odwolanie-od-kary-za-brak-oc
7 czerwca 2016 (aktualizacja 10 października 2018)
[Głosów:544    Średnia:4.4/5]

Coroczne płacenie polisy OC to obowiązek każdego właściciela samochodu w Polsce. Na straży przestrzegania tego obowiązku stoi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który za brak ochrony może wymierzyć odpowiednią karę. Co jednak w sytuacji, gdy zawsze wywiązywałeś się ze swoich obowiązków, a pomimo tego otrzymałeś pismo, że w pewnym okresie nie posiadałeś OC i teraz grozi Ci grzywna?

Nie panikuj. Sprawdź wszystko dokładnie

Zanim zaczniesz gorączkowo zastanawiać się co masz teraz zrobić, weź głęboki oddech i na spokojnie przeanalizuj otrzymaną korespondencję. Przede wszystkim zastanów się dobrze czy w okresie który wskazuje UFG, na pewno miałeś ważne ubezpieczenie OC. Być może kupiłeś wtedy nowy samochód i zapomniałeś, że polisa po poprzednim właścicielu nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Może wypowiedziałeś OC dużo wcześniej, chcąc zmienić ubezpieczyciela i zupełnie o tym zapomniałeś. Polisa się nie przedłużyła, a ty pozostawałeś bez obowiązkowej ochrony.

Jeżeli jesteś pewien, że ubezpieczenie we wskazanym okresie miałeś, może to oznaczać, że wina leży po stronie towarzystwa, które nie wysłało do bazy UFG odpowiedniej informacji. Musisz wiedzieć, że zbiór danych UFG nie jest jeszcze w pełni kompletny, dlatego tego typu problemy mogą się jeszcze pojawiać.

Co w sytuacji, gdy masz ważne OC? Jak można się odwołać?

Po pierwsze w piśmie z UFG na pewno znajduje się prośba o udokumentowanie posiadania odpowiedniej polisy w danym okresie. Jeśli więc miałeś ważne OC, nie ma się co martwić i wystarczy przesłać odpowiednie dokumenty, z których wynika, że posiadałeś polisę.

Potwierdzenie ubezpieczenia OC

Jeżeli nie masz już polisy, która potwierdzi, że zawarłeś odpowiednią umowę, koniecznie zgłoś się do firmy, która w tamtym czasie sprzedała Ci ochronę i poproś o ZOPUK, czyli zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego. Tego typu dokument ma obowiązek wystawić Ci każde towarzystwo, które kiedykolwiek sprzedało Ci ubezpieczenie obowiązkowe dla samochodu. To właśnie to zaświadczenie przesyłasz do UFG.

Potwierdzenie sprzedaży auta

sprawdzanie przepisow

Jeśli w danym okresie nie miałeś żadnego samochodu, bo stary sprzedałeś, a nowego jeszcze nie kupiłeś, to do UFG należy przesłać umowę kupna sprzedaży. Zawarta na umowie data bez wątpliwości potwierdzi, kiedy przestałeś być właścicielem pojazdu. I znów – jeśli nie masz już umowy (na przyszłość warto tego typu dokumenty trzymać dłużej), a pamiętasz dane samochodu lub masz je gdzieś zapisane, możesz spróbować odnaleźć go w CEPiK, czyli centralnej ewidencji pojazdów i kierowców. Nie ma gwarancji co do tego, że odnajdziesz historię swojego starego auta, ale są na to spore szanse. Ostatecznie możesz także poprosić ówczesnego ubezpieczyciela o ZOPUK, ponieważ z pewnością w dokumentacji został odnotowany fakt, że poinformowałeś towarzystwo o sprzedaży pojazdu.

Potwierdzenie tego, że swój obowiązek wypełniłeś należycie (miałeś ubezpieczenie) lub też nie miałeś go wcale (brak auta), zamyka sprawę i nie musisz obawiać się nałożenia kary.

Nałożenie kary za brak OC

Jeśli jednak ubezpieczenia OC nie posiadałeś, to niestety niewiele możesz poradzić i konieczne będzie zapłacenie odpowiedniej kary. Jej wysokość zależy od ustalanej na dany rok płacy minimalnej oraz od tego, jak długo auto nie miało obowiązkowej ochrony.

W 2016 roku za brak OC auta osobowego trzeba będzie zapłacić:
brak polisy do 3 dni – 740 zł
brak polisy do 14 dni – 1850 zł
brak polisy powyżej 14 dni – 3700 zł.

Windykacja należności jest prowadzona w trybie egzekucyjnym przez odpowiedni dla miejsca zamieszkania Urząd Skarbowy.

Prośba o zmniejszenie, rozłożenie na raty lub umorzenie kary za brak OC

W pewnych określonych sytuacjach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może zmniejszyć karę, rozłożyć ją na raty lub całkowicie odstąpić od jej egzekwowania. Takie przypadki to np. trudna sytuacja życiowa lub materialna. Ważne jest jednak, abyś udowodnił, że nie jesteś w stanie zapłacić nałożonej na ciebie kary.

Przede wszystkim musisz wypełnić odpowiedni wniosek, który znajdziesz na stronie UFG i udzielić obszernego uzasadnienia swojej trudnej sytuacji oraz ją udokumentować. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po rozpatrzeniu wniosku zdecyduje o tym, czy się do niego przychylić, czy też go odrzucić.

Pamiętaj jednak, że w standardowej sytuacji odwołanie się od kary za brak OC nie jest możliwe, ponieważ posiadanie polisy jest twoim obowiązkiem, za którego niewypełnienie grozi kara finansowa. Na przyszłość pamiętaj więc o tym, aby zawsze sprawdzać, czy twój pojazd ma ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Może Cię również zainteresować temat pt.: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – co musisz wiedzieć.

Stefania Stuglik
Od 2012 roku związana z sektorem ubezpieczeń. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w dziale obsługi klienta. Ma na swoim koncie kilkaset sprzedanych polis komunikacyjnych. Prywatnie niepoprawna optymistka, zakochana w górach i literaturze pięknej.

33
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
23 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
29 Comment authors
Garda365 UbezpieczeniaAleksandrasz.kutnikjo_2@o2.plJan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
name
Gość
name

Jak kogoś stać na samochód to fundusz wychodzi z założenia że i stać go na kare wynosząca kilka tysięcy. Z funduszem się nie da negocjować, lepiej poszukajcie pomocy w sieci.

Karo
Gość
Karo

Próbowałem się odwołać, i to był błąd. To urząd. ponieważ używam tego samochodu do dojazdów do pracy, to powiedzieli że zarobię na zapłacenie kary…

Joanna Pająk
Gość
Joanna Pająk

Właśnie dostałam 4000 zł kary za brak OC. Nabyłam samochód w ubiegłym roku i nieświadomie jakiś czas jeździlam na nieopłaconym oc. Zawsze firma ubezpieczeniowa informowała sms-em bądź pocztą internetową. W tym wypadku nikt nie przypomniał. Czy mogę się odwołać o zmniejszenie kary. Do tej pory nigdy nie zdarzyło mi się opóżnić wpłaty. Proszę doradźcie co mam zrobić.

karol.ina
Gość
karol.ina

Jeśli jeszcze masz czas by si tym zająć to odezwij się do takiej pani pod ****Reklama****

buteczek
Gość
buteczek

ja mam podobnie jak pani, dostałem pismo o wyrównaniu oc za Pana od którego kupiłem auto, i myślałem ze jak raz dosałem list i zapłaciłem to dostane następny jak juz bede musial zapłacić znów, nie dostałem nic, za to dostałęm 4000zl kary…

Artek
Gość
Artek

Terz mam takam sytolacie jak napisac odwołanie czy coś kolwiek

olo
Gość
olo

Ja kontaktowałem sie pod podanym mail. Załatwiłem sprawę. Dostałem już od UFG odstapienie od kary

System SAB
Gość
System SAB

Mogę spytac pod który mail?

jo
Gość
jo

jo_2@o2.pl

Urszula Nowak
Gość
Urszula Nowak

System SAB – coś załatwiłeś ?

Lila
Gość
Lila

tez mam taki problem.dostalam pismo wczoraj co to za Pani jak sie z nia skontaktowac?

Oktawian
Gość
Oktawian

Witam . I jak potoczyła sie Pani sprawa >?

Katarzyna Pietrzycka
Gość
Katarzyna Pietrzycka

Witam mam pytanie ponieważ znalazłam się w takiej samej sytuacji chciałam zapytac jak potoczyła sie Pani sprawa pozdrawiam

Piotrek J
Gość
Piotrek J

czy coś udało się Pani dowiedzieć; też jestem w podobnej sytuacji?

Jolanta Kadrzyńska
Gość
Jolanta Kadrzyńska

Witam. Mój mąż zakupił samochód od osoby prywatnej 07.04.2017 , taką też datę mamy na umowie kupna, z tą datą zarejestrował auto i opłacił polisę OC . Dzisiaj dostał list z wyjaśnieniem i karą bo sprzedający miał opłacone ubezpieczenie oc do 04.07. 2017. Dwa dni nie ma ubezpieczenia na auto. Proszę napisać jak kto wie coś a ten temat, czy to jest wina kupującego czy sprzedającego. Dlaczego mąż ma zapłacić karę 800 zł w momencie gdy nie był właścicielem tych 2 dni ?

michał
Gość
michał

czy udało sie Pani rozwiązać ten problem ? aż jestem ciekawy wytłumaczenia

Jolanta Kadrzyńska
Gość
Jolanta Kadrzyńska

Witam, wysłałam meilowo tak jak pisali wytłumaczenie wraz z załącznikiem umowy kupna auta. do dzisiaj nie mam żadnej odpowiedzi. Rozmawiałam z panem który ubezpiecza moje auto i mówił, że nas tylko powinno interesować tylko od dnia zakupu a nie wcześniej , więc nie mamy się czego obawiać, ale ja zawsze się obawiam jak się to skończy, napiszę jeszcze jaki koniec sprawy.

Jolanta Kadrzyńska
Gość
Jolanta Kadrzyńska

witam ponownie pana. dostałam w piątek powiadomienie o odstąpieniu roszczeń po zapoznaniu się ze sprawą i dokumentami. Przepraszają. pewnie będą poprzedniego użytkownika nagabywać. pozdrawiam 😉

Bożena Antosiewicz
Gość
Bożena Antosiewicz

Jerzy Witam ja tez mam problem Kupilem auto w niemczech i po oplatach celnych w dniu 26 01 2017 poszedlem do wydzialu komunikacji rejestrowac auto ,Wypelnilem druki oplacilem 252zl i zapytalem kiedy odebrac dowod czasowy i tablice Pani w okienku powiedziala mi ze jutro bo dzis jest juz pozno Nazajutrz pojechalem odebrac dowod rejestracyjny i tablice ,podpisalem dokument odbioru z data 27 01 i pojechalem ubezpieczyc auto . Z data 27 01 mam oplacona polise OC Po kilku miesiacach otrzymalem pismo UFG o wyjasnienie ubezpieczenia bo jesli niema oc to bedzie kara 800zl Wszystko opisalem dolaczylem dokument z wydzialu komunikacji… Czytaj więcej »

Ares
Gość
Ares

PO zafundowało takie prawo Polakom, że teraz niektórzy wpadają nieświadomie w pułapkę braku OC a w konsekwencji w wysoką karę. Do 2012 roku było tak, że polisy ubezpieczeniowe zawsze przedłużały się automatycznie chroniąc zapominalskich. Niestety rząd PO-PSL zmienił to wprowadzając przepis, który w przypadku polisy przejętej od poprzedniego właściciela i mimo podpisania aneksu tego ubezpieczenia nie przedłuża się automatycznie. W pułapkę tą wpadło setki tysięcy właścicieli pojazdów nie wiedząc o tym , trwając w przekonaniu, że polisa przedłuża się automatycznie. Jest to przepis wyrządzający Polskiemu społeczeństwu wielką krzywdę. Wprowadzone zmiany tłumaczono tym, że poprzednie rozwiązanie pozwalało na podwójne ubezpieczenie. Przy… Czytaj więcej »

Ares
Gość
Ares

Apel do PIS …..PO zafundowało takie prawo Polakom, że teraz niektórzy wpadają nieświadomie w pułapkę braku OC a w konsekwencji w wysoką karę. Do 2012 roku było tak, że polisy ubezpieczeniowe zawsze przedłużały się automatycznie chroniąc zapominalskich. Niestety rząd PO-PSL zmienił to wprowadzając przepis, który w przypadku polisy przejętej od poprzedniego właściciela i mimo podpisania aneksu tego ubezpieczenia nie przedłuża się automatycznie. W pułapkę tą wpadło setki tysięcy właścicieli pojazdów nie wiedząc o tym , trwając w przekonaniu, że polisa przedłuża się automatycznie. Jest to przepis wyrządzający Polskiemu społeczeństwu wielką krzywdę. Wprowadzone zmiany tłumaczono tym, że poprzednie rozwiązanie pozwalało na… Czytaj więcej »

Magda Weremczuk
Gość
Magda Weremczuk

Syn pojechał wykupić polisę, gdyż następnego dnia kończyła się polisa niestety nie zastał nikogo w siedzibie ubezpieczalni. Poinformowano bo że osoba zajmująca się składkami będzie nastepnego dnia i wówczas wszystko załatwią. Minęło pół roku a tu przychodzi pismo z funduszu o wymierzone karze w wysokości 800 zł za 1 dzień zwłoki. Dodam, że samochód ten to Maluch o wartości zlomowej 500zl a polisa na rok to ok 300zł natomiast kara za nieumyslna zwłokę 800zl. Gdzie tu logika. Mimo starań i odwołań przyszło właśnie pismo o zajęciu jego poborow przez komornika. Żal patrzeć na ten kraj.

Michał Gostomski
Gość
Michał Gostomski

Mandat 800 zł to najlepsza rzecz jaka może spotkać kogoś bez OC. Wyobraź
sobie, że wjedziesz swoim starym maluchem (o wartości złomowej, jak
sama piszesz 500zł) w nowe Audi S8 i będzie trzeba wysupłać z 50000 tys.
lubi dwa razy więcej na naprawę. Albo co gorsza spowodujesz wypadek,
gdzie ktoś zostanie inwalidą. Stać Cię na wypłatę renty poszkodowanemu
do końca życia? Ja wiem, że każdy myśli, „mnie to nie dotyczy”. Tyle, że
tak myślały wszystkie ofiary wypadków drogowych…

Sonia Śledzińska
Gość
Sonia Śledzińska

Mam taką samą sytuację. Czy udało się pani coś załatwić?

jo
Gość
jo

Witam, mogę pomóc.
jo_2@o2.pl

Monika
Gość
Monika

Witam .Ja oczywiscie w podobnej sprawie .Kupiliśmy samochod z waznym OC ,jak sie okazalo na krótko przyzwuczajeni bylismy do powiadomien o przedłużeniu lub zawarciu nowej umowy OC.Ktorej oczywiscie nie dostalismy .A poprzedni wlasciciel Tez nas nie zawiadomił powstala luka 9 dni za ktora otrzymalismy karę w kwocie 2250zl samochód juz sprzedany ponieważ mam kłopoty finansowe .Bardzo proszę o ppmoc co dalej z tym zrobic czy moge sięe odwołać itp.Dziękuję bardzo pozdrawiam Monika

jo_2@o2.pl
Gość
jo_2@o2.pl

W ogólnym poście za mało jest informacji by można było cokolwiek doradzić. Proszę pisać pod jo_2 i szybko zajmiemy się sprawą.

Aleksandra
Gość
Aleksandra

Poproszę o wiadomość

sz.kutnik
Gość
sz.kutnik

Kolego, ja się też ślizgnąłem o włos od kary! Ale w końcu nie dostałem.
Mi ostatni dzień wypadał w sobotę, asamochód kupiłem, więc by się nieprzedłużyło samo z siebie. I w sobotę po obiedzie się zorientowałem, że będzie kara pewnie bo w sobotę już pozamukane, w niedzielę nie pracują ubezpieczalnie. A tu patrzę, że ta garda365.pl pisze, że pomaga w przypadku jak nie ma OC. To zadzwoniłem, pani od ręki wystawiła przez internet i telefon. I nie ma że pozamykane i jutro, albo po weekendzie. Są ludzie co pomogą.

Garda365 Ubezpieczenia
Gość
Garda365 Ubezpieczenia

A pewnie, że pomożemy 🙂 Z innymi sprawami związanymi z przerwą OC też pomożemy. Po ludzku wytłumaczymy i podpowiemy co warto zrobić.

Garda Ubezpieczenia
Gość
Garda Ubezpieczenia

Jeśli ktoś dostał karę z UFG i myśli o odwołaniu się, to niech pamięta, że rozmowa z UFG to twardy orzech do zgryzienia. Przy pisaniu odwołań trzeba uważać na każde słowo, a brak doświadczenia utrudnia przygotowanie dokumentów, które rozpatruje fundusz. W sytuacji przerwy w OC polecamy skontaktować się z nami przez formularze na stronie ****Reklama**** . Fachowym okiem przeanalizujemy sprawę i postaramy się pomóc.

Rikardo4216
Gość
Rikardo4216

Mam lepiej auto wyrejestrowałem zgłosiłem w Urzędzie Komunikacji w 2015 .w tym miesiącu żonie Urząd skarbowy zabrał 4200 całą wypłatę za brak ubezpieczenia.za 2017 rok wysłaliśmy pismo do Funduszu które otrzymaliśmy z Urzędu Komunikacji o wyrejestrowaniu pojazdu oczywiście mejlem bo telefonów tam nikt nie odbiera.I nic dwa tygodnie mijają i nic kasy nie ma 🙁 nie można się dodzwonić czy rozpatrzyli uznali nasze pismo?. NIC majĄ nas w dupie KASĘ na konto wpłacili i odsetki im lecą !. Co robić może ktoś poradzi ? Zajebali kasę i maja gdzieś czekamy .Twierdzą że pismo wysłali o wyjaśnienie ale nikt go nie… Czytaj więcej »

Jan
Gość
Jan

Witam. Mi także wyłudzili ponad 800 za jeden pojazd chociaż mam wszystkie dokumenty wg. których nie dokonałem żadnego wykroczenia. Teraz z powodu błędów Pośrednika Ubezp. nie miałem OC przez 1 dzień no i nie mając wyjścia „sprzedałem” auto. Przy drugim aucie przypieprzyli się do listopada 2017 pomimo że sprzedany w marcu 2017. Po odwołaniu zażądali dokumentów za cały 2017 rok. Jak mogę je mieć skoro oddałem wszystko kupującemu. Nie pamiętam już żadnych szczegółów. Już zajęcie w toku. Obie sprawy kieruję do Izby Administracyjnej, do Sądu Admin. i do Sądu Rejonowego. Nie daruję skurczysynom.

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00