Szyba w Twoim samochodzie została uszkodzona? Jej naprawa może Cię sporo kosztować. A sprawę mogłoby przecież załatwić dobrowolne ubezpieczenie szyb. Podpowiadamy, jaką polisę powinieneś wybrać, by w razie potrzeby zapewniła Ci odpowiednie odszkodowanie.

Ubezpieczenie szyb – czy warto je kupić? – Warto wiedzieć:

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie szyb w pakiecie z obowiązkową polisą OC.

Ubezpieczenie szyb nie chroni w razie zniszczenia szyby dachowej, czyli (szyberdachu i dachu panoramicznego.

Często w razie szkody towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wymienić uszkodzoną szybę na zamiennik, a nie oryginalną część od producenta pojazdu.

Ubezpieczenie szyb jest polisą nieobowiązkową.

Niemal każde towarzystwo posiada w swojej ofercie ubezpieczenie szyb. Część z nich proponuje korzystną cenę polisy jako dodatek do obowiązkowego OC. Warunki ochrony u poszczególnych ubezpieczycieli mogą się jednak znacznie od siebie różnić. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź, co powinno zwrócić Twoją uwagę.

Dlaczego szyby są takie ważne?

Szyba przednia jest ważnym elementem podczas okresowego badania technicznego każdego pojazdu. Samochód z uszkodzoną szybą nie przejdzie badania technicznego, co będzie oznaczało konieczność wymiany szyby, i powtórne zgłoszenie się do stacji kontroli pojazdów.

Za uszkodzoną szybę policjant przy pierwszej kontroli drogowej zabierze Ci dowód rejestracyjny i wręczy mandat 500 zł. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Ważne! Od 1 października 2018 r. nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego w samochodzie. Nie oznacza to, że bez dowodu można jeździć. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to nie fizyczne zatrzymanie dokumentu za pokwitowaniem, jak kiedyś. To cofnięcie dopuszczenia pojazdu do ruchu i to, że policjant nie zabrał Ci fizycznego dokumentu, nie znaczy, że możesz jeździć bez dowodu. Za jazdę bez dowodu czekać Cię będzie kolejny mandat i laweta.

To poważny problem szczególnie dla osób, które często jeżdżą w długie trasy, np. dla osób publicznych, kierowników wysokiego szczebla, czy przedstawicieli handlowych. W trasie wystarczy kamyczek spod koła ciężarówki, żeby powstał tzw. pajączek, a z niego pęknięcie, które uniemożliwi pozytywne badanie techniczne.

Czy ubezpieczenie obejmuje wszystkie szyby?

Wielu kierowców uważa, że ochrona szyb jest jednoznaczna z ochroną wszystkich szyb. Tymczasem towarzystwa zapewniają pokrycie kosztów oraz zorganizowanie naprawy lub wymiany szyb:

 • czołowej (przedniej),
 • bocznych,
 • tylnej.

Polisa nie chroni szyby dachowej (szyberdachu i dachu panoramicznego) oraz innym elementów szklanych np. świateł czy lusterek. Aby ubezpieczyciel pokrył koszty naprawy tego rodzaju szkód, musisz posiadać polisę AC.

Warto również mieć na uwadze, że jeśli ubezpieczona szyba będzie wymagała wymiany, zostanie zastąpiona tzw. zamiennikiem, a nie oryginałem od producenta. Wszystkie wymienione elementy muszą jednak posiadać atesty i spełniać wymagania techniczne. Jeśli na rynku nie funkcjonuje zamiennik danej szyby, wówczas towarzystwo jest zobowiązane do pokrycia kosztów wymiany na szybę markową.

baner-porownywarka-oc

Jaki jest zakres ubezpieczenia szyb?

Ubezpieczenie szyb jest dobrowolne więc warunki ochrony mogą różnić się w poszczególnych towarzystwach. W OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) każdej z firm istnieją zapisy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę przed podpisaniem umowy:

 • suma ubezpieczenia – gwarantowana suma, którą w przypadku szkody szybowej towarzystwo przeznaczy na naprawę lub wymianę szyby; z reguły wynosi 2 tys. – 3 tys. zł, choć w niektórych towarzystwach (np. PZU) może być to nawet 10 tys. zł. Warto wybrać jak najwyższą sumę ubezpieczenia, ponieważ jednorazowa naprawa np. szyby czołowej może wyczerpać całą kwotę;
 • udział własny – określona kwotowo lub procentowo wartość szkody, którą właściciel pojazdu będzie musiał pokryć samodzielnie. Każde towarzystwo indywidualnie ustala jego wysokość. Może dotyczyć konkretnej szyby (najczęściej przedniej) lub obowiązywać od kolejnej szkody. Z reguły waha się w granicach 10%-40%. W niektórych towarzystwach (np. You Can Drive) może być całkiem zniesiony.

Obowiązywanie ubezpieczenia szyb

W większość towarzystw zakres terytorialny ubezpieczenia obejmuje Polskę. Niektórzy ubezpieczyciele (np. PZU) zapewniają także zwrot kosztów poniesionych na naprawę szyby za granicą. Do sytuacji objętych ochroną należą zdarzenia, w których faktycznie mogło dojść do uszkodzenia szyby, natomiast w wyłączeniach odpowiedzialności:

 • rażące niedbalstwo,
 • szkody spowodowane umyślnie,
 • szkody powstałe w wyniku niewłaściwej naprawy auta,
 • szkody eksploatacyjne,
 • wady fabryczne.

Ubezpieczyciel ma prawo odmówić naprawy elementów powiązanych z szybą (np. listw czy uszczelek), jeśli do ich uszkodzenia nie doszło wraz z uszkodzeniem szyby bądź ich naprawa nie jest niezbędna.

Sprawdź także:
Ubezpieczenie dla młodych kierowców – jak wybrać najlepsze?
BLS – czyli bezpośrednia likwidacja szkód

Ubezpieczenie szyb – czy to się opłaca?

Polisa chroniąca szyby w samochodzie polecana jest w szczególności tym właścicielom aut, którzy nie posiadają polisy AC. Szkody szybowe są dość powszechne, a ich naprawa kosztowna. Cena polisy nie jest duża, szczególnie jeśli kierowca zdecyduje się na jej zakup w pakiecie z obowiązkowym OC. Ze względu na zróżnicowanie sumy i zakres ubezpieczenia, warto jednak przed podpisaniem umowy, zapoznać się z ofertami różnych towarzystw – możesz to zrobić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie szyb

 1. Czy można jeździć samochodem z pękniętą szybą?

  W Polsce jest nakaz jazdy sprawnym technicznie samochodem. W sytuacji gdy policjant uzna, że Twoja szyba stwarza zagrożenie, zatrzyma dowód rejestracyjny, a pojazd trafi na lawetę. Podobnie gdy stacja kontroli pojazdów uzna pojazd za niesprawny - nie otrzymasz badania technicznego i szybę trzeba będzie wymienić.

 2. Czy pękniętą szybę naprawę z autocasco?

  Tak. AC obejmuje uszkodzenia warstwy zewnętrznej pojazdu, w tym szyb. Niemniej jednak sensem istnienia ubezpieczenia szyb jest to, żeby uszkodzonych szyb nie naprawiać z AC, aby zachować zniżki.

 3. Jak naprawić pękniętą szybę?

  Niestety, ale w sytuacji gdy szyba pękła, jedyną opcją będzie jej wymiana. Magiczne sposoby z Internetu, kleje, zestawy naprawcze w większości przypadków nie działają.

 4. Czy pękniętą szybę naprawię z OC sprawcy?

  Tak, ale tylko wtedy, kiedy zderzenie było bezpośrednią przyczyną uszkodzenia szyby. Jeśli pomiędzy wypadkiem a uszkodzeniem szyby nie było związku przyczynowo-skutkowego, to likwidator szkody lub rzeczoznawca zakwestionuje taki koszt.

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
marchewa
4 lat temu

Ja mam forda focusa z podgrzewaną przednią szybą, co roku dopłacam do ubezpieczenia szyb bo to wcale nie wychodzi drogo. A taka szybka sporo kosztuje.

BM@
4 lat temu

Nie ma lekko albo płacisz przy ubezpieczeniu i nie czujesz wydatku, albo płaczesz jak coś się stanie.

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny