Kupno samochodu to nie tylko koszt jego zakupu. Jednym z obowiązków nowego właściciela pojazdu jest zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji właściwym względem zamieszkania posiadacza.

Opłaty urzędowe to tylko niektóre z kosztów, jakie trzeba ponieść przy rejestracji samochodu. Jeśli sprowadzasz go z innego kraju, uwzględnij także fakt, że będzie trzeba przetłumaczyć związaną z nim dokumentację. Jakie są stawki w 2022 roku?

 • W 2022 roku zmieniły się przepisy dotyczące rejestracji samochodu. Ustawodawca stworzył możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego w przypadku używanego auta, a także zniesiono koszty związane z wydawaniem karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej. 
 • Rejestracja samochodu używanego przy obniżeniu wszystkich kosztów wynosi 67 złotych. Standardowo za rejestrację samochodu właściciel pojazdu zapłaci 161,50 zł.
 • Samochód należy zarejestrować w wydziale komunikacji przypisanym do rejonu twojego miejsca zamieszkania. Natomiast pojazd firmowy trzeba zarejestrować w starostwie właściwym dla siedziby przedsiębiorstwa.
 • Nie ma obowiązku rejestracji samochodu w miejscu zameldowania, jeśli na co dzień mieszkasz w innej miejscowości. 
 • Do rejestracji samochodu będą ci potrzebne dokumenty jak: dowód osobisty, wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu, dokument potwierdzający nabycie własności, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, polisa OC, a także w zależności od przypadku dodatkowo: dotychczasowe tablice rejestracyjne, potwierdzenie uiszczenia opłat urzędowych, dowód opłacenia akcyzy lub cła. 
 • Pojazd powinien zostać objęty obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jeśli kupiłeś używany samochód, możesz posługiwać się polisą OC wykupioną przez poprzedniego właściciela. 
 • Dla pojazdów sprowadzonych za granicy istnieje możliwość wykupienia krótkoterminowego OC. Natomiast jeżeli pojazd został zarejestrowany w innym kraju i posiada ważne OC, możesz posługiwać się nim przez 30 dni od sprowadzenia auta do Polski. 
 • Nabycie lub zbycie pojazdu wcześniej zarejestrowanego w Polsce podlega obowiązkowi zgłoszenia do wydziału komunikacji w ciągu 30 dniu od zmiany własności. Samochód używany, ale zarejestrowany poza Polską musi zostać zarejestrowany w wydziale komunikacji w tym samym terminie. Za niewykonanie tych czynności grozi kara administracyjna w wysokości od 200 do 1000 zł. 
 • Z powodu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego od 1 lipca 2021 r. przedłużono 30-dniowy termin do 60 dni, który obowiązuje do odwołania.

Co zmieniło się w przepisach dotyczących rejestracji pojazdów w 2022 roku?

W tym roku zmieniły się przepisy dotyczące rejestracji pojazdu. W ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zmieniły się niektóre obowiązki prawne. 

Nalepka kontrolna na przednią szybę czy karta pojazdu nie są w tym momencie konieczne. Obowiązek ten zniesiono 4 września 2022 roku. Dzięki temu nie ma konieczności regulowania związanych z tym opłat administracyjnych czy składania dodatkowych wniosków w urzędzie. Te modyfikacje w procedurze rejestracji samochodu wpływają na zmniejszenie całościowych kosztów z nią związanych. 

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Obecnie za rejestrację samochodu standardowo zapłacisz 161,50 zł. Na ten koszt składają się opłaty za: 

 • stały dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych, nalepka kontrolna na szybę: 85 zł,
 • pozwolenie czasowe: 13,50 zł,
 • tablice rejestracyjne: 80 zł,
 • opłata ewidencyjna: 2 zł.

Koszt rejestracji samochodu zabytkowego jest podobny, trzeba zapłacić nieco więcej za tablice rejestracyjne, bo 100 zł. Drożej będzie także w przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych, za które opłata wynosi 1000 zł. 

Jeśli sprowadzasz pojazd z innego kraju, który pochodzi spoza obszaru Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej i EFTA dodatkowym kosztem będzie przetłumaczenie dokumentów. 

Jeśli sprowadziłeś auto z zagranicy, zleć tłumaczenie dokumentów osobie ze stosownymi uprawnieniami – konsulowu lub tłumaczowi przysięgłemu. Popularność języka dokumentacji samochodu, kraj, w którym ją wystawiono czy liczba stron wpływają na ostateczny koszt usługi tłumaczenia. Od 30 do nawet 400 zł – tyle możesz zapłacić za uwierzytelnione tłumaczenie dokumentów samochodu z zagranicy. 

Ponadto 31 stycznia 2022 r. stało się możliwe pozostawienie starych tablic rejestracyjnych, jeśli używany samochód był wcześniej zarejestrowany w Polsce. Najtaniej zatem wyjdzie zarejestrowanie auta z drugiej ręki, bez wydania pozwolenia czasowego. Całkowity koszt rejestracji będzie wynosił wtedy 67 zł. 

Natomiast zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej to korzystna zmiana dla kierowców, którzy sprowadzają samochód za granicy, ponieważ przed nowelizacją koszty rejestracji samochodu za granicy nieco się różniły. 

Trzeba także pamiętać o koszcie za dodatkowe badanie techniczne samochodu sprowadzonego z zagranicy, choć wymagane jest ono tylko w niektórych przypadkach. 

Gdzie zarejestrować samochód?

Samochód trzeba zarejestrować w wydziale komunikacji właściwym co do miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. 

W zależności od wielkości miejscowości, w której kierowca przebywa, może być to urząd starostwa powiatowego, urząd miasta lub urząd dzielnicy (w przypadku Warszawy). W przypadku pojazdów firmowych należy udać się do starostwa powiatowego najbliżej siedziby przedsiębiorstwa.

Rejestracja samochodu w miejscu zamieszkania czy zameldowania?

W Polsce wciąż istnieje obowiązek meldunku, natomiast nie oznacza to, że dana osoba musi permanentnie przebywać pod adresem zameldowania. Czy można zarejestrować samochód w innym mieście? 

Nie ma znaczenia, gdzie na stałe zameldowany jest właściciel pojazdu. Osoba, która mieszka tymczasowo w innej miejscowości lub jeszcze się nie przemeldowała, może zarejestrować samochód w aktualnym miejscu pobytu. 

Jednak w przypadku chęci zarejestrowania samochodu poza miejscem zameldowania, urzędnik może poprosić o udowodnienie dokumentem, posiadana ośrodka interesów w danej miejscowości np. o okazanie umowy najmu.  

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?

Przed wizytą w wydziale komunikacji należy przygotować dokumenty potrzebne do złożenia wniosku rejestracyjnego:

 • dowód osobisty, 
 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dokument potwierdzający nabycie własności np. umowa kupna sprzedaży, 
 • stary dowód rejestracyjny, karta pojazdu, dotychczasowe tablice rejestracyjne, (w przypadku rejestracji samochodu używanego),
 • potwierdzenie uiszczenia opłat urzędowych,
 • aktualna polisa od odpowiedzialności cywilnej, 
 • dowód opłacenia akcyzy lub cła w przypadku pojazdów sprowadzonych spoza obszaru Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej i EFTA. 

Rejestracja samochodu a ubezpieczenie OC

Pojazd powinien zostać objęty obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. 

Ubezpieczenie dla samochodu z salonu dobrze jest kupić w dniu podpisania umowy. Zanim kupisz polisę OC dla używanego samochodu, sprawdź, czy przypadkiem nie obowiązuje jeszcze ochrona kupiona przez poprzedniego właściciela. Po zakupie możesz wypowiedzieć dotychczasową umowę z ubezpieczycielem lub podpisać całkiem nową – decyzja należy wyłącznie do Ciebie jako nowego właściciela. Po zakupie masz prawo kontynuować polisę lub zdecydować się na podpisanie nowej umowy. Po transakcji firma ubezpieczeniowa może na nowo obliczyć składkę ubezpieczenia i poprosić Cię o dopłatę. 

Chcesz porównać oferty różnych ubezpieczycieli i znaleźć najtańszą ofertę OC? Na ubezpieczamy-auto.pl obliczymy dla Ciebie ceny OC i AC. Kup polisę w kilka minut, wygodnie i bez wychodzenia z domu. 

Natomiast jeżeli samochód został sprowadzony za granicy, kierowca może czasowo posługiwać się ważnym OC zagranicznym. W Polsce będzie ono ważne 30 dni od sprowadzenia samochodu. Natomiast jeśli auto nie było wcześniej rejestrowane i zostało przetransportowane do Polski na lawecie, można wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie lub wykupić całoroczne OC w dniu rejestracji. 

Niewykupienie ważnej polisy OC utrudni rejestrację pojazdu w wydziale komunikacji. Bez dokumentu potwierdzającego wykupienie polisy OC urząd może odmówić rejestracji samochodu. Natomiast o wiele większym ryzykiem jest poruszanie się pojazdem na jedni bez ważnego ubezpieczenia. W przypadku szkody komunikacyjnej z winy kierowcy nieubezpieczonego pojazdu sprawca zapłaci za koszty likwidacji z własnej kieszeni. Suma odszkodowania może być naprawdę wysoka i wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Oprócz tego właścicielowi nieubezpieczonego pojazdu grozi kara grzywny za niezgłoszenie nabycia, a także niezachowania ciągłości ubezpieczenia. Warto zatem zadbać o dopełnienie wszystkich formalności, jeżeli chcesz uniknąć niechcianych kłopotów finansowych.”

Opinia eksperta ubezpieczamy-auto.pl

Jaka kara grozi za niezarejestrowanie samochodu w terminie?

Zgodnie z prawem w ciągu 30 dni od transakcji kupna-sprzedaży samochodu należy zgłosić ten fakt w odpowiednim wydziale komunikacji. Nowy właściciel samochodu musi go przerejestrować, jednak nie ma żadego przepisu, który wskazuje na konkretny termin. 

Inaczej jest w sytuacji, gdy pojazd jest sprowadzony za granicy. W przypadku samochodów pochodzących z terenu UE termin rejestracji samochodu w wydziale komunikacji to 30 dni od sprowadzania auta do Polski. 

Od 200 do nawet 1000 zł – tyle może wynosić grzywna za niedopełnienie tego obowiązku. 

Natomiast z racji wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca 2021 r. przedłużono 30-dniowy terminu do 60 dni, który obowiązuje do odwołania.

FAQ - najczęściej zadawane pytania na temat rejestracji pojazdu

 1. Czy można zarejestrować samochód online?

  Tak, jest to obecnie możliwe, jeśli posiadasz zaufany profil. Na platformie ePUAP jest opcja internetowego załatwienia tej sprawy, a sama rejestracja samochodu przez Internet jest niemalże analogiczna jak w przypadku osobistej wizyty w urzędzie.

 2. Co, jeśli nie posiadam dowodu rejestracyjnego?

  W przypadku pojazdów zabytkowych często zdarza się, że dowód rejestracyjny został zagubiony lub zniszczony. W takiej sytuacji można złożyć do wydziału komunikacji oświadczenie o nieposiadaniu dowodu rejestracyjnego.

 3. Kiedy trzeba zapłacić akcyzę?

  Podatek akcyzowy dotyczy pojazdów sprowadzonych do Polski, które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane na jej terytorium. Jeśli auto zostało sprowadzone z zagranicy, należy dodatkowo przedstawić w wydziale komunikacji potwierdzenie zapłaty akcyzy. Obowiązek dotyczy również pojazdów sprowadzony z terenów Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej i EFTA.

 4. Jak inaczej potwierdzić własność pojazdu?

  Dokument potwierdzający własność pojazdu to nie tylko umowa kupna sprzedaży, ale także faktura VAT, prawomocny wyrok sądu potwierdzający prawo własności, umowa darowizny, postanowienie komornicze itd.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny