Dodge – koszty ubezpieczenia OC i AC

Każdy pojazd mechaniczny musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Bez niego nie może poruszać się po drogach. Koszt polisy zależy od wielu czynników, między innymi od typu, marki pojazdu, pojemności silnika czy roku produkcji. Ile trzeba zapłacić za ochronę Dodge’a – lubianego i popularnego auta z Ameryki? Sprawdziliśmy!

Dodge to amerykańska marka samochodów należąca do Chrysler Group – powstała ponad 120 lat temu. To jedne z największych i najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich wozów. Wśród nich znajdziemy auta terenowe, osobowe oraz pick-up’y.

Dodge to niezwykła różnorodność, dlatego też różne będą stawki OC – zostaną one wyliczone indywidualnie dla każdego modelu. Ubezpieczyciel będzie się kierował nie tylko pojemnością silnika czy wiekiem wozu, ale również doświadczeniem kierowcy, jego miejscem zamieszkania, historią ubezpieczeniową. Celem jest jak najdokładniejsze skalkulowanie ryzyka ubezpieczeniowego.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC Dodge’a?

Sprawdziliśmy koszt ubezpieczenia Dodge’a, korzystając z kalkulatora OC i AC. Ceny są zróżnicowane i zależą od modelu, roku produkcji i pojemności silnika. Przyjęliśmy, że poniższe oferty przygotowano dla tego samego kierowcy – 45-letniej, zamężnej mieszkanki Łodzi. Oto propozycje ubezpieczycieli:

 • OC dla Dodge’a RAM z 2010 roku to 1123 zł;
 • OC dla Dodge’a Challenger z 2013 roku to 1301 zł;
 • OC dla Dodge’a Grand Caravan z 2016 roku to 656 zł.

Porównując oferty z średnimi cenami ubezpieczeń w 2023 roku, można zauważyć, że samochody tej marki uplasowały się na szczycie zestawienia.

infografika przedstawiające zależność ceny OC od wieku kierowcy

Ceny OC dla marki Dodge – które modele kosztują najwięcej?

Ciekawostką jest fakt, że spore różnice w cenie OC dotyczą również poszczególnych modeli Dodge’a. Ile kosztuje polisa Dodge Ram, a ile zapłaci właściciel Challengera?

Wysokość składki będzie inna, gdy weźmiemy pod lupę modele sportowe, osobowe czy SUV-y. Dokonaliśmy porównania kilku najpopularniejszych modeli marki Dodge, aby pokazać, jak zmieni się składka.

Uwaga! Trzeba pamiętać, że kwestia określenia ceny OC dla tej marki wcale nie jest sprawą łatwą. Ubezpieczenie Ferrari, ubezpieczenie Lamborghini czy Porsche jest wysokie, ponieważ są to samochody o charakterze sportowym.

Oferta producentów Dodge’a jest znacznie bogatsza, obejmuje wozy sportowe, ale też bardzo bezpieczne auta rodzinne. To modele sportowe są uznawane za bardziej kolizyjne, częściej biorące udział w zdarzeniu drogowym, dlatego TU muszą brać pod uwagę zwiększone ryzyko wyliczając składki.

Pamiętajmy, że dla towarzystwa ubezpieczeniowego znaczenie ma model pojazdu. Stąd ogromne niekiedy różnice w cenach OC w przypadku marki Dodge.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w ubezpieczamy-auto.pl

Oto propozycje TU dobrane do modelu samochodu:

 • Journey (2010) – OC za 588 zł;
 • Caliber (2010) – OC za 558 zł;
 • Grand Caravan (2010) – OC za 661 zł;
 • RAM (2010) – OC za 1123 zł, ale rocznik 2013 – 1221 zł;
 • Challenger (2010) – OC za 1034 zł, z rocznika 2013 – 1301 zł.

Najdroższe ubezpieczenie OC dotyczy właścicieli Dodge’a Challenger’a.

Porównaj ceny OC i AC

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC Dodge’a?

Cena ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników dotyczących samego samochodu, ale też kierowcy. Znaczenie ma np.:

 • pojemność silnika,
 • rok produkcji,
 • rodzaj paliwa.

Oczywiście ubezpieczyciel przyjrzy się także kierowcy. Zainteresuje go jego:

 • wiek,
 • doświadczenie,
 • zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę.

Mniejsze ryzyko szacowane jest w przypadku starszego kierowcy, który założył rodzinę, przez lata zbierał zniżki, czyli udowodnił, że jeździ bezpiecznie.

Zobacz także: Od czego zależy wysokość OC?

Najdroższe ubezpieczenie zostanie zaproponowane młodemu kierowcy, bez doświadczenia, który dopiero uzyskał prawo jazdy i nie zdążył jeszcze zebrać punktów za ostrożną jazdę (nie zgromadził zniżek).

Co więcej, droższe OC Dodge dotyczy kierowców mieszkających w większych miejscowościach. Mniej zapłacą osoby z niewielkich miast.

Pojemność silnika

Im większa pojemność silnika, tym lepsze osiągi auta. Duża pojemność pozwala osiągnąć większą prędkość, a to już zwielokrotnia ryzyko ewentualnych kolizji i szkód wyrządzonych przez taki pojazd. Dlatego też ubezpieczyciele windują stawki za OC. Jak wygląda to w przypadku konkretnych modeli?

 • Dodge Journey to samochód bezpieczny, maksymalną prędkość osiąga dopiero po pewnym czasie, jest traktowany przez ubezpieczyciela za mniej wypadkowy. Za jego ubezpieczenie kierowca zapłaci więc mniej niż właściciel Challenger’a.
 • Dodge Challenger w 4 sekundy rozpędza się do ponad 200 km/h. To każe ubezpieczycielowi potraktować wóz jako bardziej niebezpieczny, a ryzyko uznać za wyższe. Cena OC będzie znacznie odbiegać od ceny polisy Dodge’a Journey’a.
 • Dodge Caliber to typowe auto rodzinne lub model biznesowy o mniejszym silniku (1,8-2,4). Caliber zalicza się do aut średniej klasy kompaktowej, dlatego też cena OC jest w tym przypadku bardziej atrakcyjna.
infografika przedstawiająca zależność ceny OC od pojemności silnika w 2023 roku

Wiek pojazdu

Kolejną informacją, jaką weźmie pod uwagę ubezpieczyciel, jest wiek Dodge’a. Z reguły właściciele starszych modeli otrzymają atrakcyjniejszą cenowo ofertę niż posiadacze nowszych samochodów. Spójrzmy na przykład wyliczeń wysokości składki z pomocą kalkulatora OC i AC.

 • Dodge RAM z 2010 roku – koszt polisy OC to 1123 zł;
 • Dodge RAM z 2020 roku – koszt polisy OC to 1245 zł.

Wiek właściciela Dodge’a

Najdroższe oferty OC otrzymali od ubezpieczycieli najmłodsi kierowcy, natomiast najbardziej atrakcyjne cenowo polisy mogły wykupić osoby starsze, doświadczone, ze zniżkami za bezszkodową jazdę. Sprawdziliśmy, ile za ubezpieczenie OC zapłaci młodszy i starszy kierowca Dodge’a Grand Caravan.

 • Kobieta 45 lat, zamężna mieszkanka Łodzi zapłaci za OC 613 zł;
 • Kobieta 22 lata, panna z Łodzi zapłaci za OC zapłaci 1897,65 zł.

Dlaczego młody kierowca musi tak dużo płacić za ubezpieczenie? Przede wszystkim to właśnie najmłodsi powodują najwięcej wypadków i są uznawani za najmniej odpowiedzialnych i ostrożnych kierowców.

Z policyjnych statystyk wynika, że osoby od 18 do 24 lat są winne co siódmemu wypadkowi. Brawurowa jazda, zbyt duże prędkości, często także kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających czy alkoholu to główne grzechy początkujących kierowców.

infografika przedstawiająca zależność ceny OC od wieku kierowcy w 2023 roku

Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu

Tańszym ubezpieczeniem mogą pochwalić się mieszkańcy mniejszych miejscowości. Ubezpieczyciel, szacując ryzyko, bierze pod uwagę policyjne raporty, przygląda się częstotliwości zdarzeń na drogach w danym województwie i mieście. Mniejsze natężenie ruchu oznacza zazwyczaj mniej okazji do kolizji, stłuczek. I odwrotnie, w dużych miastach znacznie łatwiej o wypadek.

W 2023 roku najwięcej płacili mieszkańcy województwa mazowieckiego, dolnośląskiego i pomorskiego. Widać to wyraźnie na grafice przygotowanej przez rankomat.pl.

infografika przedstawiajaca zależność ceny OC od miejsca zamieszkania w 2023 roku

Ile zatem zapłaci kierowca Dodge’a z Warszawy, a ile mieszkaniec Opola? Sprawdziliśmy, korzystając z kalkulatora OC i AC.

 • OC Grand Caravan dla mieszkanki Opola to koszt 549 zł;
 • OC Grand Caravan dla tej samej osoby, ale mieszkającej w Warszawie to 657 zł.

Jak młody kierowca może zaoszczędzić na ubezpieczeniu Dodge’a?

Czy istnieją sposoby, aby młody kierowca zaoszczędził na ubezpieczeniu OC? Przede wszystkim powinien zrezygnować z samochodu sportowego, mocnych modeli o dużej pojemności silnika. Już to pozwoli zredukować koszt polisy OC.

Innym rozwiązaniem może być skorzystanie ze zniżek bardziej doświadczonego kierowcy. W takim przypadku należy ustanowić go współwłaścicielem auta, np. korzystając z możliwości przekazania części samochodu w darowiźnie. Oszczędności mogą być naprawdę spore.

Zobacz jak to wygląda w praktyce: Jak dopisać współwłaściciela do samochodu? – Ubezpieczamy Auto

Jakie ubezpieczenie kupić dla Dodge’a? Produkty dobrowolne

Jeśli marzysz o dużym, atrakcyjnym i drogim amerykańskim wozie, pomyśl również o dodatkowych ubezpieczeniach. Inne produkty to autocasco, assistance czy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup polisy AC, która gwarantuje ochronę w przypadku kradzieży, uszkodzenia samochodu przez osoby trzecie, czy przez żywioły. To szczególnie ważne, gdy jeździsz autem, którego naprawa, wymiana części oznacza spore koszty.

Jeśli natomiast zamierzasz dużo podróżować, zastanów się nad wykupieniem assistance, które może działać na terenie Polski, ale również poza granicami kraju.

Zakres ubezpieczenia obejmuje takie usługi jak:

 • naprawę auta na miejscu zdarzenia,
 • parkowanie pojazdu po wypadku,
 • holowanie,
 • transport kierowcy i pasażerów do hotelu itp.

Taką polisę warto wykupić np. przed planowaną podróżą wakacyjną za granicę.

Zanim zdecydujesz się na dodatkowe ubezpieczenie, przejrzyj OWU, sprawdź, co ubezpieczyciel gwarantuje i jakie są wyłączenia odpowiedzialności. Chcesz szybko i sprawnie porównać oferty? Skorzystaj z kalkulatora OC i AC dostępnego w Internecie.

Porównaj ceny OC i AC

Przykład: Pani Dominika, 45-letnia mieszkanka Łodzi wykupiła pakiet ubezpieczeń dla samochodu Dodge Grand Caravan z 2017 roku. Interesowała ją pełna ochrona AC, a także ochrona assistance działająca zarówno w kraju, jak i za granicą. Oto oferty kilku towarzystw, które otrzymała korzystając z kalkulatora OC i AC.

Ubezpieczyciel OC AC — rodzaj  NNW ASS cena 
Wiener ✅ pełne (ochrona w przypadku kradzieży, wypadku i uszkodzenia obowiązująca w Polsce i Europie) ✅ obowiązujące w Polsce i Europie:holowanie 200 km w Polsce; 100 km w Europie;auto zastępcze na 3 dni;wymiana kół;dostarczenie paliwa 2432,00 zł
mtu.24.pl  ✅ AC Mini (ochrona w przypadku uszkodzenia, kradzieży, wypadku na terenie Polski) ✅ (ochrona po wypadku i awarii na terenie Polski):holowanie do 150 km;naprawa na miejscu;dostarczenie paliwa 2905,00 zł
Beesafe ✅ AC pełne w Polsce i Europie ✅ obowiązujące w Polsce i Europie:holowanie do 200 km;naprawa na miejscu;samochód zastępczy na 3 lub 5 dni;dostarczenie paliwa 3103,95 zł
*kalkulacja cen z dnia 18 stycznia 2024

 

Jak widać, zakres tych samych produktów ubezpieczeniowych może być bardzo różny, tak samo jak cena pakietu – i to w obrębie tej samej marki auta. Jeśli chcesz ubezpieczyć swojego Dodge’a, sprawdź, na jakie propozycje możesz liczyć i wybierz najlepszą dla siebie!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC Dodge'a

 1. Jakie modele Dodge'a są popularne w Polsce?

  Amerykańskie samochody są chętnie sprowadzane przez Polaków. Szczególnie cenione za mocne silniki, przestronne wnętrza, wygodę, konstrukcyjne rozwiązania. Do popularnych modeli Dodge'a należy Charger, RAM, Challenger.

 2. Kiedy trzeba ubezpieczyć Dodge'a sprowadzonego z USA?

  Sprowadzony wóz należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji. Dopiero wtedy kierowca ma możliwość użytkowania samochodu. Zanim jednak właściciel zarejestruje pojazd, musi dostosować go norm europejskich (zmiana świateł, mierników). Trzeba również pamiętać o płatnościach jak cło, podatek, akcyza.

 3. Od czego zależy cena OC Dodge'a?

  Cena ubezpieczenia Dodge'a zależy od wielu czynników. Pod uwagę brany jest rocznik, pojemność silnika, model, rodzaj paliwa, ale także informacje na temat kierowcy. TU sprawdzi historię ubezpieczeń, zebrane zniżki, wiek kierowcy, stan cywilny oraz miejsce zamieszkania. Wszystko po to, aby oszacować ewentualne ryzyko i koszty potrzebne do pokrycia strat.

 4. Ile kosztuje ubezpieczenie OC Dodge'a Charger?

  Ubezpieczenie OC Dodge'a Charger z 2010 roku to koszt około 1061 zł.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny