Porsche – koszty ubezpieczenia OC i AC

Porsche to niemieckie, luksusowe samochody sportowe – jedne z najbardziej znanych na świecie. Koń z logo auta to jednocześnie element herbu Stuttgartu – miasta, w którym znajduje się siedziba marki. Choć posiadanie Porsche jest marzeniem niejednego kierowcy, często koszt zakupu i utrzymania wozu uniemożliwia jego realizację. A ile trzeba zapłacić za OC Porsche? Czy to także spory wydatek? Sprawdziliśmy!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego każdy kierowca musi zadbać o jego ciągłość. Koszt polisy zależy od wielu czynników, głównie rodzaju pojazdu, marki i modelu. Istotna jest pojemność silnika i rocznik wozu. Szacując ryzyko, ubezpieczyciel bierze pod uwagę również wiek i doświadczenie kierowcy, a co się z tym wiąże, zgromadzone zniżki.

Najwięcej za polisę OC zapłacą młodzi, mieszkańcy dużych miast oraz właściciele samochodów z silnikami o dużej pojemności. Z wyższym kosztem OC muszą też liczyć się posiadacze aut sportowych. Tak też jest w przypadku ubezpieczenia OC Porsche –kierowcy muszą mieć świadomość, że cena będzie nieco wyższa niż dla Forda, czy Skody.

Dlaczego marka Porsche jest tak popularna?

Marka Porsche od lat kojarzy się z luksusem, doskonałymi osiągami i mocą. Dodatkową zaletą tych wozów jest atrakcyjny, sportowy design. Fani i znawcy motoryzacji wiedzą, że samochody te zostały wyposażone w silniki gwarantujące doskonałe przyspieszenie.

Jazda Porsche ma dostarczać niezapomnianych wrażeń i być jak zastrzyk adrenaliny. To jednak nie wszystko, czym zachwyca samochód – ergonomiczny kokpit zapewniający wygodę, innowacyjne technologie i elegancja urzekają kolejne pokolenia kierowców.

Warto wspomnieć, że Porsche to też wygodne, przestronne SUV-y, które pozwalają cieszyć się nie tylko sportowym charakterem marki, ale gwarantują komfort podróży całym rodzinom.

Porsche Cayenne, Panamera, 911 i inne modele

Do najbardziej popularnych modeli Porsche zalicza się 911, Taycan, Cayenne.

W 2023 największym zainteresowaniem wśród klientów cieszyło się Porsche 911. Model ten trafił do ponad 50 tys. kierowców na całym świecie. Według danych z portalu automotivesuppliere.pl również Taycan był chętnie kupowanym modelem. Klienci stawiali także na SUV-a – Cayenne sprzedano w liczbie ponad 87 tys.

Nieco niżej w rankingu popularności uplasowało się Porsche Macan i Panamera. Mniej sprzedano modeli sportowych jak 718 Boxter oraz 718 Cayman (ponad 20 tys.).

Ile kosztuje ubezpieczenie Porsche?

Interesuje cię koszt ubezpieczenia Porsche? Możesz skorzystać z dostępnego w Internecie kalkulatora i sprawdzić oferty największych firm ubezpieczeniowych. Wystarczy wpisać najważniejsze informacje dotyczące pojazdu i kierowcy.

Sprawdziliśmy, ile zapłaci za ubezpieczenie OC właściciel Porsche 911, Cayenne oraz Taycan. Oto kalkulacja i krótka analiza:

 • Porsche 911 Carrera z 2020 roku, silnik 2,9 – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli wozów sportowych; za ubezpieczenie OC Porsche 911 trzeba zapłacić 621 zł. To oferta dla 40-letniego, żonatego mieszkańca Łodzi, który może się pochwalić bezszkodową jazdą i ciągłością ubezpieczenia OC i AC.
 • Porsche Cayenne Coupe S z 2020 roku z silnikiem 2,8 – to połączenie cech samochodu sportowego z cechami klasycznego SUV-a; za jego ubezpieczenie ten sam czterdziestolatek zapłaci 648 zł;
 • Porsche Taycan – to elektryczny samochód najwyższej klasy, produkowany od 2019 roku; za jego ubezpieczenie trzeba zapłacić 732 zł.

Jak ubezpieczenie Porsche wypada na tle ofert dla innych marek samochodowych? Oto zestawienie, które pokazuje, na którym miejscu znajdują się te niemieckie wozy.

infografika przedstawiające zależność ceny OC od wieku kierowcy

Na ostatnim miejscu zestawienia znalazły się samochody marki BMW. Średni koszt zakupu OC wyniósł 629 zł. To nieco więcej niż za Porsche 911, ale mniej niż za Porsche Taycan.

Jak ubezpieczenie Porsche wypada na tle innych niemieckich marek?

Analizując ceny ubezpieczeń Porsche, możemy pokusić się o jeszcze inną analizę. Jak samochody te wypadają na tle innych niemieckich marek? Czy wysokość składki dla Porsche będzie wyższa, czy niższa niż dla Audi lub BMW.

Jak widać z zestawienia zaprezentowanego wyżej, w 2023 najwięcej musieli zapłacić właściciele BMW oraz Audi. Na jakim poziomie firmy ubezpieczeniowe ustalają stawki dla tych trzech marek? Sprawdziliśmy ceny polisy OC dla aut z rocznika 2020.

 • Audi A1 S tronic (1498 cm3) – 496,00 zł.
 • Audi A6 Avant S tronic (1984 cm3) – 517,00 zł.
 • BMW Seria 5 Advantage Steptronic (2998 cm3) – 561,00 zł.
 • BMW X5 M Step (4395 cm3) – 794,00 zł.
 • Porsche Cayman S (2497 cm3) – 629,00 zł.
 • Porsche Panamera 4 Aut. (2995 cm3) – 659,00 zł.

Na podstawie powyższej analizy zauważamy, że najniższe składki zapłacą właściciele Audi. Cena OC dla BMW nadal jest najwyższa.

Od czego zależy cena OC Porsche?

Wysokość składki na ubezpieczenie obowiązkowe OC zależy od wielu składowych. Nie zawsze są to spore wydatki – doświadczony kierowca z małego miasta, jeżdżący samochodem z silnikiem o niewielkiej mocy zapłaci znacznie mniej niż młody właściciel sportowego wozu, mieszkający w dużej aglomeracji.

Ubezpieczyciel kalkuluje ryzyko biorąc pod uwagę:

 • rodzaj,
 • markę i model samochodu (pojemność, rodzaj paliwa),
 • wiek kierowcy,
 • doświadczenie,
 • stan cywilny,
 • miejsce zamieszkania.

Im większe ryzyko, tym wyższa składka OC. Nie bez przyczyny stawki za OC dla BMW są tak wysokie. Utarło się, że to właściciele tych samochodów jeżdżą brawurowo i niezbyt bezpiecznie. Towarzystwo ubezpieczeniowe szacuje możliwie koszty ponoszenia odpowiedzialności za straty spowodowane jazdą takiego kierowcy.

Pojemność silnika

Jednym z kryteriów uwzględnianych podczas wyliczania wysokości ubezpieczenia jest pojemność silnika. Zależność zwykle jest taka, że im jest ona większa, tym poważniejsze mogą być szkody powstałe na skutek kolizji.

Duża pojemność to duża moc i większe osiągi. Kierowcy mogą rozwijać spore prędkości, co potencjalnie oznacza zwielokrotnione ryzyko. Oto symulacja cen z uwzględnieniem tego parametru.

 

infografika przedstawiająca zależność ceny OC od pojemności silnika w 2023 roku

Wiek samochodu

Równie ważny jest wiek pojazdu, który ma być ubezpieczony. Za składkę dla nowszego auta właściciel zazwyczaj zapłaci więcej. Starsze wozy oznaczają niższy koszt ubezpieczenia.

 • Porsche Cayenne Tiptronic S (3598 cm3) z 2010 roku 586 zł.
 • Porsche Cayenne Tiptronic S (3996 cm3) z 2020 roku 768 zł.

Marka i model auta

Na cenę ubezpieczenia wpływa także marka i model samochodu. Jak zostało wykazane wyżej, najmniej za OC płacili w 2023 kierowcy Fiata i Skody, najwięcej samochodów marki Audi, BMW. Oczywiście na liście nie może zabraknąć Porsche, za którego polisę też trzeba zapłacić więcej.

Różnice w cenie widoczne są także pomiędzy poszczególnymi modelami danej marki – nie dla każdego Porsche wysokość składki będzie identyczna. Dlaczego tak się dzieje?

Ubezpieczyciele analizują wartość pojazdu, ryzyko kradzieży (czy dana marka lub model częściej padają łupem złodziei). Pod uwagę brana jest także tzw. szkodowość – jak często dany model czy marka stają się uczestnikami/sprawcami zdarzeń, za które ubezpieczyciel musiałbym ponieść odpowiedzialność.

Wiek kierowcy

Przygotowując ofertę, TU sprawdza nie tylko pojazd, ale też kierowcę. Szczególne znaczenie ma wiek. Im starszy i bardziej doświadczony właściciel samochodu, tym mniejsza szansa, że doprowadzi do wypadku lub kolizji. Z pewnością ma też więcej zniżek za bezszkodową jazdę. Inaczej jest w przypadku młodego i niedoświadczonego kierowcy – nie tylko nie nazbierał zniżek, ale częściej jest sprawcą zdarzeń na drodze.

Ubezpieczyciel bierze też pod uwagę okres posiadania prawa jazdy. Jeśli od dłuższego czasu jeździsz, masz praktykę, możesz liczyć na atrakcyjniejszą ofertę niż początkujący kierowca. Polisa dla młodych może sporo kosztować.

infografika przedstawiająca zależność ceny OC od wieku kierowcy w 2023 roku

Miejsce zamieszkania kierowcy

Na ostateczną cenę ubezpieczenia wpływa także miejsce zamieszkania kierowcy. I znowu ubezpieczyciel sprawdza, z jaką częstotliwością dochodzi do kolizji w danym mieście. W ten sposób szacuje ewentualne ryzyko.

W większych miastach kierowcy zapłacą za OC więcej niż osoby pochodzące z małych miejscowości. Zależność tę obrazuje poniższa grafika.

infografika przedstawiajaca zależność ceny OC od miejsca zamieszkania w 2023 roku

Czy warto kupić ubezpieczenie dodatkowe dla Porsche?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, każdy kierowca musi dopilnować, by było ważne. Za jego brak grożą kary finansowe. Na rynku ubezpieczeń dostępne są również produkty dodatkowe, których zakup jest dobrowolny.

Autocasco, assistance i NNW chronią kierowcę i jego pasażerów na różne sposoby. Gwarantują zabezpieczenie w przypadku takich zdarzeń jak kradzież, uszkodzenie auta przez żywioły lub osoby trzecie, awaria podczas podróży.

Zastanawiasz się, czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie Porsche? To wyjątkowo atrakcyjne samochody, dość drogie w utrzymaniu. Warto mieć dobre zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. To szczególnie ważne, gdy dużo podróżujesz, ale też jeśli zdarza ci się parkować wóz w miejscach niestrzeżonych.

Ile kosztuje takie dodatkowe ubezpieczenie Porsche? Sprawdzamy, ile właściciel auta zapłaci za taką polisę i jaki będzie jej zakres. W tym celu skorzystamy z kalkulatora OC i AC dostępnego w Internecie.

Przykład: 40-latek z Łodzi szuka ubezpieczenia assistance dla samochodu Porsche Cayman (2706 cm3) z 2015 roku. Skorzystał z kalkulatora OC i AC i otrzymał propozycje pakietów OC + ASS:

 • Składka w wysokości 505 zł – obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz pakiet assistance Mini działający na terenie Polski; ochrona działa po wypadku i awarii i obejmuje holowanie do 75 km, naprawę na miejscu oraz auto zastępcze.
 • Składka w wysokości 643 zł – obejmuje obowiązkowe OC oraz ASS Mini; zakres polisy ASS to holowanie w Polsce i Europie, naprawa na miejscu (po kolizji, wypadku), wymiana opon na terenie Polski.
 • Składka w wysokości 708 zł – obowiązkowe OC oraz ASS Mini obejmujące pomoc po wypadku lub kolizji na terenie Polski (holowanie do 100 km, auto zastępcze, wymiana kół, naprawa na miejscu).

Oczywiście zakres ubezpieczenia można rozszerzyć. Przed wyborem najlepszej opcji, należy zapoznać się z OWU, wyłączeniami odpowiedzialności. Dodatkowe ubezpieczenie to większe poczucie bezpieczeństwa w podróży, gwarancja wsparcia w przypadku kolizji, czy awarii.

Gdzie kupić ubezpieczenie Porsche?

Jesteś właścicielem Porsche? Szukasz dobrej oferty ubezpieczenia? Skorzystaj z kalkulatora OC i AC, dzięki któremu szybko i bez problemu wyliczysz wysokość składki, sprawdzisz zakres ubezpieczenia. W ten sposób możesz też naleźć ciekawe ubezpieczenie Porsche.

Warto od razu sprawdzić, jak będzie kształtowała się cena całego pakietu, np. OC, ASS i NNW. Trzeba pamiętać, że niejednokrotnie cena jest korzystniejsza, jeśli kierowca wybiera pakiet ubezpieczeń niż gdy postanawia wykupić je osobno, w innym czasie.

Ubezpieczyciel OC AC ZAKRES ASS ZAKRES NNW KOSZT
TRASTI

ASS pełne: Polska i Europa; ochrona po wypadku, awarii, kradzieży (holowanie do najbliższego warsztatu, napraw na miejscu zdarzenia, wymiana kół, dostarczenie paliwa)

ochrona dla kierowcy i pasażerów; suma ubezpieczenia 50 tys.; w Polsce i Europie

720 zł
LINK4

ASS Mini: Polska; ochrona po wypadku i kradzieży (holowanie 100 km, wymiana kół, auto zastępcze do 3 dni po wypadku lub kradzieży)

ochrona dla kierowcy i pasażerów; suma ubezpieczenia 10 tys.; w Polsce i Europie

838,11 zł
mtu.24.pl (Ergo Hestia)

ASS Mini: po wypadku, na terenie Polski (holowanie do 100 km)

ochrona kierowców i pasażerów; suma ubezpieczenia 15 tys; cały świat

1276 zł
Wiener

ASS Mini: po wypadku i kolizji, na terenie Polski i Europy (holowanie w Polce 150 km, w Europie 75 km, naprawa na miejscu, samochód zastępczy do 2 dni)

ochrona dla kierowcy i pasażerów; suma ubezpieczenia 10 tys.;  w Polsce i Europie

171 zł
Balcia

ASS pełne: po wypadku, awarii, unieruchomieniu, na terenie Polski i Europy (holowanie do 500 km, naprawa na miejscu, samochód zastępcy do 5 dni)

ochrona dla kierowcy i pasażerów; suma ubezpieczenia 20 tys.;  w Polsce i Europie

1388 zł

Uzyskana kalkulacja dotyczy Porsche Cayenne (pojemność 2995 cm3) z 2020 roku.

Kwota ubezpieczenia Porsche zależy od wybranego wariantu, zakresu ochrony, dlatego warto przyjrzeć się propozycjom kilku towarzystw, zwracając uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Oto przykładowa kalkulacja dla Porsche Cayman z 2015 roku:

TU OC AC ASS NNW Koszt
Trasti ✔️ ✔️

ochrona obejmuje wypadek, kradzież, uszkodzenie na terenie Polski i Europy

✔️

ochrona po wypadku, awarii, kradzieży; Polska i Europa (holowanie do 200 km, auto zastępcze do 3 dni, naprawa na miejscu)

✔️

ochrona kierowców i pasażerów; suma ubezpieczenia 50 tys; Polska i Europa

2825,00
UNIQA ✔️ ✔️

ASS Mini:

ochrona po wypadku, awarii na terenie Polski (holowanie do 75 km, naprawa na miejscu, samochód zastępczy)

✔️

ochrona kierowców i pasażerów; suma ubezpieczenia 10 tys; Polska i Europa

567,00

Jak widać, cały pakiet ubezpieczeń to bardzo szeroki zakres ochrony od wielu zdarzeń. Cena jest więc dość wysoka. Kierowca, któremu nie zależy na tak rozbudowanym ubezpieczeniu ma jednak możliwość wyboru pomniejszonego pakietu w znacznie niższej cenie.

Jak wspomnieliśmy, istotny jest zakres terytorialny ochrony, a także rodzaj pomocy, na jaką może liczyć poszkodowany kierowca.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny