Przednia szyba w samochodzie pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Zabezpiecza przed wiatrem, opadami, a także kamykami, owadami. Element, który jest tak bardzo narażony na działanie różnych czynników, może ulec zniszczeniu. Odpryski, pęknięcia szyby to częsty problem kierowców. Wątpliwości budzi jednak jazda z uszkodzoną przednią szybą – czy jest dopuszczalna i jak duży może być defekt?

O uszkodzenie szyby nietrudno – wystarczy mały kamyk, który wyskoczy spod kół jadącego samochodu, aby pojawiło się pęknięcie, rysa, mniejszy lub większy odprysk. Taka skaza na szybie wozu to nie tylko defekt estetyczny, ale i swego rodzaju wada techniczna.

Według polskich przepisów auto z uszkodzoną szybą nie jest w pełni sprawne i nie powinno być dopuszczone do ruchu. Podczas kontroli policjant ma prawo nałożyć na kierowcę mandat. Właścicielowi pojazdu grozi nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Warto pamiętać, że prawo nie reguluje wyraźnie, jakie rozmiary uszkodzenia dyskwalifikują samochód. Małe pęknięcie może się powiększyć, zagrażając bezpieczeństwu jazdy. Dlatego każdą skazę warto jak najszybciej wyeliminować.

Przednia szyba w aucie – kluczowy element bezpieczeństwa

Choć szyby czołowe są trwałe, grożą im uszkodzenia mechaniczne, powstałe głównie na skutek uderzenia drobnych przedmiotów podczas jazdy. Przednia szyba samochodowa nie jest zbudowana z samego szkła, a dwóch jego warstw oddzielonych folią PVB.

Porównaj ceny OC i AC

Klejona szyba gwarantuje większe bezpieczeństwo jazdy – nawet w przypadku uszkodzenia, szkło nie rozsypie się we wnętrzu auta, a pasażerowie unikną poranienia odłamkami. Mimo że, szyby samochodowe są bardzo solidne, nie są niezniszczalne, mogą pękać i często pojawiają się na nich odpryski.

Uszkodzenie szyby wpływa na widoczność, a przez to na bezpieczeństwo jazdy. Pęknięta powinna zostać jak najszybciej naprawiona. Niekiedy jest to niemożliwe i właściciela czeka wymiana tego elementu.

Dlaczego warto jak najszybciej naprawić pękniętą szybę? To element, który chroni kierowcę, dba o bezpieczeństwo jazdy i jej komfort. Przednia szyba zabezpiecza przed wiatrem, pędzącymi owadami, kurzem, kamykami, opadami. I na tym nie koniec szyba odbija promieniowanie, wzmacnia konstrukcję wozu, chroni przed wypadnięciem kierowcy i pasażerów z samochodu podczas kolizji. Tak duże znaczenie szyby czołowej przemawia za tym, aby zadbać o jej dobry stan. A troszczyć się on nią można na różne sposoby.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń w rankomat.pl

Troska o szybę to regularna wymiana wycieraczek, uzupełnianie spryskiwacza właściwym płynem do szyb (najlepiej bez amoniaku), stosowanie ochronnej maty czy odmrażaczy szyb w sezonie zimowym.

Wyobraźmy sobie sytuację, że poruszamy się autem bez przedniej szyby. Już przy niewielkiej prędkości zaczyna przeszkadzać wiatr. Bez okularów nie dałoby się w ogóle jechać. Co więcej, wszystkim jadącym grozi nieprzyjemna konfrontacja z owadami, czy uderzenie kamykiem wypadającym spod kół pędzących samochodów. Dodatkowo promienie słoneczne zaczynają oślepiać, uniemożliwiając uważne obserwowanie otoczenia. Jazda bez przedniej szyby jest po prostu niekomfortowa, nieprzyjemna, a do tego niebezpieczna.

kontynuuje Stefania Stuglik

Kiedy szyba czołowa jest narażona na pęknięcia i uszkodzenia?

Szyby przednie są najbardziej narażone na uszkodzenia podczas jazdy. Pęknięta szyba może być rezultatem uderzenia niewielkim kamykiem, śrubą, elementem, który znajduje się na drodze i wypada spod koła pędzących aut znajdujących się przed nami.

Rozmiar uszkodzenia szyby zależy od tego, jak duży był obiekt uderzający i z jaką prędkością leciał. Oczywiście uszkodzenie szyby może być także skutkiem działania osób trzecich czy efektem zwykłego zdarzenia podczas postoju – wystarczy wylatujący spod kosiarki kamyk.

Początkowo uszkodzenie może być naprawdę małe, niemal niewidoczne. Z czasem może się jednak powiększyć. Z małego pajączka zrobi się spore pęknięcie, które bezwzględnie trzeba będzie naprawić.

Spróbuj! Powinieneś jak najszybciej zabrać się za naprawę uszkodzonej szyby, choćby ze względu na koszt. Niewielka skaza to mniej wydanych pieniędzy. Poważnie uszkodzona szyba może wymagać już wymiany, co wiąże się z większym wydatkiem. Pamiętaj, że naprawa szyby samochodowej nie zawsze jest możliwa.

Czy jazda z pękniętą szybą przednią jest możliwa?

Zauważyłeś uszkodzenie szyby i zastanawiasz się, czy możesz z nim jeździć? Pęknięta szyba w aucie to zawsze pewne ryzyko. Może negatywnie wpływać na widoczność, rozpraszać kierowcę, powodować załamywanie się światła. Poza tym nawet niewielkie uszkodzenie może się w każdej chwili powiększyć, jeszcze bardziej zmniejszając komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Pamiętaj! Jeśli masz pękniętą przednią szybę, przestaje ona pełnić dobrze swoją funkcję. Nie chroni już w taki sposób jak nieuszkodzony element.

Wóz ze stłuczoną, pękniętą szybą przednią może zostać uznany za niesprawny technicznie, a jako taki może zostać wycofany z ruchu do czasu naprawy.

Oczywiście uszkodzenie może być tak małe, że nawet policjant nie zauważy go podczas kontroli, a diagnosta nie zwróci na nie uwagi. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że z małego uszkodzenia powstanie poważna wada uniemożliwiająca dalszą jazdę. Dlatego też specjaliści zalecają, aby nie bagatelizować żadnego pęknięcia.

Zobacz też: Ubezpieczenie szyb – czy warto je kupić?

Ile wynosi dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej?

Przepisy nie precyzują, jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby czołowej. Mówią jednak, że auto musi być sprawne technicznie. Zazwyczaj kontrolujący policjant nie będzie robił problemu, jeśli na szybie znajduje się małe wyżłobienie.

Jeśli jednak uzna, że defekt zawęża, zniekształca pole widzenia kierowcy, a tym samym auto stwarza realne zagrożenie w ruchu drogowym, nałoży mandat, a w najgorszym razie zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu.

Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, w polu widzenia kierowcy nie powinny znajdować się żadne duże ubytki, pęknięcia czy zarysowania. Zatem w każdym przypadku sytuacja będzie oceniana indywidualnie, a dalsze postępowanie zależy od tego, w którym miejscu powstało uszkodzenie, jaka jest jego wielkość. Samochód poruszający się po drogach musi zostać wcześniej dopuszczony do ruchu.

Oznacza to, że musi spełnić konkretne warunki – być sprawny techniczny, w odpowiednim stanie i z odpowiednim wyposażeniem. Jednym z wymogów jest też zapewnienie jak najlepszej widoczności kierującemu.

Warto pamiętać, że nawet jeśli funkcjonariusz nie zwróci uwagi na uszkodzenie, problemy mogą pojawić się podczas przeglądu technicznego. Samochód może nie przejść badań i konieczność naprawy stanie się faktem.

Ile wynosi mandat za jazdę z uszkodzoną szybą?

Jeśli na szybie pojawiła się skaza, funkcjonariusz zatrzymujący taki pojazd do kontroli może nałożyć mandat na kierowcę. Wysokość mandatu to 100-500 zł. Jego wysokość ustalana jest indywidualnie i zależy od okoliczności oraz wielkości uszkodzenia.

Co zrobić z uszkodzoną szybą po kontroli drogowej?

W zależności od tego, jak duże jest uszkodzenie szyby i z jak dużym niebezpieczeństwem wiąże się poruszanie takim samochodem, różnie może przebiec kontrola drogowa. Odmienne będą też decyzje funkcjonariuszy. Co może się wydarzyć?

Policja może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu. Oznacza to wycofanie samochodu z ruchu. Taki wpis pojawi się w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jeśli niebezpieczeństwo związane z jazdą takim autem jest wysokie, policjant zabroni dalszego przemieszczania się nim. Konieczne będzie wezwanie lawety i odstawienie pojazdu do warsztatu. To naraża kierowcę na dodatkowe, wcale niemałe, koszty.

Kontrolujący może także dać czasowe pozwolenie na przemieszczanie się – auto może zostać dopuszczone do ruchu warunkowo na okres 7 dni. To czas, w którym kierowca musi zająć się naprawą lub wymianą szyby. Po usunięciu usterki konieczne jest dodatkowe badanie techniczne potwierdzające sprawność auta.

Naprawa czy wymiana szyby przedniej? Koszty w warsztacie

Pęknięta szyba może zostać naprawiona lub wymieniona. Naprawa jest możliwa, gdy uszkodzenie spełnia określone warunki:

 • średnica pęknięcia ma 22-25 mm;
 • pęknięcie podłużne nie przekracza 15 cm;
 • uszkodzenie nie znajduje się w odległości mniejszej niż 10 cm od krawędzi szyby;
 • uszkodzenie nie znajduje się w polu widzenia kierowcy.

Jeśli uszkodzenia są głębokie, o sporych rozmiarach, sięgają krawędzi szyby, konieczna jest jej wymiana. Również pajączki, których wielkość przekracza rozmiar monety pięciozłotowej, kwalifikują szybę do wymiany. Naprawę lub wymianę szyby warto zlecić profesjonalistom.

Od czego zależy koszt naprawy lub wymiany pękniętej szyby?

Cena za wymianę lub naprawę szyby czołowej uzależniona jest oczywiście od wielkości uszkodzenia. To zazwyczaj około 200 zł. Aby naprawa była możliwa, trzeba zgłosić się do warsztatu jak najszybciej, gdy pęknięcie jest niewielkie. Naprawa szyby samochodowej to około 30 minut, co jest kolejną dobrą wiadomością dla właściciela pojazdu.

W przypadku wymiany szyby procedura wygląda nieco inaczej, inny jest też koszt usługi. Do robocizny należy doliczyć koszt nowej szyby. Cena szyby zależy od marki i modelu samochodu. Znaczenie ma też jej rodzaj – zwykła może kosztować do 1000 zł, ale podgrzewana, czy współpracująca z systemem GPS już 2000 zł. Montaż szyby przedniej to zazwyczaj około 200 zł.

Koszt pękniętej szyby w samochodzie pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli masz wykupione ubezpieczenie szyb. Pamiętaj, że koszt likwidacji szkody szybowej nie jest wysoki.

Jak działa ubezpieczenie szyb i czy warto je kupić?

Uszkodzenie szyb jest jedną z najczęściej zgłaszanych szkód – dobrym pomysłem jest więc zabezpieczenie się na wypadek takiego zdarzenia. W ten sposób unikniesz kosztów naprawy szyby lub jej wymiany. To działa zachęcająco na część posiadaczy pojazdów i skłania do wyszukania dobrej oferty ubezpieczeniowej.

Koszt wymiany szyby można pokryć z ubezpieczenia AC. Trzeba jednak pamiętać, że może to spowodować podwyższenie składki w kolejnym roku. Inną opcją jest wykupienie ubezpieczenia szyb. W takim przypadku wymiana szkła nie wpłynie na wysokość polisy.

Stefania Stuglik z rankomat.pl

Czy jest ubezpieczenie szyby? To dodatkowa polisa, którą możesz, ale nie musisz wykupić. Co ważne, jest ona dodatkiem do AC lub OC, nie ma możliwości, by wykupić ją oddzielnie. Zakres ubezpieczenia szyb zawsze należy sprawdzić w OWU.

Najczęściej obejmuje szkody powstałe na skutek:

 • działania czynników atmosferycznych (pogoda),
 • zdarzeń losowych (konar spadający na auto),
 • działania osób trzecich (akt wandalizmu),
 • szkód własnych (kolizja, wypadek).

Przeglądając oferty, przyjrzyj się takim składowym jak:

 • suma ubezpieczenia (im wyższa, tym lepiej),
 • sposób likwidacji szkody,
 • udział własny,
 • limit wiekowy samochodu.

TU często nie oferują ubezpieczenia szyb dla starszych pojazdów. Warto też sprawdzić, które szyby są chronione. Najczęściej proponowana jest polisa dla szyb bocznych i szyby czołowej. Wyłączone z ochrony są np. szyby szyberdachu czy szyby panoramiczne.

Porównaj ceny OC i AC

Kolejną kwestią, którą należy dobrze przeanalizować są tzw. wyłączenia odpowiedzialności. TU nie wypłaci odszkodowania, jeśli szyba została uszkodzona na skutek samodzielnej próby wymiany czy naprawy, a także w przypadku rażącego niedbalstwa ubezpieczonego. Wyłączenia obejmują też szkody powstałe na skutek:

 • działań wojennych,
 • trzęsienia ziemi,
 • przeprowadzania prac konserwacyjnych.

Jeśli dużo podróżujesz, sprawdź również zakres terytorialny ochrony – może się zdarzyć, że obejmuje ona zdarzenia powstałe jedynie na terenie Polski.

Jeżeli chcesz porównać oferty różnych towarzystw, poznać ceny i zakres ochrony, skorzystaj z kalkulatora OC i AC. W szybki i prosty sposób wygenerujesz przykładowe wyliczenia. Przez kalkulator możesz też dokonać płatności. Umowę otrzymasz na maila od razu po zrealizowaniu transakcji. Dodatkowa ochrona szyb jest na wyciągnięcie ręki – i to bez wychodzenia z domu!

 1. Przednia szyba pełni funkcję ochronną, zabezpiecza przed wiatrem, opadami, owadami, drobnymi elementami wypadającymi spod kół.
 2. Pęknięta szyba w aucie jest traktowana jako wada techniczna.
 3. Uszkodzenie szyby może zniekształcać pole widzenia kierowcy, stwarzać zagrożenie.
 4. Za jazdę z uszkodzoną szybą grozi mandat, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, wycofanie z ruchu.
 5. Szybę należy naprawić lub wymienić – procedura zależy od rozległości uszkodzenia.
 6. Kierowcy mogą zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie szyby, które umożliwi pokrycie kosztów naprawy lub wymiany uszkodzonej szyby.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pęknięcie szyby przedniej

 1. Na co mogę liczyć w ramach ubezpieczenia szyb?

  Ubezpieczenie szyb pozwoli pokryć koszt wymiany lub naprawy szyby, która została uszkodzona na skutek działania czynników pogodowych, osób trzecich, wypadku, zdarzeń losowych.

 2. Ile mam czasu, aby naprawić szybę po kontroli drogowej?

  Jeśli policjant zauważył uszkodzenie i wydał czasowe pozwolenie na poruszanie się samochodem, kierowca ma 7 dni na naprawę szyby.

 3. Ile wynosi maksymalny mandat za pękniętą szybę czołową?

  Za pękniętą szybę czołową możesz otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

 4. Od czego pęka szyba czołowa w samochodzie?

  Szyba może pęknąć w skutek uderzenia drobnego elementu wydostającego się spod kół samochodów. Może zostać uszkodzona na skutek aktu wandalizmu, podczas kolizji, wypadku. Inną przyczyną jest działanie sił przyrody – opady gradu, wiatr niosący np. gałęzie.

 5. Gdzie mogę wymienić uszkodzoną szybę przednią?

  Większość warsztatów oferuje naprawę i wymianę szyb. Warto jednak korzystać z pomocy sprawdzonych, wyspecjalizowanych serwisów.

 6. Ile wynosi dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej?

  Przepisy nie precyzują, ile może wynosić pęknięcie szyby. Nie powinno ono na pewno wpływać na komfort prowadzenia samochodu, zaburzać pola widzenia kierowcy. Trzeba pamiętać, że nawet najmniejsze uszkodzenie szybko może się powiększyć uniemożliwiając bezpieczną jazdę.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny