Większość ludzi w dzisiejszym świecie nie wyobraża sobie życia bez posiadania własnego samochodu. Niezależność jaką gwarantują cztery kółka i oszczędność czasu przy przemieszczaniu się powodują, że jest to najchętniej wybierany środek lokomocji.

Jednak aby bezproblemowo z niego korzystać, musisz odpowiednio o niego zadbać. A to generuje koszty. Dodatkowo corocznie z mocy prawa jesteś zobowiązany do ponoszenia pewnych opłat za samochód. Z tego artykułu dowiesz się na jakie koszty utrzymania samochodu musisz się przygotować podczas jego eksploatacji.

Co składa się na koszt utrzymania pojazdu?

Kupno samochodu to tylko początkowy koszt z jakim musisz się zmierzyć posiadając własne auto. Użytkowanie samochodu generuje o wiele więcej kosztów, które najlepiej pokrywać na bieżąco. Oto podstawowa lista przedstawiająca to, co wchodzi w skład kosztów utrzymania samochodów:

 • opłaty (ubezpieczenie OC, badanie techniczne),
 • paliwo (olej napędowy, benzyna, gaz),
 • części eksploatacyjne samochodu (wymiana części, filtrów, płynów, wymiana opon itp.),
 • naprawy samochodu,
 • utrata wartości pojazdu.

Są to koszty utrzymania auta, które musi ponosić każdy kierowca. Mogą się one znacznie różnić, gdyż zależne są od wielu czynników. Przede wszystkim na roczny koszt utrzymania samochodu wpływa wiek pojazdu, model samochodu, ilość pokonywanych kilometrów, umiejętności i styl jazdy kierowcy oraz czas i przypadek.

O ile jesteś w stanie przewidzieć stałe roczne koszty, to te wydatki, które są mocno zmienne, trudno dokładnie oszacować. Postaramy się jednak jak najdokładniej pomóc Ci policzyć, ile wyniosą Twoje roczne koszty utrzymania auta.

Jaką część kosztów utrzymania samochodu stanowi paliwo?

Koszty paliwa dość trudno jednoznacznie określić. Dlaczego? Jedną z przyczyn jest to, że nie zawsze jesteś w stanie przewidzieć ile kilometrów przejedziesz w danym okresie.

Kolejną sprawą jest fakt, że jeśli kupujesz nowe auto to nie wiesz jeszcze dokładnie jakie jest jego zużycie paliwa. Wartości podane przez producenta albo poprzedniego właściciela mogą się różnić od realnego spalania.

Ostatnim czynnikiem mającym chyba w tej kwestii w ostatnim czasie największe znaczenie są stale wahające się ceny paliwa. Ze względu na to dość trudno wyliczyć konkretną kwotę potrzebną na pokrycie kosztów paliwa.

Dla przykładowych obliczeń pomocne mogą okazać się dane z raportu „Polak w drodze – wydatki kierowców” przeprowadzonego we wrześniu 2016 roku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRI na zlecenie Santander Consumer Bank. Raport ten wykazuje, że aż 71% kierowców biorących udział w badaniu przejeżdża rocznie maksymalnie do 20 tysięcy kilometrów. Blisko 1/3 badanych pokonuje rocznie od 10 do 20 tysięcy kilometrów. Z badania tego wynika też, że najwięcej kilometrów przejeżdżają osoby młode. Można więc założyć, że przeciętny kierowca przejedzie 15 tysięcy kilometrów rocznie.

Teraz trzeba jeszcze poznać średnie zużycie paliwa na 100 km. Załóżmy, że wynosi ono 7 litrów benzyny. Tak więc na pokonanie 15 tysięcy kilometrów potrzebowałbyś 1050 litrów benzyny. A jaki to koszt? Obecnie cena benzyny oscyluje na poziomie 6,20 zł za litr. Przy takiej cenie paliwa na rok zapłaciłbyś 6.510 złotych, co miesięcznie stanowiłoby wydatek w kwocie 542,50 zł. Paliwo to znaczne obciążenie domowego budżetu. Na podstawie powyższych danych szybko obliczysz, ile ten koszt wynosi w Twoim przypadku.

Jakie opłaty trzeba wliczyć w koszt utrzymania samochodu?

Kwota za zakup pojazdu nie jest jedyną opłatą, jaką musisz ponieść w związku z nabyciem nowego auta. Na początku od wartości auta zapłacisz należny podatek od czynności cywilnoprawnych rozliczany na druku PCC-3. Tą daninę wpłacisz do urzędu skarbowego właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania.

Koszty związane z rejestracją pojazdu

Po zakupie pojazdu każdy właściciel jest też zobowiązany do rejestracji pojazdu. Związane są z tym następne opłaty. Jakie? Musisz uiścić opłatę za dowód rejestracyjny i tablice w wysokości 161,50 zł, z czego 1,50 zł stanowi opłata ewidencyjna.

W sytuacji, gdy nie będziesz zmieniać tablic i nie będzie konieczne pozwolenie czasowe to za rejestrację zapłacisz 67 zł. Natomiast jeżeli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne będziesz musiał ponieść dodatkowe opłaty. Taka tablica to koszt 1 tysiąca złotych. Wymienione tu opłaty ponosisz jednorazowo przy rejestracji samochodu zaraz po jego nabyciu.

Koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC

Teraz kolej na stałe opłaty coroczne. Jedną z najważniejszych opłat, jaką co roku musisz ponosić jako kierowca i właściciel auta jest obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Według polskiego prawa każdy właściciel pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do wykupu polisy OC. Kwota ubezpieczenia może się znacznie różnić w zależności od tego w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym ją wykupisz. Ponadto jej cena zależy od wielu innych czynników takich jak:

 • wiek, marka i model samochodu,
 • wiek kierowcy,
 • staż posiadania prawa jazdy,
 • pojemność silnika samochodu,
 • miejsce zamieszkania,
 • historia polis.

Dla młodych kierowców utrzymanie samochodu jest znacznie droższe niż dla doświadczonych kierowców. Jest to spowodowane przez cenę, jaką muszą oni zapłacić za ubezpieczenie OC. Polisa OC w ich przypadku może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Natomiast dla osób starszych to na ogół wydatek kilkuset złotych. Jeśli jesteś młodym kierowcą albo jest to Twoje pierwsze auto, to może warto pomyśleć o zostaniu współwłaścicielem samochodu z osobą, która ma już wypracowane zniżki (sprawdź: Jak dopisać współwłaściciela do samochodu?). Może Ci to pomóc znacznie obniżyć koszty eksploatacji samochodu.

Innym ważnym czynnikiem mającym wpływ na cenę polisy jest marka, wiek, model pojazdu i moc silnika. A dlaczego to ma znaczenie? Ogólnie im większy silnik, tym wyższa jest składka OC. Natomiast marka i model auta są dość mocno powiązane ze specyficznymi grupami kierowców. Na przykład niektóre samochody są szczególnie wybierane przez młodych agresywnie jeżdżących kierowców. Taki styl jazdy częściej prowadzi do kolizji, przez co ubezpieczenie takiego pojazdu jest droższe. Tak więc przed wyborem marki czy modelu samochodu zorientuj się czy nie należy on do grupy, za którą trzeba płacić więcej. Bo nawet jeśli nie podejmujesz ryzyka za kółkiem, to tu rządzą statystyki.

Nikogo nie powinno też zdziwić to, że na wysokość polisy OC ma wpływ przebieg historii ubezpieczenia. Jeśli na swoim koncie masz kolizje drogowe, które spowodowałeś, to musisz liczyć się z utratą zniżek. Ubezpieczalnia musiała wypłacić za Twoją jazdę odszkodowanie, co powoduje zwyżkę składki przy kolejnej polisie.

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC możesz też wykupić AC, NNW lub Assistance. Są one dobrowolne, ale w przypadku leasingu samochodu, mogą być wymagane zapisami umowy. Wysokość kosztów takich polis zależna jest od zakresu ubezpieczenia, modelu, klasy i wieku pojazdu oraz historii Twojego ubezpieczenia. Czy warto ponosić koszty na takie ubezpieczenie? Tu trzeba indywidualnie rozważyć ewentualne korzyści w porównaniu z poniesionymi na nie nakładami.

Koszty przeglądu technicznego samochodu

Drugim corocznym kosztem utrzymania samochodu jest obowiązkowy przegląd techniczny na stacji kontroli pojazdów. Obliczenie tego kosztu jest dużo prostsze. W przypadku samochodów do 3,5 t badanie techniczne na stacji diagnostycznej wynosi 99 zł. Wyjątkiem są samochody z instalacją LPG, tutaj kwota należna za przegląd techniczny wynosi 162 zł.

W kwestii badań technicznych uprzywilejowany jest nowy samochód. Nowy pojazd musi przejść pierwszy przegląd po trzech latach, a kolejny po następnych dwóch. Dopiero po upływie tych pięciu lat będziesz musiał wykonywać go co roku.

Nawet w tej sytuacji są pewne wyjątki. W przypadku samochodu posiadającego instalację gazową, aut wykorzystywanych w szkołach jazdy do nauki jazdy kursantów i taksówek badanie techniczne należy wykonywać co roku bez względu na wiek pojazdu.

Części eksploatacyjne

Jako kierowca powinieneś pamiętać, że w każdym aucie należy regularnie wymieniać części eksploatacyjne. Bezwzględnie co roku musisz wymieniać olej silnikowy oraz filtr oleju. Wymiana oleju może też być konieczna w skrzyni biegów. Ponadto według zaleceń producenta, które znajdują się w każdej książce serwisowej, trzeba wymieniać:

 • filtr paliwa,
 • płyn hamulcowy,
 • płyn chłodniczy.

Oprócz filtrów, olejów i płynów w każdym samochodzie znajdują się części, które wymagają wymiany po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Dotyczy to między innymi rozrządu, tarcz hamulcowych czy też takich elementów jak klocki hamulcowe. Co jakiś czas może też zaistnieć potrzeba wymiany świec i kabli elektrycznych. Jest to szczególnie istotne w samochodach, które są wyposażone w instalację LPG.

Koszt części jak i ich wymiany może się znacznie różnić w zależności od klasy i marki samochodu. Zakup auta dobrze jest więc poprzedzić zbadaniem tych cen, żeby koszt późniejszej eksploatacji danego modelu pojazdu Cię zbytnio nie przytłoczył.

Jeszcze innymi kosztami związanymi z eksploatacją auta o których nie możesz zapomnieć jest serwis klimatyzacji. Ponadto zakup płynu do spryskiwaczy, żarówek czy zwyczajne korzystanie z myjni.

Jak na koszty eksploatacji samochodu wpływa wymiana opon?

Do większych cyklicznych wydatków należy wymiana opon. Na szczęście nie musisz tego robić co roku. Jeśli zdecydujesz się na komplet opon letnich i zimowych to będzie Cię to kosztować około 1500 zł za jeden komplet.

W przypadku samochodu, którym w zdecydowanej większości poruszasz się po miejskich drogach rozwiązaniem, które pomoże Ci zaoszczędzić dość sporo pieniędzy będą opony wielosezonowe. Dodatkowo dzięki nim nie będziesz musiał jeździć co sezon do zakładu wulkanizacji i płacić za przełożenie kół.

Czy zawsze trzeba trzymać się interwałów wymiany części?

Zdarza się też tak, że wymiany różnych części trzeba dokonać dużo szybciej niż zaleca producent. Powodem takiego stanu są zazwyczaj złe nawyki kierowcy, brak pewnych umiejętności albo stan dróg. I tak na przykład unikaj ciągłego używania hamulca, gdyż powoduje to szybsze zużycie całego układu hamowania.

Najeżdżanie na krawężniki i dziurawe drogi może uszkodzić opony albo zawieszenie. Natomiast niezdejmowanie do końca nogi ze sprzęgła naraża Cię na krótszą jego żywotność i w związku z tym na duże wydatki.

Takie wydawałoby się drobne rzeczy mogą spowodować, że wzrosną koszty eksploatacji samochodu. Pamiętaj, że jeśli regularnie będziesz dbać o swoje auto, to unikniesz wielu niepotrzebnych kłopotów.

Naprawy

Jednym z największych problemów dotyczących posiadania auta są jego usterki. Z tego względu koniecznie do kosztów związanych z utrzymaniem samochodu należy doliczyć naprawy. Zazwyczaj ten koszt nie dotyczy całkiem nowych aut, jednak też nie można wykluczyć takiej ewentualności.

Koszty naprawy uzależnione są od naprawdę wielu czynników. Przede wszystkim zależą od tego jaka część w samochodzie uległa awarii. Jeżeli dotyczy ona drobnostki, to koszt jej reperacji nie powinien być wysoki. Gdy usterka okaże się poważna, to koszt jej usunięcia znacznie się zwiększa.

Kwestia wyboru miejsca naprawy też może wpływać na wysokość kosztów naprawy. Z całą pewnością naprawa samochodu będzie kosztowniejsza, gdy zdecydujesz się na autoryzowany serwis. Koszty możesz obniżyć korzystając z mniejszych warsztatów samochodowych, które cieszą się dobrą opinią.

Utrata wartości samochodu i zużycie techniczne

Każdy właściciel samochodu musi pamiętać, że jego samochód z roku na rok traci na wartości. Jakie czynniki wpływają na utratę wartości samochodu podczas jego użytkowania? Do podstawowych należą marka pojazdu, segment danego modelu samochodu oraz wersja silnikowa.

Na przykład modele klasy średniej i kompaktowej po trzech latach użytkowania mogą stracić około 35%-40% swojej wartości. Na wartość pojazdu duży wpływ ma też jego historia serwisowa. Auto serwisowane w ASO będzie miało mniejszy spadek wartości, niż to serwisowane w nieautoryzowanych warsztatach.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wartość samochodu jest liczba poprzednich właścicieli danego pojazdu. Większa liczba właścicieli może znacząco wpłynąć na wartość auta, gdyż istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie zadbali oni o nie w odpowiedni sposób.

Wiadome jest też to, że im starsze auto, tym mniejsza wartość rynkowa, chociażby ze względu na większe zużycie techniczne. Jednak jest pewien wyjątek. Ta zasada nie dotyczy aut zabytkowych.

Jak zmniejszyć koszt utrzymania samochodu?

To ile kosztuje utrzymanie samochodu po części zależy od Ciebie. O ile nie masz wpływu na ceny paliwa oraz opłaty związane z utrzymaniem samochodu, to jednak masz duży wpływ na pozostałe czynniki, które znacząco mogą zmniejszyć koszty jego utrzymania.

Przede wszystkim dbaj o regularną wymianę wszystkich niezbędnych części, płynów czy filtrów. W ten sposób możesz uniknąć poważnych awarii, które potrafią być bardzo kosztowne.

Ceny paliwa znacznie zwiększają koszty użytkowania, dlatego aby zaoszczędzić i tym samym zmniejszyć koszty, przestaw się na jazdę ekonomiczną. Skutkiem tego będzie mniejsze zużycie paliwa, które przełoży się na mniejsze wydatki.

Jeżeli przytrafi Ci się awaria, korzystaj ze sprawdzonych warsztatów samochodowych. Pozwoli Ci to uniknąć dodatkowych kosztów wynikających z niefachowej naprawy.

Sprawdź: Ubezpieczenie od awarii samochodu – czy warto?

2 sposoby, które ułatwią utrzymanie samochodu

Sposób pierwszy – auto miejskie.

Eksploatacja samochodu miejskiego o małej pojemności silnika i niewielkich gabarytach na pewno będzie dla Ciebie tańsza od utrzymania większego, ciężkiego samochodu o dużej pojemności lub z napędem na cztery koła.

Jeśli jesteś mieszkańcem miasta mały samochód to znacznie korzystniejsze rozwiązanie. Bez problemu zaparkujesz na ciasnych uliczkach, a ze względu na pokonywanie krótkich odcinków jazda nie będzie niekomfortowa ze względu na rozmiar samochodu. Natomiast jeśli często pokonujesz dalekie trasy to jednak wygodniejsze będzie większe auto.

Sposób drugi – auto dla majsterkowicza.

Z jednej strony im większy jest średni wiek samochodów tym częściej ulegają one awariom. Z drugiej strony, jeśli jesteś hobbystą mechaniki i umiesz sam naprawiać samochód to możesz dużo zaoszczędzić. W jaki sposób?

W nowszych autach często nawet jeśli jakaś drobna część wymaga wymiany, musisz udać się do serwisu i sam nic z tym nie dasz rady zrobić. A to wiąże się z niemałymi kosztami. W starszym samochodzie bez problemu sam wymienisz część i naprawisz usterkę. Dzięki czemu nie uszczuplisz tak znacznie swojego portfela.

Podsumowanie:

 • Posiadanie samochodu to duża wygoda i mobilność, ale i konieczność ponoszenia kosztów związanych z jego utrzymaniem.
 • W skład kosztów utrzymania auta wchodzą: opłaty, paliwo, części eksploatacyjne, naprawy oraz utrata wartości pojazdu.
 • Opłaty, które jako właściciel auta corocznie musisz zapłacić to obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu, a jeśli samochód ma powyżej 5 lat to również koszt corocznego badania technicznego.
 • Koszt paliwa jest niewątpliwie jednym z największych wydatków podczas użytkowania samochodu.
 • Wymiana części na czas lub według zaleceń producenta daje większą szansę na bezawaryjność auta oraz ogranicza koszty użytkowania samochodu.
 • Naprawy zwiększają koszty utrzymania samochodu, jednak często okazują się niezbędne do prawidłowego działania pojazdu.
 • Każdy samochód traci co roku na wartości. Z tego względu wybieraj samochody, które wolniej tracą swoją wartość.
 • Nie da się jednoznacznie określić ile kosztuje utrzymanie samochodu, gdyż jest to zależne od zbyt wielu zmiennych czynników. Ale śmiało można powiedzieć, że jest to wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych rocznie.
 • Aby zmniejszyć koszt użytkowania samochodu regularnie dokonuj niezbędnych wymian, jeździł ekonomicznie oraz naprawiaj auto tylko u sprawdzonych mechaników.
 • To ile kosztuje utrzymanie samochodu zależy od wielu czynników, na które nie masz wpływu. Jednak stosując podane wcześniej rady możesz zminimalizować roczny koszt utrzymania Twojego pojazdu.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o koszty utrzymania samochodu

 1. Czy przy wynajmie samochodu koszt jego użytkowania będzie taki sam jak w przypadku własnego auta?

  Nie. W przypadku samochodu wypożyczonego pokrywasz koszt wynajmu i paliwa. Pozostałe koszty takie jak ubezpieczenie, przegląd czy naprawy pokrywa firma wypożyczająca auto. Jednak musisz pamiętać, że są one wliczone w cenę wynajmu, więc finalny koszt może być wyższy w porównaniu do posiadania własnego auta.

 2. Czy jazda tylko w mieście wpływa na wyższy koszt użytkowania samochodu?

  Tak. Poruszając się samochodem tylko po mieście spalanie jest dużo większe niż na trasie. Wynika to z faktu, że często trzeba stać w korkach, częściej się hamuje i nie ma stałej prędkości. Pokonywanie krótszych, a częstszych tras wpływa na większe zużycie paliwa, co w konsekwencji prowadzi do większych wydatków.

 3. Czy szkoda z mojej winy znacznie podwyższy koszty związane z użytkowaniem samochodu?

  Wszystko zależy od rodzaju wykupionego ubezpieczenia. Jeżeli nie posiadasz polisy autocasco, to niestety za całą naprawę auta będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Natomiast gdy masz autocasco to koszt naprawy pokryje ubezpieczalnia. Jednak w takim wypadku powinieneś liczyć się z podwyżką kosztów tego ubezpieczenia w momencie wykupu następnej polisy OC i AC. Trudno określić jej wysokość. Jednak w przypadku spowodowania kolizji warto posiadać AC, gdyż koszt naprawy takiego auta z własnej kieszeni na pewno znacznie przewyższy koszt ewentualnej podwyżki ubezpieczenia samochodu.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny