opony
29 listopada 2018 (aktualizacja 4 listopada 2019)
[Głosów:34    Średnia:4.7/5]

Wymiana uszkodzonego koła na drodze nie jest skomplikowana, ale z pewnością jest uciążliwa. Jeżeli nie chcesz wymieniać ogumienia na poboczu w niesprzyjających warunkach pogodowych lub po prostu nie znasz się na tym, wykup ubezpieczenie opon. Najpierw dowiedz się jednak, co w ramach polisy oferują poszczególne towarzystwa.

Ubezpieczenie opon jest sprzedawane zarówno w pakiecie z innymi ubezpieczeniami (najczęściej OC i AC) lub jako osobna polisa. W ramach ubezpieczenia, właściciele pojazdów mogą skorzystać z pomocy fachowców w razie konieczności wymiany opony.

Dla kogo jest ubezpieczenie opon?

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenie opon każdemu właścicielowi pojazdu, który nie chce samodzielnie zmieniać ogumienia na drodze. Większość ubezpieczycieli obejmuje ubezpieczeniem zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe (np. w HDI o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony; w Gothaer do 2 ton). Rok wyprodukowania pojazdu nie ma znaczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego wykupienie polisy na 12 miesięcy kosztuje:

 • 7 zł w towarzystwie ubezpieczeniowym Gothaer;
 • 9 zł – taka stawka obowiązuje w Warcie przy zawieraniu umowy o ubezpieczenie OC Komfort z Wartą po raz pierwszy. Klienci, którzy odnawiają ubezpieczenie auta na kolejny okres, mogą nabyć ubezpieczenie opon (Warta Opony) wraz z ubezpieczeniem Warta Auto Ochrona+ za 29 zł;
 • 9 zł w HDI;
 • od 19 zł w AXA Direct. Ostateczna kwota zależy od modelu samochodu oraz wypracowanych przez kierowcę zniżek;
 • 35 zł w mtu24.pl.

Przy wyborze ubezpieczenia opon warto porównać poszczególne oferty m.in. pod względem tego, czy towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje limity. Przykładowo klienci Warty mogą liczyć na pomoc bez względu na liczbę zgłoszeń dokonanych w ciągu roku. Ważna jest też suma ubezpieczenia. Przykładowo Compensa ustanawia ją na 300 zł na terytorium Polski i 80 euro za granicą, podczas gdy w mtu24.pl wynosi ona 1000 zł.

 

Ubezpieczenie opon tylko na terenie Polski?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych gwarantuje wymianę ogumienia jedynie na terenie Polski. Tak jest w przypadku Warty, mtu24.pl, HDI i Gothaer. Kierowcy, którzy często podróżują po Europie, powinni zainteresować się ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego Compensa. Ten ubezpieczyciel gwarantuje zorganizowanie wymiany opony nawet za granicą, jeżeli do zdarzenia doszło na terenie państw należących do Unii Europejskiej lub m.in.: Białorusi, Czarnogóry, Macedonii, Norwegii, Serbii, Szwajcarii czy Ukrainy.

Przeczytaj także:
Ubezpieczenie OC najtaniej
Kalkulator OC bez podawania danych

Zakres ubezpieczenia opon

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe zamieszcza informacje o zakresie ubezpieczenia opon w OWU. Najczęściej ubezpieczyciel oferuje pomoc techniczną i informacyjną. Ta pierwsza obejmuje:

 • wymianę opon na miejscu zdarzenia, gdy uszkodzone zostały np. dętki,
 • jeżeli wymiana na miejscu zdarzenia nie jest możliwa, to odholowanie ubezpieczonego pojazdu do najbliższego warsztatu świadczącego taką usługę,
 • naprawę uszkodzonego ogumienia – najczęściej naprawa dotyczy uszkodzeń, które można naprawić stosując standardową technologię naprawy.

Ubezpieczyciele wymagają przy tym, aby kierowca dysponował kołem zapasowym oraz zestawem naprawczym koła. Jeżeli te rzeczy nie znajdą się na wyposażeniu pojazdu, to kierowca nie otrzyma pomocy. Żaden ubezpieczyciel nie pokrywa kosztu zakupu części zamiennych czy materiałów niezbędnych do wymiany kół.

W ramach pomocy informacyjnej ubezpieczony może liczyć, że po kontakcie z pracownikami infolinii uzyska dane teleadresowe najbliższych:

 • zakładów wulkanizacyjnych,
 • sklepów z oponami,
 • punktów przechowywania opon.

Pomoc informacyjna może okazać się szczególnie istotna dla kierowców często podróżujących za granicę.

Ubezpieczenie opon a wyłączenia

Przy każdym ubezpieczeniu towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują listę sytuacji, w przypadku których ich odpowiedzialność zostaje wyłączona. Informacje o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela zawsze są zawarte w OWU. W przypadku ubezpieczenia opon wyłączenie ma miejsce m.in. gdy:

 • do zdarzenia doszło na drogach nieutwardzonych lub w miejscu, które jest objęte zakazem ruchu (Compensa),
 • do zdarzenia doszło na skutek najechania na dziurę w drodze (HDI),
 • do uszkodzenia opon doszło umyślnie lub z związku niedbalstwem kierowcy (np. w momencie zdarzenia znajdował się on pod wpływem alkoholu lub pojazd został unieruchomiony ze względu na obciążenie go ponad dopuszczalną masę całkowitą – Gothaer),
 • uszkodzenia powstały w wyniku zderzenia ubezpieczonego pojazdu z innym (Warta),
 • zdarzenie nastąpiło w związku ze świadczeniem przez ubezpieczonego odpłatnych usług przewozu osób lub bagażu (AXA Direct).

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie zwracają też kosztów wymiany koła poniesionych przez ubezpieczonego, jeżeli działał on bez porozumienia się z pracownikami Centrum Alarmowego Assistance.

Michalina Miotk
W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
yjaro1900nafciazrolin rolik babyNowyManiek 77 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Głos ludu
Gość
Głos ludu

Ubezpieczenie opony to śmieszna kwota a jak człowiek złapie gume to kasa się wraca

Maniek 77
Gość
Maniek 77

no tak ale popatrz na to z tej srony. tu złotówka tam złotówka i nagle robie się kontretna suma jak dla mnie to zbędny produkt dla naiwnych

Nowy
Gość
Nowy

A na co to komu..

nafciaz
Gość
nafciaz

Ściema i tyle. Dałem się na to namówić w compensa i co opona mi sie przebiła a moje zgłoszenie zostało odrzucone bo miałem założone letnie opony na tle w zimie więc niewłaściwe urzytkowanie. Drugi raz nie dam sie namówć

yjaro1900
Gość
yjaro1900

kolejny czlowiek rozczarowany zali sie a moze trzeba bylo przeczytac regulamin TAKIE to ciezkie bo nie rozumiem?

rolin rolik baby
Gość
rolin rolik baby

Jedna z największych bzdur jakie widziałem mozę jeszcze będzie ubezpieczenie anten samochodowych albo kołpaków. Dodatkowy prodkukt który ma na celu wyduszenie kolejnych pieniędzy od kierowcy

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00