Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego grożą nie tylko kary finansowe. Kierowca może również otrzymać punkty karne, a w konsekwencji stracić prawo jazdy. Na szczęście istnieje sposób, by w zgodzie z prawem pozbyć się nałapanych karniaków. Sprawdź, jak wygląda kasowanie punktów karnych w 2023.

Punkty karne to bolączka wielu kierowców, zwłaszcza tych, którym zdarza się przekroczyć dozwoloną prędkość. Limit punktów jest dość niski, dlatego niepokorni bardzo szybko mogą zgromadzić na koncie maksymalną ich liczbę. Dalej jest już tylko utrata prawa jazdy i konieczność ponownego przystąpienia do egzaminu.

Lista punktowanych wykroczeń jest naprawdę długa, a limit punktów karnych nie tak duży – 24 dla kierowcy, który prawo jazdy ma ponad rok i 20 dla osób poruszających się po drogach krócej niż 12 miesięcy. Ustawodawca dał jednak kierowcom koło ratunkowe – kursy reedukacyjne, dzięki którym możliwe jest kasowanie punktów karnych.

Za co można dostać w Polsce punkty karne?

Taryfikator mandatów zawiera informacje o wysokości mandatów za dane wykroczenie, a także o liczbie punktów karnych przyznawanych w określonym przypadku. W Polsce najczęściej punktowane jest przekroczenie prędkości oraz wykroczenia drogowe względem pieszych. Za co można dostać najwięcej karniaków?

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 15 punktów karnych;
 • wyprzedzanie przed i na przejściu dla pieszych – 15 punktów;
 • omijanie pojazdu ustępującemu pieszemu pierwszeństwa na przejściu – 15 punktów;
 • wjazd na przejazd kolejowy bez możliwości kontynuowania jazdy – 15 punktów;
 • korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu – 15 punktów;
 • spowodowanie wypadku lub kolizji ze skutkiem powstania obrażeń – 15 punktów;
 • przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h – 15 punktów;
 • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – 9 punktów;
 • jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych – 8 punktów;
 • parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych – 6 punktów karnych.

Najwyższe kary czekają tych, którzy nie zdejmują nogi z gazu, nie ustępują pierwszeństwa pieszym lub prowadzą pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Surowo karane są wykroczenia drogowe związane z zachowaniem na przejazdach kolejowych.

Więcej dowiesz się tutaj: Taryfikator mandatów 2023 – ile zapłacisz za mandaty?

Jak wyglądało kasowanie punktów karnych od września 2022?

W 2022 roku wprowadzonych zostało sporo zmian w przepisach dla kierowców. Jednym z nich było kasowanie punktów karnych po dwóch latach, a nie jak dotąd po upływie roku. 17 września 2022 roku zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych – znacznie podniesiono ich liczbę za poszczególne wykroczenia. Limit nie został zmieniony, były to wciąż 24 punkty do zgarnięcia.

Porównaj ceny OC i AC

Kierowca za złamanie przepisów drogowych mógł otrzymać od 1 do maksymalnie 15 punktów za jedno wykroczenie. Zgromadzone punkty miały być automatycznie kasowane po upływie dwóch lat – czas ten liczono od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia lub od daty opłacenia mandatu karnego, który został nałożony na kierowcę wraz z punktami karnymi.

Co zmieniło się w kasowaniu punktów karnych od września 2023?

Od września 2023 ponownie zmieniły się zasady kasowania punktów karnych. 17 września weszły w życie przepisy przywracające praktykę kasowania punktów po upływie roku. To dobra informacja dla kierowców, którzy szybciej wyczyszczą swoją kartotekę.

Okres ważności punktów karnych

Obecnie punkty karne tracą swoją ważność po upływie roku. To przywrócenie stanu sprzed września 2022 roku. Zmiany, które zakładały kasowanie punktów karnych dopiero po dwóch latach utrzymały się jedynie przez rok. Niestety osoby, które w okresie obowiązywania tych przepisów nałapały punktów karnych, będą musiały wykazać się cierpliwością jak zakładano, zostaną one skasowane po 2 latach.

Przykład: Pan Adam otrzymał 6 punktów karnych w listopadzie 2022 roku. W tym czasie obowiązywał już nowy okres kasowania punktów, czyli dwa lata. Choć przepisy zmieniły się ponownie we wrześniu 2023 i okres jednego roku został przywrócony, pan Adam musi odczekać swoje dwa lata. Co więcej, czas biegnie dopiero od momentu, gdy zapłacił wystawiony mandat.

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy

Istotne zmiany dotyczą również zwrotu zatrzymanego prawa jazdy. W 2023 przywrócono zasadę automatycznego zwrotu prawa jazdy. Oznacza to, że zostanie ono zwrócone kierowcy bez konieczności składania wniosku o przywrócenie dokumentu. To spore ułatwienie dla wszystkich, którzy utracili prawo do prowadzenia pojazdów mechanicznych na skutek przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej liczby punktów karnych.

Limit punktów karnych utrzymuje się na tym samym poziomie dla początkujących, młodych kierowców to 20 punktów, dla bardziej doświadczonych 24. Przekroczenie tej liczby wiąże się z surowymi konsekwencjami, czyli zatrzymaniem prawa jazdy. Aby je odzyskać, kierowca musi przejść badania psychologiczne, a następnie zdać egzamin. Ponowne złagodzenie przepisów ma być dla kierowców ułatwieniem, wiąże się z nadzieją, że wyciągnęli oni wnioski z popełnionych błędów i poprawią swoje zachowanie na drodze.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń w ubezpieczamy-auto.pl

Kursy reedukacyjne dla kierowców

Sposobem na czyszczenie kartoteki są także kursy reedukacyjne organizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Każdy kierowca mający na koncie punkty, zarówno doświadczony, jak i początkujący (ale mający prawo jazdy dłużej niż rok), może wziąć udział w doszkalającym kursie, który pozwoli mu na skasowanie 6 najstarszych punktów karnych.

Zgodnie z przepisami kierowca może wziąć udział w takim szkoleniu raz na pół roku. Aby zredukować sześć punktów karnych, trzeba zapłacić – taką możliwość daje udział w odpłatnych szkoleniach (zmiany obowiązują od 17 września 2023 roku).

Jakie zagadnienia poruszane są na szkoleniu? Kursy redukujące punkty karne to okazja do rozmowy na najważniejsze tematy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Omawiane są skutki wypadków drogowych, ich przyczyny, a także sposoby zapobiegania im. Na szkoleniu mowa jest o odpowiedzialności karnej kierowców, omawiane są również psychologiczne aspekty kierowania pojazdem mechanicznym.

Do programu szkolenia wprowadzono także zadanie praktyczne – hamowanie przy prędkości 30-50 km/h. Cena nowego kursu wzrosła aż trzykrotnie. Dziś za możliwość skasowania 6 punktów trzeba zapłacić 950-1100 zł.

Szkolenie trwa jeden dzień, wykłady prowadzone są przez 8 godzin (jeden trwa 45 minut). Prowadzi je policjant lub inna osoba posiadająca wiedzę specjalistyczną z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Uwaga! Jeśli kierowca zapisze się na kurs, ale się na nim nie zjawi, opłata przepada, a punkty zostają na koncie. O nieobecności należy poinformować najpóźniej dwa dni przed rozpoczęciem szkolenia. W takiej sytuacji kierowca może zostać zapisany na kurs w innym terminie.

Jak obecnie wygląda kasowanie punktów karnych krok po kroku?

Kto może wziąć udział w szkoleniu kasującym punkty karne? Czy są jakieś warunki, które trzeba spełnić? Zasady są następujące:

 1. W kursie reedukacyjnym mogą wziąć udział kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy przynajmniej rok.
 2. Na koncie kierowcy nie mogą znajdować się więcej niż 24 punkty karne.
 3. Kierowca sam zgłosi chęć udziału w szkoleniu.
 4. Uczestnik wniesie opłatę za udział w kursie.
 5. Uczestnik wylegitymuje się dowodem tożsamości.

Aby wziąć udział w kursie, trzeba się zapisać. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub mailowo. Następnym krokiem jest wypełnienie karty zgłoszenia i dokonanie wpłaty. Forma płatności zależy od danego ośrodka szkoleniowego może to być przelew bankowy, płatność kartą, gotówką, BLIKIEM. O takie detale najlepiej dopytać już na miejscu.

Ile trzeba zapłacić, aby skasować punkty karne?

Ośrodki szkolenia kierowców wyceniają kursy reedukacyjne dużo drożej niż to bywało do tej pory. Kierowcy muszą się liczyć z wydatkiem rzędu 1000 zł. Oczywiście ceny te różnią się w zależności od miasta. Kwota ta może być także uzależniona od rodzaju uprawnień kierowcy.

Jak punkty karne wpływają na cenę ubezpieczenia samochodu?

Czy punkty karne wpływają na cenę ubezpieczenia pojazdu? Warto pamiętać, że wyliczając stawkę dla danego kierowcy, ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiele czynników, np. historię ubezpieczeń, miejsce zamieszkania, stan cywilny czy rodzaj pojazdu. Wszystko po to, aby oszacować ryzyko. Punkty karne świadczą o tym, że kierowca dopuszcza się wykroczeń, jest być może mniej ostrożny, uważny. Ubezpieczyciel może zatem uznać, że ryzyko jest większe, dlatego winduje cenę polisy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe uzyskały dostęp do danych gromadzonych w CEPiK. To tam zapisywane są informacje na temat punktów karnych, które zgromadził na koncie kierowca. To pomaga ubezpieczycielom szacować ryzyko i przygotowywać oferty pod danego kierowcę.

Łamanie przepisów po prostu się nie opłaca. To nie tylko prosta droga do złapania punktów karnych, czy otrzymania mandatów. W dalszej perspektywie kierowca naprawdę dużo traci.

Porównaj ceny OC i AC

Cena ubezpieczenia rośnie, ryzyko utraty uprawnień także. Niezdyscyplinowany kierowca musi liczyć się z koniecznością przechodzenia badań psychologicznych, ponownych szkoleń. Nawet chęć skasowania 6 punktów to już dość spory wydatek.

 1. Od 17 września 2023 roku przywrócono kasowanie punktów karnych po upływie roku. Zastąpiono nim dwuletnie kasowanie uzbieranych punktów obowiązujące od września 2022 roku.
 2. Podtrzymano maksymalną liczbę punktów karnych – 24 dla kierowcy z prawem jazdy dłuższym niż rok i 20 dla młodych kierowców z uprawnieniami poniżej roku.
 3. Od 2023 roku zatrzymane prawo jazdy znów zostaje automatycznie zwrócone kierowcy bez konieczności składania wniosku.
 4. Przywrócono kursy reedukacyjne, dające możliwość skasowania 6 punktów karnych.
 5. W szkoleniu można wziąć udział raz na pół roku.
 6. Kurs reedukacyjny to koszt w okolicy 1000 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o kasowanie punktów karnych

 1. Ile punktów karnych może mieć kierowca na swoim koncie maksymalnie?

  Maksymalna liczba punktów karnych dla doświadczonego kierowcy to 24, dla osób, które prawo jazdy mają krócej niż rok jest to 20 punktów.

 2. Jak długo ważne są punkty karne w 2023 roku?

  Od września 2023 punkty karne ponownie kasują się po upływie roku. Trzeba jednak pamiętać, że nie zmieniono biegu przedawnienia punktów karnych. Liczony jest nie od momentu popełnienia wykroczenia, ale opłacenia mandatu. W interesie kierowcy leży zatem jak najszybsze uregulowanie opłaty.

 3. Za które wykroczenia drogowe można dostać najwięcej punktów karnych?

  Najwięcej punktów karnych otrzyma kierowca za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h, za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Surowo karane jest też nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czy niestosowanie się do znaku „zakaz wyprzedzania“.

 4. Czy można stracić prawo jazdy z powodu punktów karnych?

  Po przekroczeniu liczby 24 lub 20 punktów karnych kierowca traci prawo jazdy.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny