Ferrari – koszty ubezpieczenia OC i AC

Ferrari to włoska marka działająca na rynku od 1938 roku. Samochody te kojarzą się z luksusem, wygodą i ekskluzywnością. Niektóre modele produkowane są w limitowanej liczbie. Ferrari nie tylko dużo kosztuje, ale jest też drogie w utrzymaniu. Jednym z kosztów, które musi każdego roku ponosić właściciel, jest koszt ubezpieczenia. Zróżnicowanie cenowe jest spore – OC i ASS dla Ferrari 458 z 2015 roku to 595 zł, ale już za samo OC dla Ferrari California z 2018 trzeba zapłacić 1194 zł. Od czego zależy kwota?

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Za brak ważnej polisy grożą wysokie kary finansowe – za kontrolę i nakładanie grzywny odpowiada UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).

Trzeba podkreślić, że OC to ubezpieczenie przypisane do samochodu, nie właściciela, a jego wysokość zależy od wielu czynników – marki i modelu auta, rocznika, pojemności silnika, czy doświadczenia kierowcy.

Za ubezpieczenie Ferrari trzeba zapłacić średnio ponad 1100 zł. W każdym przypadku cena będzie jednak inna, różnice mogą też dotyczyć poszczególnych ubezpieczycieli, dlatego warto porównywać, analizować oferty, by znaleźć tę najkorzystniejszą.

Czy Ferrari to samochody popularne w Polsce?

Ferrari jest jedną z najbardziej prestiżowych marek samochodów na świecie. Cenione za moc, szybkość, wygląd stały się symbolem luksusu i marzeniem niejednego kierowcy. Nie każdy może sobie jednak na to auto pozwolić, ponieważ cena i koszt utrzymania są naprawdę wysokie.

W Polsce pierwsze modele tej włoskiej maszyny pojawiły się w latach 90. XX wieku i były dostępne jedynie dla naprawdę zamożnych osób. Z czasem samochodów zaczęło przybywać, na drogach pojawiły się auta nowe i używane. Na liście chętnie kupowanych modeli znalazło się:

 • Ferrari 458 Italia,
 • Ferrari California,
 • Ferrari F12 Berlinetta,
 • Ferrari 488 GTB,
 • Ferrari 812 Superfast.

Jak wypada marka Ferrari w porównaniu z innymi samochodami klasy premium? Ze statystyk wynika, że w 2023 sprzedano w Polsce 87 samochodów marki Ferrari. Czy to dużo? Na samej górze rankingu znalazło się Audi z wynikiem 26 024, na drugim BMW (23 225). Porównując te dane można zauważyć, że Ferrari nie należy do najpopularniejszych samochodów w naszym kraju.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC Ferrari?

Ile kosztuje ubezpieczenie Ferrari? Towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę wiele czynników wyliczając cenę polisy OC. Trzeba pamiętać, że ważny jest:

 • okres posiadania prawa jazdy kierowcy,
 • jego doświadczenie,
 • stan cywilny,
 • miejsce zamieszkania.

Ubezpieczyciele szacują ryzyko kolizji, spowodowania szkody w przypadku poszczególnych marek i modeli. Istotna jest:

 • pojemność silnika,
 • moc auta,
 • rocznik.

Aby sprawdzić koszt OC, warto skorzystać z internetowego kalkulatora OC i AC, który umożliwia szybkie porównanie ofert wielu towarzystw. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za OC Ferrari. Dzięki kalkulatorowi OC i AC przeprowadziliśmy symulację kosztów ubezpieczenia OC dla 40-letniego kierowcy z Łodzi i kilku wybranych modeli Ferrari.

 • Ferrari California (silnik 4,2 cm3) z 2018 roku 1 194 zł;
 • Ferrari 458 (4,4 cm3) z 2015 roku 1 093 zł;
 • Ferrari 458 (4,4 cm3) z 2018 roku 1 194 zł;
 • Ferrari FF (6,2 cm3) z 2018 roku 1 194 zł;
 • Ferrari 612 (5,7 cm3) z 2010 roku 776 zł.

Jak wypada ubezpieczenie Ferrari na tle innych włoskich marek?

Jak wygląda cena polisy OC innych włoskich marek? Jak Ferrari wypada na ich tle? Korzystając z tego samego kalkulator, porównaliśmy koszt ubezpieczenia OC różnych samochodów z Włoch. Wszystkie wozy zostały wyprodukowane w 2015 roku.

Najwięcej za polisę muszą zapłacić właściciele Lamborghini oraz Ferrari – ceny OC są zbliżone. Na kolejnych miejscach znalazła się Lancia, Fiat oraz Alfa Romeo.

 • Lamborghini Aventador (6,4 cm3) 1 194 zł;
 • Ferrari 458 (4,4 cm3) 1 093 zł;
 • Lancia Voyager (3,6 cm3) 645 zł;
 • Alfa Romeo Giulietta (1,3 cm3) 463 zł;
 • Fiat Fiorino Van Elegant (1,3 cm3) 441 zł.

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia Ferrari?

Cena ubezpieczenia OC Ferrari zależy, podobnie jak w przypadku innych samochodów, od kilku istotnych czynników. Ubezpieczyciel musi oszacować ryzyko zdarzenia z udziałem konkretnej marki, modelu i konkretnego kierowcy. Pozwoli to ocenić wysokość ewentualnych kosztów, które będzie musiał pokryć ubezpieczyciel.

Ważne jest doświadczenie kierowcy, jego wiek, uzbierane zniżki za bezszkodową jazdę. Nie bez znaczenia jest miejsce zamieszkania, stan cywilny czy liczba dzieci właściciela auta.

Towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę także:

 • markę,
 • model,
 • pojemność silnika,
 • rocznik,
 • rodzaj paliwa (benzyna, gaz, diesel, elektryk).

Pojemność silnika

Oto jak w ostatnim kwartale 2023 roku pojemność silnika wpływała na cenę składki za OC.

infografika przedstawiająca zależność ceny OC od pojemności silnika w 2023 roku

Jak widać na powyższej grafice, cena OC uzależniona jest od pojemności silnika pojazdu. Ogólna zasada jest taka, że im większy jest ten parametr, tym więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC.

Duża pojemność silnika to lepsze osiągi, większa prędkość, a co się z tym wiąże poważniejsze szkody i wyższe koszty dla ubezpieczyciela. To dlatego oferty dla samochodów z dużą pojemnością silnika są zwykle mniej atrakcyjne cenowo niż dla aut z silnikami o małej pojemności. Spójrzmy na przykład:

 • Ferrari FF o pojemności silnika 6262 cm3 z 2015 – OC + ASS w UNIQA to koszt 675 zł;
 • Ferrari 458 z silnikiem 4499 cm3 z 2015 roku – OC+ ASS w UNIQA to koszt 612 zł;
 • Ferrari California z 2015 roku, pojemność 4297 cm3 – OC i ASS w UNIQA to koszt 549 zł.

Marka i model samochodu

Dla ubezpieczyciela znaczenie ma marka oraz model samochodu. Za OC niektórych samochodów trzeba zapłacić więcej niż za polisę OC innych marek. Najwyższe stawki dotyczą wozów sportowych, z dużymi i mocnymi silnikami. Z całą pewnością należy do nich także Ferrari.

Co ciekawe, ubezpieczyciele zakładają, że wybór konkretnej marki, a nawet modelu auta, wynika z określonego stylu życia, pewnych konkretnych zachowań. Najlepszym przykładem jest BMW. Kierowca tego samochodu postrzegany jest jako osoba jeżdżąca brawurowo, niebezpiecznie. Stąd też wysokie ceny OC dla właścicieli BMW.

Rok produkcji

Rządzi tu zasada, że im nowszy wóz, tym droższe OC. Właściciele starszych samochodów mogą liczyć na niższe stawki. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście rocznik samochodu wpływa na cenę polisy, skorzystaliśmy z kalkulatora OC i AC. Oto kilka przykładów.

 • Ferrari F12 Berlinetta 2015 – OC + ASS za 675 zł;
 • Ferrari F12 Berlinetta z 2023 – OC za 1 068 zł;
 • Ferrari FF z 2023 1 068 zł za polisę OC;
 • Ferrari FF z 2012 614 zł za pakiet OC i ASS.

Wiek kierowcy

Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują atrakcyjne oferty cenowe dla kierowców doświadczonych, którzy zdążyli uzbierać zniżki za bezszkodową jazdę. Niestety młodzi kierowcy, którzy prawo jazdy mają od niedawna i nie zgromadzili jeszcze dodatkowych punktów za bezpieczną jazdę, otrzymają znacznie wyższą cenę ubezpieczenia OC.

Młodzi kierowcy są postrzegani jako osoby bez doświadczenia, skłonne do ryzykownych zachowań na drodze. To oni najczęściej powodują wypadki, doprowadzają do kolizji. Można to wyczytać ze statystyk policyjnych. To dlatego ubezpieczyciel musi wziąć pod uwagę takie zwiększone ryzyko, a w konsekwencji jest zmuszony windować cenę OC.

infografika przedstawiająca zależność ceny OC od wieku kierowcy w 2023 roku

Miejsce zamieszkania kierowcy

Duże miasta to więcej aut i większe natężenie ruchu. To tam częściej dochodzi do kolizji i wypadków na drodze. Ubezpieczyciele korzystają z danych policji i na ich podstawie szacują ryzyko, co jest im potrzebne do ustalenia ceny OC.

Historia ubezpieczenia kierowcy

Ważnym czynnikiem wpływającym na koszt OC jest historia ubezpieczenia. TU sprawdzi, od jak dawna opłacane jest OC, czy były wypłacane odszkodowania, ile zniżek zgromadził na koncie kierowca. Liczy się doświadczenie i bezszkodowa jazda.

Jak łatwo zauważyć, wszystkie dane, które interesują TU przy ustalaniu ceny ubezpieczenia, łączą się ze sobą, wynikają jedne z drugich. Młody kierowca nie miał jeszcze szansy uzbierać zniżek, w mniejszym mieście rzadziej dochodzi do kolizji, a konkretne marki i modele to duża pojemność silnika, moc i prędkość.

Jak można obniżyć cenę OC Ferrari?

Czy zatem istnieją sposoby na obniżenie ceny OC Ferrari? Trzeba pamiętać, że najwięcej zapłacą osoby wybierające samochody z dużą pojemnością silnika, kupujący nowe wozy i młodzi kierowcy.

Ci ostatni mogą spróbować obniżyć cenę polisy ustanawiając współwłaścicielem samochodu osobę doświadczoną, by korzystać z jej zniżek. Sposobem na to, aby płacić mniej, jest też wybieranie wozów ze słabszym silnikiem. Na początek lepiej kupić starszy i mniejszy samochód.

Warto też rozważyć zakup pakietu ubezpieczeń. To nie tylko szersza ochrona, ale lepsza cena.

Pakiet ubezpieczenia Ferrari – czy warto dokupić autocasco i assistance?

Właściciel każdego samochodu bierze pod uwagę nie tylko takie zdarzenia jak kolizja, wypadek, ale również kradzież czy awaria w drodze. Nie inaczej jest z posiadaczami Ferrari, również oni narażeni są na tego typu problemy. Dlatego też warto rozważyć zakup dodatkowych ubezpieczeń jak autocasco (AC) czy assistance.

Polisa taka chroni kierowcę, a także pasażerów, gwarantuje naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia lub holowanie do warsztatu. Ubezpieczony może liczyć na zorganizowanie auta zastępczego, czy też transport np. do hotelu. Polisa może obejmować szkody powstałe na terenie Polski i Europy.

O dodatkowym ubezpieczeniu powinny pomyśleć osoby, które dużo podróżują, ale także te, którym zdarza się parkować w niestrzeżonych miejscach. Wybierając AC czy ASS, należy zapoznać się z OWU, sprawdzić dokładanie oferowany zakres ochrony, wyłączenia odpowiedzialności. Istotna jest suma ubezpieczenia, czy sposób likwidacji szkody.

Jak wygląda cena dodatkowego ubezpieczenia Ferrari i na jaką ochronę mogą liczyć właściciele tych włoskich wozów? Sprawdziliśmy na kilku przykładach:

Ubezpieczyciel OC ASS zakres NNW 

zakres

AC Koszt
Balcia ✔️ ✔️ ASS mini: po kolizji, na terenie Polski (naprawa na miejscu zdarzenia, holowanie do 100 km) 1346,00
mtu24.pl ✔️ ✔️ ASS mini: po wypadku, na terenie Polski (holowanie do 100 km) 1499,00
Wiener ✔️ ✔️ ASS mini:po wypadku i kolizji, w Polsce i Europie (naprawa na miejscu, holowanie do 150 km w Polsce, 75 km w Europie, auto zastępcze na 2 dni) ✔️ ochrona kierowców i pasażerów, na terenie Polski i Europy (suma ubezpieczenia 10 tys.) 1541,00

Ubezpieczenie AC dla Ferrari to wydatek rzędu kilku tysięcy. Najczęściej trzeba zjawić się u ubezpieczyciela, który indywidualnie potraktuje każdy przypadek i przedstawi ofertę polisy autocasco. Trzeba jednak pamiętać, że naprawa sportowego wozu może poważnie nadszarpnąć budżet właściciela, dlatego warto zastanowić się nad taką dodatkową polisą.

Gdzie korzystnie kupić ubezpieczenie Ferrari?

Jeśli szukasz ubezpieczenia dla Ferrari, skorzystaj z kalkulatora OC i AC, dzięki któremu szybko i wygodnie porównasz oferty kilku ubezpieczycieli. Sprawdzisz koszt i zakres polisy. Ubezpieczenie Ferrari jest jednym z droższych, dlatego tym bardziej warto dokładnie przeanalizować propozycje najbardziej znanych TU, wybierając to najbardziej nam odpowiadające.

Każdy pojazd mechaniczny musi mieć wykupione ubezpieczenie OC, a pozostałe polisy są dobrowolne. Tylko od właściciela zależy, czy zdecyduje się na ich zakup. Aby sprawdzić, co proponują poszczególne TU, należy podać najważniejsze informacje o samochodzie i na temat kierowcy. Wystarczy kilka minut, aby otrzymać oferty. Jak wspomnieliśmy wyżej, w przypadku polisy AC, konieczne może być osobiste stawienie się u agenta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny