Coroczne płacenie polisy OC to obowiązek każdego właściciela samochodu w Polsce. Na straży przestrzegania tego obowiązku stoi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który za brak ochrony może wymierzyć odpowiednią karę. Co jednak w sytuacji, gdy zawsze wywiązywałeś się ze swoich obowiązków, a pomimo tego otrzymałeś pismo, że w pewnym okresie nie posiadałeś OC i teraz grozi Ci grzywna?

Nie panikuj. Sprawdź wszystko dokładnie

Zanim zaczniesz gorączkowo zastanawiać się co masz teraz zrobić, weź głęboki oddech i na spokojnie przeanalizuj otrzymaną korespondencję. Przede wszystkim zastanów się dobrze czy w okresie który wskazuje UFG, na pewno miałeś ważne ubezpieczenie OC. Być może kupiłeś wtedy nowy samochód i zapomniałeś, że polisa po poprzednim właścicielu nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Może wypowiedziałeś OC dużo wcześniej, chcąc zmienić ubezpieczyciela i zupełnie o tym zapomniałeś. Polisa się nie przedłużyła, a ty pozostawałeś bez obowiązkowej ochrony.

Jeżeli jesteś pewien, że ubezpieczenie we wskazanym okresie miałeś, może to oznaczać, że wina leży po stronie towarzystwa, które nie wysłało do bazy UFG odpowiedniej informacji. Musisz wiedzieć, że zbiór danych UFG nie jest jeszcze w pełni kompletny, dlatego tego typu problemy mogą się jeszcze pojawiać.

Co w sytuacji, gdy masz ważne OC? Jak można się odwołać?

Po pierwsze w piśmie z UFG na pewno znajduje się prośba o udokumentowanie posiadania odpowiedniej polisy w danym okresie. Jeśli więc miałeś ważne OC, nie ma się co martwić i wystarczy przesłać odpowiednie dokumenty, z których wynika, że posiadałeś polisę.

Potwierdzenie ubezpieczenia OC

Jeżeli nie masz już polisy, która potwierdzi, że zawarłeś odpowiednią umowę, koniecznie zgłoś się do firmy, która w tamtym czasie sprzedała Ci ochronę i poproś o ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego. Tego typu dokument ma obowiązek wystawić Ci każde towarzystwo, które kiedykolwiek sprzedało Ci ubezpieczenie obowiązkowe dla samochodu. To właśnie to zaświadczenie przesyłasz do UFG.

Potwierdzenie sprzedaży auta

sprawdzanie przepisow

Jeśli w danym okresie nie miałeś żadnego samochodu, bo stary sprzedałeś, a nowego jeszcze nie kupiłeś, to do UFG należy przesłać umowę kupna sprzedaży. Zawarta na umowie data bez wątpliwości potwierdzi, kiedy przestałeś być właścicielem pojazdu. I znów – jeśli nie masz już umowy (na przyszłość warto tego typu dokumenty trzymać dłużej), a pamiętasz dane samochodu lub masz je gdzieś zapisane, możesz spróbować odnaleźć go w CEPiK, czyli centralnej ewidencji pojazdów i kierowców. Nie ma gwarancji co do tego, że odnajdziesz historię swojego starego auta, ale są na to spore szanse. Ostatecznie możesz także poprosić ówczesnego ubezpieczyciela o ZOPUK, ponieważ z pewnością w dokumentacji został odnotowany fakt, że poinformowałeś towarzystwo o sprzedaży pojazdu.

Potwierdzenie tego, że swój obowiązek wypełniłeś należycie (miałeś ubezpieczenie) lub też nie miałeś go wcale (brak auta), zamyka sprawę i nie musisz obawiać się nałożenia kary.

Nałożenie kary za brak OC

Jeśli jednak ubezpieczenia OC nie posiadałeś, to niestety niewiele możesz poradzić i konieczne będzie zapłacenie odpowiedniej kary. Jej wysokość zależy od ustalanej na dany rok płacy minimalnej oraz od tego, jak długo auto nie miało obowiązkowej ochrony.

W 2022 roku za brak OC auta osobowego trzeba będzie zapłacić:

  • brak polisy do 3 dni – 1000 zł
  • brak polisy do 14 dni – 3010 zł
  • brak polisy powyżej 14 dni – 6020 zł.

Windykacja należności jest prowadzona w trybie egzekucyjnym przez odpowiedni dla miejsca zamieszkania Urząd Skarbowy.

Prośba o zmniejszenie, rozłożenie na raty lub umorzenie kary za brak OC

W pewnych określonych sytuacjach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może zmniejszyć karę, rozłożyć ją na raty lub całkowicie odstąpić od jej egzekwowania. Takie przypadki to np. trudna sytuacja życiowa lub materialna. Ważne jest jednak, abyś udowodnił, że nie jesteś w stanie zapłacić nałożonej na ciebie kary.

Przede wszystkim musisz wypełnić odpowiedni wniosek, który znajdziesz na stronie UFG i udzielić obszernego uzasadnienia swojej trudnej sytuacji oraz ją udokumentować. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po rozpatrzeniu wniosku zdecyduje o tym, czy się do niego przychylić, czy też go odrzucić.

Pamiętaj jednak, że w standardowej sytuacji odwołanie się od kary za brak OC nie jest możliwe, ponieważ posiadanie polisy jest twoim obowiązkiem, za którego niewypełnienie grozi kara finansowa. Na przyszłość pamiętaj więc o tym, aby zawsze sprawdzać, czy twój pojazd ma ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Może Cię również zainteresować temat pt.: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – co musisz wiedzieć.

Stefania Stuglik

Od 2012 roku związana z sektorem ubezpieczeń. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w dziale obsługi klienta. Ma na swoim koncie kilkaset sprzedanych polis komunikacyjnych. Prywatnie niepoprawna optymistka, zakochana w górach i literaturze pięknej.

Subscribe
Powiadom o
136 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
name
5 lat temu

Jak kogoś stać na samochód to fundusz wychodzi z założenia że i stać go na kare wynosząca kilka tysięcy. Z funduszem się nie da negocjować, lepiej poszukajcie pomocy w sieci.

Karo
5 lat temu

Próbowałem się odwołać, i to był błąd. To urząd. ponieważ używam tego samochodu do dojazdów do pracy, to powiedzieli że zarobię na zapłacenie kary…

Sabina
4 miesięcy temu
Reply to  Karo

Witam też mam podobną sytuację dostałam wczoraj karę UFG za brak OC czy ktoś ma jakieś namiary gdzie mogę zwrócić się o pomoc w rozwiązaniu problemu.Bardzo proszę o pomoc jestem mamą samą wychowująca dziecko kara którą dostałam jest niemożliwa dla mnie do zapłaty.

Kowal
20 dni temu
Reply to  Sabina

Jestem w podobnej sytuacji, jeśli UFG odrzucił to teraz do ministerstwa finansów.

Joanna Pająk
4 lat temu

Właśnie dostałam 4000 zł kary za brak OC. Nabyłam samochód w ubiegłym roku i nieświadomie jakiś czas jeździlam na nieopłaconym oc. Zawsze firma ubezpieczeniowa informowała sms-em bądź pocztą internetową. W tym wypadku nikt nie przypomniał. Czy mogę się odwołać o zmniejszenie kary. Do tej pory nigdy nie zdarzyło mi się opóżnić wpłaty. Proszę doradźcie co mam zrobić.

karol.ina
4 lat temu
Reply to  Joanna Pająk

Jeśli jeszcze masz czas by si tym zająć to odezwij się do takiej pani pod ****Reklama****

buteczek
4 lat temu
Reply to  karol.ina

ja mam podobnie jak pani, dostałem pismo o wyrównaniu oc za Pana od którego kupiłem auto, i myślałem ze jak raz dosałem list i zapłaciłem to dostane następny jak juz bede musial zapłacić znów, nie dostałem nic, za to dostałęm 4000zl kary…

Artek
4 lat temu
Reply to  buteczek

Terz mam takam sytolacie jak napisac odwołanie czy coś kolwiek

olo
4 lat temu
Reply to  Artek

Ja kontaktowałem sie pod podanym mail. Załatwiłem sprawę. Dostałem już od UFG odstapienie od kary

System SAB
4 lat temu
Reply to  olo

Mogę spytac pod który mail?

jo
4 lat temu
Reply to  System SAB
Urszula Nowak
4 lat temu
Reply to  jo

System SAB – coś załatwiłeś ?

ROMAN
2 lat temu
Reply to  jo

TEZ MAM TAKI PROBLEM JAK TO ZALTWIC PROSZE O POMOC JAK PANSTWO Z FUNDUSZEM GWARANCYJNYM

ROMAN
2 lat temu
Reply to  jo

prosze o pomoc w sprawie kary ktora otrzymalem z funduszu jest to dla mnie duza kwota w tej sytulacji w ktorej sie znajduje pozdrawiam

Katarzyna
2 lat temu
Reply to  olo

Jak Ci się to udało?

Natalia Zięba
9 miesięcy temu
Reply to  olo

Jakie dokumenty trzeba w tej sprawie jak mniej więcej napisać pismo ( co powinno się w nim znaleźć) ? Proszę o pomoc

Admin
3 miesięcy temu
Reply to  Natalia Zięba

Jeśli odwołanie się kary za brak OC jest uzasadnione, czyli nie wynika ze zwykłego zapominalstwa, można do odwołania dołączyć dokumenty, które np. potwierdzają trudną sytuację finansową. Mogą to być np.:

informacja ośrodka pomocy społecznej;
zaświadczenia lekarskie i dokumenty o leczeniu szpitalnym;
zaświadczenie o inwalidztwie, dochodach z ZUS-u, od pracodawcy albo z urzędu pracy (np. o statusie bezrobotnego);
zaświadczenia o innych długach;
postanowienia sądów i komorników;
protokoły o stanie majątkowym.

Wzór odwołania można pobrać ze strony UFG, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: „wzór odwołania od kary za brak OC”

Marek
2 miesięcy temu
Reply to  redakcja

Gdzie znaleźć taki formularz?

Wiolka
1 miesiąc temu
Reply to  olo

Jak to możliwe? A może chodziło tylko o wyłudzenie danych?

Jolanta
1 miesiąc temu
Reply to  Artek

Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy.Dostałam pismo o zapłaceniu kary w wys.6000zł. Nie opłaciłam OC ponieważ auto stoii nieużytkowane. Nie byłam świadoma kary. Gdybym wiedziała to wolałabym opłacać i mieć spokojną głowę. Proszę o radę czy mozna się jakoś odwołać? Nie jestem w stanie zapłacić tak kolosalnej kwoty. 😱

Admin
1 miesiąc temu
Reply to  Jolanta

Dzień dobry. Jeśli auto stało nieużytkowane, warto je sprzedać lub zezłomować. Wtedy nie trzeba kupować OC. Dopóki pojazd jest zarejestrowany, UFG wymagać będzie dla niego posiadania OC. Zapominalstwo lub nieświadomość nie jest dla UFG podstawą dla umorzenia kary, niestety. W tej sytuacji najlepszym wyjściem będzie chyba opłacić OC na ten samochód, sprzedać go i z tego spłacić karę.

jo_2@o2.pl
1 miesiąc temu
Reply to  Jolanta

Napisz pod jo_2@o2.pl zobaczę czy da się coś zrobić.

Lila
4 lat temu
Reply to  karol.ina

tez mam taki problem.dostalam pismo wczoraj co to za Pani jak sie z nia skontaktowac?

Sabina
4 miesięcy temu
Reply to  Lila

Witam tez znalazłam się w takiej sytuacji dostałam wczoraj karę UFG za brak OC gdzie mogę znaleź pomoc czy ktoś zna kogoś kto pomaga w rozwiązaniu problemu

Last edited 4 miesięcy temu by Sabina
Marek
2 miesięcy temu
Reply to  Sabina

Gdzie można pomóc uzyskać proszę o ratunek

jo_2@o2.pl
1 miesiąc temu
Reply to  Lila
Patryk
1 rok temu
Reply to  karol.ina

Brak zapłacenia wyrównania równa się z jego brakiem ?

Oktawian
4 lat temu
Reply to  Joanna Pająk

Witam . I jak potoczyła sie Pani sprawa >?

Katarzyna Pietrzycka
3 lat temu
Reply to  Joanna Pająk

Witam mam pytanie ponieważ znalazłam się w takiej samej sytuacji chciałam zapytac jak potoczyła sie Pani sprawa pozdrawiam

Piotrek J
3 lat temu

czy coś udało się Pani dowiedzieć; też jestem w podobnej sytuacji?

Jolanta Kadrzyńska
4 lat temu

Witam. Mój mąż zakupił samochód od osoby prywatnej 07.04.2017 , taką też datę mamy na umowie kupna, z tą datą zarejestrował auto i opłacił polisę OC . Dzisiaj dostał list z wyjaśnieniem i karą bo sprzedający miał opłacone ubezpieczenie oc do 04.07. 2017. Dwa dni nie ma ubezpieczenia na auto. Proszę napisać jak kto wie coś a ten temat, czy to jest wina kupującego czy sprzedającego. Dlaczego mąż ma zapłacić karę 800 zł w momencie gdy nie był właścicielem tych 2 dni ?

michał
4 lat temu

czy udało sie Pani rozwiązać ten problem ? aż jestem ciekawy wytłumaczenia

Jolanta Kadrzyńska
4 lat temu
Reply to  michał

Witam, wysłałam meilowo tak jak pisali wytłumaczenie wraz z załącznikiem umowy kupna auta. do dzisiaj nie mam żadnej odpowiedzi. Rozmawiałam z panem który ubezpiecza moje auto i mówił, że nas tylko powinno interesować tylko od dnia zakupu a nie wcześniej , więc nie mamy się czego obawiać, ale ja zawsze się obawiam jak się to skończy, napiszę jeszcze jaki koniec sprawy.

Jolanta Kadrzyńska
4 lat temu
Reply to  michał

witam ponownie pana. dostałam w piątek powiadomienie o odstąpieniu roszczeń po zapoznaniu się ze sprawą i dokumentami. Przepraszają. pewnie będą poprzedniego użytkownika nagabywać. pozdrawiam 😉

Marek
6 miesięcy temu

Sprzedający będzie musiał zapłacić, bo liczy się data kupna pojazdu

Bożena Antosiewicz
4 lat temu

Jerzy Witam ja tez mam problem Kupilem auto w niemczech i po oplatach celnych w dniu 26 01 2017 poszedlem do wydzialu komunikacji rejestrowac auto ,Wypelnilem druki oplacilem 252zl i zapytalem kiedy odebrac dowod czasowy i tablice Pani w okienku powiedziala mi ze jutro bo dzis jest juz pozno Nazajutrz pojechalem odebrac dowod rejestracyjny i tablice ,podpisalem dokument odbioru z data 27 01 i pojechalem ubezpieczyc auto . Z data 27 01 mam oplacona polise OC Po kilku miesiacach otrzymalem pismo UFG o wyjasnienie ubezpieczenia bo jesli niema oc to bedzie kara 800zl Wszystko opisalem dolaczylem dokument z wydzialu komunikacji… Czytaj więcej »

Ares
4 lat temu

PO zafundowało takie prawo Polakom, że teraz niektórzy wpadają nieświadomie w pułapkę braku OC a w konsekwencji w wysoką karę. Do 2012 roku było tak, że polisy ubezpieczeniowe zawsze przedłużały się automatycznie chroniąc zapominalskich. Niestety rząd PO-PSL zmienił to wprowadzając przepis, który w przypadku polisy przejętej od poprzedniego właściciela i mimo podpisania aneksu tego ubezpieczenia nie przedłuża się automatycznie. W pułapkę tą wpadło setki tysięcy właścicieli pojazdów nie wiedząc o tym , trwając w przekonaniu, że polisa przedłuża się automatycznie. Jest to przepis wyrządzający Polskiemu społeczeństwu wielką krzywdę. Wprowadzone zmiany tłumaczono tym, że poprzednie rozwiązanie pozwalało na podwójne ubezpieczenie. Przy… Czytaj więcej »

Ares
4 lat temu

Apel do PIS …..PO zafundowało takie prawo Polakom, że teraz niektórzy wpadają nieświadomie w pułapkę braku OC a w konsekwencji w wysoką karę. Do 2012 roku było tak, że polisy ubezpieczeniowe zawsze przedłużały się automatycznie chroniąc zapominalskich. Niestety rząd PO-PSL zmienił to wprowadzając przepis, który w przypadku polisy przejętej od poprzedniego właściciela i mimo podpisania aneksu tego ubezpieczenia nie przedłuża się automatycznie. W pułapkę tą wpadło setki tysięcy właścicieli pojazdów nie wiedząc o tym , trwając w przekonaniu, że polisa przedłuża się automatycznie. Jest to przepis wyrządzający Polskiemu społeczeństwu wielką krzywdę. Wprowadzone zmiany tłumaczono tym, że poprzednie rozwiązanie pozwalało na… Czytaj więcej »

Magda Weremczuk
4 lat temu

Syn pojechał wykupić polisę, gdyż następnego dnia kończyła się polisa niestety nie zastał nikogo w siedzibie ubezpieczalni. Poinformowano bo że osoba zajmująca się składkami będzie nastepnego dnia i wówczas wszystko załatwią. Minęło pół roku a tu przychodzi pismo z funduszu o wymierzone karze w wysokości 800 zł za 1 dzień zwłoki. Dodam, że samochód ten to Maluch o wartości zlomowej 500zl a polisa na rok to ok 300zł natomiast kara za nieumyslna zwłokę 800zl. Gdzie tu logika. Mimo starań i odwołań przyszło właśnie pismo o zajęciu jego poborow przez komornika. Żal patrzeć na ten kraj.

Michał Gostomski
4 lat temu

Mandat 800 zł to najlepsza rzecz jaka może spotkać kogoś bez OC. Wyobraź
sobie, że wjedziesz swoim starym maluchem (o wartości złomowej, jak
sama piszesz 500zł) w nowe Audi S8 i będzie trzeba wysupłać z 50000 tys.
lubi dwa razy więcej na naprawę. Albo co gorsza spowodujesz wypadek,
gdzie ktoś zostanie inwalidą. Stać Cię na wypłatę renty poszkodowanemu
do końca życia? Ja wiem, że każdy myśli, „mnie to nie dotyczy”. Tyle, że
tak myślały wszystkie ofiary wypadków drogowych…

Bbee
3 miesięcy temu

Tylko że jak cię ktoś przejedzie i zostaniesz inwalida to dostaniesz 5000 i radź sobie sam dalej. Nie wspominając już że dla ZUS człowiek bez nogi to żaden inwalida.

Sonia Śledzińska
3 lat temu

Mam taką samą sytuację. Czy udało się pani coś załatwić?

jo
3 lat temu

Witam, mogę pomóc.
jo_2@o2.pl

Monika
2 lat temu
Reply to  jo

Witam .Ja oczywiscie w podobnej sprawie .Kupiliśmy samochod z waznym OC ,jak sie okazalo na krótko przyzwuczajeni bylismy do powiadomien o przedłużeniu lub zawarciu nowej umowy OC.Ktorej oczywiscie nie dostalismy .A poprzedni wlasciciel Tez nas nie zawiadomił powstala luka 9 dni za ktora otrzymalismy karę w kwocie 2250zl samochód juz sprzedany ponieważ mam kłopoty finansowe .Bardzo proszę o ppmoc co dalej z tym zrobic czy moge sięe odwołać itp.Dziękuję bardzo pozdrawiam Monika

jo_2@o2.pl
2 lat temu
Reply to  Monika

W ogólnym poście za mało jest informacji by można było cokolwiek doradzić. Proszę pisać pod jo_2 i szybko zajmiemy się sprawą.

Grzegorz
2 lat temu
Reply to  jo_2@o2.pl

Witam serdecznie. Przyszła mi kara za jeden dzień który na dodatek jest niedzielą. A pojazd był unieruchomiony ponieważ kupiłem uszkodzony. Czy jest jakaś opcja odwołania?

Aleksandra
2 lat temu
Reply to  jo

Poproszę o wiadomość

MONIKA
2 lat temu
Reply to  jo

WITAM POTRZEBYJE TEÆ POMOCY

Dariusz
2 lat temu
Reply to  jo

Witam czy nadal może Pan pomóc w sprawie niezaplacenia OC zakupiłem pojazd z początkiem roku OC było jeszcze ważne przez 3 miesiące po tym okresie nie dostałem żadnej informacji z ubezpieczalni że kończy się okres ubezpieczenia a sam o tym zapomniałem dodam że auto jest na firmę auto było zakupione jako chwilowe zastępcze gdyż inne się zepsuło po naprawie tamtego to stało i też z tego powodu zapomniałem o zapłacie brak opłaty to okres 6miesiecy

Anna
4 miesięcy temu
Reply to  jo

W jaki sposób?

Mariusz
3 miesięcy temu
Reply to  jo

Witam,przy okazji kupienia samochodu zapomniałem opłacić składki oc,przyzwyczajony ,że wześniej przychodzą powiadomienia,ufg nałożyło mi karę5600zł.Jest jakaś możliwość uniknięcia tej płatności albo jej zmniejszenia? Proszę o jakąś informację

Admin
3 miesięcy temu
Reply to  Mariusz

Panie Mariuszu.

Na wstępie chcemy zaznaczyć, że w przypadku zakupu auta lub otrzymania go w darowiźnie OC sprzedającego nie przedłuża się automatycznie. Jedyne przypomnienie, jakie dostaniemy, to jeśli sami je sobie ustawimy.

Niestety, zapominalstwo, błąd, niedopatrzenie to nie są argumenty dla UFG. Jeżeli kara została nałożona, jedyny sposób, aby jej uniknąć, to przedstawić dokumenty ubezpieczeniowe. A skoro OC „wyszło”, to ta droga jest zamknięta. Może Pan próbować napisać odwołanie, jednak bazując na relacjach osób ukaranych przez UFG, umorzenie kary za brak OC jest bardzo trudne, niejednokrotnie nawet niewykonalne. Może Pan spróbować wnioskować o rozłożenie płatności na równe raty.

sz.kutnik
2 lat temu

Kolego, ja się też ślizgnąłem o włos od kary! Ale w końcu nie dostałem.
Mi ostatni dzień wypadał w sobotę, asamochód kupiłem, więc by się nieprzedłużyło samo z siebie. I w sobotę po obiedzie się zorientowałem, że będzie kara pewnie bo w sobotę już pozamukane, w niedzielę nie pracują ubezpieczalnie. A tu patrzę, że ta *******.pl pisze, że pomaga w przypadku jak nie ma OC. To zadzwoniłem, pani od ręki wystawiła przez internet i telefon. I nie ma że pozamykane i jutro, albo po weekendzie. Są ludzie co pomogą.

Użytkownik
2 lat temu
Reply to  sz.kutnik

A pewnie, że pomożemy 🙂 Z innymi sprawami związanymi z przerwą OC też pomożemy. Po ludzku wytłumaczymy i podpowiemy co warto zrobić.

Grzegorz
2 lat temu
Reply to  Użytkownik

Witam serdecznie. Dostałem karę za jeden dzień który na dodatek jest niedzielą. A samochodód był unieruchomiony ponieważ kupiłem uszkodzony. Czy jest szansa na ratunek lub odwołanie?

Asia
8 miesięcy temu
Reply to  Użytkownik

Witam. Też potrzebuję pomocy w tym temacie.

Admin
3 miesięcy temu
Reply to  Asia

Jeśli odwołanie się kary za brak OC jest uzasadnione, czyli nie wynika ze zwykłego zapominalstwa, można do odwołania dołączyć dokumenty, które np. potwierdzają trudną sytuację finansową. Mogą to być np.:
informacja ośrodka pomocy społecznej;
zaświadczenia lekarskie i dokumenty o leczeniu szpitalnym;
zaświadczenie o inwalidztwie, dochodach z ZUS-u, od pracodawcy albo z urzędu pracy (np. o statusie bezrobotnego);
zaświadczenia o innych długach;
postanowienia sądów i komorników;
protokoły o stanie majątkowym.

Wzór odwołania można pobrać ze strony UFG, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: „wzór odwołania od kary za brak OC”

Anna
1 miesiąc temu
Reply to  Użytkownik

Witam. Dostałam karę za brak oc od 9.02 do 20.02 tego roku. Przyzwyczajona jestem do SMS przypominających. Samochód zakupiony był w tamtym roku niestety polisa nie przedłużyła się ją też nie dostałam żadnych powiadomień i niestety ta luka. Bardzo chętnie skorzystam z pomocy jak uniknąć kary.

Jarosław
1 miesiąc temu
Reply to  Użytkownik

Witam potrzebuje pomocy, zapomniałem zapłacić OC,samochód był u mechanika,skończyło się ubezpieczenie,wykupione m-ąc luźniej i przyszła mi kara 6020 do zapłaty.pomocy

jo_2@o2.pl
1 miesiąc temu
Reply to  Jarosław

Proszę pisać pod jo_2@o2.pl

Ela
1 miesiąc temu
Reply to  Użytkownik

czy mogę poprosić o kontakt

Użytkownik
3 lat temu

Jeśli ktoś dostał karę z UFG i myśli o odwołaniu się, to niech pamięta, że rozmowa z UFG to twardy orzech do zgryzienia. Przy pisaniu odwołań trzeba uważać na każde słowo, a brak doświadczenia utrudnia przygotowanie dokumentów, które rozpatruje fundusz. W sytuacji przerwy w OC polecamy skontaktować się z nami przez formularze na stronie ****Reklama**** . Fachowym okiem przeanalizujemy sprawę i postaramy się pomóc.

Jacek
2 lat temu
Reply to  Użytkownik

Witam.mialem przerwę 10dni w oc.auto miesiąc temu zezlomowalem i tu nagle przyszło 2250zl.kary.ponoc możecie pomóc?

Użytkownik
2 lat temu
Reply to  Jacek

Jacku, wypełnij formularz na naszej stronie, zobaczymy czy da się coś zrobić.

Bożena
2 lat temu
Reply to  Użytkownik

proszę o kontakt

ROMAN
2 lat temu
Reply to  Użytkownik

JAK MOZNA SIE Z WAMI SKATAKTOWAC MAM DO ZAPLACENIA 4200 ZL TO DLAMNIE DUZA KWOTA

Magda
2 lat temu
Reply to  Użytkownik

Witam dziś dostałam wezwanie do zapłaty za skutera 4500,00zł jak się odwołać i dowiedziałam się że to zadurza kara powinny mi wystawić 700zl a tą kwotę co mi wystawili to za samochód chyba się pomylili co robić

Paula
1 rok temu
Reply to  Użytkownik

Witam , bardzo prosze o pomoc w napisaniu odwołania 🙁

Agnieszka
1 miesiąc temu
Reply to  Paula

Witam serdecznie czy udało się rozwiązać problem, jestem w tej samej sytuacji. Czy można prosić o pomoc.

Ewelina
2 miesięcy temu
Reply to  Użytkownik

Witam serdecznie,
Kupiliśmy na firmę auto używane, OC było opłacone. Niestety po wygaśnięciu OC poprzedniego właściciela nie wykupiliśmy nowego OC ze względu na brak przypomnienia i zwykłe gapiostwo. Teraz otrzymaliśmy karę w wysokości 9030zł. Proszę o pomoc, czy możemy starać się o umorzenie wyżej wymierzonej kary.

Rikardo4216
3 lat temu

Mam lepiej auto wyrejestrowałem zgłosiłem w Urzędzie Komunikacji w 2015 .w tym miesiącu żonie Urząd skarbowy zabrał 4200 całą wypłatę za brak ubezpieczenia.za 2017 rok wysłaliśmy pismo do Funduszu które otrzymaliśmy z Urzędu Komunikacji o wyrejestrowaniu pojazdu oczywiście mejlem bo telefonów tam nikt nie odbiera.I nic dwa tygodnie mijają i nic kasy nie ma 🙁 nie można się dodzwonić czy rozpatrzyli uznali nasze pismo?. NIC majĄ nas w dupie KASĘ na konto wpłacili i odsetki im lecą !. Co robić może ktoś poradzi ? Zajebali kasę i maja gdzieś czekamy .Twierdzą że pismo wysłali o wyjaśnienie ale nikt go nie… Czytaj więcej »

Jan
2 lat temu
Reply to  Rikardo4216

Witam. Mi także wyłudzili ponad 800 za jeden pojazd chociaż mam wszystkie dokumenty wg. których nie dokonałem żadnego wykroczenia. Teraz z powodu błędów Pośrednika Ubezp. nie miałem OC przez 1 dzień no i nie mając wyjścia „sprzedałem” auto. Przy drugim aucie przypieprzyli się do listopada 2017 pomimo że sprzedany w marcu 2017. Po odwołaniu zażądali dokumentów za cały 2017 rok. Jak mogę je mieć skoro oddałem wszystko kupującemu. Nie pamiętam już żadnych szczegółów. Już zajęcie w toku. Obie sprawy kieruję do Izby Administracyjnej, do Sądu Admin. i do Sądu Rejonowego. Nie daruję skurczysynom.

Karolina
2 lat temu

Witam, proszę o pomoc. Wypowiedziałam umowe oc w jednej z firm ubezpieczeniowych, zeby zawszec tańsze w innej firmie. Wszystko zrobiłam zgodnie z poleceniami Pani, czyli napisałam wypowiedzenie i od razu zawarłam nowe oc. Jak się okazało zrezygnowałam z oc dnia 28 września,a nowe ubezpieczenie w innym towarzystwie zostało zawartę dopiero 20 października. Nie wchodziłam na pocztę i nie sprawdziłam umowy, zorientowałam się dopiero jak przyszedł mi sms z przypomnieniem że za kilka dni zostanie zawarte oc. Co najgorsze, wgl byłam tego nieświadoma, ponieważ opłaciłam nowe oc 29 września. Czy da się cos z tym zrobić? Czy są jakieś okoliczności łagodzące?

marek
2 lat temu

BEz sensu. kupiłem auto, stało sobie nieużywane, bo wyjechałem z Polski. I co? I teraz mam płacić? chore to państwo, chore to prawo. Lobby firm ubezpieczeniowych działa, a posłowie i posłanki bez wiedzy, doświadczenia ekonomicznego łykają jak pelikany. Żenada.

Urszul
1 miesiąc temu
Reply to  marek

to właśnie przez takich „znawców” mamy parkingi i pobocza załadowane strupami bez powietrza w oponach

Basia
1 rok temu

Witam, również pottrzebuje pomocy w tej kwestii

Edyta
5 miesięcy temu
Reply to  Basia

Witam również potrzebuje pomocy OC było do soboty zapłaciłam w niedzielę 1200 do zaplaty

Załamana
9 miesięcy temu

Zakupiłam auto tylko ze względu aby móc wozić Syna do szkoły i na terapię masakra przez zajęcia online pomyliłam miesiące i spóźniłem się z OC po 6miesiącach otrzymałam 5800 kary pisałam 2 odwołanie z pełnymi dokumentami o stanie zdrowia moje i syna oraz sytuacj majątkowej.W pierwszej odpowiedzi że kwalifikuję się do rozłozenia na raty po 200zł dostałam zawjadomienie ze skarbówki o zablokowani konta pracuję na 1/4 etaty bo stan zdrowia mi nie pozwala i do tego muszę opiekować się synem.W długiej odpowiedzi dostałam że muszę znaleździ dodatkową pracę.Będę pisać kolejne ale i tak jestem pewna że moja kwalifikacja o umożenie… Czytaj więcej »

Admin
3 miesięcy temu
Reply to  Załamana

Niestety poza rozłożeniem kary na raty UFG nie zgodzi się już na całkowite umorzenie kary.

Ania
7 miesięcy temu

Właśnie dostałam 5600 zł kary za brak OC. Nabyłam samochód w ubiegłym roku i nieświadomie jakiś czas (miesiąc i 6 dni) jeździlam na nieopłaconym oc. Zawsze firma ubezpieczeniowa informowała sms-em bądź pocztą internetową. W tym wypadku nikt nie przypomniał. Czy mogę się odwołać o zmniejszenie kary. Do tej pory nigdy nie zdarzyło mi się opóżnić wpłaty. Proszę doradźcie co mam zrobić.

Admin
3 miesięcy temu
Reply to  Ania

Niestety w takim przypadku odwołanie się o decyzji o karze za brak OC najprawdopodobniej zostanie rozpatrzone negatywnie. To obowiązkiem nabywcy pojazdu jest zadbanie o ciągłość ubezpieczenia OC pojazdu. Jednocześnie polisa OC zbywcy pojazdu nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok.

Eligiusz Dembowski
1 miesiąc temu
Reply to  Ania

Mam 87 lat kupiłem sam.FIAT-a Punto rocznika 1996 tylko z 1-mies. ubezpieczeniem OC, z przekonaniem ze dłuższym, o fakcie ze nie mam ubezp.OC zorientowałem sie po otrzymaniu
pisma od UFG na pocz.marca br. Jestem 87-letnim emerytem. Mam świadomość gapiostwa.
Uprzejmie proszę o umorzenie ew. udzielenie ulgi w spłacie wierzytelności. Dziękuję -za przychylne rozpatrzenie mojej prośby.

Admin
1 miesiąc temu

Drogi Panie, serwis Ubezpieczamy-Auto.pl nie zajmuje się przyjmowaniem odwołań od kary za brak OC. Właściwe pismo należy skierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Marti
7 miesięcy temu

Całe szczęście że umowy OC się przedłużają z automatu, można je zawsze wypowiedzieć, ale – brak OC naprawdę boliiiiiiiiiiiiii – nawet na raty nie rozkładają – a to to już jest CHAMSTWO !!

Kuba
3 miesięcy temu

Czy UFG rozpatrzy odwołanie pozytywnie w przypadku gdy nie mogłem kupić ubezpieczenia z powodu braku środków (opóźnionej wypłaty od pracodawcy)?

Admin
3 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Niestety najprawdopodobniej nie. Przede wszystkim UFG sprawdza fakt posiadania polisy, a nie jej opłacenia. Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia zawarcie polisy OC z dużym wyprzedzeniem. Niektóre nawet 60 dni. Płatność za polisę może zostać odroczona. Można wybrać formę płatności przelewem z nawet 30-dniowym terminem. Jeżeli towarzystwo jest windykujące, ok. dwóch tygodni po upływie terminu płatności, gdy środki nie wpłyną na stosowne konto, wyśle wezwanie do zapłaty. Jeżeli nie jest windykujące, polisa nie wejdzie w życie. Mając powyższe na uwadze, UFG prawdopodobnie odmówi umorzenia kary.

Tomek
3 miesięcy temu

Pojazd zezłomowano 30.07.21,polisa kończyła się w tym samym dniu, przyszła kara 5600 zł za nieopłaconą polise z okresu od 01.07.21 do 01.09.21, co należy zrobić żeby nie płacić tej kary?

Admin
3 miesięcy temu
Reply to  Tomek

W takiej sytuacji należy napisać odwołanie od tej decyzji do UFG, argumentując, że pojazd zezłomowano 30.07.2021 r. Trzeba załączyć do pisma zaświadczenie ze stacji demontażu pojazdów oraz potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu z wydziału komunikacji. Przestaje Pan być właścicielem (i mieć obowiązek opłacania OC) z chwilą zbycia/złomowania pojazdu, a nie z chwilą wpływu dokumentów do urzędu.

Tomek
3 miesięcy temu
Reply to  redakcja

Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź jeszcze male pytanko, mianowicie, co jeśli pojazd wyrejestrowano znacznie później niż 30.06.21?

Jarek
3 miesięcy temu

A co w sytuacji gdy to fundusz nie dopełnił swoich obowiązków i długo po terminie wysłał mi decyzję że jednak nie umarza mi kary ? W ustawie o zasadach rozpatrywania wniosków o umorzenie kary jest jednoznacznie określone, że fundusz podejmuje tą decyzję w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od daty wpłynięcia wniosku. Ja swoją decyzję otrzymałem po ok 3 miesiącach. W regulaminie umarzania jest napisane że fundusz powinien (czyli teoretycznie nie musi) rozpatrzyć wniosek w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące, ale ustawa chyba jest ważniejsza, a tam określają że komisja rozpatruje wniosek w terminie nie dłuższym niż 2… Czytaj więcej »

Last edited 3 miesięcy temu by Jarek
Admin
3 miesięcy temu
Reply to  Jarek

Dzień dobry Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych w art. 94. pkt. 2 podaje, że: „Tryb postępowania przy rozpatrywaniu spraw, o których mowa w ust. 1, określa statut Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.” Mogło tutaj dojść do sytuacji z § 55, pkt. 7., który mówi: „W przypadku, gdy rozpatrzenie wniosku, o którym mowa w ust. 6, nie jest możliwe ze względu na konieczność uzyskania dodatkowych informacji w zakresie sytuacji materialnej, majątkowej oraz życiowej, Komisja przedkłada zaopiniowany wniosek Zarządowi w terminie 14 dni od uzyskania tych informacji”. W takim przypadku byłbym skłonny dopytać UFG. W Regulaminie umarzania czytamy: „Wniosek… Czytaj więcej »

Jarek
2 miesięcy temu
Reply to  redakcja

Wysłałem do UFG drogą mailową odwołanie od ich decyzji, właśnie ze względu na przekroczenie terminu 2 miesięcy, dziś zadzwoniłem na infolinię i dowiedziałem się że przyjęli odwołanie i mam czekać cierpliwie na ich ustosunkowanie się do mojego maila i kolejną decyzję. Zobaczymy jak to się zakończy. Na razie wstrzymali egzekwowanie należności do czasu aż mi odpowiedzą. Odsunąłem chociaż w czasie termin zapłaty kary.

ŁUKASZ
2 miesięcy temu

Witam.
A co ja mam zrobić.
Zakupiłem auto na podstawie przetargu W dniu 22.12.2021 .
Z racji tego że auto stało na Śląsku a ja jestem z Mazowsza auta nie widziałem na oczy.
I okazało się że firma od której zakupiłem nie pracuje do 04.01.2022r.
Więc dopiero wtedy odebrałem samochód i dokumenty od tego auto.
Odrazu po obejżeniu dokumentów zobaczyłem że polisa była do Sylwestra.
Szybko zakupiłem polisę ale mimo to biedny nasz kraj żąda swojego myta.Choć nawet nie miałem możliwości tego dokonać mianowicie zakupu oc bo nie miałem papierów od auta

Marzena
2 miesięcy temu

Witam, Dostałam 3010 zł kary za 4 dni spóźnienia z opłatą OC. Pojazd kupiliśmy w Niemczech 20.10.2021. Ponieważ brakowało dokumentów do rejestracji (właściciel nie przekazał dowodu rejestracyjnego tylko kartę pojazdu) samochód udało nam się zarejestrować dopiero 21.01.2022. Pierwszą polisę OC ( miesięczną) opłacił mąż w październiku zaraz po zakupie auta. Kolejne 2 polisy opłacał znajomy poprzedniego właściciela (tak zaproponował bo to z jego winy nie mogliśmy zarejestrować pojazdu). Polisa skończyła się 24.01. Niestety nie dostaliśmy żadnej informacji o wygaśnieciu/ skończeniu się polisy OC. Zaraz po zauważeniu braku opłaty tj. 28.01 zadzwoniłam do ubezpieczyciela aby zawrzeć polisę OC. Okazało się że… Czytaj więcej »

Admin
2 miesięcy temu
Reply to  Marzena

Dzień dobry W takiej sytuacji przykro mi, ale najprawdopodobniej UFG nie umorzy kary za brak OC. To, że nie dostali Państwo informacji o upływającym terminie polisy i było to bezpośrednią przyczyną przerwy w OC, nie stanowi dla UFG żadnego argumentu dla anulowania kary. UFG rozważy umorzenie wyłącznie w ciężkiej sytuacji życiowej. Jeśli to było zwykłe przeoczenie, karę trzeba będzie zapłacić. Jednocześnie trzeba pamiętać, że polisa 30-dniowa nie przedłuża się automatycznie. Nie powinno się także wykupować dwóch polis 30-dniowych jedna po drugiej. Polisa 30-dniowa dla samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy służy wyłącznie ubezpieczeniu pojazdu na czas procedury rejestracji. Jeżeli właściciel pojazdu… Czytaj więcej »

Elżbieta
2 miesięcy temu

W dniu 07.10.2021 r. kupiłam w komisie auto sprowadzone z zagranicy, bez ważnego OC. Samochód zarejestrowałam następnego dnia tj. 08.10.2021 r. w starostwie powiatowym, tego dnia wykupiłam też ubezpieczenie i odebrałam auto od pośrednika. W marcu br. otrzymałam pismo z UFG informujące o przeprowadzonej w 2021 r. kontroli i przerwie w ubezpieczeniu pojazdu od 29.09.2021 do 07.10.2021 r. oraz karze 2800 zł. Po wysłaniu skanu posiadanych dokumentów, UFG zmniejszył mi karę do 1120 zł stwierdzając, że okres zwłoki w spełnieniu obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC nie przekraczał 3 dni. Po sprawdzeniu na stronie Funduszu znalazłam, że samochód był ubezpieczony w… Czytaj więcej »

Admin
2 miesięcy temu
Reply to  Elżbieta

Dzień dobry.
W takiej sytuacji nie ma szansy na umorzenie kary. Kara w wysokości 1120 zł za jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu została nałożona słusznie. Najprawdopodobniej komis nie miał wykupionego OC komisowego na ten samochód. UFG słusznie zmniejszył karę z 2800 zł na 1120 zł. Pani odpowiada za zobowiązania ubezpieczeniowe samochodu od dnia nabycia. Gdyby kupiła pani ubezpieczenie 7.10.2021, kary udałoby się uniknąć. Na samochód z zagranicznymi numerami może Pani kupić ubezpieczenie 30-dniowe. Każdy agent ubezpieczeniowy wystawi je w kilka minut. Ewentualnie jeśli było późno, można było spróbować swoich szans w rankomat.pl. Tam agenci pracują na tygodniu do 21:00.
Pozdrawiam

Wojtek
2 miesięcy temu
Reply to  Elżbieta

Nie mogą ukarać za pojazd nie zarejestrowany na terenie Polski

Admin
2 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Czy może Pan podać podstawę prawną?

Duży
2 miesięcy temu

Witam. Faktura za samochód wystawiona 28.02.2021 r. Formalności dogadane wcześniej jednak z uwagi na zachorowanie na covid i kwarantannę calej rodziny do wydania samochodu doszło dopiero 16.03.2021. W międzyczasie wygasła umowa ubezpieczenia, nową zawarłem 17 marca. Zostałem dodatkowo wprowadzony w błąd przez sprzedającego, że umowa kończy się 30 marca. Nie byłem w posiadaniu żadnych dokumentów pojazdu ani samego pojazdu, nie byłem w stanie zawrzeć umowy ubezpieczenia. Posiadam zaświadczenie lekarskie o zachorowaniu, jestem w trakcie gromadzenia dokumentacji z sanepidu o izolacji i kwarantannie członków rodziny. Jaka jest szansa na umorzenie kary?

Admin
2 miesięcy temu
Reply to  Duży

Dzień dobry. Szansa na umorzenie kary jest nikła. Po pierwsze przymusowa izolacja w związku z kwarantanną nie uniemożliwia zawarcia ubezpieczenia. Można tego dokonać online (np. w rankomat.pl) lub poprzez kontakt telefoniczny/elektroniczny z agentem ubezpieczeniowym, który polisę wyśle pocztą lub mailem. Po drugie to na kupującym spoczywa obowiązek upewnienia się, czy kupowany pojazd ma OC. Służy temu np. baza CEPIK 2.0 na stronie historiapojazdu.gov.pl albo wyszukiwarka UFG. Przy odrobinie wysiłku poprzez wyszukiwarkę UFG można precyzyjnie określić dzień, w którym kończy się OC. Uczulamy, by nie wierzyć sprzedającym na słowo. Tu już nawet nie chodzi o zamiar wprowadzenia w błąd, ale też… Czytaj więcej »

firemax
2 miesięcy temu

Witam, czy jest szansa odwołania się od kary 6020 zł za zapomnienie, argumentując się tym że jestem po udarze i po takiej chorobie mam problemy z pamięcią

Admin
2 miesięcy temu
Reply to  firemax

Trudno powiedzieć. Podaje Pan/i mało informacji. Na pewno jest to trudna sytuacja życiowa i warto spróbować. Sugeruję jednak zdobyć zaświadczenie od lekarza, że są kłopoty z pamięcią i jakieś oświadczenia członków rodziny.

Marcin
2 miesięcy temu

Witam. Dziś dostałem karę za brak oc 8400zl samochod Citroen Berlingo, w dowodzie wbity jako ciężarowy, ale na przeglądzie nie dostałem zaświadczenia VAT 1 ponieważ oni widza auto jako furgon. Z tego powodu nie odprowadzałem Vatu jak od ciężarowego. Czy mogę odwołać się o obniżenie kary tak jak za sam osobowy?

Admin
2 miesięcy temu
Reply to  Marcin

Dzień dobry. Jeśli samochód na badaniu technicznym wyszedł jako osobowy i nie był odprowadzany VAT, należało go zarejestrować jako osobowy. Jeśli mimo to jest zarejestrowany jako ciężarowy, kara będzie jak za ciężarowy. UFG patrzy na dane w CEPIK, dane w dowodzie i dane w polisie OC. Jednocześnie przypominamy o konieczności posiadania ważnego OC.

Bartek
2 miesięcy temu

Witam. Kupiłem auto w czerwcu 2021, oc poprzedniego właściciela było do 31.10 – zapomniałem i zapłaciłem dwa tygodnie później. Dzisiaj 26.04.2022 (list wysłany 19.04) dostałem list z ufg ze dnia 31.12.2021 była kontrola i miałem przerwę w oc. Czy to coś nie za długo ze odezwali się po 4 miesiącach od wykrycia tego?

Admin
2 miesięcy temu
Reply to  Bartek

Nie. Tak działa system UFG tzw. Wirtualny Policjant.

Fiat
1 miesiąc temu

A jak mam auto do jazdy po swoim terenie też muszę mieć oc ? Albo kiedy stoi zepsute i czeka rok na to żeby je odnowić? Przecież nie uczestniczy w ruchu drogowym…

Admin
1 miesiąc temu
Reply to  Fiat

Jeśli jest zarejestrowane, to tak. Nie ma znaczenia, czy właściciel aktywnie użytkuje pojazd, ani to czy auto jest sprawne, czy nie. Gdy jest zniszczone w takim stopniu, że nie da się go odratować, wtedy należy pojazd zezłomować albo wyrejestrować. Co do jazdy po swoim terenie – teoretycznie istnieje możliwość, że gdy pojazd jest np. samoróbką i faktycznie właściciel będzie jeździć wyłącznie gdzieś po polach, a UFG nigdy nie dowie się o jego istnieniu, to posiadacz nie zapłaci kary. Czy to oznacza, że można na taki pojazd nie mieć OC? Nie. Jeśli zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym powinien zostać… Czytaj więcej »

Lukasz
1 miesiąc temu

Witam odwolanie nic nieda my z żoną spóźniliśmy się z zapłatą oc o 12 dni ze względu że nam synek zmarł niemielismy głowy do takich rzeczy napisałem odwolanie i dołączyłem akt zgonu synka i co zrobili rozłożyli na raty moim zdaniem to sytuacja nadzwyczajna i powinni odpuścić ale nie trzeba płacić

Wiolka
1 miesiąc temu

Brak ubezpieczenia OC spowodowane gapiostwem, no trudno. Ale pismo jest z 11,.05.2022 a kara nałożona w wyniku kontroli 29,.12.2021 za okres w 2021, czy jest możliwość, żeby odwołać się i powołać na zapis, że kara może być tylko w bieżącym roku? Jak to zrobić? Dodam, że kara pewnie przyjdzie za 2022 więc lepiej zapłacić jedną a nie dwie.

Admin
1 miesiąc temu
Reply to  Wiolka

Dzień dobry. UFG istotnie może nałożyć karę tylko za rok kontroli. Jeżeli zatem w 2021 r. była przerwa w ubezpieczeniu OC, UFG skontrolował i za tę przerwę nałożył karę, to nic się nie da zrobić. Nie ma znaczenia, kidy przyszło pismo.

Kasia
1 miesiąc temu

Witam, mam taką sytuację…oczywiście brak ubezpieczenia od 16.07.2021 do 10.01.2022
Gdy się zorientowałam oczywiście wykupiłam ubezpieczenie. W marcu.2022 przyszło pismo o kontroli przeprowadzonej w lutym.22 od 01.01.22-10.01.22 kara 3010zl. No trudno
A teraz 05.22 przyszło kolejne pismo że kontrolka byla w 09.21 za okres 16.07.21-01.09.21 i kara 5600zl. Czy to możliwe ?
Czemu nie wysłali mi tego wcześniej tylko dopiero teraz , i zdążyła przyjść kara za bieżący rok w ciągu miesiąca od kontroli a za zeszły dopiero teraz ? Czy można się odwołać ?

Admin
1 miesiąc temu
Reply to  Kasia

Dzień dobry. Z pani komentarza wynika, że przerwa w ubezpieczeniu była od 16.07.2021 do 10.01.2022. UFG prawidłowo nałożył karę 5600 zł za przerwę dłuższą niż 14 dni w roku 2021 i za 10-dniową przerwę w 2022 r. Czas wysłania wezwania ani przeprowadzenia kontroli nie ma w tym przypadku znaczenia i nie stanowi podstawy do złożenia odwołania.

Kasia
1 miesiąc temu
Reply to  redakcja

ok, a drugie pytanie, bo wg pisma wychodzi ze kontrola była przeprowadzona od 16.07 21 do 01.09.21..jest to najwyzsza kara powyżej 14dni….. mam rozumieć że nie bedzie kolejnego pisma o kontroli np od 02.09.21do np 10.10.21 ? jedna kara za jeden rok?

jo_2@o2.pl
1 miesiąc temu
Reply to  Kasia

W UFG to standardowa prcedura z tymi terminami wysyłania pisma, mają wewnętrzne zalecenie, by nie wysyłać kary dopuki nie zostanie zawarta nowa polisa zakańczająca dziurę w OC. Jakby wysłali, że kontrola była w zeszłym roku, to ubezpieczyłaby Pani auto od razu, a tak weszła na drugi okres rozliczeniowy. Bywa że hurtem przychodzą 3 kary. Więcej Pani kary nie dostanie za rok 2021. Pytaniem jest dlaczego kontrole przeprowadzono we wrześniu. Musiało się coś wtedy wydarzyć. Kontrola policji, fotoradar, albo donos. Tak sam z siebie fundusz kontroluje wirtualnym policjantem w grudniu. Szkoda, że nie znalazła Pani do mnie kontaktu jak tylko dostała… Czytaj więcej »

Kasia
1 miesiąc temu
Reply to  jo_2@o2.pl

Klasyka gatunku… kupione auto od kogoś… zapłaciłam 2rate ubezpieczenia bo poprzedni właściciel zrezygnował z ubezpieczenia….a mi już nie przyszło „przypomnienie” że się kończy bo byłam już nowym właścicielem… ubezpieczenie skończyło się 16.07.21 a ja zaskoczyłam dopiero w styczniu roku kolejnego….. tak właśnie… gdybym dostała pierw kare za 21 rok to już bym się wcześniej ogarneła (kubeł zimnej wody) a tak to zapłaciłam kare za rok 22 i dopiero po miesiącu przyszła kolejna kara za rok poprzedni. I tak że między czasie nie była spowodowana kolizja….ale jakby i tak żal…. ok czyli konto mam czyste, więcej pism mogę się nie spodziewać

Kasia
1 miesiąc temu
Reply to  Kasia

Byłam przekonana że rok „kasuje” rok poprzedni…. a tu się wycwanili pismem że niby 1.09.21 przeprowalili kontrole i jest luka od 16.07do0109.21……a pismo przyszło dopiero po 9 miesiącach ,,,, a kontrola przeprowadzona od 01.01.22 do 10.01.22 została przeprowadzona w lutym, i w marcu przyszło pismo…. No dlatego mnie to zdziwiło bo jak udowodnić że rzeczywiście to pismo czeka na mnie od 9 miesiecy? a pózniejsza kontrola zdążyła przyjść , zostać zapłacona i zapomniana….taki prezent:/ no i papier przyjmie wszystko…. a udowodnić czy rzeczywiście była kontorola czy tak sobie napisali to już niemożliwe. Bo kolejność sie w ogóle nie trzyma

ANA
1 miesiąc temu

Dzien dobry. Mam dość nietypowe pytanie ale może ktoś będzie w stanie pomóc. Ponad 10 lat temu sprzedałam samochód, który mialam parę miesięcy. Nie zgłosiłam tego faktu nigdzie niestety bo byłam mloda i niedoinformowana… Ubezpieczenie bylo ważne po poprzednim włascicielu wiec nawet nie zdązyłam wykupic nowego bo sprzedalam auto. Wczoraj dostałam karę z UFG właśnie za ten samochód… Co w takiej sytuacji powinnam zrobić? Nie mam już tez dokumentu kupna sprzedaży bo to jednak ponad dekada temu. I tak naprawdę nie mam żadnego dowodu że posiadałam samochód jak i tego że go zbyłam. Czy jest jakaś w miarę realna szansa… Czytaj więcej »

Admin
1 miesiąc temu
Reply to  ANA

Dzień dobry. Czy szansa jest, żeby nie płacić kary… Trudno powiedzieć. Musiałaby Pani udowodnić, że w całym okresie posiadania samochodu miała Pani na niego OC. Co do samego zbycia, proszę o więcej szczegółów. Nie wiem, co to znaczy: „Miałam kilka miesięcy”. Po tych kilku miesiącach sprzedała Pani ten pojazd? Zezłomowała? Oddała w darowiźnie? Na jakiej podstawie przekazała Pani jego własność? W tej sytuacji jeśli nie ma Pani dokumentów, pokusiłbym się o wizytę w Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania zbywcy (tego, który Pani sprzedał auto) i nabywcy, czyli tego, komu Pani sprzedała. Oni powinni mieć te dokumenty gdzieś w archiwum… Czytaj więcej »

ANA
1 miesiąc temu
Reply to  redakcja

Kupiłam ten samochód od osoby prywatnej. Pojazd miał jeszcze ważne OC zakupione przez osobę od której kupiłam samochód i niestety po zakupie nie przerestrowałam go na siebie. Po ok 3 miesiącach posiadania go, sprzedałam pojazd-dalszym ciągu było ważne to samo OC. Dziękuję za podpowiedz by udać się do Wydziału Komunikacji, bo faktycznie może będą mieli zarchiwizowane dokumenty pomimo tylu lat. Pozdrawiam

Ann
1 miesiąc temu

Dzień dobry,

Skończyło mi się ubezpieczenie 19.05 (czwartek). Skorzystałam z internetu i opłaciłam nowe, od 21.05. Czy to oznacza, że zapłacę karę do 3 dni, czy może już załapałam się na tą wyższą, czyli do 14 dni?

Admin
1 miesiąc temu
Reply to  Ann

Dzień dobry. To powinna być kara do 3 dni – 19.05, 20.05 i 21.05.

Bartosz
21 dni temu

Witam
Sprzedałem auto w 2016roku, przyszła mi kara za OC tego auta w 2020. Fakt że sprzedałem osobie z rodziny i jej ubezpieczalem ale robiłem to jak mi dała znać ( rata lub nowe OC) czy kare mi umoza bo mi skarbowi weszli na konto …

Admin
21 dni temu
Reply to  Bartosz

Jeśli sprzedał Pan pojazd, nawet osobie z rodziny, to ta osoba jest właścicielem pojazdu, na tej osobie ciąży obowiązek zawarcia i opłacenia OC i ta osoba powinna dostać karę z UFG za jego brak.
A jeżeli sprzedaż odbyła się bez podpisania umowy darowizny lub umowy kupna-sprzedaży, to Pan pozostaje właścicielem pojazdu, na Panu ciąży obowiązek ubezpieczenia i Pan dostaje karę za brak OC. UFG w takiej sytuacji nie umorzy kary.

Bartosz
21 dni temu
Reply to  redakcja

Tak mam umowę wszystko itp. a jak to się będzie teraz miało do osoby która kupiła ona dostanie ta kare ?

Piotr
15 dni temu

Witam serdecznie i proszę o pomoc. Kilka miesięcy temu miałem wypadek w pracy a mianowicie spadłem z wysokości i trafiłem do szpitala oddalonego od domu 100km z licznymi złamaniami . W tym czasie gdy miałem zabiegi i leżałem w cierpieniu w szpitalu skończyło mi się oc z auta które wcześniej zakupiłem. Po powrocie do domu natychmiast dopisałem mamę do auta żeby mogła zawrzeć umowę w ubezpieczalni ale to było po terminie. Przyszła mi kara za brak oc więc napisałem pismo o umorzenie opisując całą sytuację i załączając wszelkie dokumenty ze szpitala . Mineło kilka miesięcy i przysłali mi odpowiedź że… Czytaj więcej »

Admin
14 dni temu
Reply to  Piotr

Jeżeli stan zdrowia pozwalał na powiadomienie kogokolwiek o kończącym się OC, to UFG nie umorzy kary. Do ubezpieczenia pojazdu nie jest wymagane pełnomocnictwo ani podpis właściciela. Można powiedzieć komuś z rodziny: „Idź i ubezpiecz mi auto”. Do całej procedury wystarczą dokumenty auta. Najprawdopodobniej UFG też spojrzał na sprawę pod tym kątem.
Niestety, uzyskanie umorzenia kary za brak OC w UFG jest bardzo trudne i niezmiernie rzadko się zdarza. Sugeruję popróbować jeszcze swoich sił u Rzecznika Finansowego.

Przemyslaw
13 dni temu

dzis dostalem pismo,ze nie mam pokrycia na 1 dzien OC.Sprawdzilem i faktycznie miedzy jedna,a druga polisa jest 1 dzien luka.Chyba przez pomylke jak wykupywalem OC przez telefon pomylilem daty i tak wyszlo.Czy jest jakas szansa na odwolanie sie od tej kary?

Admin
12 dni temu
Reply to  Przemyslaw

Dzień dobry. Niestety UFG nie umarza kar z powodu pomyłki.

Piotr
12 dni temu

Witam mam mam taki sam problem jak wszyscy ale wydaje mi sie ze państwo chce mnie podwójnie zrobić w konia. Kupiłem Auto dostawcze w 2020 roku przerejestrowałem przepisałem na siebie OC które było ważne do końca lutego 2021. i przyznaje że nie myślałem że firma się do mnie nie odezwie i zapomniałem zapłacić. zorientowałem się przez przypadek w kwietniu 2022r i opłaciłem OC. Dziwnym trafem teraz w czerwcu przyszło mi pismo ze mam do zapłacenia 8400zł za VW transportera bo kontrola(samochód warty 5000) była w marcu 2021r !!!!!! Przypominam ze mamy czerwiec 2022r. pytania do was mam takie pomóżcie jak… Czytaj więcej »

Admin
10 dni temu
Reply to  Piotr

Dzień dobry. Proszę napisać dokładnie, kiedy miał Pan OC, a kiedy nie. UFG kara tylko za konkretny rok, czyli rok, w którym przeprowadza kontrolę. Jeśli kontrola była w 2021 r. i w 2021 r. nie było OC, kara będzie za 2021 r. Jeśli w 2022 r. znowu jest przerwa w OC i UFG przeprowadzi kontrolę, osobna kara będzie za 2022 r. Jednocześnie UFG nie ma obowiązku informowania posiadacza pojazdu o przeprowadzeniu kontroli i nie ma terminu, w którym musi o tym zawiadomić. Wynika to m. in. z tego, że wezwanie do zapłaty jest post factum – czyli przerwa w OC… Czytaj więcej »

Pawel
10 dni temu

Co w przypadku kiedy dostałem karę za brak OC auta które jest żony? Sprawa wyglądała tak ze ja jechałem spowodowałem kolizje, regres muszę ją płacić jako kierowca, ale czemu też i mi i jej przysłali karę za brak OC, dodam że mamy z żoną rozdzielność majątkowa. Żona też dostała karę za regres. Wygląda na to że chcą z nas ściągnąć podwójnie ta sama karę. Oczywiście zero kontaktu ze strony ufg.

Admin
10 dni temu
Reply to  Pawel

Na kogo jest samochód i kiedy była przerwa w OC?

Pawel
10 dni temu
Reply to  redakcja

Auto na żonę, przerwa w OC trwała coś koło 2 miesiące, 3stycznia tego roku mieliśmy kolizje, 4 stycznia było już ponownie wykupione OC.

Admin
7 dni temu
Reply to  Pawel

W takim razie to najprawdopodobniej 2 kary za 2021 i 2022 r. Kara jest jedna za dany rok kontroli. Pan, jako kierowca, nie powinien otrzymać kary za brak OC auta, które nie jest na Pana. Karę dostaje posiadacz pojazdu, jako że to na nim ciąży obowiązek opłacenia OC.

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny