Szkoda parkingowa czy drobna kolizja na drodze – tyle wystarczy, aby utracić część wypracowanych zniżek. Aby uniknąć takiego scenariusza, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują produkt pod nazwą „ochrona zniżek OC”. Na czym polega ochrona zniżek i czy warto się na nią zdecydować?

Oferta towarzystw ubezpieczeniowych stworzona z myślą o kierowcach jest bardzo obszerna. Obok ubezpieczeń OC, AC czy NNW, właściciele pojazdów mogą wykupić ochronę zniżek OC. To produkt dostępny na rynku od kilku lat. Aktualnie proponuje go kilku ubezpieczycieli. Postanowiliśmy sprawdzić, czy to rozwiązanie rzeczywiście opłaca się klientom.

Na czym polega gromadzenie zniżek i ich utrata?

Zasada jest prosta – za każdy bezszkodowy rok jazdy kierowca otrzymuje od towarzystwa ubezpieczeniowego zniżkę, przy czym jej wysokość zależy od polityki ubezpieczyciela.

Przykładowo, Generali i Link4 przyznają klientom 10 proc., a mtu24.pl 20 proc. zniżkę za każdy rok jazdy bez kolizji i wypadku. Dzięki ostrożnej jeździe kierowca może uzbierać maksymalną zniżkę w wysokości 60 proc nawet po 3 latach.

Przeciwieństwem zniżek są zwyżki. Za szkodę likwidowaną z ubezpieczenia OC właściciela pojazdu ubezpieczyciele potrącają od 10 (Wiener, Link4) do nawet 30 proc. (Generali, Proama). Inaczej mówiąc, kierowca traci część wypracowanej zniżki, a to z kolei oznacza, że płaci więcej za obowiązkowe OC.

Na czym polega ubezpieczenie z ochroną zniżek OC?

Ochrona zniżek OC to produkt, dzięki któremu kierowca nie straci wypracowanych już zniżek wówczas, gdy spowoduje kolizję lub wypadek drogowy. Inaczej mówiąc, dzięki temu ubezpieczeniu, towarzystwo ubezpieczeniowe – mimo że zlikwiduje szkodę z jego ubezpieczenia OC – nie wyciągnie w stosunku do kierowcy konsekwencji w postaci zwyżki przy zakupie obowiązkowej polisy na kolejny rok.

Uwaga!
Niektórzy kierowcy błędnie zakładają, że wykupując ochronę zniżek OC, w kolejnym roku za ubezpieczenie OC zapłacą tyle samo. Trzeba pamiętać, że zniżka za bezszkodową jazdę to tylko jeden z czynników mających wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Dlatego właśnie przed zakupem polisy OC na kolejne 12 miesięcy warto skorzystać z kalkulatora OC/AC i znaleźć najtańszą ofertę.

Ochrona zniżek OC – gdzie jest dostępna i na jakich zasadach?

Aktualnie opcję w postaci ochrony zniżek OC proponuje kilku ubezpieczycieli. Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w konstruowaniu swoich ofert, przed zakupem warto je porównać. O tym, jak różne produkty proponują towarzystwa ubezpieczeniowe, można się przekonać, analizując poniższe przykłady:

 • TUW proponuje ochronę zniżek OC zarówno nowym, jak i stałym klientom, którzy mają wypracowane zniżki Bonus Malus (B/M) i nie spowodowali w ostatnim roku szkody w OC. Właściciele pojazdów nie stracą zniżek, gdy spowodują szkodę do 5 lub 6 tys. zł. Ochroną objęte są tylko pierwsze szkody;
 • W Compensa ubezpieczenie od utraty zniżek dostępne jest tylko dla Klientów posiadających minimum 20% zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia w OC i AC. Podobnie jak w TUW, ochrona obejmuje tylko pierwszą szkodę;
 • HDI nowym klientom daje gwarancję utrzymania zniżek, jeśli spowodują szkodę do 2 tys. zł. Jeśli w ciągu roku nie zdarzy im się wypadek i będą przedłużać umowę na kolejny okres, HDI gwarantuje ochronę zniżek po szkodzie bez limitu;
 • MTU przewiduje ochronę zniżek OC klientów, którzy spowodowali jedną szkodę. Jeżeli klient spowoduje więcej niż jedną szkodę, straci zniżki mimo wykupionej opcji ochrony zniżek OC.

Ochrona zniżek OC to opcja oferowana kierowcom za dodatkową opłatą, chociaż czasem można ją otrzymać bezpłatnie w ramach promocji.

Ile kosztuje ochrona zniżek OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują propozycje cenowe dla każdego klienta z osobna, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia OC. Opcja ochrony zniżek nie jest jednak szczególnie kosztowna – wielu kierowców może zyskać taką ochronę za kwotę od 20 do 50 zł.

Chcesz skorzystać z ochrony zniżek OC i zastanawiasz się, ile zapłacisz? Skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC. Wystarczy kilka minut, aby poznać oferty różnych ubezpieczycieli.

Dla kogo jest przeznaczona ochrona zniżek OC?

Szkoda parkingowa czy wypadek może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy – wystarczy chwila nieuwagi. Ochrona zniżek OC to produkt stworzony z myślą o wszystkich właścicielach samochodów, którzy chcą zapewnić sobie dostęp do ubezpieczenia OC w atrakcyjnej cenie.

Na ochronie zniżek OC najwięcej zyskają:

 • współwłaściciele pojazdu – szczególnie, gdy drugim kierowcą jest osoba, które niedawno odebrała prawo jazdy,
 • posiadacze kilku pojazdów – ochroną można objąć wszystkie pojazdy,
 • kierowcy przywiązani do jednego ubezpieczyciela, którzy nie planują korzystać z ofert konkurencyjnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Czy warto wykupić ochronę zniżek OC?

Mimo że ochrona zniżek OC nie kosztuje wiele, to pozostaje jeszcze kwestia opłacalności jej wykupienia. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek przekazywać informacje o zdarzeniach drogowych do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Z kolei do danych gromadzonych przez UFG mają dostęp wszyscy ubezpieczyciele. Co to oznacza?

Kierowca, który wykupił ochronę zniżek OC, może liczyć na to, że spowodowanej przez niego szkody pod uwagę nie weźmie jedynie dotychczasowy ubezpieczyciel. Pozostałe towarzystwa ubezpieczeniowe działające na rynku będą mieć wiedzę o szkodzie, a zatem zastosują zwyżkę.

Z uwagi na aktualną konstrukcję przepisów i konieczność informowania o wypadkach UFG, o opłacalności zakupu ochrony zniżek OC każdy kierowca musi zdecydować samodzielnie. Warto przy tym pamiętać, że z uwagi na dużą konkurencję, towarzystwa ubezpieczeniowe systematycznie ulepszają swoje oferty. Może się okazać, że korzystając z kalkulatora OC/AC, znajdziesz propozycję tańszą niż ta, która została Ci zaproponowana przez dotychczasowego ubezpieczyciela.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu od utraty zniżek?

 • Ochrona zniżek pozwala zachować wysokość wypracowanych dotychczas zniżek, gdy właściciel pojazdu spowoduje kolizję lub wypadek drogowy.
 • Ochrona zniżek jest zazwyczaj proponowana do OC i/lub AC za dodatkową opłatą.
 • Polisa działa tylko w firmie, w której została wykupiona.
 • Oferta kierowana jest w szczególności do: współwłaścicieli pojazdów, posiadaczy kilku samochodów oraz osób, które nie zmieniają często ubezpieczyciela.
 • Ochrona zniżek nie gwarantuje uzyskania tej samej ceny za OC co w poprzednim roku, ponieważ zniżka za bezszkodową jazdę to tylko jeden z czynników mających wpływ na wysokość składki OC.

FAQ

 1. Dlaczego jedynie nieliczne firmy oferują ochronę zniżek?

  Ochrona zniżek OC jest produktem dodatkowym - podobnie jak ubezpieczenie opon czy szyb. Firmy nie mają obowiązku go oferować, każde towarzystwo samo decyduje czy chce je mieć w ofercie.

 2. Ile kosztuje ochrona zniżek OC/AC?

  Należy pamiętać, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe przygotowują propozycje cenowe dla każdego klienta z osobna - podobnie jak w przypadku polisy OC. Zazwyczaj kupno ochrony zniżek to koszt od 20 do 100 zł.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny