Zmienna pogoda może nam nie tylko popsuć plany, ale i sprawić, że konieczna będzie wizyta w warsztacie samochodowym. Silne wiatry, intensywne opady i podtopienia, a także gradobicie to zjawiska, przed którymi warto chronić swój pojazd. Chcesz wiedzieć, jak zabezpieczyć auto przed gradem? Sprawdź nasze wskazówki.
Nie zawsze da się przewidzieć zmianę pogody, jeśli jednak śledzisz prognozy i spodziewasz się burzy lub opadów z gradem, postaraj się w miarę możliwości zabezpieczyć auto. Najprostszym sposobem jest wstawienie go do garażu lub skorzystanie z wiaty garażowej. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Jeśli akurat jesteś w drodze, spróbuj znaleźć zadaszony parking, np. przy galerii handlowej. Innym rozwiązaniem jest zakup pokrowca przeciwgradowego.
- Opady gradu a uszkodzenia samochodu
- Jak zabezpieczyć samochód przed gradem?
- Zabezpieczenie auta przed gradem – ubezpieczenie AC
- Jak postąpić w przypadku uszkodzenia auta przez grad?
- Naprawa samochodu po gradobiciu
- Na czym jeszcze może polegać ochrona samochodu przed gradem?
- Najczęstsze pytania o zabezpieczenie samochodu przed gradem
Jeśli chcesz zabezpieczyć auto przed gradem, możesz też wykupić ubezpieczenie AC, które często obejmuje szkody wywołane przez niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pamiętaj, że intensywne opady gradu mogą spowodować poważne szkody, których likwidacja znacznie nadszarpnie domowy budżet.
Opady gradu a uszkodzenia samochodu
Zarówno ulewne deszcze, silne wiatry, jak i opady gradu mogą poważnie uszkodzić twój samochód. Jakie szkody może spowodować grad? Wszystko zależy od wielkości lodowych kulek i siły uderzenia. Zazwyczaj są to:
- wgniecenia karoserii;
- zadrapania lakieru;
- pęknięcia szyb.
Część z tych uszkodzeń da się naprawić, w niektórych przypadkach konieczna będzie jednak wymiana całego elementu. Jeśli uszkodzenia są spore, pojawiło się dużo wgnieceń w wielu miejscach na karoserii, naprawa może być bardzo kosztowna – niekiedy sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od marki i modelu samochodu.
Jak zabezpieczyć samochód przed gradem?
Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć auto przed gradem? Jeśli masz możliwość wstawienia go do garażu lub pod wiatę, możesz spać spokojnie – to rozwiązanie idealne. Nie każdy ma jednak taki komfort i aby uchronić auto, musi podjąć inne kroki.
Jak inaczej ochronić auto? Jeśli nie masz pokrowca, możesz użyć koców, kołder, wszystkiego, co masz pod ręką i nada się do zakrycia pojazdu. Przydadzą się także dywaniki samochodowe, które warto położyć w najbardziej newralgicznych miejscach, np. na dachu auta.
Ważne! Przede wszystkim staraj się chronić dach. To element najbardziej narażony na uszkodzenia, ale też największy i najtrudniejszy do wymiany.
Na dachu możesz położyć matę z bagażnika, chodniczki samochodowe, czy największy i najgrubszy koc. Jeśli dojdzie do wybicia szyby, musisz zabezpieczyć wnętrze auta przed zalaniem – po gradobiciu nadal może padać intensywny deszcz.
Zabezpieczenie auta przed gradem – ubezpieczenie AC
Ochrona auta przed niekorzystnymi i niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi to także wykupienie dodatkowej polisy, która pozwoli pokryć koszty naprawy zniszczonego samochodu.
Ważne! Obowiązkowa polisa OC nie chroni przed uszkodzeniami samochodu powstałymi na skutek gradobicia. W takim wypadku potrzebne ci dodatkowe ubezpieczenie autocasco.
Jeśli chcesz zabezpieczyć samochód na wypadek szkód spowodowanych przez groźne zjawiska pogodowe, pomyśl o wykupieniu AC. Zanim jednak się zdecydujesz, przejrzyj oferty wielu towarzystw, zwracając uwagę na zakres polis – nie każde AC musi chronić przed żywiołami. Możesz skorzystać z kalkulatora OC i AC, by poznać ceny ubezpieczeń, a także sprawdzić, w jakich przypadkach możesz spodziewać się wypłaty odszkodowania.
Jak postąpić w przypadku uszkodzenia auta przez grad?
Jeśli dojdzie do sytuacji, gdy grad uszkodzi twój samochód, musisz wiedzieć, jak się zachować. Przede wszystkim dokonaj oględzin auta, oceń straty, uszkodzenia, które spowodowało gradobicie. Dobrze, jeśli uda się wykonać dokumentację zdjęciową. W przypadku, gdy twoje AC obejmuje ochronę przed gradobiciem, zgłoś szkodę jak najszybciej – zazwyczaj ubezpieczyciel ustala termin zgłoszenia na 7 dni od momentu powstania zdarzenia. Co dalej?
- Czekaj na przybycie rzeczoznawcy;
- nie próbuj w tym czasie samodzielnie likwidować szkód;
- poczekaj na decyzję ubezpieczyciela.
Ważne! Zgłaszając szkodę, musisz opisać okoliczności zdarzenia (miejsce, otoczenie), a jeśli to możliwe, zrobić zdjęcie lodowych kulek. Pamiętaj, że w takim przypadku najważniejsze jest, by zadziałać natychmiast. Później udowodnienie przyczyny szkody może być niemożliwe.
Naprawa samochodu po gradobiciu
Uszkodzony przez grad samochód musisz naprawić. Skutkiem przejścia nawałnicy mogą być wgniecenia karoserii, popękany lakier, stłuczone lusterka, wybite, popękane szyby i lampy. Burza z gradem potrafi wyrządzić niemałe szkody, przez co samochód będzie wymagał naprawy. Kierowcy muszą być przygotowani na spore koszty.
Niestety taki samochód traci na wartości. Usuwanie wgnieceń można również przeprowadzić bez lakierowania. W tym celu trzeba zdemontować poszczególne elementy, dostać się do blachy od spodu i przy użyciu specjalnych prętów wyciągnąć każde pojedyncze wgniecenie.
Do nich za pomocą kleju na gorąco mocuje się plastikowe grzybki. Pociąga się je z użyciem młotka blacharskiego, następnie specjalnymi dźwigniami. Tak naprawione auto nie traci na wartości. Metoda ta jest jednak znacznie bardziej kosztowna.
Na czym jeszcze może polegać ochrona samochodu przed gradem?
Zabezpieczenie samochodu przed gradem to też odpowiednie postępowanie, gdy podczas jazdy przytrafi się burza z gradem. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej schronić się na najbliższej stacji benzynowej, a jeśli nie ma takiej możliwości, zatrzymać się na szerokim poboczu z dala od drzew, banerów czy innych konstrukcji, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. Pod żadnym pozorem nie należy zatrzymywać się na jezdni lub pod wiaduktem.
W ostatnim czasie gwałtowne burze połączone z gradobiciem, wichury i intensywne opady nie są niczym niezwykłym. Kierowcy mają świadomość, że stanowią one zagrożenie dla samochodów, dlatego potrzebna im wiedza, jak ochronić auta, jakie ubezpieczenie wykupić, by ich naprawa nie nadszarpnęła zbyt mocno budżetu.
Garażowanie, stawanie pod wiatą, zaopatrzenie się w specjalny pokrowiec i wykupienie autocasco to najważniejsze sposoby zabezpieczenia samochodu.
- Gradobicie może spowodować uszkodzenia samochodu – wgniecenia karoserii, zarysowania lakieru, wybicie lusterek, szyb i lamp.
- W razie burzy najlepiej wstawić auto do garażu lub ustawić pod wiatą.
- Dobrym sposobem zabezpieczenia samochodu jest zakup specjalnego pokrowca.
- Przed szkodami wyrządzonymi przez żywioły chroni ubezpieczenie autocasco.
- Przed zakupem AC warto sprawdzić jego zakres – minicasco może nie zabezpieczać samochodów przed szkodami wyrządzonymi przez żywioły.
Najczęstsze pytania o zabezpieczenie samochodu przed gradem
-
Czy polisa AC pokryje koszty naprawy auta po gradobiciu?
Nie każde autocasco chroni przed żywiołami, dlatego najpierw należy sprawdzić zakres ubezpieczenia. To, czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, zależy też od tego, jakie kroki w celu zabezpieczenia pojazdu podjął właściciel, jak szybko zgłosił szkodę. Zawsze należy zapoznać się z OWU polisy, by poznać warunki i sposób zgłaszania szkody.
-
Jak mogę zabezpieczyć samochód przed gradem?
Jeśli masz garaż, zadaszoną wiatę, stawiaj tam samochód, gdy tylko to możliwe. Jeśli burza zastanie cię podczas jazdy samochodem, znajdź stację benzynową, garaż w galerii i przeczekaj złą pogodę. Jeśli parkujesz pod chmurką, a zbliża się burza, możesz zabezpieczyć auto kocami, chodnikami samochodowymi lub specjalnym pokrowcem. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup polisy AC.
-
Jakie szkody może wyrządzić grad?
Najczęściej są to wgniecenia karoserii, zarysowania lakieru. Inne szkody to popękane, potłuczone szyby, lusterka i lampy.