Jazdy doszkalające służą poprawie umiejętności kursanta. Pomagają nabrać pewności na drodze, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa początkujących kierowców. Dodatkowe godziny można wykupić nie tylko przed pierwszym egzaminem, cieszą się one popularnością również wśród osób, które już go zdały, ale nadal potrzebują poćwiczyć. Dlaczego warto korzystać z jazd doszkalających i ile trzeba za nie zapłacić? Sprawdziliśmy.

Kurs na prawo jazdy to lekcje teorii oraz praktyka, czyli ćwiczenia na placu manewrowym oraz w mieście. Obowiązkowe 30 godzin nauki jazdy nie zawsze wystarczy, aby poczuć się pewnie za kierownicą. Umiejętności oraz doświadczenie zdobywa się dopiero na drodze, pośród innych uczestników ruchu drogowego.

Aby zostać kierowcą, trzeba zdać egzamin, ale aby bezpiecznie się przemieszczać, należy umieć zastosować zdobytą wiedzę w praktyce – przestrzegać przepisów kodeksu drogowego, zachować ostrożność, umieć przewidywać i odpowiednio reagować. Jeśli początkujący kierowca czuje, że potrzebuje więcej praktyki, powinien rozważyć wykupienie jazd doszkalających pod okiem doświadczonego instruktora.

Jazdy doszkalające – co to takiego?

Jazdy doszkalające to propozycja dla osób, które chcą poczuć się pewniej, poprawić technikę jazdy, wyeliminować złe nawyki, poćwiczyć przed egzaminem. Tego rodzaju doszkalanie kierowców prowadzą szkoły nauki jazdy – kursant może wykupić jazdy doszkalające w placówce, w której się uczył.

Ważne! Podczas dodatkowych lekcji przyszły kierowca ma możliwość lepiej poznać miasto, przećwiczyć parkowanie lub inne manewry, które sprawiają mu największą trudność. To też dobry czas, by zdać pytania i rozwiać wątpliwości. Takie szkolenie ma szczególne znaczenie dla młodych osób, które zdają egzamin w dużym mieście – daje szansę na przejazd po jego najbardziej newralgicznych punktach.

Kto może skorzystać z jazd doszkalających?

Jazdy doszkalające najczęściej kojarzą się nam z dodatkowym przygotowaniem do egzaminu dla osób, które dopiero starają się o uzyskanie prawa jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że są one także skierowane do osób posiadających prawo jazdy. Kto zatem może wykupić dodatkowe godziny jazdy po mieście?

Jazdy doszkalające dla kierowców, którzy dopiero zdali egzamin

Jeśli masz prawo jazdy od niedawna i wciąż wahasz się, aby wsiąść za kierownicę, nie czujesz się bezpiecznie prowadząc auto, możesz wykupić jazdy doszkalające. Prowadzenia samochodu trzeba uczy się poprzez praktykę, dlatego warto jak najszybciej wsiąść do auta i jak najwięcej trenować. Dobrym pomysłem są ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Im więcej wyjeżdżonych godzin, tym większa pewność siebie i lepsze umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach na drodze.

Jazdy dla osób, które posiadają prawo jazdy od wielu lat

Choć prowadzenia samochodu się nie zapomina, trudność może sprawiać nadążanie ze zmieniającymi się przepisami. To problem zwłaszcza dla starszych kierowców. Nawet jeśli mają oni prawo jazdy od wielu lat, mogą skorzystać z możliwości podszkolenia się, odświeżenia najważniejszych zasad bezpiecznej jazdy autem.

Dodatkowe godziny za kółkiem pomogą poznać najnowsze i najważniejsze przepisy kodeksu drogowego, przypomną zasady poruszania się po skomplikowanych skrzyżowaniach.

Doszkalanie dla kierowców po długiej przerwie

Jazdy doszkalające będą również pomocne dla osób, które cieszą się już prawem jazdy od pewnego czasu, ale miały dłuższą przerwę w prowadzeniu samochodu. Szkolenia pomagają na nowo wczuć się w rolę kierowcy, przypomnieć sobie zasady panujące na drogach oraz przepisy.

Ważne! Powrót za kierownicę może okazać się problematyczny, zwłaszcza po dłuższej przerwie. Warto zadbać o właściwe przygotowanie, aby poczuć się pewniej.

Kurs dla osób przyzwyczajonych do ruchu lewostronnego

Instruktorzy udzielają wskazówek i pomagają osobom, które przez długi czas mieszkały i prowadziły samochód w Wielkiej Brytanii. Kierowcy, którzy przywykli do ruchu lewostronnego mogą mieć problemy z przestawieniem się na obowiązujący w Polsce ruch prawostronny. Kilka dodatkowych jazd z nauczycielem powinno pomóc w opanowaniu zasad obowiązujących w naszym kraju.

Jazdy doszkalające – czy warto?

Dodatkowe szkolenia mogą pomóc kursantom oraz kierowcom, którzy przeszli kurs i mają już prawo jazdy. Jakie korzyści daje wyjeżdżenie kolejnych godzin?

  • Szkolenie często pomaga zdać egzamin za pierwszym razem. Niekiedy wystarczy kilka lekcji, by przełamać strach, nabrać pewności podczas jazdy samochodem. Podczas lekcji ćwiczona jest też technika jazdy. Warto pamiętać, że może to przełożyć się na realne oszczędności – za każdy kolejny egzamin trzeba przecież zapłacić.
  • Dodatkowe jazdy pozwalają lepiej poznać miasto, w którym kursant będzie zdawał egzamin. Instruktor, na życzenie kierowcy, może przejechać z nim wszystkie najbardziej krytyczne punkty, w których najczęściej dochodzi do niezdania egzaminu.
  • Dla osób z prawem jazdy dodatkowe godziny są okazją do przypomnienia zasad, przepisów. Pomagają też odzyskać pewność siebie i poczuć się swobodnie za kierownicą mimo upływu czasu.
  • Niezależnie od tego, czy masz uprawnienia, czy dopiero zabierasz się za zdobycie prawa jazdy, podczas dodatkowych lekcji możesz omówić z instruktorem te kwestie, które są dla ciebie kluczowe. To dobry moment, by skupić się na tym, co sprawia trudności lub budzi wątpliwości.

Gdzie wykupić dodatkowe jazdy?

Z jazd doszkalających możesz skorzystać w każdej szkole, która ma je w ofercie. Co więcej, nie ma obowiązku zdawania egzaminu lub przechodzenia kursu w miejscowości zamieszkania. Przyszły kierowca może uczyć się i podchodzić do testów w dowolnym ośrodku szkolenia kierowców.

Ważne! Warto ćwiczyć w tym mieście, w którym kierowca będzie zdawał egzamin.

Jeśli chcesz podszkolić się przed egzaminem, najlepiej wykup godziny u swojego instruktora. Podobnie postępują osoby po niezdanym egzaminie państwowym – biorą dodatkowe lekcje u osoby, z którą przechodziły kurs. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zapoznać się z ofertą pozostałych ośrodków szkoleniowych, sprawdzić warunki i ceny, a następnie wybrać najdogodniejszą dla siebie opcję.

Dodatkowe jazdy doszkalające oferuje praktycznie każda szkoła jazdy.

Ile dodatkowych godzin za kierownicą przyniesie efekty?

Ile dodatkowych godzin potrzeba, by przygotować przyszłego kierowcę do bezpiecznego prowadzenia auta? Niestety nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Wszystko zależy od predyspozycji, umiejętności kierowcy, a także o tego, co było przyczyną wykupienia jazd doszkalających.

Każdy musi indywidualnie ocenić swoje potrzeby, a także poczucie bezpieczeństwa za kierownicą i od tego uzależnić liczbę dodatkowych lekcji.

Pamiętaj! Nauka bezpiecznej jazdy wymaga od kursanta dużo pracy. To nie tylko znajomość przepisów ruchu drogowego, ale umiejętność przewidywania zagrożenia, unikania go, a także właściwego reagowania w każdej sytuacji. Wszystko to instruktor pomoże ci przećwiczyć podczas dodatkowych lekcji.

Ile kosztuje doszkalanie?

Cena jazdy doszkalającej może być różna i zależy od miasta oraz danej szkoły. Trzeba pamiętać, że koszt obejmuje pracę instruktora, paliwo, utrzymanie samochodu. Zazwyczaj za dodatkową godzinę nauki należy zapłacić 80-140 zł. Można też próbować negocjować stawkę.

Ciekawe! Niektóre szkoły nauki jazdy oferują atrakcyjniejsze stawki dla swoich kursantów, a wyższe ceny dla osób spoza placówki. Warto też zwrócić uwagę, że często bardziej opłaca się wykupić pakiet jazd doszkalających niż pojedyncze godziny.

Co po zdobyciu prawa jazdy?

Jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy i zamierzasz zacząć przemieszczać się samochodem, pamiętaj o ważnym ubezpieczeniu OC. Jako kierowca masz teraz obowiązek zadbać, by pojazd, którym się poruszasz, miał aktualną polisę. Jazda bez OC grozi nałożeniem kary finansowej. Warto również rozważyć zakup ubezpieczeń dodatkowych jak AC lub assistance, dzięki którym każdy kierowca poczuje się pewniej w drodze.

Jeśli szukasz polisy, skorzystaj z internetowego kalkulatora OC i AC. Wystarczy podać wymagane informacje, aby otrzymać oferty najbardziej znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie można również zakupić online.

Z jazd doszkalających powinni korzystać kierowcy, którzy z jakichś powodów nie czują się pewnie za kierownicą, potrzebują więcej czasu, by opanować zasady poruszania się samochodem, czy też chcą sobie odświeżyć wiedzę. Dodatkowe lekcje mają zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

  1. Dodatkowe lekcje jazdy to dobry sposób, by zwiększyć swoje szanse na zdanie egzaminu za pierwszym razem.
  2. Doszkalanie przydaje się też osobom, które miały dłuższą przerwę w prowadzeniu samochodu i dla starszych osób, które chcą sobie odświeżyć zasady bezpiecznej jazdy.
  3. Jazdy doszkalające oferuje praktycznie każda szkoła jazdy.
  4. Liczba dodatkowych godzin jazdy powinna być dostosowana do potrzeb kursanta.
  5. Koszt lekcji uzależniony jest od miasta oraz danej szkoły jazdy.

Najczęściej zadawane pytania o jazdy doszkalające

  1. Kto może skorzystać z jazd doszkalających?

    Dodatkowe lekcje przydadzą się osobom, które przygotowują się do egzaminu na prawo jazdy, a także tym, które nie zdały i chcą się podszkolić. Często korzystają z nich kierowcy po dłuższej przerwie od jazdy, a także starsze osoby, które chcą być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami ruchu drogowego.

  2. Czy warto skorzystać z dodatkowych jazd?

    Jeśli za kierownicą nie czujesz się pewnie, chcesz lepiej poznać miasto, w którym będziesz zdawać egzamin, czy też wyeliminować błędy podczas jazdy, skorzystaj z możliwości doszkalania. Zyskasz większą pewność siebie, dopytasz, pozbędziesz się wątpliwości, sprawdzisz się w różnych sytuacjach na drodze. Dodatkowe jazdy mogą ci pomóc zdać egzamin za pierwszym razem.

  3. Dlaczego ceny jazd doszkalających są różne?

    Ceny dodatkowych jazd będą różne w poszczególnych miastach i szkołach nauki jazdy. Zazwyczaj drożej jest w dużych miastach. Warto pamiętać, że na cenę lekcji składa się wynagrodzenie instruktora, paliwo, utrzymanie samochodu.

  4. Czy 30 godzin jazdy na kursie nie wystarczy, by opanować umiejętności prowadzenia samochodu?

    To kwestia indywidualna. Każdy kierowca uczy się w swoim tempie i potrzebuje więcej lub mniej czasu, by poczuć się pewnie i bezpiecznie w samochodzie. Dlatego niektórzy kierowcy decydują się na wykupienie dodatkowych godzin jazdy na placu czy w mieście.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny