, że dobrym zwyczajem jest także sprawdzenie ciśnienia w kole zapasowym.

Jak często kontrolować ciśnienie w oponach? Na pewno przed każdą dalszą podróżą. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk sprawdzania ciśnienia przynajmniej raz w miesiącu (zaleca się nawet raz na dwa tygodnie), a zimą jeszcze częściej.

Uwaga! Pomiarów nie należy wykonywać bezpośrednio po wyłączeniu silnika – trzeba odczekać aż silnik ostygnie. Ciśnienie sprawdza się specjalnym urządzeniem, ciśnieniomierzem, który można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Skąd bierze się w oponach niskie ciśnienie?

Utrzymanie właściwego ciśnienia w oponach to kwestia większego bezpieczeństwa osób podróżujących samochodem. Obniżone ciśnienie wpływa niekorzystnie na stan bieżnika, zwiększa zużycie paliwa. Pozostaje pytanie, dlaczego ciśnienie w oponach spada, co jest tego przyczyną? Może to być:

  • nieszczelność wentyla opony,
  • wykrzywienie felgi,
  • gwóźdź wbity w oponę.

Ciśnienie może również spadać z powodu dużej różnicy temperatur – z taką sytuacją mamy do czynienia szczególnie zimą oraz latem, gdy wahania są spore.

Trzeba pamiętać, że powolny spadek ciśnienie nie jest niczym niepokojącym, to zupełnie normalne zjawisko. Warto jednak mieć sytuację pod kontrolą i regularnie sprawdzać ciśnienie w przednich i tylnych oponach. Nieistotne, czy zrobisz to na stacji benzynowej, czy przed domem, najważniejsze, by pamiętać, że prawidłowe wartości ciśnienia to jeden z warunków bezpiecznej jazdy.

– dodaje Natalia Tokarczyk-Jarocka

Na czym polega ubezpieczenie opon i gdzie można je kupić?

Co jeszcze warto wiedzieć o oponach samochodowych? Istnieje możliwość ich ubezpieczenia – może to być oddzielna polisa lub ochrona w ramach ubezpieczenia assistance. Dlaczego warto pomyśleć o tego rodzaju zabezpieczeniu?

Towarzystwo ubezpieczeniowe zagwarantuje wymianę koła na miejscu zdarzenia lub holowanie do warsztatu. W razie potrzeby ubezpieczyciel udzieli informacji na temat zakładów wulkanizacyjnych czy sklepów z oponami. Zanim jednak zapadnie decyzja o wykupieniu takiej ochrony, należy przejrzeć OWU, aby sprawdzić zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności. W tym celu przyda Ci się wygodny kalkulator OC i AC i porównanie ofert bez wychodzenia z domu.

Porównaj ceny OC i AC

Szukając informacji, warto zapoznać się z pojęciem uszkodzenia opony, ponieważ każda firma może inaczej je rozumieć. Może ono obejmować pęknięcie lub przebicie opony czy brak powietrza. Aby ubezpieczyciel udzielił wsparcia, muszą zaistnieć odpowiednie okoliczności – zderzenie z innym pojazdem, najechanie na przeszkodę czy wybuch.

Oczywiście ubezpieczenie opon nie zawsze zadziała. Pomoc wyklucza rażące niedbalstwo, prowadzenie pojazdu bez uprawnień, czy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Naprawa na miejscu jest możliwa jedynie wtedy, gdy kierowca ma przy sobie zapasowe koło i zestaw naprawczy. W innym przypadku TU odmówi pomoc.

  1. Zarówno podwyższone ciśnienie w oponach, jak i zbyt niskie wartości wpływają niekorzystnie na komfort jazdy, bezpieczeństwo (pogorszenie przyczepności) oraz szybkość zużywania się poszczególnych elementów samochodu, krótszą żywotność opony (zużycie bieżnika).
  2. Optymalne ciśnienie opon samochodowych to 2,1-2,3 bara. Zaleca się jednak sprawdzić, jakie wartości sugeruje producent. Są one uzależnione od wielkości opony, a nawet masy pojazdu (obciążenia wozu) i będą różne dla poszczególnych modeli aut.
  3. Informację o zalecanym ciśnieniu można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu, na klapie wlewu paliwa, na drzwiach po stronie kierowcy.
  4. Ciśnienie można sprawdzić na stacji benzynowej, w warsztacie, a także samodzielnie.
  5. Pomiaru ciśnienia warto dokonywać przynajmniej raz na miesiąc.
  6. Warto wykupić polisę, która oferuje ochronę opon.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o ciśnienie opon

  1. Od czego zależą prawidłowe wartości ciśnienia w oponach?

    Na wartości ciśnienia w oponach wpływa temperatura powietrza; przy jej wahaniach może dojść do spadku ciśnienia. Ciśnienie zależy od wielkości opony (rozmiaru), modelu samochodu, a także masy pojazdu wraz z obciążeniem (pasażerowie, ładunek).

  2. Jak często robić pomiar ciśnienia opon samochodowych?

    Zaleca się, aby ciśnienie w oponach kontrolować co najmniej raz w miesiącu. Zimą, gdy temperatura spada, pomiar warto wykonywać częściej. Dobrze jest zmierzyć ciśnienie przed każdą dalszą podróżą.

  3. Z czego wynika spadek ciśnienia w oponach samochodowych?

    Ciśnienie powietrza w oponach może nagle spaść. Powodem bywa uszkodzenie mechaniczne, np. na skutek najechania na ostry przedmiot. Do spadków dochodzi także podczas dużych wahań temperatury powietrza, szczególnie zimą lub latem.

  4. Czy ciśnienie w oponach przednich powinno być takie samo jak w tylnych?

    Nie. Ciśnienie powietrza w oponach tylnych i przednich zazwyczaj nieco się różni. Taką informację podają producenci, a znaleźć ją można w instrukcji obsługi, na drzwiach kierowcy, klapie wlewu paliwa, czy w pobliżu koła zapasowego w bagażniku.

Agnieszka Wawrzaszek
Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny