Chcesz ograniczyć wydatki związane z eksploatacją pojazdu? Skorzystaj z zalet ecodrivingu. Dzięki zmianie swoich przyzwyczajeń i stosowaniu kilku zasad, możesz zaoszczędzić nawet do 25 proc. zużywanego paliwa.

Co warto wiedzieć o ecodrivingu?

  • Ecodriving to zbiór technik jazdy. Celem jest obniżenia zużycia paliwa i ograniczenie emisji spalin do środowiska.
  • Ekologiczna i ekonomiczna jazda nie powinna odbywać się kosztem komfortu czy bezpieczeństwa.
  • Aby jeździć ekonomicznie, należy zadbać o stan techniczny pojazdu oraz wyrobić sobie dobre nawyki, np. nauczyć się hamować silnikiem.
  • Jazda zgodnie z zasadami ecodrivingu to spore korzyści – dzięki niemu można obniżyć zużycie paliwa i zminimalizować ryzyko kolizji czy wypadku.

W ostatnich latach ecodriving staje się coraz popularniejszy. Kierowcy są coraz bardziej świadomi tego, że styl ich jazdy wpływa nie tylko na bezpieczeństwo na drodze, ale także na ich portfel i środowisko. Podpowiadamy, jak jeździć ekonomicznie i jakie są dodatkowe korzyści płynące z ecodrivingu.

Czym jest ecodriving?

Technika jazdy, którą dziś określamy jako „ecodriving”, zrodziła się w Skandynawii. Pod koniec ubiegłego wieku równolegle w Szwecji i Finlandii zaczęto tworzyć zbiór zasad prowadzenia pojazdów. Początkowo ecodriving miał wymiar wyłącznie ekologiczny – była to odpowiedź na zwiększającą się liczbę pojazdów na ulicach. Ekonomiczny wymiar ecodrivingu został dostrzeżony później.

Jak należy rozumieć ecodriving? Definicja mówi, że jest to ekologiczna, ekonomiczna i bezpieczna technika jazdy, dzięki której ograniczona zostaje emisja spalin, a kierowca oszczędza na eksploatacji posiadanego auta. Zgodnie z zasadami ecodrivingu może jeździć każdy kierowca – wystarczy, że zmodyfikuje on swoje dotychczasowe nawyki.

W Polsce termin „ecodriving” często stosowany jest wymiennie z „jazdą ekonomiczną” i „jazdą ekologiczną”.

Jakie są zasady ecodrivingu?

Idea ecodrivingu jest rozwijana od lat, a dziś kierowcy mogą skorzystać z katalogu sprawdzonych metod, których stosowanie jest opłacalne zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych. Aby móc zaoszczędzić na kosztach codziennej eksploatacji auta, konieczna jest zmiana myślenia. Jakie są zasady ecodrivingu? Oto 10 reguł, których powinieneś się trzymać, chcąc jeździć ekologicznie i ekonomicznie.

1. Zadbaj o stan techniczny pojazdu

Przed wdrożeniem zasad ekonomicznej jazdy powinieneś sprawdzić stan techniczny swojego auta. Szczególnie istotne jest kontrolowanie ciśnienia w oponach – powinieneś to robić systematycznie, co 2-3 miesiące. Niskie ciśnienie w oponach jest nie tylko niebezpieczne (wydłuża drogę hamowania), ale też zwiększa spalanie o kilka procent.

Zużycie paliwa podwyższą także zabrudzone filtry powietrza i paliwa czy wyeksploatowane amortyzatory. Aby dodatkowo obniżyć ilość spalanego paliwa, możesz zaopatrzyć się w opony z niskim oporem toczenia. Pamiętaj jednak, że ta inwestycja zwróci Ci się dopiero po kilku latach.

2. Opróżnij bagażnik ze zbędnych rzeczy

Przed rozpoczęciem doskonalenia swojej techniki jazdy powinieneś opróżnić bagażnik z niepotrzebnych rzeczy. Skrzynka z narzędziami, stary fotelik czy śmieci – wszystkie przedmioty, które nie są Ci potrzebne powinny zostać usunięte z pojazdu. Dlaczego? Zwiększają one masę samochodu, a to z kolei oznacza zwiększone zużycie paliwa.

Latem przewozisz rowery na dachu? Pamiętaj, aby zaraz po zakończeniu sezonu zdjąć bagażnik rowerowy. Z badań wyraźnie wynika, że pozostawienie bagażnika na dachu zwiększa zużycie paliwa. Jeżeli jeździsz często, możesz być zaskoczony skalą oszczędności.

3. Przyjmij odpowiednią pozycję za kierownicą

Być może dotychczas nie przywiązywałeś dużej wagi do tego, jak siedzisz za kierownicą. Tymczasem jedna z zasad ecodrivingu mówi o tym, że kierowca powinien bacznie obserwować to, co dzieje się na drodze, aby przewidywać zachowanie innych uczestników ruchu. Dlaczego? Aby unikać nagłego, gwałtownego hamowania, np. przed światłami.

Zapewnisz sobie optymalne warunki do obserwacji drogi w czasie jazdy, jeżeli odpowiednio wcześniej przyjmiesz właściwą pozycję za kierownicą. Przed wyruszeniem w trasę wyreguluj fotel i ustaw lusterka. Pamiętaj, aby zachować odpowiednią odległość od kierownicy – w ten sposób będziesz mógł nią swobodnie manewrować.

4. Zachowaj bezpieczny odstęp

Ecodriving to nie tylko ekologiczna i ekonomiczna, ale również bezpieczna jazda. Aby móc obserwować to, co dzieje się na drodze i na bieżąco reagować, musisz zachować optymalny odstęp od znajdującego się przed Tobą pojazdu. Tylko wówczas będziesz miał czas na reakcję.

Jeżeli na co dzień poruszasz się przede wszystkim po mieście, to szybko zauważysz, że zachowanie odstępu pozwala Ci m.in. hamować biegami. Ta technika hamowania z kolei oznacza niższe spalanie paliwa. Pamiętaj, że ecodriving to przede wszystkim bezpieczna i odpowiedzialna jazda, w przypadku której oszczędności to miły skutek uboczny.

5. Jedź zaraz po uruchomieniu silnika

Gdy zrobisz porządek w pojeździe i stworzysz sobie optymalne warunki za kierownicą, możesz zacząć wdrażać zmiany w swoim stylu jazdy. Jedna z podstawowych zasad ekonomicznej jazdy sprowadza się do tego, aby nie rozgrzewać silnika na postoju. Dlaczego? Silnik rozgrzewa się o wiele szybciej podczas jazdy, a ten nawyk kosztuje sporo paliwa.

Rozgrzewanie silnika na parkingu to szczególnie częsty widok w zimie. Wielu kierowców (być może również Ty) uruchamia pojazd, a następnie przez kilka minut oczyszcza szyby z lodu i śniegu. To błąd. Jeżeli chcesz jeździć ekonomicznie i ekologicznie, ruszaj tuż po uruchomieniu silnika.

6. Naucz się hamować silnikiem

Zużycie paliwa możesz zmniejszyć, hamując silnikiem, np. przed światłami czy skrzyżowaniami. Na czym polega hamowanie silnikiem? Technika ta sprowadza się do jazdy z włączonym odpowiednim do prędkości biegiem, bez jednoczesnego naciskania pedału gazu, sprzęgła czy hamulca. W ten sposób wytracisz prędkość, nie używając hamulców.

Hamowanie silnikiem bardzo się opłaca. W tym przypadku mowa nie tylko o oszczędności paliwa (nie jest ono dostarczane do silnika), ale również o tym, że klocki czy tarcze hamulcowe są mniej eksploatowane. To z kolei zwiększa ich żywotność – ich wymiana będzie odbywać się rzadziej.

7. Rozważnie korzystaj z klimatyzacji

Włączona klimatyzacja zwiększa spalanie paliwa nawet o 1,5 l na 100 km. To jeden z powodów, dla których warto stosować ją roztropnie. Jeżeli masz taką możliwość, parkuj w zacienionych miejscach. W ten sposób w ciepłe miesiące roku obniżysz temperaturę we wnętrzu pojazdu.

Pamiętaj, że koncentracja na drodze to priorytet – od niej zależy bezpieczeństwo zarówno Twoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Szczególnie w gorące dni powinieneś zapewnić sobie optymalne warunki do jazdy. Patrząc na możliwe oszczędności, włączenie klimatyzacji opłaca się bardziej niż uchylenie okna.

8. Wyłącz silnik na dłuższym postoju

Paliwo możesz oszczędzać, gasząc silnik przy każdym dłuższym postoju. O ile na światłach wyłączanie auta nie ma racji bytu, to przed przejazdem kolejowym już owszem. Ten postój z reguły trwa dłużej – nawet kilka minut. Analogicznie sytuacja prezentuje się przy bardzo powolnym korku.

Gdy będziesz pamiętał o tym, aby wyłączyć silnik na dłuższym postoju, nie tylko zaoszczędzisz na paliwie, ale też zadbasz o środowisko. Jeżeli często wybierasz się w dłuższe trasy, zaopatrz się w nawigację GPS. W ten sposób unikniesz zbędnych postojów i korków – dotrzesz do celu w najkrótszym możliwym czasie.

9. Utrzymuj obroty w optymalnym zakresie

Zastanawiasz się, jak jeździć zgodnie z zasadami ecodrivingu? Kolejny standard to utrzymywanie obrotów w optymalnym zakresie. Wówczas zużycie paliwa jest najmniejsze. W przypadku dłuższych tras korzystaj z tempomatu. Urządzenie to utrzymując stałą prędkość pojazdu, stabilizuje obroty silnika.

Obroty silnika możesz kontrolować w czasie jazdy. Z reguły producenci pojazdów na obrotomierzu zaznaczają optymalny zakres obrotów. Ponieważ obroty mają znaczenie dla spalania, warto mieć na uwadze tę zasadę.

10. Unikaj nagłych przyspieszeń i hamowań

Zarówno nagłe przyspieszanie, jak i hamowanie negatywnie przekładają się na wyższe zużycie paliwa. Kluczem do ecodrivingu jest płynna jazda – jest ona bezpieczna, a jednocześnie pozwala oszczędzać zarówno paliwo, jak i poszczególne elementy pojazdu, w tym przede wszystkim klocki hamulcowe.

Unikając nagłego czy ciągłego hamowania (które ma miejsce szczególnie w czasie korku), możesz też zmniejszyć ryzyko stłuczki. A jak przyspieszać zgodnie z zasadami ecodrivingu? W krótkim czasie powinieneś uzyskać optymalną prędkość, a następnie utrzymywać ją przez całą trasę.

Jakie są plusy i minusy ecodrivingu?

Jak każde rozwiązanie, ecodriving ma zarówno zalety, jak i wady. Jeżdżąc zgodnie z jego zasadami, możesz:

  • obniżyć zużycie paliwa – w skali roku to oszczędności, które będziesz mógł liczyć nawet w setkach złotych,
  • zmniejszyć zużycie podzespołów – to oznacza rzadszą wymianę elementów bez wpływu na bezpieczeństwo na drodze,
  • zmniejszyć ryzyko kolizji czy wypadku – każda szkoda zlikwidowana przez ubezpieczyciela oznacza, że w kolejnym roku za ubezpieczenie OC będziesz musiał zapłacić więcej,
  • szybciej dotrzeć do celu podróży – ecodriving zakłada, że będziesz korzystał z GPS i w ten sposób wyznaczysz optymalną trasę przejazdu,
  • zadbać o środowisko – emisja spalin samochodowych ma negatywny wpływ na jakość powietrza, co przekłada się na zdrowie każdego z nas.

Aby zacząć stosować zasady ecodrivingu, potrzeba zmiany myślenia o kierowaniu pojazdem. Z reguły kierowcy potrzebują co najmniej kilku dni, aby wdrożyć w życie nowe zasady, a następnie tygodni, aby przekuć je w nawyk. Ekonomiczna jazda wymaga zatem cierpliwości.

Jak nauczyć się ecodrivingu?

W Polsce ecodriving staje się coraz popularniejszy, a to ze względu na zmiany w sposobie uczenia kandydatów na kierowcę. W Europie Zachodniej takie szkoły jazdy, w których kandydaci na kierowców od pierwszych dni za kółkiem wyrabiają sobie dobre przyzwyczajenia, są już standardem.

W przypadku ecodrivingu to praktyka czyni mistrza – im więcej będziesz jeździł, tym rzadziej będziesz musiał korygować swoje zachowanie na drodze. Możesz też skorzystać z kursu ecodrivingu. Takie szkolenia organizują m.in. szkoły jazdy. W ich trakcie pod okiem doświadczonego instruktora będziesz mógł doskonalić technikę swojej jazdy.

Michalina Miotk
Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny