Wykupiłeś ubezpieczenie AC? Mimo ochrony, jaką zyskałeś, musisz wiedzieć, że nie każdą szkodę warto zgłaszać ubezpieczycielowi, bo to prosty sposób, aby stracić wypracowane zniżki. Podpowiadamy, jak uchronić się przed takim scenariuszem.

Zdarzyła Ci się zarysować auto na parkingu? W takiej sytuacji większość zapobiegliwych kierowców cieszy się z posiadania ubezpieczenia AC. Niestety, może się okazać, że bardziej będzie Ci się opłacać naprawa szkód z własnej kieszeni.

Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela – szkoda minimalna

Nie wszyscy właściciele pojazdów dokładnie zapoznają się z dokumentami przedstawionymi przez ubezpieczyciela. Tymczasem w udostępnianym przez towarzystwo ubezpieczeniowe OWU autocasco (ogólnych warunkach ubezpieczenia) znajduje się informacja o szkodzie minimalnej. Jest ona o tyle istotna, że wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela do określonej kwoty. Przykładowo Link4 nie odpowiada za szkody, których wartość nie przekracza 500 zł.

W sytuacji, gdy wartość szkody jest wyższa niż szkoda minimalna, możesz uchronić się przed utratą zniżek, wykazując się przezornością i:

  • rozszerzając zakres ochrony o gwarancję zachowania zniżek,
  • wykupując dodatkowe ubezpieczenie, np. szyb.

Gwarancja zachowania zniżek – na jakich zasadach?

Kierowcy skrupulatnie korzystają z przysługujących im zniżek za bezszkodową jazdę. Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie z tego sprawę, niektóre postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów – w ofercie np. Gothaer pojawiła się możliwość wykupienia gwarancji zachowania zniżek.

Klient, który zdecyduje się rozszerzyć ochronę właśnie o taką gwarancję, może liczyć, że gdy zlikwiduje szkodę z ubezpieczenia, to nie straci zniżek. Warto przy tym zaznaczyć, że umowa obowiązuje wyłącznie między klientem a konkretnym ubezpieczycielem. Ponieważ szkody są raportowane do UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego), to każde inne towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględni brak zniżki za dany rok.

Choć wykupienie gwarancji zachowania zniżek może być dla klienta bardzo korzystne, to nie można zapomnieć, że ubezpieczyciele stawiają w tym przypadku dodatkowe wymagania. Przykładowo Uniqua dopuszcza możliwość wykupienia przez klienta dodatkowej ochrony po zweryfikowaniu jego historii ubezpieczeniowej w bazie Ośrodka Informacji UFG (taki zapis znajduje się w ubezpieczeniu AC MotoMaxi). Allianz zaś oferuje klientom zachowanie zniżek w ramach ubezpieczenia Równa Droga – ubezpieczony zachowa zniżki, jeżeli w czasie rocznej umowy naprawy lub wymiany nie będą kosztować więcej niż 5 tys. zł.

Przeczytaj także:
Ubezpieczenie OC na inną osobę niż właściciel
Stawki OC w III kwartale 2019 r ile płacili kierowcy?

Ubezpieczenie szyb samochodowych a zniżki

Opcja w postaci wykupienia gwarancji zachowania zniżek nie zawsze musi się kierowcy opłacać. Być może uznasz, że tańszą alternatywą będzie podpisanie umowy o ubezpieczenie szyb samochodowych.

Gdy uszkodzisz szyby samochodowe i będziesz posiadał dodatkowe, niezależne od AC ubezpieczenie, będziesz mógł z niego skorzystać. W ten sposób również uchronisz się przed utratą wypracowanych zniżek z AC. Przed zakupem ubezpieczenia szczególną uwagę warto zwrócić na dwie kwestie: sumę ubezpieczenia i to, czy towarzystwo ubezpieczeniowe zgłasza szkodę do UFG.

Kiedy możesz odzyskać zniżki?

Utrata zniżek AC nie musi być trwała. Zniżki można odzyskać wówczas, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe otrzyma zwrot środków wyłożonych na likwidację szkody od ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Ubezpieczyciele najczęściej stosują 10 proc. upust, ale od tej reguły są wyjątki – w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych można stracić 15 lub 20 proc. wypracowanej zniżki. Jeżeli skorzystałeś z oferty właśnie takiego ubezpieczyciela, możesz częściowo odzyskać przysługującą Ci zniżkę – wystarczy, że wybierzesz propozycję mniej restrykcyjnego w tej kwestii towarzystwa.

Oblicz OC samochodu w kalkulatorze ubezpieczeniowym i wybierz najtańsze OC.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny