Prawo jazdy na automat uprawnia  do kierowania samochodem wyposażonym jedynie w automatyczną skrzynię biegów (w dokumencie znajdzie się stosowna adnotacja, czyli kod 78). Oznacza to, że nie poprowadzisz pojazdu z manualną skrzynią biegów. Aby przesiąść się do takiego wozu, będziesz musiał zdać kolejny egzamin. Czy zatem opłaca się wyrabiać prawo jazdy na auta z automatyczną skrzynią biegów? I jak to zrobić?

Największą zaletą automatycznych skrzyni biegów jest komfort jazdy – kierowca może skupić się na prowadzeniu, obserwowaniu otoczenia, nie musi zajmować się częstym manewrowaniem drążkiem zmiany biegów. W tego typu samochodach nie ma też sprzęgła, a pedał gazu i hamulca obsługuje się jedną nogą.

Samochodem nie szarpie, gdy biegi są zmieniane, co docenią szczególnie osoby źle znoszące podróżowanie. Uważa się, że automatyczna skrzynia biegów jest lepsza dla początkujących kierowców, którzy dopiero uczą się koncentracji, podejmowania szybkich decyzji. Znacznie łatwiejsze jest też podjeżdżanie pod górę – nie trzeba się niepokoić, że samochód nagle stoczy się na stojący za nim pojazd.

Różnice między automatem a manualną skrzynią biegów

Dla jednych kierowców skrzynia automatyczna to doskonały wynalazek, który sprawia, że jazda jest przyjemniejsza, łatwiejsza i bardziej komfortowa. Dla części jest to jednak zbędne udogodnienie, które wcale nie pomaga kierowcom. Czym różni się od manualnej skrzyni?

MANUALNAAUTOMATYCZNA
działa z pomocą przekładni zębatychzautomatyzowany mechanizm odpowiadający za prawidłową zmianę przełożeń
obsługa wymaga pełnego sterowania przez kierowcę (wciskanie sprzęgła, używanie dźwigni)kierowca nie jest zaangażowany w zmianę przełożeń; system sam steruje biegami
w samochodzie są trzy pedały; gaz, hamulec, sprzęgłobrak sprzęgła; ważną rolę odgrywa hamulec, który należy wcisnąć, wybierając konkretny zakres pracy
duża trwałość, tańsza eksploatacja wyższe koszty – w razie awarii należy wymienić całą skrzynię

Każda automatyczna skrzynia biegów składa się z 3 najważniejszych elementów:

 • sprzęgła do silnika (pod postacią przekładni kinetycznych bazujących na energii kinetycznej wody lub oleju. Sprzęgło ma za zadanie dostarczyć moment obrotowy do wału napędzanego),
 • zespołu przełożeń (to elementy odpowiedzialne za przełożenia (zespół kół zębatych), a także olej przekładniowy zapobiegający przegrzaniu się automatu),
 • zespołu sterowania automatem (odpowiada za sterowanie przełożeniami. Sterownik odbiera sygnały (prędkość, obroty, temperatura oleju), które trafiają do komputera sterującego zmianą biegów).

Automatyczne skrzynie biegów dzielą się na trzy rodzaje:

 • półautomatyczne,
 • dwusprzęgłowe,
 • bezstopniowe.

Ciekawe! Automatyczna skrzynia biegów powstała w 1904 roku w Bostonie. To właśnie w Stanach Zjednoczonych jest najbardziej popularna, większość kierowców decyduje się na samochody z automatem. Amerykańskie koncerny stale pracowały nad udoskonaleniem mechanizmu, dlatego w 1948 powstały kolejne zaawansowane modele skrzyni, które szybko trafiły na rynek europejski. Za wynalazcę automatycznej skrzyni biegów uważa się Alfreda Hornera Munro.

Porównaj ceny OC i AC

O automatyczną skrzynię biegów należy odpowiednio dbać. To gwarancja jej dłuższej żywotności. O czym musisz pamiętać? Zawsze ją rozgrzej przed jazdą, rozpocznij jazdę powoli bez gwałtownych przyspieszeń. W trakcie jazdy nie zmieniaj trybów i kontroluj regularnie stan oleju!

Czy egzamin praktyczny na prawo jazdy jest łatwiejszy na automacie?

Czy egzamin na automacie jest łatwiejszy niż na samochodzie z klasyczną skrzynią biegów? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kierowca często zdaje test praktyczny jadąc samochodem, na którym się uczył i który dobrze zna. Nie musi też skupiać się na wciskaniu sprzęgła i manewrowaniu drążkiem skrzyni biegów.

Znikają więc liczne utrudnienia – konieczność kontrolowania obrotomierza, czy obawa, że samochód zgaśnie, czy stoczy się z górki.

Młodzi kierowcy ubiegający się o prawo jazdy często mylą biegi, niekiedy mają problem z ich wrzuceniem (biegi nie wskakują), zdarza się też, że samochód gaśnie podczas ruszania czy szarpie. Przy automatycznej skrzyni biegów trudność ta znika. Dodatkową zaletą jest możliwość lepszego skupienia się na drodze, obserwacji otoczenia.

Trzeba też pamiętać, że zadania egzaminacyjne są identyczne dla osób zdających na automacie, jak i dla zdających na samochodach z manualną skrzynią biegów.

Jeśli chcesz cieszyć się prawem jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów, możesz wybrać jedną z wersji kursu z teorią lub bez teorii. Trzeba jednak pamiętać, że kurs bez teorii przeznaczony jest dla osób, które zdały już egzamin teoretyczny w WORD. Zdanie egzaminu państwowego uprawnia do kierowania samochodem osobowym do 3,5 tony, który wyposażony jest w automatyczną skrzynią biegów. Egzamin na prawo jazdy na automat wygląda tak samo jak ten przeprowadzany w samochodzie z manualną skrzynią biegów.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Gdzie można zdać egzamin z automatyczną skrzynią biegów?

Egzamin na prawo jazdy na automat zdaje się w WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego). Zdarza się jednak, że czas oczekiwania na termin egzaminu będzie nieco dłuższy niż w przypadku aut z klasyczną skrzynią biegów – nie każdy ośrodek egzaminacyjny ma własne auta z automatyczną skrzynią biegów.

Czy wiesz, że prawo jazdy na automat jest w Polsce dostępne od 2009 roku? Popularność samochodów automatów wzrasta z roku na rok, dlatego można przypuszczać, że coraz więcej osób będzie decydować się na zdawanie egzaminu na prawo jazdy B z adnotacją 78.

Taki pomysł trzeba jednak każdorazowo przemyśleć, ponieważ wciąż najwięcej mamy samochodów z manualną skrzynią biegów. I prawdopodobnie przez jakiś czas tak będzie wyglądała rzeczywistość.

Zainteresuje Cię także: Samochód bez prawa jazdy – jakie auta można prowadzić bez prawka?

Ile kosztuje prawo jazdy na automat?

Wyrobienie prawa jazdy kat. B (na automat, czy samochód z manualną skrzynią biegów) wymaga przejścia przez kurs, a następnie zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego. Zastanawiasz się, jak wygląda egzamin?

W obu przypadkach czeka cię wykonanie tych samych zadań na placu manewrowym oraz podróż przez miasto. Ile kosztuje prawo jazdy na automat? Podane przez nas wyliczenia są jedynie cenami orientacyjnymi, a ostateczny koszt zależy od lokalizacji i wybranej szkoły nauki jazdy. Niekiedy w cenie kursu jest zawarte podstawienie samochodu do ośrodka WORD – w takiej sytuacji możesz zdawać egzamin na samochodzie, na którym uczyłeś się jeździć.

Za prawo jazdy na samochód ze skrzynią automatyczną w 2023 trzeba było zapłacić średnio 3300 zł:

 • Łódź – 2500 zł,
 • Warszawa – 3100 zł,
 • Wrocław – 3400 zł.

Do tego należy doliczyć koszt badań lekarskich, wykonania zdjęć oraz koszt egzaminu. Egzamin teoretyczny to opłata w wysokości 50 zł, a praktyczny 200-250 zł.

Koszt prawa jazdy na automat i na wóz z ręczną skrzynią biegów jest bardzo podobny.

Prawo jazdy na automat – jakie ma ograniczenia?

Musisz pamiętać, że prawo jazdy na automat daje ci możliwość prowadzenia jedynie pojazdów z automatycznymi skrzyniami biegów. Za wsiadanie za kierownicę samochodu z manualną skrzynią grozi ci mandat w wysokości co najmniej 1500 zł.

Kara może jednak sięgnąć nawet 30 000 zł. Kierowca z prawem jazdy na automat prowadzący samochód z manualną skrzynią uznawany jest bowiem za osobę wsiadającą za kółko bez uprawnień.

Jeśli podczas kontroli policjant zauważy wpisany na dokumencie prawa jazdy kategorii b kod 78, a samochód będzie wyposażony w ręczną skrzynią biegów, kierowca zostanie ukarany. Prawo jazdy na automat daje prawo jedynie do zasiadania w wozie z automatyczną skrzynią. Kara za jazdę bez uprawnień jest naprawdę wysoka. Do tego należy doliczyć koszt odholowania pojazdu z miejsca kontroli. Jeszcze kilka lat temu kara nie była tak przerażająca, przyłapany kierowca płacił mandat w wysokości 500 zł. Dziś jazda bez uprawnień to dużo poważniejsze konsekwencje i warto o tym pamiętać.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy to już wszystkie ograniczenia związane z jazdą z prawem jazdy wyłącznie na automat? Oczywiście należy do nich zaliczyć wyższą cenę samochodów tego typu, czy ograniczoną liczbę ofert na rynku wtórnym.

Przyjmijmy, że najbardziej opłaca się zrobić prawo jazdy na automat, jeśli przed domem masz zaparkowany taki wóz i właśnie nim zamierzasz się w najbliższym czasie przemieszczać. W innym przypadku lepiej pomyśleć o standardowym prawie jazdy.

Dla kogo prawo jazdy na automat jest dobrym rozwiązaniem?

W takim razie, dla kogo prawo jazdy na automat jest dobrym rozwiązaniem? Jazda automatem to czasem ratunek, np. dla osób, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą prowadzić wozów z manualną skrzynią.

Warto też zaznaczyć, że dla kierowców początkujących sam egzamin na prawo jazdy jest po prostu łatwiejszy – nie trzeba obsługiwać pedału sprzęgła, manewrować ręcznie skrzynią biegów, obawiać się zgaśnięcia wozu, nagłego szarpnięcia przy wrzucaniu jedynki i ruszaniu. To mniejszy stres i większa zdawalność. Często takie rozwiązanie jest uważane za dobry wstęp do późniejszego egzaminu na prawo jazdy na samochód z ręczną skrzynią biegów.

Poza tym cała procedura prowadząca do uzyskania prawka nie różni się w obu przypadkach (samochodu z automatyczną i manualną skrzynią). Potrzebna jest umiejętności prowadzenia auta (teoria i praktyka), a następnie zdanie egzaminu państwowego.

Sam egzamin na prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów niczym nie różni się od tego na samochód z ręczną zmianą biegów – to te same ćwiczenia na placu, te same pytania ze znajomości przepisów oraz przejażdżka po mieście. Po zdaniu egzaminu teoretycznego należy przystąpić do części praktycznej.

Uwaga! Zdawanie prawa jazdy na automat to rozwiązanie przeznaczone dla konkretnej grupy osób – jeśli nie masz takiego samochodu, nie planujesz jego zakupu, czy choćby nie stać cię na taki wydatek, od razu decyduj się na pełne uprawnienia.

Za i przeciw prawa jazdy kategorii B. na automat

Jak każde rozwiązanie, tak i to ma swoich zwolenników i przeciwników. Najważniejszym argumentem przeciw jest zakaz prowadzenia pojazdów ze skrzynią manualną i możliwość otrzymania dość wysokiego mandatu w razie złamania przepisów. To się zdecydowanie nie opłaca!

Poza tym każdy kierowca może stanąć kiedyś przed koniecznością poprowadzenia wozu z tradycyjną skrzynią biegów – tu pojawią się kłopoty. I nie chodzi jedynie o złamanie przepisów, ale np. o problemy z obsługą sprzęgła i manualnej skrzyni. Kierowca bez doświadczenia może po prostu nie wiedzieć, jak się poruszać samochodem, który nie jest automatem!

Aby prowadzić auto z manualną przekładnią, należy podejść do kolejnego egzaminu. Warto pamiętać, że standardowe prawo jazdy uprawnia do jazdy automatem i samochodem wyposażonym w tradycyjną skrzynię biegów. Jeśli zdasz egzamin na skrzyni manualnej, poprowadzisz oba typy pojazdów.

Argumentem przemawiającym na korzyść zdawania egzaminu na automacie jest problem z koordynacją ruchów nóg i rąk przy zmianie biegów – wielu młodych, początkujących kierowców obawia się takich komplikacji i wybiera łatwiejszą opcję.

Prawo jazdy na automat jest dobrym rozwiązaniem, jeśli po zdaniu egzaminu będziemy poruszać się samochodem ze skrzynią automatyczną. Podróż w takim samochodzie jest bardziej komfortowa, płynna, przyjemna. Z drugiej strony, nie każdy może sobie pozwolić na takie auto, a powodem są oczywiście wyższe ceny.

Masz samochód z automatem? Zobacz, jak go dobrze ubezpieczyć!

Prawo jazdy kat. B na automat wymusza konieczność poruszania się samochodem z automatyczną skrzynią biegów – to już wiesz. Jeśli masz uprawnienia i jesteś szczęśliwym posiadaczem automatu, pamiętaj, aby dobrze ubezpieczyć swój wóz.

Przede wszystkim potrzebne Ci OC, czyli obowiązkowa polisa od odpowiedzialności cywilnej. Bez niej nie masz prawa poruszać się samochodem po drogach publicznych. Oczywiście możesz również wykupić ubezpieczenie dodatkowe, dobrowolne, które przyda się, jeśli dużo podróżujesz, wyjeżdżasz za granicę, czy parkujesz na ulicach, pod blokami i obawiasz się kradzieży czy aktów wandalizmu.

Gdzie najszybciej sprawdzić oferty poszczególnych ubezpieczycieli? Jeśli chcesz spokojnie, w domowym zaciszu przenalizować, co mają do zaproponowania najbardziej znane towarzystwa, skorzystaj z internetowego kalkulatora OC i AC. W prosty sposób wygenerujesz oferty, sprawdzisz ceny i zakres polis. Niezależnie od tego, czy masz prawo jazdy na automat, czy na tzw. manual, potrzebne ci ubezpieczenie – musisz też podjąć decyzję, gdzie wykupić polisę.

Porównaj ceny OC i AC

Jak skorzystać z kalkulatora? Wystarczy podać wymagane informacje – wpisać dane samochodu (markę, rocznik, aktualny przebieg, pojemność silnik itd.) oraz dane osobowe. Cena polisy zależy od wielu składowych. Istotny jest:

 • wiek kierowcy,
 • doświadczenie,
 • stan cywilny,
 • miejsce zamieszkania,
 • historia ubezpieczenia.

Pamiętaj, aby podawać prawdziwe dane, jeśli chcesz uzyskać wiarygodne wyniki w kalkulatorze. Zanim siądziesz do kalkulacji, przygotuj prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta. Poświęć chwilę, aby wypełnić wszystkie obowiązkowe pola.

Przykład: Pani Anna (mężatka z Krakowa, 44 lata) kupiła automat Volvo V60 z 2016 roku (diesel, przebieg 190 tys.). Szuka atrakcyjnej oferty ubezpieczenia OC. W tym celu skorzystała z kalkulatora dostępnego w internecie. Oto propozycje, które otrzymała.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
480,00 zł rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
507,00 zł rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
719,00 zł rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
768,00 zł rata od 0 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
827,13 zł rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
873,57 zł rata od 0 zł
Trasti
480,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
507,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
719,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
768,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
827,13 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
873,57 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Warto na koniec wspomnieć, że brak ważnej polisy OC to surowe kary dla kierowców! Obecnie już za 3 dni zwłoki zapłacisz 1400 zł. Nie zwlekaj więc z wykupieniem ubezpieczenia OC na czas!

 1. Jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów uznawana jest za spokojniejszą, przyjemniejszą i bardziej komfortową.
 2. Masz możliwość wyrobienia prawa jazdy kategorii B. na automat. W dokumencie takim znajduje się specjalne oznaczenie, czyli kod 78.
 3. Prawo jazdy na automat daje prawo do prowadzenia pojazdów jednie z automatyczną skrzynią biegów.
 4. Za jazdę samochodem z manualną skrzynią biegów bez uprawnień grożą surowe kary finansowe (nawet do 30 tys. zł).
 5. Egzamin na prawo jazdy na automat wygląda identycznie jak egzamin samochodem z manualną skrzynią biegów.
 6. Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów jest rozwiązaniem dla osób z wskazaniami zdrowotnymi, czy planujących jazdę jedynie na automacie.
 7. Koszt prawa jazdy na automat może być nieco wyższy – niekiedy trzeba podstawić do WORD samochód z automatyczną skrzynią biegów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o prawo jazdy na automat

 1. Ile kosztuje egzamin praktyczny na automat?

  Cena egzaminu na automat to 200-250 zł.

 2. Czy egzamin na automat wygląda tak samo jak na samochód ze skrzynią manualną?

  Egzamin na prawo jazdy na automat i na samochód z manualną skrzynią wygląd identycznie. To te same ćwiczenia, manewry na placu oraz jazda przez miasto.

 3. Czy wszystkie szkoły jazdy oferują kurs prawa jazdy kategorii B na automat?

  Nie wszystkie szkoły mają na wyposażeniu samochody z automatyczną skrzynią biegów, dlatego za każdym razem należy się upewnić, czy dana placówka oferuje taki kurs i jaka jest cena.

 4. Na czym łatwiej się jeździ - skrzyni manualnej czy automatycznej?

  Teoretycznie łatwiej jeździ się samochodem z automatyczną skrzynią biegów. Kierowca nie musi martwić się obsługą sprzęgła, ręczną zmianą biegów, koordynacją ruchów rąk i nóg. Dla wielu osób to wielka zaleta, dlatego decydują się na zakup automatu. Dźwignię ustawia się tylko w odpowiedniej pozycji – P (park, czyli postój), R (reverse, jazda do tyłu), D (drive, jazda do przodu), N (neutral, luz). Oznaczenia te są stałe niezależnie od modelu i marki wozu. Korzystanie z dźwigni zmiany biegów możliwe jest jedynie przy całkowitym zatrzymaniu i wciśnięciu pedału hamulca. Przełożeń nie powinno się zmieniać nawet podczas bardzo powolnej jazdy. Stojąc w korkach, na światłach lepiej tylko trzymać stopę na hamulcu. Nie zaleca się też jednoczesnego wciskania hamulca i gazu. Podczas wyprzedzania należy wcisnąć do samego końca pedał gazu, aby jazda była dostatecznie dynamiczna.

 5. Czy mając klasyczne prawo jazdy kategorii B, można jeździć automatem?

  Klasyczne prawo jazdy kategorii B pozwala jeździć automatem. Odwrotnie, zrobienie prawa jazdy na automat nie daje uprawnień do prowadzenia pojazdów z manualną skrzynią biegów. Za jazdę bez uprawnień grożą surowe kary finansowe (do 30 tys. zł.). Kurs prawa jazdy na automat jest rozwiązaniem dla konkretnej grupy osób.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny