Jazda motocyklem to dla wielu zastrzyk adrenaliny i sposób, by poczuć się wolnym i niezależnym. Aby móc pomknąć przed siebie i cieszyć się z podróży jednośladem, trzeba zdobyć wymagane uprawnienia. Może to oznaczać konieczność odbycia szkolenia pod okiem instruktora, a następnie zdania egzaminu. Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl w 2025 i jakie warunki trzeba spełnić, by je zdobyć? Sprawdziliśmy.

Prowadzenie jednośladów wymaga zdobycia odpowiednich uprawnień. Osoby, które chcą jeździć motorem, muszą okazać się prawem jazdy kategorii A. Wyróżniamy aż cztery rodzaje kategorii A pozwalające prowadzić pojazdy o różnej pojemności silnika i mocy. Zdobycie każdej z nich obwarowane jest innymi wymaganiami, przede wszystkim dotyczącymi wieku, np. motorowerem może jeździć osoba, która skończyła 14 lat, natomiast do prowadzenia motocykli z silnikiem o pojemności nie większej niż 125 cm3 konieczne jest ukończenie 16 lat.

Prawo jazdy na motor – kategorie uprawnień

W Polsce mamy cztery kategorie prawa jazdy pozwalającego na prowadzenie motocykli. Każda z nich daje kierowcy inne uprawnienia, co więcej, aby ją zdobyć, trzeba spełnić określone wymagania. Poszczególne kategorie to:

  • AM – funkcjonujące od 2013 roku, zastępujące wcześniejszą kartę motorowerową;
  • A1 – dla osób, które ukończyły 16 lat lub mają prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat;
  • A2 – wprowadzona na mocy przepisów z 2013 roku, stanowiąca kategorię pośrednią między A1 a A;
  • A – dające największe uprawnienia.

Jakie możliwości dają poszczególne kategorie i kto może się o nie starać?

Kategoria AM

Kategoria AM uprawnia do prowadzenia:

  • motorowerów z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3, rozwijających prędkość maksymalną do 45 km/h;
  • motorowerów z silnikiem elektrycznym o mocy do 4 kW, rozwijających prędkość maksymalną do 45 km/h;
  • czterokołowca lekkiego (quad) o masie własnej do 350 kg, rozwijającego prędkość maksymalną do 45 km/h.

Aby uzyskać takie uprawnienia, wymagane jest ukończenie 14. roku życia oraz pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Kandydat na kierowcę musi zdać egzamin państwowy składający się z części teoretycznej i praktycznej.

Ważne! Osoby, które zdobyły uprawnienia wyższe np. kat. A lub B mogą także prowadzić pojazdy z kat. AM. Nie muszą dodatkowo starać się o zdobycie prawa jazdy kat. AM.

Kategoria A1

Kategoria prawa jazdy na motocykl A1 osiągalna jest dla osób, które ukończyły 16. rok życia. W przypadku niepełnoletnich do zapisania się na kurs potrzebna jest zgoda rodziców.

A1 umożliwia kierowanie:

  • motocyklami o pojemności nie przekraczającej 125cm³, mocy nie wyższej niż 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1kW/kg;
  • trójkołowymi motocyklami o mocy nieprzekraczającej 15 kW;
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
  • zespołem pojazdów – pojazdy wymienione wyżej, połączone z przyczepą; uprawnienia te są ważne jedynie na terenie Polski.

Ciekawe! Identyczne uprawnienia daje prawo jazdy kat. B, jednak dopiero po 3 latach od jego uzyskania.

Kategoria A2

Ta kategoria przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich i uprawnia do kierowania:

  • motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg;
  • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW;
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
  • zespołem pojazdów – pojazdy wymienione wyżej, połączone z przyczepą; uprawnienia te są ważne jedynie na terenie Polski.

A2 nie daje uprawnień do prowadzenia motocykli, których parametry są wynikiem zmian wprowadzonych w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność ich mocy.

Kategoria A

Kategoria A daje największe uprawnienia do prowadzenia motocykli, ponieważ obejmuje wszystkie rodzaje jednośladów. Jednak, aby uzyskać takie prawo jazdy, należy spełnić jeden z następujących warunków:

  • mieć skończone 20 lat i posiadać prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat;
  • jeśli nie masz prawa jazdy A2, musisz mieć ukończone 24 lata.

Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminów otrzymujesz prawo prowadzenia jednośladów, skuterów i motocykli bez względu na ich moc i rodzaj silnika.:

  • motocykla (także z wózkiem bocznym);
  • motocykla z przyczepą motocyklową (o masie nieprzekraczającej masy motocykla i 100 kg);
  • pojazdów kat. AM.

Porównaj ceny OC/AC

Kto może starać się o prawo jazdy na motor?

W Polsce osoby, które chcą uzyskać prawo jazdy na motor, muszą spełnić określone wymagania wiekowe przyporządkowane konkretnym kategoriom:

  • AM – skończone 14 lat, za zgodą rodziców;
  • A1 – ukończone 16 lat, za zgodą rodziców;
  • A2 – uzyskanie pełnoletności;
  • A – skończone 24 lata, jeśli kandydat na kierowcę nie posiada kategorii A2 lub skończone 20 lat, jeżeli ma uprawnienia A2 od co najmniej 2 lat.

Ważne! Posiadacze prawa jazdy kat. B uzyskują uprawnienia do prowadzenia skutera lub motocykla (pojemność silnika poniżej 125 cm3, moc poniżej 11 kW, stosunek mocy do masy własnej poniżej 0,1 kW/kg) po 3 latach.

Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl? Procedura krok po kroku

Aby uzyskać prawo jazdy na motocykl, należy złożyć w urzędzie odpowiedni wniosek, założyć Profil Kandydata na Kierowcę, a następnie wybrać szkołę jazdy i zapisać się na kurs. Po przejściu szkolenia składającego się z części teoretycznej i praktycznej, należy zdać egzamin państwowy.

Złóż wniosek o prawo jazdy na motocykl

Pierwszym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania kandydata na kierowcę. Wniosek można pobrać w urzędzie, ale też w każdej szkole jazdy. Poza wypełnionym formularzem konieczne jest przygotowanie:

  • aktualnej fotografii o wymiarach 55 x 45 mm;
  • orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych;
  • dokumentu potwierdzającego adres zameldowania (stary dowód z wpisanym adresem lub zaświadczenie o zameldowaniu);
  • pisemnej zgody rodziców, jeśli jest wymagana;
  • kserokopii prawa jazdy, jeśli wniosek dotyczy kolejnej kategorii uprawnień;
  • orzeczenia od psychologa o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem – w przypadku prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E.

Z kompletem dokumentów należy udać się do urzędu (miasta, dzielnicy lub starostwa powiatowego), aby utworzyć Profil Kandydata na Kierowcę.

Ważne! Zadbaj, by dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty, w przeciwnym razie proces tworzenia profilu wydłuży się. Zostaniesz poproszony np. o uzupełnienie dokumentacji.

Załóż Profil Kandydata na Kierowcę

Od 2014 roku konieczne jest zakładanie tzw. Profilu Kandydata na Kierowcę – to indywidualny numer, dzięki któremu urzędy, instytucje mogą szybko zweryfikować daną osobę. Nadanie numeru przyspiesza, a jednocześnie ułatwia cały proces starania się o uprawnienia. Urzędnicy mają 2 dni robocze na wygenerowanie numeru. Jeśli przyszły kierowca dostarczy wszystkie niezbędne dokumenty, może uzyskać go od razu podczas wizyty w wydziale komunikacji.

Proces może wydłużyć się do miesiąca lub dwóch, jeśli dokumentacja jest niepełna, urzędnicy będą potrzebowali dodatkowych wyjaśnień lub gdy orzeczenie lekarskie jest negatywne.

Pamiętaj! Założenie Profilu Kandydata na Kierowcę jest bezpłatne.

Po uzyskaniu indywidualnego numeru kandydata na kierowcę, można rozpocząć szkolenie w wybranej szkole jazdy.

Wybierz szkołę i rozpocznij naukę

Kurs na prawo jazdy na motocykl składa się z części teoretycznej i praktycznej, przy czym teoretyczna nie jest obowiązkowa. Oznacza to, że przyszły kierowca może przygotowywać się samodzielnie. Musi jednak zaliczyć 4 godziny zajęć z pierwszej pomocy (zawsze jest ono obowiązkowe).

Jak wygląda szkolenie na motocykl? W zależności od tego, o które uprawnienia się starasz, będziesz mieć różną liczbę godzin do przerobienia:

  • AM – 6 godzin po 45 min. teorii oraz 5 godzin 60 min. praktyki;
  • A1, A2, A – 30 godzin teorii i 20 godzin jazdy.

Kierowcy mający uprawnienia kat. A2, którzy chcą uzyskać prawo jazdy kat. A, muszą jedynie wyjeździć 10 godzin.

Część teoretyczna

W części teoretycznej kursanci poznają przepisy ruchu drogowego, omawiają zagadnienia związane z budową i eksploatacją motocykla, analizują zachowania i sytuacje na drodze. Wśród poruszanych tematów jest też kwestia bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów, a także pierwsza pomoc.

Ta część kończy się egzaminem wewnętrznym, który sprawdza wiedzę kursanta w zakresie znajomości przepisów ruchu drogowego.

Część praktyczna

W tej części kursanci uczą się praktycznych umiejętności jazdy na dwóch kółkach. Szkolenie obejmuje naukę jazdy w terenie i manewrów, takich jak slalom, hamowanie awaryjne czy pokonywanie przeszkód. Podczas zajęć praktycznych kandydaci uczą się kontrolowania motocykla, zmiany biegów, technik hamowania i skręcania, a także rozpoznawania sytuacji drogowych i reagowania na nie.

Kurs praktyczny obejmuje prowadzenie motocykla na różnych nawierzchniach, w zmiennych warunkach pogodowych oraz na rozmaitych trasach. Istotną częścią szkolenia jest również nauka poprawnej postawy za kierownicą – prawidłowego ustawienia ciała i umiejętności prowadzenia motocykla w stabilny sposób.

Część praktyczna szkolenia kończy się egzaminem, podczas którego kandydaci muszą wykazać się umiejętnościami prowadzenia pojazdu w ruchu drogowym.

Szkoły nauki jazdy oferują też kursy doszkalające np. dla osób, które ukończyły kurs, ale chcą jeszcze poćwiczyć. To też dobra opcja dla tych, którzy posiadają prawo jazdy na motor, ale z uwagi na dłuższą przerwę potrzebują przypomnienia.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy na motocykl w 2025 roku?

Po przejściu kursu i zdaniu egzaminów wewnętrznych przychodzi pora na egzamin państwowy. Kandydat na kierowcę musi się na niego zapisać w siedzibie WORD lub przez internet (strona info-car.pl). Za egzamin trzeba też wcześniej zapłacić.

Część teoretyczna

Na egzamin teoretyczny przeznaczono 25 minut. W tym czasie należy odpowiedzieć na 32 pytania:

  • 20 pytań to wiedza podstawowa na temat przepisów ruchu drogowego oraz znaków drogowych; są to pytania zamknięte, na które można odpowiedzieć TAK lub NIE; na zapoznanie się z każdym jest 20 sekund, na odpowiedź 15 sekund;
  • 12 pytań to wiedza specjalistyczna dotycząca motoru, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa na drodze; są tu pytania z trzema odpowiedziami do wyboru, na odpowiedź na każde z nich przewidziano 50 sekund.

Za test można uzyskać maksymalnie 74 punkty, przy czym do zaliczenia potrzebne jest 68 punktów.

Wypełniając test trzeba pamiętać, że:

  • każde pytanie ma tylko jedną poprawną odpowiedź;
  • nie można wracać do poprzednich pytań;
  • odpowiedź można dowolnie zmieniać, ale tylko do momentu upłynięcia wymaganego czasu;
  • jeśli nie zostanie wybrana żadna odpowiedż lub będzie ona błędna, zdający nie otrzyma żadnego punktu;
  • filmiki wyświetlane są tylko raz.

Część praktyczna

Egzamin praktyczny składa się z dwóch części – zadań do wykonania na placu manewrowym i jazdy w mieście.

Pierwszy etap egzaminu odbywający się na placu to sprawdzenie przygotowania kierowcy do jazdy (wybór odpowiedniego stroju), a także stanu technicznego pojazdu. Motocyklista musi wykonać następujące manewry:

  • ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu;
  • jazda po łukach w kształcie ósemki;
  • slalom wolny między pachołkami;
  • slalom szybki między pachołkami;
  • ominięcie przeszkody (nie dotyczy kategorii AM);
  • hamowanie (w tym hamowanie awaryjne z użyciem obu hamulców).

Po pozytywnym przejściu placu, kierowca wyjeżdża do miasta. Tam sprawdzana jest znajomość przepisów, umiejętność manewrowania pojazdem, reagowania na konkretne sytuacje w ruchu drogowym.

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy na motocykl w 2025?

Ceny uzależnione są od miasta, renomy szkoły, a także kategorii, o którą się starasz. Orientacyjne kwoty za kurs prawa jazdy na motocykl w 2025 roku wyglądają następująco:

  • AM – od 600 do 1200 zł,
  • A1 – od 1700 do 2300 zł,
  • A2 – od 1800 do 2500 zł,
  • A – od 2200 do 2600 zł.

Za dodatkową godzinę jazdy, która pomoże udoskonalić umiejętności i ze spokojem podejść do egzaminu przyszły motocyklista zapłaci ok. 100-120 zł.

Ważne! W 2025 roku wzrosły ceny za egzamin państwowy – obecnie za teoretyczny trzeba zapłacić 55 zł, za praktyczny 222 zł.

Ubezpieczenie OC motocykla

Jako szczęśliwy posiadacz uprawnień do kierowania motocyklem możesz zacząć szukać idealnego jednośladu. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy kupujesz używany, czy nowy motor, musisz wykupić dla niego ubezpieczenia OC. Aby znaleźć jak najkorzystniejszą ofertę, skorzystaj z internetowego kalkulatora OC/AC. Porównasz w nim polisy w kilkunastu towarzystwach ubezpieczeniowych w Polsce.

W 2025 roku kary za brak ważnego OC mogą być bardzo dotkliwe. Spóźnialski kierowca zapłaci nawet 1560 zł kary.

Kupując używany motocykl, możesz kontynuować ubezpieczenie poprzednika. Musisz jednak pamiętać, że taka polisa nie przedłuża się automatycznie, do tego towarzystwo może przeprowadzić rekalkulację składki. Musisz rozważyć, czy korzystniej będzie przejąć ubezpieczenie, czy zakupić nowe w wybranej przez siebie firmie. Gdy już masz prawo jazdy i ubezpieczony sprzęt, możesz cieszyć się przejażdżkami na wymarzonym jednośladzie.

WARTO WIEDZIEĆ:

  1. Do kierowania motocyklem lub quadem potrzebne są uprawnienia – w zależności od rodzaju pojazdu będzie to kategoria AM, A1, A2, A.
  2. Kandydat na kierowcę musi spełnić kryterium wieku – dla kat. AM jest to 14 lat, dla A1 to 16 lat, dla A2 już 18.
  3. Zdobycie prawa jazdy na motocykl wymaga przejścia procedury – założenia PKK, uczestnictwa w kursie, zdania egzaminu wewnętrznego i państwowego.
  4. Cena kursu na prawo jazdy na motor różni się w zależności od miasta i szkoły oraz kategorii. W 2025 wynosi od 600 do 2600 zł.
  5. Koszt egzaminu teoretycznego to 55 zł, praktycznego 222 zł.
  6. Ubezpieczenie OC jest również obowiązkowe dla motocykla. Za brak polisy grozi kara w wysokości do 1560 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o prawo jazdy na motocykl w 2025 roku

  1. Czy mając tylko prawo jazdy kat. B mogę kierować motorem?

    Tak. Prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania jednośladem z silnikiem o pojemności do 50 cm3, mocy do 4 kW, a także motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. Jednak w przypadku motocykla prawo jazdy musisz posiadać co najmniej 3 lata.

  2. Czy ubezpieczenie OC na motocykl jest obowiązkowe?

    Tak, jest obowiązkowe. Takie ubezpieczenie obejmuje wszystkie pojazdy mechaniczne poruszające się po drogach publicznych, w tym też motory. OC chroni posiadacza motocykla przed skutkami finansowymi w przypadku szkody, którą może on spowodować wobec innych użytkowników dróg.

  3. Ile wynosi grzywna za prowadzenie motoru bez uprawnień?

    Według obowiązującego prawa od 1 stycznia 2022 roku, każdy, kto kieruje samochodem lub motocyklem bez uprawnień zostanie ukarany przez sąd grzywną od 1500 zł do maksymalnie 30 000 zł.

  4. Od czego zależy koszt wyrobienia prawa jazdy na motocykl?

    Koszt prawa jazdy na motocykl zależy od wybranego ośrodka szkolenia, kategorii prawa jazdy oraz miasta w którym ma odbywać się kurs.

  5. Ile wynosi kara za brak OC motocykla w 2025 roku?

    Kara za brak OC uzależniona jest od liczby dni bez ważnego ubezpieczenia. W 2025 roku kary wyglądają następująco: od 1 do 3 dni – kara wynosi 310 zł; od 4 do 14 dni – jest to 780 zł; natomiast powyżej 14 dni będzie to 1560 zł.

  6. Czy mogę starać się o prawo jazdy na motor przed 18. urodzinami?

    Tak, jest to możliwe. Musisz posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych oraz ukończyć kurs jazdy na kategorię A1. Da Ci to uprawnienia do prowadzenia pojazdów o pojemności do 125 cm3 i mocy do 11 kW. Inną dostępną opcją jest kategoria AM na motorowery z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 i prędkości maksymalnej do 45 km/h.

Agnieszka Wawrzaszek
Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o


0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny