[Głosów: 62 Średnia: 4.4]

Szyba w Twoim samochodzie została uszkodzona? Jej naprawa może Cię sporo kosztować. A sprawę mogłoby przecież załatwić dobrowolne ubezpieczenie szyb. Podpowiadamy, jaką polisę powinieneś wybrać, by w razie potrzeby zapewniła Ci odpowiednie odszkodowanie.

Ubezpieczenie szyb – czy warto je kupić? – Warto wiedzieć:

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie szyb w pakiecie z obowiązkową polisą OC.

Ubezpieczenie szyb nie chroni w razie zniszczenia szyby dachowej, czyli (szyberdachu i dachu panoramicznego.

Często w razie szkody towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wymienić uszkodzoną szybę na zamiennik, a nie oryginalną część od producenta pojazdu.

Ubezpieczenie szyb jest polisą nieobowiązkową.

 

Niemal każde towarzystwo posiada w swojej ofercie ubezpieczenie szyb. Część z nich proponuje korzystną cenę polisy jako dodatek do obowiązkowego OC. Warunki ochrony u poszczególnych ubezpieczycieli mogą się jednak znacznie od siebie różnić. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź, co powinno zwrócić Twoją uwagę.

Czy ubezpieczenie obejmuje wszystkie szyby?

Wielu kierowców uważa, że ochrona szyb jest jednoznaczna z ochroną wszystkich szyb. Tymczasem towarzystwa zapewniają pokrycie kosztów oraz zorganizowanie naprawy lub wymiany szyb:

  • czołowej (przedniej),
  • bocznych,
  • tylnej.

Polisa nie chroni szyby dachowej (szyberdachu i dachu panoramicznego) oraz innym elementów szklanych np. świateł czy lusterek. Aby ubezpieczyciel pokrył koszty naprawy tego rodzaju szkód, musisz posiadać polisę AC.

Warto również mieć na uwadze, że jeśli ubezpieczona szyba będzie wymagała wymiany, zostanie zastąpiona tzw. zamiennikiem, a nie oryginałem od producenta. Wszystkie wymienione elementy muszą jednak posiadać atesty i spełniać wymagania techniczne. Jeśli na rynku nie funkcjonuje zamiennik danej szyby, wówczas towarzystwo jest zobowiązane do pokrycia kosztów wymiany na szybę markową.

baner-porownywarka-oc

Jaki jest zakres ubezpieczenia szyb?

Ubezpieczenie szyb jest dobrowolne więc warunki ochrony mogą różnić się w poszczególnych towarzystwach. W OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) każdej z firm istnieją zapisy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę przed podpisaniem umowy:

  • suma ubezpieczenia – gwarantowana suma, którą w przypadku szkody szybowej towarzystwo przeznaczy na naprawę lub wymianę szyby; z reguły wynosi 2 tys. – 3 tys. zł, choć w niektórych towarzystwach (np. PZU) może być to nawet 10 tys. zł. Warto wybrać jak najwyższą sumę ubezpieczenia, ponieważ jednorazowa naprawa np. szyby czołowej może wyczerpać całą kwotę;
  • udział własny – określona kwotowo lub procentowo wartość szkody, którą właściciel pojazdu będzie musiał pokryć samodzielnie. Każde towarzystwo indywidualnie ustala jego wysokość. Może dotyczyć konkretnej szyby (najczęściej przedniej) lub obowiązywać od kolejnej szkody. Z reguły waha się w granicach 10%-40%. W niektórych towarzystwach (np. You Can Drive) może być całkiem zniesiony.

Obowiązywanie ubezpieczenia szyb

W większość towarzystw zakres terytorialny ubezpieczenia obejmuje Polskę. Niektórzy ubezpieczyciele (np. PZU) zapewniają także zwrot kosztów poniesionych na naprawę szyby za granicą. Do sytuacji objętych ochroną należą zdarzenia, w których faktycznie mogło dojść do uszkodzenia szyby, natomiast w wyłączeniach odpowiedzialności:

 

  • rażące niedbalstwo,
  • szkody spowodowane umyślnie,
  • szkody powstałe w wyniku niewłaściwej naprawy auta,
  • szkody eksploatacyjne,
  • wady fabryczne.

Ubezpieczyciel ma prawo odmówić naprawy elementów powiązanych z szybą (np. listw czy uszczelek), jeśli do ich uszkodzenia nie doszło wraz z uszkodzeniem szyby bądź ich naprawa nie jest niezbędna.

Sprawdź także:
Ubezpieczenie dla młodych kierowców – jak wybrać najlepsze?
BLS – czyli bezpośrednia likwidacja szkód

Ubezpieczenie szyb – czy to się opłaca?

Polisa chroniąca szyby w samochodzie polecana jest w szczególności tym właścicielom aut, którzy nie posiadają polisy AC. Szkody szybowe są dość powszechne, a ich naprawa kosztowna. Cena polisy nie jest duża, szczególnie jeśli kierowca zdecyduje się na jej zakup w pakiecie z obowiązkowym OC. Ze względu na zróżnicowanie sumy i zakres ubezpieczenia, warto jednak przed podpisaniem umowy, zapoznać się z ofertami różnych towarzystw – możesz to zrobić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych.

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
marchewa
2 lat temu

Ja mam forda focusa z podgrzewaną przednią szybą, co roku dopłacam do ubezpieczenia szyb bo to wcale nie wychodzi drogo. A taka szybka sporo kosztuje.

BM@
2 lat temu

Nie ma lekko albo płacisz przy ubezpieczeniu i nie czujesz wydatku, albo płaczesz jak coś się stanie.

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 20%!

Porównaj Ceny