Wymiana uszkodzonego koła na drodze nie jest skomplikowana, ale z pewnością jest uciążliwa. Jeżeli nie chcesz wymieniać ogumienia na poboczu w niesprzyjających warunkach pogodowych lub po prostu nie znasz się na tym, wykup ubezpieczenie opon. Najpierw dowiedz się jednak, co w ramach polisy oferują poszczególne towarzystwa.

Ubezpieczenie opon – to warto wiedzieć:

 1. Ubezpieczenie opon przeznaczone jest zazwyczaj dla właścicieli aut osobowych i ciężarowych do 3,5 t.
 2. Ochrona obejmuje najczęściej: wymianę koła na miejscu zdarzenia, holowanie do serwisu (jeśli naprawa na miejscu nie jest możliwa) oraz pokrycie kosztów naprawy.
 3. Ubezpieczyciele wymagają, aby kierowca dysponował kołem zapasowym oraz zestawem naprawczym koła. W przeciwnym wypadku mogą odmówić udzielenia pomocy.
 4. Przed zakupem polisy warto sprawdzić sumę ubezpieczenia, limity dotyczące wybranych usług oraz wyłączenia od odpowiedzialności.
 5. Ubezpieczenie opon jest dobrowolne i każde towarzystwo może stosować własne zasady ochrony.
 6. Warunki ubezpieczenia opon można sprawdzić w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) wybranej firmy.

Ubezpieczenie opon jest sprzedawane zarówno w pakiecie z innymi ubezpieczeniami (najczęściej OC i AC) lub jako osobna polisa. W ramach ubezpieczenia, właściciele pojazdów mogą skorzystać z pomocy fachowców w razie konieczności wymiany opony.

Dla kogo jest ubezpieczenie opon?

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenie opon każdemu właścicielowi pojazdu, który nie chce samodzielnie zmieniać ogumienia na drodze. Większość ubezpieczycieli obejmuje ubezpieczeniem zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe (np. w HDI o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony; w Gothaer do 2 ton). Rok wyprodukowania pojazdu nie ma znaczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego wykupienie polisy na 12 miesięcy kosztuje:

 • 7 zł w towarzystwie ubezpieczeniowym Gothaer;
 • 9 zł – taka stawka obowiązuje w Warcie przy zawieraniu umowy o ubezpieczenie OC Komfort z Wartą po raz pierwszy. Klienci, którzy odnawiają ubezpieczenie auta na kolejny okres, mogą nabyć ubezpieczenie opon (Warta Opony) wraz z ubezpieczeniem Warta Auto Ochrona+ za 29 zł;
 • 9 zł w HDI;
 • od 19 zł w AXA Direct. Ostateczna kwota zależy od modelu samochodu oraz wypracowanych przez kierowcę zniżek;
 • 35 zł w mtu24.pl.

Czy ubezpieczenie opon pokryje wszystkie koszty?

Przy wyborze ubezpieczenia opon warto porównać oferty poszczególnych towarzystw, m.in. pod względem wysokości sumy ubezpieczenia i stosowanych limitów. Choć pierwotnie może nam się wydawać, że wszystkie towarzystwa oferują taką samą usługę, w rzeczywistości rozbieżności w zakresie ochrony są bardzo duże.

Towarzystwo Wariant ochronySuma ubezpieczeniaLimity
AXA DirectASS Wariant OponyPokrycie wszystkich objętych umową kosztówTylko koszty dojazdu, pomocy drogowej, holowania i robocizny
AvivaASS Opon Pojazdu (dodatkowe ubezpieczenie ASS)Pokrycie wszystkich objętych umową kosztówTylko koszty dojazdu, pomocy drogowej, holowania i robocizny
CompensaCompensa Opony300 zł w Polsce
80 euro za granicą
Tylko koszty realizowanych usług
HDI Opony AssistanceW przypadku wymiany w warsztacie: 150 zł na jedno kołoTylko koszty realizowanych usług
Link4Program pomocy z samochodem zastępczym i Assistance Opony2000 złNaprawa na miejscu: do 200 zł
holowanie: do 100 km
mtu24.plUbezpieczenie Opon1000 złOchrona tylko na jedno zdarzenie w całym okresie ubezpieczenia
WienerAuto ASS OponyPokrycie wszystkich objętych umową kosztówTylko koszty dojazdu, pomocy drogowej, holowania i robocizny

Ubezpieczenie opon tylko na terenie Polski?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych gwarantuje wymianę ogumienia jedynie na terenie Polski. Tak jest w przypadku Warty, mtu24.pl, HDI i Gothaer. Kierowcy, którzy często podróżują po Europie, powinni zainteresować się ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego Compensa. Ten ubezpieczyciel gwarantuje zorganizowanie wymiany opony nawet za granicą, jeżeli do zdarzenia doszło na terenie państw należących do Unii Europejskiej lub m.in.: Białorusi, Czarnogóry, Macedonii, Norwegii, Serbii, Szwajcarii czy Ukrainy.

Przeczytaj także:
Ubezpieczenie OC najtaniej
Kalkulator OC bez podawania danych

Zakres ubezpieczenia opon

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe zamieszcza informacje o zakresie ubezpieczenia opon w OWU. Najczęściej ubezpieczyciel oferuje pomoc techniczną i informacyjną. Ta pierwsza obejmuje:

 • wymianę opon na miejscu zdarzenia, gdy uszkodzone zostały np. dętki,
 • jeżeli wymiana na miejscu zdarzenia nie jest możliwa, to odholowanie ubezpieczonego pojazdu do najbliższego warsztatu świadczącego taką usługę,
 • naprawę uszkodzonego ogumienia – najczęściej naprawa dotyczy uszkodzeń, które można naprawić stosując standardową technologię naprawy.

Ubezpieczyciele wymagają przy tym, aby kierowca dysponował kołem zapasowym oraz zestawem naprawczym koła. Jeżeli te rzeczy nie znajdą się na wyposażeniu pojazdu, to kierowca nie otrzyma pomocy. Żaden ubezpieczyciel nie pokrywa kosztu zakupu części zamiennych czy materiałów niezbędnych do wymiany kół.

W ramach pomocy informacyjnej ubezpieczony może liczyć, że po kontakcie z pracownikami infolinii uzyska dane teleadresowe najbliższych:

 • zakładów wulkanizacyjnych,
 • sklepów z oponami,
 • punktów przechowywania opon.

Pomoc informacyjna może okazać się szczególnie istotna dla kierowców często podróżujących za granicę.

Ubezpieczenie opon a wyłączenia

Przy każdym ubezpieczeniu towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują listę sytuacji, w przypadku których ich odpowiedzialność zostaje wyłączona. Informacje o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela zawsze są zawarte w OWU. W przypadku ubezpieczenia opon wyłączenie ma miejsce m.in. gdy:

 • do zdarzenia doszło na drogach nieutwardzonych lub w miejscu, które jest objęte zakazem ruchu (Compensa),
 • do zdarzenia doszło na skutek najechania na dziurę w drodze (HDI),
 • do uszkodzenia opon doszło umyślnie lub z związku niedbalstwem kierowcy (np. w momencie zdarzenia znajdował się on pod wpływem alkoholu lub pojazd został unieruchomiony ze względu na obciążenie go ponad dopuszczalną masę całkowitą – Gothaer),
 • uszkodzenia powstały w wyniku zderzenia ubezpieczonego pojazdu z innym (Warta),
 • zdarzenie nastąpiło w związku ze świadczeniem przez ubezpieczonego odpłatnych usług przewozu osób lub bagażu (AXA Direct).

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie zwracają też kosztów wymiany koła poniesionych przez ubezpieczonego, jeżeli działał on bez porozumienia się z pracownikami Centrum Alarmowego Assistance.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Głos ludu
3 lat temu

Ubezpieczenie opony to śmieszna kwota a jak człowiek złapie gume to kasa się wraca

Maniek 77
3 lat temu
Reply to  Głos ludu

no tak ale popatrz na to z tej srony. tu złotówka tam złotówka i nagle robie się kontretna suma jak dla mnie to zbędny produkt dla naiwnych

Nowy
3 lat temu
Reply to  Maniek 77

A na co to komu..

nafciaz
3 lat temu
Reply to  Nowy

Ściema i tyle. Dałem się na to namówić w compensa i co opona mi sie przebiła a moje zgłoszenie zostało odrzucone bo miałem założone letnie opony na tle w zimie więc niewłaściwe urzytkowanie. Drugi raz nie dam sie namówć

yjaro1900
3 lat temu
Reply to  nafciaz

kolejny czlowiek rozczarowany zali sie a moze trzeba bylo przeczytac regulamin TAKIE to ciezkie bo nie rozumiem?

rolin rolik baby
3 lat temu

Jedna z największych bzdur jakie widziałem mozę jeszcze będzie ubezpieczenie anten samochodowych albo kołpaków. Dodatkowy prodkukt który ma na celu wyduszenie kolejnych pieniędzy od kierowcy

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny