ubezpieczenie szyb
15 grudnia 2017 (aktualizacja 15 lipca 2019)
[Głosów:61    Średnia:4.4/5]

Szyba w Twoim samochodzie została uszkodzona? Jej naprawa może Cię sporo kosztować. A sprawę mogłoby przecież załatwić dobrowolne ubezpieczenie szyb. Podpowiadamy, jaką polisę powinieneś wybrać, by w razie potrzeby zapewniła Ci odpowiednie odszkodowanie.

 

Niemal każde towarzystwo posiada w swojej ofercie ubezpieczenie szyb. Część z nich proponuje korzystną cenę polisy jako dodatek do obowiązkowego OC. Warunki ochrony u poszczególnych ubezpieczycieli mogą się jednak znacznie od siebie różnić. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź, co powinno zwrócić Twoją uwagę.

Ubezpieczenie nie wszystkich szyb

Wielu kierowców uważa, że ochrona szyb jest jednoznaczna z ochroną wszystkich szyb. Tymczasem towarzystwa zapewniają pokrycie kosztów oraz zorganizowanie naprawy lub wymiany szyb:

  • czołowej (przedniej),
  • bocznych,
  • tylnej.

Polisa nie chroni szyby dachowej (szyberdachu i dachu panoramicznego) oraz innym elementów szklanych np. świateł czy lusterek. Aby ubezpieczyciel pokrył koszty naprawy tego rodzaju szkód, musisz posiadać polisę AC.

Warto również mieć na uwadze, że jeśli ubezpieczona szyba będzie wymagała wymiany, zostanie zastąpiona tzw. zamiennikiem, a nie oryginałem od producenta. Wszystkie wymienione elementy muszą jednak posiadać atesty i spełniać wymagania techniczne. Jeśli na rynku nie funkcjonuje zamiennik danej szyby, wówczas towarzystwo jest zobowiązane do pokrycia kosztów wymiany na szybę markową.

baner-porownywarka-oc

Zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie szyb jest dobrowolne więc warunki ochrony mogą różnić się w poszczególnych towarzystwach. W OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) każdej z firm istnieją zapisy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę przed podpisaniem umowy:

  • suma ubezpieczenia – gwarantowana suma, którą w przypadku szkody szybowej towarzystwo przeznaczy na naprawę lub wymianę szyby; z reguły wynosi 2 tys. – 3 tys. zł, choć w niektórych towarzystwach (np. PZU) może być to nawet 10 tys. zł. Warto wybrać jak najwyższą sumę ubezpieczenia, ponieważ jednorazowa naprawa np. szyby czołowej może wyczerpać całą kwotę;
  • udział własny – określona kwotowo lub procentowo wartość szkody, którą właściciel pojazdu będzie musiał pokryć samodzielnie. Każde towarzystwo indywidualnie ustala jego wysokość. Może dotyczyć konkretnej szyby (najczęściej przedniej) lub obowiązywać od kolejnej szkody. Z reguły waha się w granicach 10%-40%. W niektórych towarzystwach (np. You Can Drive) może być całkiem zniesiony.

Obowiązywanie ubezpieczenia szyb

W większość towarzystw zakres terytorialny ubezpieczenia obejmuje Polskę. Niektórzy ubezpieczyciele (np. PZU) zapewniają także zwrot kosztów poniesionych na naprawę szyby za granicą. Do sytuacji objętych ochroną należą zdarzenia, w których faktycznie mogło dojść do uszkodzenia szyby, natomiast w wyłączeniach odpowiedzialności:

 

  • rażące niedbalstwo,
  • szkody spowodowane umyślnie,
  • szkody powstałe w wyniku niewłaściwej naprawy auta,
  • szkody eksploatacyjne,
  • wady fabryczne.

Ubezpieczyciel ma prawo odmówić naprawy elementów powiązanych z szybą (np. listw czy uszczelek), jeśli do ich uszkodzenia nie doszło wraz z uszkodzeniem szyby bądź ich naprawa nie jest niezbędna.

Sprawdź także:
Ubezpieczenie dla młodych kierowców – jak wybrać najlepsze?
BLS – czyli bezpośrednia likwidacja szkód

Ubezpieczenie szyb – czy to się opłaca?

Polisa chroniąca szyby w samochodzie polecana jest w szczególności tym właścicielom aut, którzy nie posiadają polisy AC. Szkody szybowe są dość powszechne, a ich naprawa kosztowna. Cena polisy nie jest duża, szczególnie jeśli kierowca zdecyduje się na jej zakup w pakiecie z obowiązkowym OC. Ze względu na zróżnicowanie sumy i zakres ubezpieczenia, warto jednak przed podpisaniem umowy, zapoznać się z ofertami różnych towarzystw – możesz to zrobić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych.

Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
BM@marchewa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marchewa
Gość
marchewa

Ja mam forda focusa z podgrzewaną przednią szybą, co roku dopłacam do ubezpieczenia szyb bo to wcale nie wychodzi drogo. A taka szybka sporo kosztuje.

BM@
Gość
BM@

Nie ma lekko albo płacisz przy ubezpieczeniu i nie czujesz wydatku, albo płaczesz jak coś się stanie.

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00